Geld en werk Maar niet in de tijd van de baas... SCHEVE ZAKEN PZC Vrijdag 23 februari 2007 j 1 7 Soms gebeuren er zaken op de werkvloer die niet kloppen. Maar het bewijzen van diefstal of fraude valt niet altijd mee. Dan is de hulp van een recherchebureau noodzakelijk. In de rubriek 'Scheve Zaken' belicht Harry van de Vranden voorbeelden uit de praktijk. door Harry van de Vranden illustratie Pluis ziet", zegt hij tegen de speurders. De volgende maandag wipt Hoek stra zoals gewoonlijk even langs op het werk, maar nog geen uur la ter is hij zoals altijd weer weg. Als hij vertrekt in zijn auto, heeft hij niet in de gaten dat hij wordt ge volgd. Een week later komen twee onder zoekers bij algemeen directeur Van Geffen verslag doen. „Het is een wat netelige kwestie", zegt speurder Erik Palmen. „Ik zal u al le details geven, maar u moet be grijpen dat het gebruik van deze gegevens niet zonder risico is als u de man om deze redenen wil ont slaan." „Voor de draad ermee", zegt Van Geffen, terwijl hij van zijn koffie slurpt. „Als Hoekstra 's ochtends zijn kantoor uitkomt, rijdt hij als een bezetene de stad uit, de snel weg op, naar een parkeerplaats achter een tankstation", vertelt Pal men. Daar zet-ie z'n auto neer en dan wandelt hij het bos daarach ter in." „Jaja, dat zal wel", zegt Van Geffen knorrig, „maar wat doet hij daar?" Palmen zwijgt. Na even na denken zegt Van Geffen: „Hé? Maar dat is toch een ontmoetingsplaats voor ho mo's?" Palmen knikt bevestigend. Van Geffen kijkt ongelovig. „Maar Hoekstra is getrouwd, en de man heeft vier kinderen." „Wij kunnen dit niet in ons rap port zetten", legt Palmen uit. „Ons bureau mag rapporteren dat iemand daar stopt, hoe lang hij er blijft, maar niet wat zijn activitei ten daar zijn. Dat is ethisch gezien niet correct en bovendien niet van belang in de zaak." „Dus om die reden kan Hoekstra niet worden ontslagen?", vraagt Van Geffen. „Hij kan worden ont slagen omdat hij zijn werk niet doet", antwoordt Palmen, „maar niet vanwege zijn activiteiten in dat bos." „En wat is dan het risico waar u het over had?", wil Van Geffen we ten. „Dat risico bestaat eigenlijk uit uw benadering van het pro bleem", zegt de speurder. „Als Hoekstra ontslagen wordt, heeft hij mogelijk toch nog recht op een ontslagvergoeding. Wat u als werk gever vooral niet moet doen, is uw wetenschap van zijn seksuele geaardheid gebruiken om die ont slagvergoeding omlaag te krijgen." „Dan is er geen probleem", rea geert Van Geffen. „Want dat ga ik heus niet doen. Maar die vent vliegt er wél uit." KI De gebeurtenissen zijn authentiek, de namen zijn verzonnen. 'Scheve Zaken' komt tot stand in samenwer king met onderzoeksbureau Schal- ke Partners in Breda. Reacties stu ren naar: schevezaken@schalke.nl Bert van Geffen geeft een welkomstborrel. Hij treedt aan als algemeen directeur van Chemipro Nederland in Amers foort, en dat is een feestje waard. Chemipro maakt software voor de chemische industrie en heeft vesti gingen in heel Europa. Een mooie carrièrestap voor een man die nog geen veertig is. Ria Jansen, zijn secretaresse, helpt hem tijdens de borrel met de na men. „De man die nu binnen komt, is Stefan Bros, chef perso neelszaken", fluistert ze hem in. „Hallo Stefan." Van Geffen verwel komt de chef met een brede lach. Komt goed over, zo'n directeur die alle namen kent. „Hallo Martien." Dezelfde gulle lach. Martien Hoekstra lacht even gul terug. Hem kende Van Geffen al. Hoekstra is commercieel direc teur en al zes jaar bij het bedrijf in dienst. Als Van Geffen Hoekstra de hand schudt, ziet hij hoe Ria bozig haar blik afwendt. „Kun je vragen of Hoekstra even langskomt?", vraagt Van Geffen de volgende dag aan zijn secretaresse. „Hij neemt niet op", antwoordt zij na drie belpogingen. „Ik heb hem vanmorgen anders wel gezien." Dat gaat dagen achtereen zo. In de weken erop lukt het Van Geffen wel om Hoekstra een keer of drie aan de telefoon te krijgen, maar tot een onderhoud op zijn kan toor komt het maar niet. „Waar hangt hij de hele dag eigen lijk uit?", vraagt Van Geffen aan zijn secretaresse, en aan perso- neelsman Bros, en aan andere werknemers. Niemand weet het. Niemand kan hem ook vertellen wat Hoekstra eigenlijk presteert. „Vroeger was hij wel goed", zegt Bros. „Tegenwoordig is het een raadsel wat hij hier doet." Van Geffen houdt absoluut niet van raadsels. Als blijkt dat zijn be- zoekrapporten ook niet kloppen, besluit Van Geffen een onder zoeksbureau in te schakelen. „Ik wil weten hoe de werkdag van mijn commercieel directeur er uit ALLEMENSEN Desperate Housewive Marcia Cross moeder Actrice Marcia Cross (44) is moe der geworden. Cross, Bree Van De Kamp in de serie Desperate Housewives, is dinsdag in een zie kenhuis in Los Angeles bevallen van een tweeling. De meisjes he ten Eden en Savannah. Dat heeft haar woordvoerder tegen People Magazine gezegd. Cross trouwde vorig jaar met de 49-jarige beurs handelaar Tom Mahoney. Heather Mills in Dancing with the stars Heather Mills, de eenbenige ex van Paul McCartney, gaat mee doen aan de Amerikaanse versie van Dancing with the stars. Dat heeft tv-station ABC, dat het pro gramma vanaf medio maart uit zendt, woensdag laten weten. De 39-jarige Mills is de eerste deelnemer met een kunstbeen die aan de razend populaire danswedstrijd meedoet. Andere beroemde deelnemers aan het programma zijn onder anderen Laila Ali, dochter van oud-bok ser Mohammed Ali en acteur Vincent Pastore uit de maffiase rie The Sopranos. Het voormalige model Mills, die bij een ongeluk in 1993 haar lin kerbeen verloor, was vier jaar lang getrouwd met Paul Mc Carthy. Vorig jaar sneuvelde het huwelijk. Na een lange juridi sche strijd heeft Paul Heather naar verluidt een schikking van 35 miljoen euro aangeboden. Juwelen gestolen uit huis Winnie Mandela De Zuid-Afrikaanse politie heeft twee personen aangehouden die eerder deze week juwelen zou den hebben gestolen uit het huis van Winnie Madikizela-Mande- la, de ex van voormalige presi dent Nelson Mandela. Volgens de politie had het duo voor circa 400.000 euro aan sieraden gesto len uit het zeer streng bewaakte pand in Soweto. Volgens Zuid-Afrikaanse media was de diefstal mogelijk het werk van personeelsleden van Mandela. Zoon Idi Amin woest op Forest Whitaker Acteur Forest Whitaker (foto) heeft met zijn vertolking van Idi Amin de toorn opgewekt van diens zoon. In The last king of Scotland, een film over het schrikbewind van de voormalig leider van Oeganda in de jaren zeventig, speelt de 45-jarige Whi taker Amin als charismatisch man maar ook als agressief lei der die honderdduizenden Afri kanen de dood injoeg. Zoon Ta- ban Amin vindt de manier waar op Amin senior wordt afge beeld dermate lasterlijk dat hij aangekondigd heeft een rechts zaak aan te spannen wegens smaad. Hij eist een bedrag tot 3 miljoen euro. Whitaker is voor de rol genomineerd voor een Os car. De Oscaruitreiking vindt 25 februari plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17