Allochtone politici Trage opmars naar hoogste bestuur Er is gekozen voor kwalitei J 12 Vrijdag 23 februari 2007 PZC De regering presenteerde zich gisteren op het bordes. Met Aboutaleb en Albayrak zijn twee allochtone Nederlanders doorgedrongen tot het hoogste bestuur. Niet-westerse, allochtone gezagdragers, wethouders van grote én kleine gemeenten, lijken allen verrukt over de staatssecretarissen. Maar let op de valkuilen! En: waarom duurde het zo lang? Orhan Kaya. Abdellatif Cherribi. Hatice Can-Engin. Rabin Baldewsingh. door John Jas antastisch!" Rabin Bal dewsingh, de Haagse PvdA-wethouder voor Burgerschap, Leefbaar heid en Media, is in zijn enthousiasme soms even luid als Prem Radhakishun, de tv-per- soonlijkheid die ook van Suri- naams-Hindoestaanse afkomst is. De benoemingen van Nebahat Al bayrak (Vreemdelingenbeleid) en Ahmed Aboutaleb (Sociale Zaken) zijn voor Baldewsingh onvermijde lijk. „Het is een onmisbare stap voor de emancipatie van de al lochtoon. Een doorbraak, zo u wilt! Okay, ze hebben de tijdsgeest erg mee nu integratie van moslims zo belangrijk lijkt. Maar so what Het zijn mensen met voortreffelij ke kwaliteiten. Dat weet iedereen." Dat het eerste staatssecretariaat van een niet-westerse allochtoon mislukte - Philomena Bijlhout moest in 2002 al na zeven uur wij ken - wordt bestempeld als be- drijfsongeluk. Nu overheerst blijd schap. „Aboutaleb en Albayrak zijn zeer ervaren, sociaal erg intelli gent." Dus dat zit goed, vindt Ab dellatif Cherribi (PvdA), wethou der in Amsterdams stadsdeel De Baarsjes. „Een belangrijk gevolg van deze benoemingen kan zijn dat het in de toekomst ondenk baar wordt een regering te vormen zónder allochtonen. Nederland vindt het gewoon dat er in de rege ring een behoorlijke vrouwelijke inbreng is. Dat wordt ook snel van zelfsprekend voor allochtonen." Cherribi wil zich niet laten vast pinnen op een specifiek aantal al lochtonen dat in een regering zou moeten. „Maar door niet-westerse allochtonen terug te zien in de bo venste bestuurslaag, schep je het gevoel dat iedereen, ongeacht kom af, kan bijdragen aan dit land." Dat veel allochtone jongeren wei nig op hebben met de politiek, baart veel bestuurders zorg. De overheid is nog steeds een erg blank apparaat met een blanke tra ditie. Oudere Surinamers, Antillia- nen, Marokkanen en Turken we ten beter dan voorheen de stem bus te vinden, maar laten we de jeugd niet vergeten, zegt Orhan Ka ya (GroenLinks), wethouder Parti cipatie en Cultuur in Rotterdam. „Die moet je het gevoel geven dat de overheid ook hun overheid is. Aboutaleb en Albayrak zijn pio niers. We moeten nu zeggen: kom op, we gaan voor aanwas zorgen. Eigenlijk hadden die honderddui zenden emigranten al veel eerder zichtbaar moeten zijn in regerings kringen, zegt Kaya. „Het is zo lang krampachtig gegaan. Zo traag. Bij veel politieke partijen kost het veel tijd voordat een allochtoon ver trouwd is met de mores. En daar krijgt hij of zij niet veel hulp bij." Hoewel de blijdschap bij alle wet houders overheerst, plaatsen ze wel degelijk ook kanttekeningen. Vooral over het uitgebleven minis terschap voor Aboutaleb. „Het blijft vreemd", zegt Cherribi. „Als iemand ministeriabel is, is hij het. Ik vraag me af of ze de stap in Den Haag te groot vonden." Voor Bal dewsingh is het weer onbegrijpe lijk dat er geen Surinamer is ge vraagd. „340.000 mensen. Al tien tallen jaren aanwezig en nog geen kopstuk op het Binnenhof Dat moet Den Haag zich aanrekenen." Ook de recente discussie over de dubbele nationaliteit van de nieu we bewindslieden is een kwestie die de lokale bestuurders niet vro lijk stemt. „Bijna onfatsoenlijk dat uitgerekend bij hun voordracht dit ter sprake komt. Was er dan eer der over begonnen", zegt Hatice Can-Engin (PvdA), wethouder van Gilze en Rijen. Ze heeft haar partijgenoten gefeliciteerd met hun nieuwe baan. Ze kent beiden. „Dit is een geweldig signaal. Als de ze mensen slagen, betekent het dat we ook meer allochtonen op hoge posten in het bedrijfsleven krijgen en in een sector als de zorg." Toch zullen er meer valkuilen zijn dan voor anderen. Vooral allochto nen zullen hoge verwachtingen hebben, waarmee omzichtig zal moeten worden omgesprongen. Overig Nederland let waarschijn lijk ook extra goed op. „Het wor den rolmodellen die zich meer zul len moeten bewijzen dan colle ga's", zegt Baldewsingh. „Misstap pen worden breder uitgemeten." Cherribi heeft een tip: „Wees zo transparant mogelijk." Can-Engin: „Ga nooit uitsluitend af op wat je ambtenaren zeggen. Vergeet zo nu en dan de eigen (allochtone) ach terban en vraag je Nederlandse vrienden en kennissen gerust om advies als je het nodig vindt tac tisch te handelen in een zaak waar het gaat om gebruiken en gewoon tes. Of als je niet vertrouwd bent met de sociale gevoeligheden. Zeg dat ook gelijk, dat waarderen Ne derlanders." door Joost Bosman De eerste niet-westerse al lochtonen op het hoogste niveau zijn Ahmed Aboutaleb en Nebahat Albayrak niet. LPF'er Philomena Bijlhout (van geboorte een Surinaamse) werd in de zomer van 2002 aange steld als staatssecretaris voor Emancipatiezaken. Maar het was afgelopen, toen na enkele uren bleek dat ze onjuiste informatie had gegeven over haar lidmaat schap van een Surinaamse militie die mogelijk betrokken was bij de Decembermoorden in 1982. Haar opvolger was eveneens een allocht oon: Khee Liang Phoa, van geboor te een Chinees. Maar ook hij maak te het niet lang, doordat het eerste kabinet Balkenende al na drie maanden uiteenviel door voortdu rend gekrakeel binnen de LPF. Aboutaleb en Albayrak lijkt een langer politiek leven beschoren. De vraag is echter, waarom in ie der geval niet één van beiden een hoofdprijs heeft gepakt, het minis terschap. Aboutaleb was daarvoor nadrukkelijk in de race. Toch koud watervrees bij de PvdA om een al lochtoon op de hoogste positie te zetten? Lisette Dekker van het In stituut voor Publiek en Politiek (IPP) betwijfelt dat. „Aboutaleb werd genoemd voor Sociale Za ken, maar die post ging uiteinde lijk naar het CDA. Daarna werd Onderwijs genoemd, maar daar voor had de PvdA met Ronald Plasterk al een ijzersterke kandi daat. En omdat Aboutaleb als wet houder van Amsterdam wél de praktijk van Sociale Zaken kende, was hij uitermate geschikt voor dat departement. Zeker om tegen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12