Erudiete filmmaker schuwde trends Amerika staat er helemaal alleen voor in door geweld verscheurd Irak PZC Vrijdag 23 februari 2007 1 1 Gerespecteerd cineast Fons Rademakers (86) overleden. Fons Rademakers was onge twijfeld de belangrijkste Ne derlandse speelfilmmaker van na 1945. De TNveede Wereld oorlog vormde het thema van zijn oeuvre, waarvan de meest gedenk waardige fdms stoelden op werk van de schrijvers Hermans, Claus en Mulisch. Pas na het winnen van een Golden Globe en een Os car met De Aanslag, precies twin tig jaar geleden, verdween de Bra bantse acteur-regisseur naar de achtergrond. Rademakers effende het pad voor de generatie van Paul Verhoeven - met eveneens de Tweede Wereld oorlog als belangrijkste inspiratie bron. Verhoeven werd een luid ruchtiger en technisch behendiger cineast dan Rademakers was, maar de Hollandse Hollywood-cineast kon met Soldaat Van Oranje en Zwartboek toch niet de oorlogs films overtreffen van de meer Eu ropees georiënteerde Rademakers: Als Twee Druppels Water (1963), De Aanslag (1986), The Rose Gar den (1989). In 1958 haalde Rademakers met zijn debuutfilm Dorp aan de Rivier voor het eerst een nominatie voor de Oscar. Geen enkele Nederland se speelfilm veroverde sinds 1975 meer een plek in de competitie van het Festival van Cannes, maar Rademakers lukte het drie keer: met Het Mes (1961), Als Twee Drup pels Water (1963) en Mira (1971). Tussendoor won hij op het Festi val van Berlijn een Zilveren Beer met Makkers Staakt Uw Wild Ge raas "(i960). Fons Rademakers werd 9 septem ber 1920 geboren in Roosendaal. Hij bezocht de Toneelschool in Amsterdam, maar in 1943 werd hij gezocht wegens hulp aan joodse onderduikers. Hij vluchtte naar Zwitserland en ging in Genève ac teren met grootheden als Michel Simon en Jacques Feyder. In 1945 werd hem in Parijs een contract aangeboden door Jean Louis Ba- rault, maar omdat hij geen werk vergunning kreeg, keerde Radema kers terug naar het inmiddels be vrijde Nederland. In 1955 drong tot hem door dat hij toch meer met film had dan met toneel en ging hij stages lopen bij Jean Re noir in Frankrijk, bij Charles Crichton in Engeland en Vittorio de Sica in Italië. In Rome leerde hij ook Fellini persoonlijk kennen en maakte hij diens Nederlandse assistente Lili Veenman het hof, la ter Lili Rademakers. „Ik hou van Kubrick, Fellini meest al en de Bunuel van bijvoorbeeld Viridiana", zei Rademakers eens, „maar de meeste bewondering heb ik altijd gehad voor Jean Re noir." Desondanks was de Zweed Ingmar Bergman degene die het grootste stempel drukte op zijn eerste films. Rademakers ontwik kelde een innige vriendschap met Hugo Claus, die de scenario's zou schrijven voor maar liefst vijf van zijn films, waaronder zijn debuut Dorp aan de Rivier, gebaseerd op Antoon Coolens roman over de le gendarische dokter Wiegersma en diens noncorformistische optre den in een schilderachtig Brabants dorp aan de Maas. Rademakers is nooit 'avant-garde' geweest en spiegelde zich altijd aan filmers die al gearriveerd wa ren. Maar in het besef dat films be stemd zijn voor een breed publiek, maakte hij ze toch met volop ka rakter. Hij liet zich weinig gelegen liggen aan modes of trends. Echt artistiek temperament, eruditie, in telligentie en goede smaak, die combinatie heeft geen enkele Ne derlandse speelfilmmaker zo zeer bezeten als Fons Rademakers. NECROLOGIE Fons Rademakers 1920-2007 door Pieter van Lierop Scene uit de film Als twee druppels water van Fons Rademakers. UW MENING Vijfde act Concert at Sea? Vier acts voor Concert at Sea 2007 zijn bekend. Een vijfde moet zorgen voor het evenwicht tussen mainstream- en meer alternatieve muziek. Wie moet de vijfde act worden? De Dijk, Trijntje Oosterhuis, Blof en als talent VanVelzen. Welke act past hierbij? Geef uw mening. Dit is een selectie van de reacties via www.pzc.nl Veel lezers spraken hun voorkeur uit voor Racoon. „Ik vind dat Racoon er wel goed bij past", schrijft Bastiaansen. Ook Bad Hair Day is populair. De band moet een optreden gegund wor den, schreven de fans. De Schouwse band is 'de leukste coverband van Zeeland', vonden ze. „Wat dachten jullie van Bad Hair Day? Deze band zorgt voor de juiste sfeer en speelt te gekke nummers", meldde Sonja Jansen. En opnieuw: „Bad Hair Day mag van ons als vijfde act op Concert at the Seal", Marielle en Rasih Ayaz. Misty Basement dook op. De tienkoppige reggaeband van Zeeuwse bo dem kreeg steun van E. Reinhoudt. „Ze stonden eerder op het bevrij dingsfestival Wageningen, op de Markt in Middelburg en Goes. Ze kun nen het." De PZC gaf 500 gratis toegangsbewijzen weg voor het concert op de Brouwersdam op 30 juni. Om kwart over tien gisterochtend waren alle kaarten al vergeven. De organisatie van Concert at Sea weegt de Zeeuwse stem mee in haar keuze voor de vijfde act. Via www.pzc.nl is het forum te bereiken en staat voor dat doel nog enige tijd open. Aankondiging vertrek Britse troepen is einde as Washington-Londen. door Frank Hendrickx WASHINGTON - De alliantie in Irak is altijd al veel 'Amerika' geweest, en weinig 'alliantie'. Op dit mo ment is zo'n negentig procent van de troepen Amerikaans. Als Groot-Brittannië en Denemarken straks hun militairen geheel of gedeeltelijk terugtrekken, zoals de ze week werd aangekondigd, blijft die verhouding ongeveer hetzelf de. De internationale troepen macht zal dan voor 92 procent uit Amerikanen bestaan. Het Witte Huis vindt de terugtrek king van de Britse troepen zelfs 'een goed teken'. Het zou aanto nen dat de situatie rond de stad Basra, in het zuiden van Irak, ge normaliseerd is. Iraakse troepen kunnen nu de rol van de Britten en Denen overnemen. „Dat is pre cies waar we naartoe willen", al dus een woordvoerder van presi dent George Bush. Die uitleg overtuigt niemand in Washington. Zelfs de Republikei nen menen dat het Witte Huis zich gedraagt als 'Alice in Wonderland'. De situatie in de 'Het besluit van Blair bevestigt dat niemand gelooft in plannen van Bush' Britse 'bezettingszone' in Irak is niet 'genormaliseerd'. In Basra is het aantal aanslagen de afgelopen weken juist toegenomen. Boven dien had de Britse premier Tony Blair zijn troepen ook naar Bagdad kunnen sturen, waar het geweld steeds gruwelijker vormen aan neemt. De opstandelingen gebrui ken daar inmiddels tankwagens vol met chloor als autobommen. De Britten schieten niet te hulp. Integendeel, straks moeten de Amerikanen in Basra bijspringen als het geweld daar verder oplaait. De aftocht van de belangrijkste bondgenoot accentueert dat de Amerikanen er nu echt alleen voorstaan: de as Washington-Lon den stelt niet veel meer voor. Ooit hadden de Britten 40.000 soldaten in Irak, straks nog maar 5500. Het zullen er alleen maar minder worden. Voor de regering Bush is het moeilijk om uit te leg gen waarom de VS juist 12.500 mi litairen extra sturen, terwijl de rest van de wereld kiest voor een tegen overgestelde strategie: terugtrek ken. De Democraten menen dat het besluit van Blair bevestigt dat niemand gelooft in de plannen van Bush.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11