Extra geld nodig voor thuiszorg Samir A. weer voor de rechter Dus... Flexibel adverteren? Zeker op tabloid! Meer skiërs gewond door slechte sneeuw Achterban KBO belt goedkoper Foto's Eva Besnyo en Robert Capa in Joods Museum 6 Woensdag 21 februari 2007 PZC Persoonsgebonden budget is zo gewild dat geld voor 2007 al op is. den haag - Het nieuwe kabinet moet snel met extra geld over de brug komen, nu thuiswonende zie ken en gehandicapten niet meer zelf hun zorg kunnen inkopen. Het geld daarvoor is halverwege fe bruari al op voor de rest van het jaar. Dat meldde gisteren het Colle ge voor Zorgverzekeringen (CVZ) den haag - Nederlandse winter sporters zijn de afgelopen maan den vaker op de piste gewond ge raakt dan in andere jaren. Ook is het letsel dat de brokkenpiloten oplopen ernstiger. Oorzaak is de weinige sneeuw die in de Alpen is gevallen. Deze week maakt het ambulancevliegtuig van Tyrol Air tenminste zeventien gips- vluchten van Innsbrück en Cham- béry naar Rotterdam Airport. Ten opzichte van vorig jaar is de bezet tingsgraad van de vliegtuigen in de afgelopen maanden verdub beld. Een ambulancevliegtuig biedt plaats aan ongeveer zes stret chers en maximaal twintig perso nen. Skiërs en snowboarders ma ken vooral meer ongelukken door de slechte sneeuwcondities. Door dat er niet zo'n dik pak ligt, ko men stenen en rotsen aan de op pervlakte te liggen en dat levert ge vaarlijke situaties op. Ook de kunstsneeuw die in vele winter sportplaatsen op de pistes wordt gespoten, zorgt voor problemen. Die sneeuw is harder dan echte sneeuw. Een enkeltje met het ambulance vliegtuig is niet goedkoop. Wie lig gend moet worden vervoerd, is 1.600 euro kwijt. De patiënt die zijn been omhoog moet houden betaalt 660 euro en een gewone zitplaats kost 500 euro. amsterdam - De 300.000 leden van de ouderenbond Unie KBO gaan tot 54 euro per jaar minder betalen voor hun vaste telefoon aansluiting bij KPN. Hiervoor is een collectieve regeling afgespro ken. In totaal gaat het bij deze regeling om een voordeel van 12 miljoen euro per jaar. Dat maakte de oude renbond gisteren bekend. „Al in 2005 kondigde de telecom- waakhond OPTA aan dat de kor ting mogelijk zou worden ge maakt. Onze leden bellen relatief weinig en storen zich daarom des te meer aan de hoge abonnements kosten die zij KPN moeten beta len", verklaarde gisteren een woordvoerder van de seniorenor ganisatie. die de budgetten in de zorg be waakt. „Mensen hebben een wette lijk recht op zorg," aldus CVZ-woordvoerder Michiel Gel dof „Vorig jaar werd het budget ook overschreden, toen paste het kabinet bij. Dat moet nu weer ge beuren. Liever nog zien we dat het plafond verdwijnt dat de overheid in de uitgaven heeft gelegd." Wie ziek of gehandicapt is, kan er voor kiezen naar een verpleeg- of verzorgingstehuis te gaan of thuis te blijven wonen. In dat laatste ge- Gevonden materialen zouden toch misdadig doel kunnen dienen. den haag - De Hoge Raad heeft gisteren een vrijspraak van Samir A. vernietigd. Het Amsterdamse ge rechtshof moet de rechtszaak op nieuw bekijken. Het hof in Den Haag sprak de ter reurverdachte in november 2005 in hoger beroep vrij van het bera men van een aanslag. In een andere zaak (het Piran ha-proces) is A. afgelopen novem ber veroordeeld tot acht jaar cel straf Hierbij ging het ook om een poging een aanslag te plegen, dit keer op politici of op het gebouw van de inlichtingendienst AIVD in val kan hij hulp krijgen in natura (thuiszorg) of een zak met geld (een zogeheten persoonsgebonden budget, pgb) om zelfhulp in te ko pen. Het voordeel van dat laatste is dat de hulpbehoevende zelf kan bepalen wie er wanneer over de vloer komt om te helpen bij bij voorbeeld het wassen of aankle den. Jaarlijks is er ongeveer een miljard euro te besteden aan pgb's. Zo'n 25.000 mensen hebben er al een. „Maar het pgb is zo populair, dat het geld dat we voor 2007 heb- Leidschendam. Hij zit nu in de ter roristenvleugel van de gevangenis in Vught. De zaak die nu is terugverwezen sloeg op bij hem thuis gevonden plattegronden van de kerncentrale Borssele, de Tweede Kamer, Schip hol en de AIVD. Samir A. had te vens wapens in huis en spullen om een explosief te maken, zoals elektronica, chemicaliën en kunst mest. Daarnaast had hij informatie over de beveiliging van die gebou wen en notities over de werking van wapens en explosieven. Ver der beschikte hij over patroonhou ders, een geluiddemper, een kogel werend vest, een nachtkijker, een portofoon, wapens, kunstmest en chemicaliën. Van een werkelijke dreiging was ben te besteden nu al is vergeven," aldus Geldof: „Daarom hebben wij de zorgkantoren gezegd geen nieu we pgb's meer toe te kennen. Wie hulp wil, kan nog wel thuiszorg krijgen, maar dat niet meer zelf or ganiseren." Volgens het ministerie van Volks gezondheid is het CVZ voorbarig in zijn conclusies. Er kunnen nog steeds gewoon pgb's worden toege kend, omdat de ervaring leert dat de patiënten het geld meestal niet helemaal op maken, vertelt een volgens het hof echter geen spra ke. Zijn kwade bedoeling werd wel duidelijk, maar de poging zou te 'pril en onbeholpen' zijn uitge voerd. Samir A. werd vrijgesproken, zo wel in eerste instantie als in hoger beroep, en kreeg alleen enkele maanden gevangenisstraf wegens wapenbezit. Het Openbaar Minis terie had zes jaar en negen maan den geëist. Of het voorbereiden van een aanslag strafbaar is, hangt volgens de Hoge Raad af van of de gevonden materialen op het eerste gezicht een misdadig doel kunnen dienen. En niet hoe schadelijk ze in werkelijkheid zijn. „De verdachte had misschien niet de juiste kunstmest in huis, maar van kunstmest is wel degelijk woordvoerster van het ministerie. „Aan het begin van het jaar lijkt het dan alsof het budget op is, maar later blijkt er toch nog geld te besteden te zijn." De patiëntenorganisaties Per Saldo (de belangenvereniging van men sen met een pgb) en de Nederland se Patiënten en Consumenten Fe deratie (NPCF) vinden het onaan vaardbaar dat thuiswonende zie ken en gehandicapten die hun ei gen zorg willen inkopen nu op een wachtlijst terecht komen. springstof te maken", licht de pers raadsheer van de Hoge Raad toe. Victor Koppe, de advocaat van Sa mir A., was niet bereikbaar voor commentaar. Het OM, dat de zaak had aange kaart bij de Hoge Raad, reageerde gisteren tevreden op de beslissing van de Hoge Raad. Dit is zeker niet de laatste keer dat hij voor de rechter moet verschij nen. Zo heeft het OM in het Piran haproces hoger beroep aangete kend: hij zou met acht jaar veel te makkelijk zijn weggekomen. De Hoge Raad wil dat de rechter zich opnieuw buigt over de plan nen van Samir A voor een aan slag. Hoewel 'onbeholpen', was de opzet wellicht toch misdadig. Kijk op www.pzcadverteren.nl AMSTERDAM - Een museummedewerker loopt langs een foto van Eva Besnyo. Het Joods Histo risch museum bestaat vrijdag 75 jaar. De attrac tie gaat dan na verbouwing weer open voor pu bliek. De vernieuwing van het JHM is voltooid met de opening van het door UNStudio ontwor pen Prentenkabinet met Auditorium en de nieu we vaste tentoonstelling over de geschiedenis van de joden in Nederland in de twintigste eeuw. Het JHM luidt dit belangrijke moment in met fo totentoonstellingen van Eva Besnyo en Robert Ca pa. foto Pieter Franken/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6