Binnenland Ontslagprocedures gelaakt als coalitie verliest Supermarkten doen te weinig aan bevorderen gezond koopgedrag Aantal truckongevallen daalt niet PZC Woensdag 21 februari 2007 5 Nationale Ombudsman weegt betrouwbaarheid werkwijze CWI. door James McGonigal den haag - De Nationale Ombuds man, Alex Brenninkmeijer, stelt een onderzoek in naar de deugde lijkheid van de ontslagprocedure via het CWI (arbeidsbureau). Er zijn vorig jaar vierendertig klach ten binnengekomen, vooral van werknemers. Zij stellen onvoldoen de inzicht te hebben in wie pre cies wat besluit en waarom. Het jaar ervoor waren er 56 klachten. Per jaar beslist het CWI over 40.000 ontslagaanvragen. Het CWI laat zich bij een ontslag aanvraag adviseren door een regio nale commissie, die bestaat uit een technisch voorzitter van het CWI zelf, een lid voorgedragen door de vakbeweging en één voorgedragen door de werkgeversorganisaties. Het CWI beslist echter geheel zelf standig over een ontslagaanvraag, aldus het CWI. Bij ontslag langs deze weg wordt geen vergoeding aan de werknemer toegekend, zo als wel mogelijk is bij ontslag door de kantonrechter. Vaak resteert slechts de officiële opzegtermijn. „Voor werknemers heeft deze pro cedure grote gevolgen," aldus de Ombudsman. Zij moeten er dus van op aankunnen dat de procedu re eerlijk is, met voldoende waar borgen." Veel klachten zijn geba seerd op onwetendheid: de samen stelling van de adviescommissie is vertrouwelijk en de motivatie van het advies aan het CWI ook. „Dat ergert veel burgers", aldus de Om budsman. Hij meent dat zo de schijn wordt gewekt van achterka mertjesprocedures en mogelijke be langenverstrengeling. De commis sieleden zouden banden met een van beide partijen kunnen heb ben. 'Zouden', want niemand die het weet. Op de vraag waarom hier niet meer openheid wordt betracht, zegt een woordvoerder van het CWI: „Wij willen de commissiele den niet overvragen. Als zij straks 1*^ Gebrek aan openheid bij het af- werken van ontslagaanvragen door het CWI werkt de toename van het aantal klachten in de hand. voortdurend worden lastiggeval len zou de animo om in zo'n com missie zitting te hebben kunnen af nemen." Een woordvoerder van FNV Bondgenoten vindt dat een slap excuus: „Dan moet het CWI dit intern maar beter regelen." Het CWI wil graag aan het onderzoek meewerken, zegt een woordvoer der. „Het CWI realiseert zich hoe groot de belangen zijn en wij doen ons werk zo zorgvuldig mogelijk. Maar als het beter kan, horen wij dat graag." De resultaten van het onderzoek worden in het najaar verwacht. Consumentenbond schrikt van uitkomsten onderzoek. den haag - Supermartketens ma ken het hun klanten veel te moei lijk om gezonde voeding te kopen. Informatie op etiketten is onduide lijk, producten bevatten te veel vet en zout, en bij de kassa staat het vol met snoep, snacks en chocola de. Dat concludeert de Consumenten bond in zijn onderzoek Super Ge zond. Gedurende meerdere weken is bij de tien grote supermarktketens be keken hoe zij een gezond voedings patroon aanmoedigen. Van elke ke ten zijn twintig filialen bezocht en vijftig producten van het huis merk gekocht. Alleen Albert Heijn krijgt een ma gere voldoende van de Consumen tenbond. De ketens Dekamarkt, Dirk van den Broek, Coop en Plus doen het ronduit slecht. Zij stunten met snoep en snacks, hebben te weinig gezonde voeding in de schappen en scoren bij het informeren van de klant ook bene den peil. Lidl en C1000 hebben relatief meer gezonde producten in de aan bieding dan de andere winkels. De Consumentenbond noemt de uitkomsten van het onderzoek 're delijk schokkend'. „We publiceren niet vaak onderzoeken waarbij ne gen van de tien onderzochte be drijven onder de maat scoren", al dus woordvoerder Marcel van Beu- sekom. De supermarkten, verenigd in het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL), sloten in 2005 het convenant Overgewicht af. 'Negen van de tien onderzochte bedrijven scoorden onder de maat' Afgesproken werd consumenten makkelijker een gezonde keuze te laten maken als ze in de winkel boodschappen doen. Maar volgens de Consumenten bond komt er nog maar weinig te recht van de afspraken. Ook wordt de voortgang van hun actieplan nen niet door een onafhankelijke organisatie getoetst. „Wij vinden niet dat er géén ongezonde produc ten in de supermarkt mogen staan, maar de consument moet wel keuze hebben", zegt Marcel van Beusekom van de Consumen tenbond. Dekamarkt komt het slechtst uit het Super Gezond-onderzoek. Deze keten geeft nauwelijks infor matie over voedingswaarde van zijn huismerkproducten en stunt met 'ongezonde' voeding. Albert Heijn scoort het best in het onderzoek. Dat komt mede door het Gezonde Keuze Klavertje dat op zijn huis merk zit. Het logo Ik Kies Bewust, dat enke le andere ketens zullen gaan ge bruiken, stond ten tijde van het onderzoek nog niet op huismer ken. De kritiek op Albert Heijn, Super de Boer en C1000 behelst onder meer dat deze veel snoep verko pen bij de kassa. Bezoekers zijn sneller geneigd een dergelijk product in hun winkelwa gentje te leggen als ze in de rij staan te wachten. De supermarkten meldden giste ren verheugd te zijn dat de Consu mentenbond zich ook bekommert om overgewicht van de Nederlan ders. Zij willen daarover het over leg voortzetten. den haag - Het aantal ernstige on gevallen met vrachtwagens op snelwegen bleef de laatste jaren sta biel. In de jaren 2000 tot en met 2005 vielen op rijkswegen jaarlijks gemiddeld 39 doden bij ongeval len waarbij trucks betrokken wa ren. Het totale aantal verkeersdo den daalde in die periode juist fors. Dat blijkt uit onderzoek dat het ministerie van Verkeer giste ren naar de Tweede Kamer stuur de. De meeste ongevallen worden veroorzaakt door chauffeurs die te weinig afstand houden. Ook bij het wisselen van rijstrook gaat het vaak fout. Van de files op snelwe gen is 0,6 procent het gevolg van een ongeval waarbij een truck be trokken is. De nieuwe minister van Financiën Bos (r, PvdA) wandelt met PvdA-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer Tichelaar over het Binnenhof. foto anp aan haar eigen ondergang." Kox be strijdt dat de oppositie straks steeds tegen de voorstellen van de regering zal stemmen. „Het is eer der omgekeerd: een Eerste Kamer die alleen maar een applausmachi ne voor de zittende coalitie is, die moet je meteen afschaffen." Pitbull bijt drie kinderen in Den Haag den haag - Een loslopende pitbull terriër heeft in Den Haag drie kin deren gebeten. Een politieagent, die het voorval zag, wist de hond bij zijn halsband te grijpen. De slachtoffertjes waren met hun klas op weg naar het politiebureau voor een rondleiding. De GGD be handelde de drie kinderen ter plek ke. De 19-jarige eigenaar heeft een boete gekregen. De politie heeft de hond in beslag genomen. Man verdacht van grote laptop-diefstal schiphol - De marechaussee heeft op Schiphol een 61-jarige Haarlem mer gearresteerd die enkele hon derden laptops zou hebben gesto len. De man was chauffeur bij een transportbedrijf De zes pallets met draagbare computers moesten naar Engeland worden vervoerd. De Britse politie is ook een onder zoek gestart. Meer arrestaties wor den niet uitgesloten. Huizen van Zeister fractieleiders bevuild zeist - De huizen van zes fractie voorzitters van de gemeente Zeist zijn gisternacht door onbekenden besmeurd met rode verf Boven dien werden de politici per mail bedreigd. Dat heeft de fractievoor zitster van de WD in Zeist, Joke Bottema, dinsdag gezegd. De zes fracties stemden vorige week voor het bestemmingsplan dat uitbrei ding van het detentiecentrum Kamp Zeist mogelijk maakt. Rolstoelvriendelijke trein rijdt vanaf 2013 den haag - - De Nederlandse Spoorwegen laten treinen ontwer pen die beter toegankelijk zijn voor mensen die afhankelijk zijn van een rolstoel. Dit materieel moet beschikbaar zijn in de perio de 2013-2015, wanneer een nieuwe groeipiek is voorzien in het reizi gersverkeer. Dat schreef minister van Verkeer Karla Peijs gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Goede OV-informatie helpt niet tegen files delft - Automobilisten zullen niet snel overstappen naar het open baar vervoer als zij over betere OV-reisinformatie beschikken. Dat blijkt uit het promotieonderzoek van Caspar Chorus van de TU Delft. Overheden en vervoersbe drijven gaan er vaak ten onrechte van uit dat betere OV-reisinforma- tie tot een substantiële toename van het OV-gebruik leidt, zo liet de onderzoeker gisteren weten. Papieren acceptgiro blijft volgens Zalm den haag - De banken zijn niet van plan de papieren acceptgiro af te schaffen. Het introduceren van een digitale nota is bedoeld als aan vulling op de bestaande betaalmo gelijkheden. Minister Zalm (Finan ciën) liet dat gisteren weten in ant woord op vragen van het SGP- Ka merlid Bas van der Vlies. Vorige maand ontstond ophef over de plannen voor digitale nota's. Account Manager Guido Bakker loopt achterstevoren van Amsterdam naar Roermond als u ook maar één fout bouwjaar op onze site vindt. De betrouwbaarste check. AutoTrack O AutoTrack.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5