Met bebloede Zeeland Colijnsplaat zit niet te wachten op monument Rust is terug in Theaterfusie in Goes loopt vertraging van ruim een jaar op Kruiningse jongeren krijgen jop Nooit te oud voor de Kinder-Doe-Dagen 22 Woensdag 21 februari 2007 PZCb Gesteggel over kunstwerk verdronken dorpen duurt voort. door Luc Oggel colijnsplaat - Na de eerdere mis lukte exercitie in Kats lijkt het er op dat gedeputeerde H. van Wave- ren het monument voor de 117 ver dronken dorpen ook niet aan Co lijnsplaat zal kunnen slijten. Dat bleek gisteravond tijdens een info- bijeenkomst in het dorpshuis. Van Waveren was naar Colijns plaat gekomen om met de inwo ners van gedachten te wisselen over een aantal locaties die in aan merking komen voor het monu ment. Aan de opkomst viel af te le zen dat het onderwerp de gemoe deren in het dorp bezighoudt. Hoewel burgemeester C. van Liere aan het begin van de bijeenkomst opriep 'niet op basis van emotie, maar op basis van ratio' te discus siëren, leek dat eerste toch meer het geval. Met name op het geluid door Willem van Dam COES - De fusie tussen de Goese theaters De Mythe en 't Beest is aanzienlijk vertraagd. Oorzaak vor men gezondheidsproblemen van enkele hoofdrolspelers in het fusie proces. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de fusie in de zomer van dit jaar een feit zou zijn. Voormalig wethouder C. Linsen, sinds april van het vorig jaar voorzitter van De Mythe, gaat ervan uit dat dit minstens een jaar later wordt. De gemeenteraad van Goes drong enkele jaren geleden al aan op een fusie tussen De Mythe en 't Beest. Daaraan verbond de gemeente raad tevens de eis dat de fusie een jaarlijkse bezuiging van 15.000 eu- KRUININGEN - Kruiningse jongeren hoeven niet lang meer te wachten op hun nieuwe jop (jongeren ont moetingsplaats). De gemeente heeft een aangepaste zeecontainer besteld, die een plekje krijgt aan de Blauwhoefseweg, in de buurt van de sporthal. De verwachting is dat de unit eind deze maand wordt geleverd. De jongeren moeten het, sinds de vernieling van de vorige jop bij de sportvelden, al enkele jaren zon der eigen stek stellen. Ze houden zich sindsdien op diverse plekken op, maar een eigen honk bleef het ideaal. Dorpsbewoner Wim Leef- lang trok zich dat aan en mede dankzij hem komt er nu een nieuw honk. Morgen is er een overleg tussen Leeflang, de jeugd en de gemeente, waarin nadere af spraken worden gemaakt. De jop kost ruim 3500 euro. van wind, klokgebeier en golven dat op gezette tijden uit het monu ment moet klinken en dat tijdens de bijeenkomst werd 'afgespeeld', waren veel afkeurende reacties te horen. Het zou volgens verschillende aan wezigen te veel aan de Ramp van '53 doen denken. Dat was een te genvaller voor Van Waveren, aan gezien het monument volgens hem juist bedoeld is ter nagedach tenis aan vloeden uit een veel ver der verleden. Hij zegde toe die kri tiek te zullen terugkoppelen naar ontwerpster Lydia Schouten. Ook hadden enkele dorpelingen het idee dat de komst van het au- dio-visuele kunstwerk ('een kermisattractie', aldus C. Quinten) naar Colijnsplaat al vaststaat. Dat is niet geval, suste Van Waveren. Ook de meeste inwoners van Co- lijnsplaat zitten niet te wachten op een monument voor de ver dronken dorpen, zo bleek giste ren tijdens een infobijeenkomst. ro met zich mee moet brengen. Volgens Linsen is nu al duidelijk dat de verlangde bezuiniging niet gehaald kan worden. „Volstrekt on mogelijk." Zowel De Mythe als 't Beest kampt met een te krap budget. De situatie is het nijpendst bij 't Beest. Het cultureel centrum kampt met accommodatieproble men en financiële ruimte om nieu we investeringen te doen ont breekt. De problemen bij De Mythe zijn van enigszins andere aard. Daar staat het budget onder druk door het grote succes van het theater. De Mythe heeft onder meer hoge re energiekosten dan waarop was gerekend. Dat komt door het inten- Er moet nog een heel procedureel traject worden doorlopen. Meerde re aanwezigen gaven overigens toe enigszins bevooroordeeld naar de bijeenkomst te zijn gekomen door het debacle-Kats. Desalniettemin was de opstelling van sommigen ronduit vijandig en meerdere - ne gatieve - reacties oogstten applaus. Er was zelfs iemand die op voor hand al zestig handtekeningen te gen de komst het monument had verzameld. De drie locaties die provincie, ge meente en waterschap hadden be dacht, konden evenmin op veel goedkeuring rekenen. Bij de haven worden onder meer parkeerproble men voorzien en ook de zee- dan- wel landzijde van de Oostzeedijk werd - in mindere mate - afgewe zen. Toch waren er ook wel een paar mensen, onder wie P. Kallewaard, die zeiden te hopen dat het monu ment er wél komt. Over drie a vier weken moet dui delijk zijn hoe het verder gaat. sieve gebruik en het grote aantal bezoekers. Volgens Linsen is er te weinig geld voor klein onderhoud. In november 2005 kondigden De Mythe en 't Beest aan dat zij de mogelijkheden zouden onderzoe ken om tot een fusie te komen. Uiteindelijke doelstelling daarvan is een zo hoogwaardig mogelijk po diumaanbod op de Bevelanden. De fiisiebesprekingen hebben on geveer een jaar stilgelegen. On langs kreeg een extern bureau (Drijver 8c Partners uit Rotter dam) opdracht de mogelijkheden verder af te te tasten. Linsen verwacht dat het bureau over enkele weken met zijn bevin dingen komt. Hondenliefhebster waarschuwt voor glasscherven in park. door Astrid van den Hoek goes - Op drie poten hinkt de één jarige hond van Romilda Rizos (42) uit Goes door de kamer. De vierde zit stevig in een spalk. Maandagmiddag raakte Romi, haar Australian Cattledog, gewond toen Rizos haar uitliet in het park vlakbij de molen in Goes. „Iedereen hier in de binnenstad die een hond heeft, gaat daar heen", zegt Rizos. „Ik loop er ook vaak, want dan kan Romi lekker los rennen." Maandag kwam Romi echter met bebloede kop en poten terug na dat Rizos een bal had weggegooid. „Ik schrok enorm, het was echt een bloedbad. Ik heb snel de hond gepakt, de wond dichtgeknepen en mijn man gebeld om ons naar de dierenarts te brengen." Daar bleek dat enkele pezen in de linkervoorpoot waren doorgesne den en dat een grote ader ook ge raakt was. De vraag was alleen, door wat? „Toen de hond onder narcose was, hebben mijn man en ik het gras veldje afgezocht. We vonden een dik stuk glas met bloed eraan dat recht overeind stond in het gras. Dat moet het wel geweest zijn." Rondom het beeld dat in het park staat, lagen ook nog glasscherven. Rizos heeft die gelijk opgeruimd, omdat andere honden of spelende kinderen er anders in zouden trap pen. Het zette haar echter wel aan het denken. „Wat ik het vreemdst vind, is dat die scherven dus overal verspreid lagen. Als je een fles in het gras laat vallen, dan liggen er normaal echt niet tien meter verderop nog scherven. Die fles kan dus nooit per ongeluk zijn gevallen." Rizos denkt ook dat het glas al lan ger op het grasveld lag. „Drie we ken geleden was mijn man daar ook met de honden. Romi had een sneetje in haar poot, maar we dachten dat ze misschien langs een scherpe boomstam was gelo- Ontruiming maakt einde aan zes jaar ellende in Kortgene. door Luc Oggel KORTGENE - De rust is weergekeerd in de Willem-Alexanderstraat in Kortgene. Na zes jaar 'terreur' door twee bewoners van één van de seniorenwoningen in de straat heeft eigenaar Woonzorg Neder land het pand begin deze maand laten ontruimen. De lege woning vertoont nog de sporen van wat zich er zoal heeft afgespeeld. Brandplekken op de voordeur, een ingeslagen ruit aan de achterkant. „Daar hebben ze voor de lol met een hamer op ge slagen", zegt een buurtbewoon ster, die niet met haar naam in de krant wil. Ze woont sinds tien jaar in één van de tweekamerwoningen van Woonzorg in de Willem-Alexan derstraat. Ze zegt dat haar voorma pen. Die snee zat precies op dezelf de plek als waar ze nu gewond is, dus dat kan geen toeval zijn." De hondenliefhebster heeft haar eigen ideeën over wie er achter zit. „Er wonen mensen rondom het parkje en misschien zijn die er niet blij mee dat honden daar poe pen. Ik weet dat je zo niet mag denken, maar je gaat het je wel af vragen." De gemeente Goes gaat daar niet vanuit, maar neemt de melding van de glasscherven wel serieus. „We hebben gelijk mensen naar het veldje gestuurd om te kijken en zij hebben de scherven die er nog lagen opgeruimd. We denken dat de oorzaak een kapotte fles is, waarschijnlijk is die in het week end daar ergens neergegooid", al dus een voorlichtster. 'Degene die zoiets doet, moet eens goed nadenken i over de consequenties' De gemeente vindt het wel belang rijk dat mensen het melden als ze ergens glas vinden. „Zoiets kan elk weekend gebeu ren, maar we kunnen er natuurlijk niet gaan posten. Omdat glasscher ven erg gevaarlijk zijn, onder meer voor honden, hopen we dat men sen het snel bij ons melden zodat we het kunnen opruimen." Dat kan bij de afdeling Openbare Ruimte, via telefoonnummer 0113-249770. Rizos hoopt dat veel mensen het zullen melden als er weer glas ligt op het veldje. „Bij een sneetje gaan mensen misschien niet zo snel bellen, maar je ziet nu wat er kan gebeuren." Degene die daar glas neergooit, moet ook eens goed nadenken over de consequenties, vindt Ri zos. „Ik heb al jaren honden, dus ik wist dat ik die wond dicht moest houden. Maar een oud da metje weet dat misschien niet en dan had de hond wel kunnen doodbloeden. Bij Romi is het nu de vraag of haar gewricht ooit nog normaal kan functioneren." lige buurvrouw, A. op 't Hof, 'de 3 pik' op haar had sinds ze eens iets had gezegd over een besmeurde matras die tegen het huis stond. „Scheldpartijen, smerige briefjes in de brievenbus, ik had nog nooit 1 zoiets meegemaakt." Dat was niet het enige. „Ze zaten van 's ochtends tot 's avonds op hun terras. Drinken, drinken, drin ken. Ze gingen niet alleen tekeer te gen mensen in de buurt, maar ook tegen elkaar. Je kon het ge schreeuw overal horen. En in de zomer lagen ze hier poedelnaakt te zonnen op het grasveld. Het was net Flodder." „Het was een verschrikking", zegt ook G. Thijssen. „Ze hebben veel mensen hier een rotleven bezorgd. De gemeente, politie, iedereen wist ervan, maar het was steeds net niet erg genoeg om in te grij pen." Diverse buurtbewoners zijn vol gens de vrouw die anoniem wil blijven vertrokken of stonden op GOES - Ook deze vakantie is er weer van alles te doen in het Ambachtscen trum in Goes. Zo leert een meisje hoe ze een kaars moet maken. Coen (7) had er gisteren zelfs een fietstocht vanuit Kapelle voor over om een Spongebob T-shirt te maken. „Mama maakt de vorm en dan ga ik hem inkleuren, want dat wil ik wel zelf doen!" Heieen (12) maakt een boekenleg ger met een ingewikkeld patroon. „Ik vind het hier nog steeds leuk en voel me er nog niet te oud voor." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52