Voorbereidingen bouw windmolens begint Axel Vooruit Het nieuwe Cadzand-Bad houdt rekening met gehandicapten Bejaarde 'hobbelt kapot' op scootmobiel Vrees voor omvallen van bomen 22 Woensdag 21 februari 2007 pzc Turbines Winwind in Koegorspolder draaien in de herfst. door René van Stee TERNEUZEN - Projectontwikkelaar in windenergie Winwind uit Goes begint nog deze week met de voor bereidingen van de bouw van 22 windturbines in de Koegorspolder bij Terneuzen. Het gaat om het slaan van piketpaaltjes die aange ven waar de wegen en de funderin gen van de windmolens moeten komen. Kort daarna beginnen volgens di recteur H. Hutting van Winwind graafwerkzaamheden. „De oprich ting van de eerste turbine is na de zomervakantie. Het park draait naar verwachting in de herfst", al dus Hutting. Bij de Raad van State loopt nog een beroep van de Stichting Houdt Woonomgeving Koegors polder Leefbaar (SHWKL) tegen de bouwvergunning voor de wind molens. De stichting verwacht dat de turbines te veel lawaai maken, de horizon vervuilen en ook te dicht op de bebouwing staan. De uitspraak van het beroep zou vorige week zijn, maar is uitgesteld vanwege grote drukte bij het hoog ste Nederlandse rechtsorgaan. Over uiterlijk vijf weken is er dui delijkheid. Hutting is vol vertrouwen, omdat de SHWKL tot dusver nog geen enkele procedure, zoals tegen de milieu-, aanleg-, en bouwvergun ning, heeft gewonnen. „En daar ziet er nu weer niet naar uit. Het enige waar de actiegroep in is ge slaagd is om de boel flink te vertra gen", zegt Hutting. Op 28 maart dient bij de recht bank in Middelburg nog een ande re zaak tegen de windmolens. Die Projectontwikkelaar in windener- gie vol vertrouwen over afloop procedures tegen windmolens Koegorspolder. Vertragingen zorgden voor overname bedrijf. procedure is aangespannen door een inwoner van Terneuzen-Zuid. Volgens Hutting is er een zeer klei ne kans op verdere vertraging, om dat dit beroep eerder al is afgewe zen door de beroepscommissie van de gemeente Terneuzen. De turbines staan er zo'n vier jaar later dan de bedoeling was. Hut ting raamt de schade als gevolg van de vertraging op vijf miljoen euro. Winwind kwam daardoor in de problemen, met als gevolg dat het bedrijf werd overgenomen door branchegenoot Econcern. Winwind verloor daardoor zijn on afhankelijke positie als Zeeuwse ontwikkelaar van windenergie. Met een capaciteit van 44 mega watt gaat het in de Koegorspolder voorlopig om het grootste wind molenpark in Nederland. De mo lens komen langs de toekomstige tunnelweg (Sluiskil-Tractaatweg), het spoor in de Koegorspolder, langs het zijkanaal bij de Axelse Sassing en aan de rand van het af geblazen slibdepot in de polder. Wim Kruidenier. door Frank van Cooten caozand-bad - In het uitwerken en verfraaien van de straten en pleinen in Cadzand-Bad wordt vol doende rekening gehouden met ge handicapten. Met de Stichting werkgroep West-Zeeuws-Vlaande- ren Gehandicaptenbeleid is im mers een structureel overleg over de uitwerking van het ontwikke lingsplan 'Natuurlijk Stijlvol' voor de badplaats. Burgemeester en wethouders van Sluis reageren hiermee op vragen van Wim Kruidenier namens de Adviesraad Gehandicaptenbeleid Sluis. Hij stelde zijn vragen overi gens bijna een jaar geleden. De be antwoording kwam pas vorige week. Het college biedt hiervoor excuses aan. Het dagelijks gemeen tebestuur was echter in de veron derstelling dat de problematiek vol doende was ondervangen in het overleg met de werkgroep. Het col lege onderschrijft de bezorgdheid van Kruidenier over de toeganke lijkheid voor mensen met een functiebeperking en senioren. Zij hoeven zich in het nieuwe Cad zand-Bad echter geen zorgen te maken, verzekeren B en W. Naast het structurele overleg met de werkgroep over alle projecten en dus ook Cadzand-Bad komt een afvaardiging van de werk groep in het op te richten Ontwik kelingsplatform Cadzand-Bad. Ge handicapten worden in dat plat form vertegenwoordigd. Dorp voelt zich tekortgedaan door gemeente Terneuzen. door Peter Oggel axel - De naam van de stichting kan de boodschap niet duidelijker uitdragen: Axel Vooruit! De drie mannen achter het initiatief win den er geen doekjes om. Ze vin den dat Axel er sedert de gemeen telijke herindeling wat bekaaid is afgekomen. En het trio verheelt evenmin ook wel eens te denken dat Axel vanuit het centraal-be- stuurlijk centrum in Terneuzen toch een wat stiefmoederlijke be handeling ten deel valt. Voorbeelden? Natuurlijk het mo numentale Jugendstilpand aan de Markt. Een hele rits plannen is er voor bedacht, van grand cafë tot museum, maar intussen gaat de af takeling verder. En neem aan de Zeestraat het zogeheten Gat van Axel, inclusief de historische Kaai- wal. Vaak over gesproken, zonder tastbaar resultaat evenwel. En ja, recent is op prominente plaatsen fors gesloopt: de leegte van drukke rij Vink aan de rand van het cen trum is immens, maar wanneer nou precies met wederopbouw wordt begonnen? Woningbouw is dringend nodig in Axel, om de leefbaarheid op peil te houden. De vraag is: telt Axel in de gemeente Terneuzen nog wel mee? Met ingehouden woede ver telt het stichtingsbestuur dat Axel recent op een bijeenkomst van de gemeente Terneuzen als een 'wijk' werd betiteld. Met enige afgunst kijken de mannen achter de stich ting, neerlandicus Piet de Blaeij, oud-raadslid Marinus Murre en oud-brandweercommandant Cees de Pooter, naar buur Sas van Gent, waar het oude bestuur met voor uitziende blik voor de herindeling Sas Vitaal in het leven riep. Om onder de nieuwe vlag de positie van Sas, de leefbaarheid met na me, veilig te stellen. Niet dat er in Sas de afgelopen jaren nu zo veel wapenfeiten zijn te melden, be houdens dan een handvol gepimp- te straten en pleinen. Niettemin: Actie Aardenburger om vierwielige scootmobiel vergoed te krijgen. door Joeri Wisse AARDENBURC - Met een normale scootmobiel door de oude straten van Aardenburg rijden is vragen om ongelukken. Dat heeft Ben Kerkhoff (78) aan den lijve onder vonden. „Ik ben drie keer hard ge vallen omdat een scootmobiel met drie wielen niet stabiel genoeg is. De laatste keer heb ik een ruggen- wervel beschadigd. Daar heb ik nu nog steeds veel last van." Kerkhoff heeft gisteren een vier wieler aangeschaft waarmee hij wél door de Aardenburgse straten kan rijden. De vraag is alleen of de gemeente Sluis bereid is om de Practicomfort van 6000 euro (deels) te vergoeden. Kerkhoff vermoedt dat, als hij op een vierwielige scootmobiel zou rijden, de valpartijen niet waren voorgevallen. „Als de ondergrond stabiel zou zijn, had ik goed uit de voeten gekund met een normale scootmobiel. Maar de straten in Aardenburg verkeren in middel eeuwse staat. Vlak voor de laatste verkiezingen probeerde ik alvast of ik bij het stembureau zou kunnen komen. Dat ging écht niet Ze heb ben me met een taxi gebracht, zo dat ik toch kon stemmen." „Ik heb al eens naar de gemeente gebeld en gevraagd of ze alleen stratenmakers aannemen die van invaliden af willen", lacht Kerk hoff Na de laatste valpartij durfde hij niet meer over straat. Hij nam contact op met de gemeente Sluis. Om in aanmerking te komen voor een vierwieler zou er een procedu re moeten worden begonnen om een persoonsgebonden budget aan te vragen. Want Welzorg, het be- Ben Kerkhoff op zijn nieuwe scootmobiel die wél de hobbelige straten in Aardenburg aankan. foto Peter Nicolai drijf dat de scootmobiels levert voor de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, bezorgt (volgens afspraak met de gemeenten) alleen maar scoot mobiels met drie wielen. Kerkhoff wilde die procedure echter niet af wachten. „Dat kan nog zo lang du ren en ik wil weer graag naar bui ten en boodschappen doen." Na een testrit met een vierwieler door de Aardenburgse Weststraat was Kerkhoff overtuigd. „Dat is de slechtste straat die je kunt beden ken. En het ging goed." De bewoner van Coendike hoopt dat zijn nieuwe aanwist wordt ver goed. „Al was het alleen maar voor andere senioren die graag zo'n scootmobiel zouden willen." De gemeente Sluis wil niets zeg gen over individuele aanvragen, zo als het verzoek van Kerkhoff dat plan is er toch maar. En, con cludeert het trio in een brief aan B en W van Terneuzen waarin de stichting Axel Vooruit wordt voor gesteld: 'Wij constateren dat het nut hiervan blijkt uit de prakti sche waarde van de stichting Vi taal Sas van Gent.' Wat Sas kan, dat moeten wij in Axel ook kunnen, vindt het stich tingstrio. Vandaar: Axel Vooruit. De stichting wil fungeren als aanja ger en ook als plannenmaker. Eni ge spoed is noodzakelijk, stelt het trio. Nog niet eens zo heel lang ge leden was Axel een welvarend plaatsje, met een winkelbestand waar steden van wel drie keer de Axelse omvang jaloers op waren. En de zaterdagse weekmarkt, was dat niet jarenlang de grootste van Zeeland? De parkeerterreinen ston- 'Om te overleven zijn er woningen en voorzieningen nodig' den vol met auto's en bussen met Belgische 'plakken'. Totdat de Bel gische franc devalueerde. Sinds dien is ook Axel gedevalueerd, al wordt dat in sommige kringen halsstarrig ontkend. Maar feit is dat nog maar een paar weken gele den onderzoek van de Kamer van Koophandel meldde dat de Belg weer bijna als vanouds in Zeeuws-Vlaanderen winkelt en re- creëert, maar dat Axel als enige plaats in Zeeuws-Vlaanderen niet echt profiteert. Hoe slaag je er in om de blik van de gemeentelijke politiek op Axel te focussen? De stichting verwijt het gemeentebestuur min of meer centralistische politiek te voeren, met de kern Terneuzen als middel punt. Kijk naar het nieuwe sport complex Vliegende Vaart, de nieu we bioscoop. En vorige week stond er in de krant weer een plan voor een museum in Terneuzen. Dit laatste steekt, zegt De Blaeij. Axel heeft toch zo veel te bieden, vindt de stichting. Maar om te overleven zijn er woningen nodig, en voorzieningen. OOSTBURG - Bewoners van de Tra- gelsingel in Oostburg maken zich zorgen over de staat waarin de bo men in deze straat verkeren. Tijdens de storm van donderdag 18 januari waaiden drie bomen (of delen daarvan) aan de overkant van de Tragelsingel om. Niemand raakte gewond en niemand leed schade, omdat de bomen aan de overkant van de straat 'de goede kant' op vielen. „Maar het wordt anders zodra het bomen betreft, aan wat ik gemakshalve even 'huizenkant' van de Tragelsingd noem. Zo op het oog zijn deze b men even oud en de risico's dus navenant. De gevolgen bij omwaaien zullen naar wij veel ernstiger zijn", stelt 1 W. Vermeulen in het Sluise gemeentebesn De bewoners meente weten is de bomen t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46