Sport Op het ijs moet je het werk loslaten Kijkje bij de wielerklassiekers Drietal suppersnelle Kenianen aan start van marathon Rotterdam 36 I Woensdag 21 februari 2007 FZC Boeren Maarten Janse sr. en jr. schaatsen vooral ter ontspanning. door Roeland van Vliet WOLPHAARTSDIJK - Als halverwege het interview een vraag wordt ge steld over de ambities van Maar ten Janse jr. krijgt Maarten Janse sr. het even benauwd. „Ze willen altijd van hem weten of hij het in zich heeft om de landelijke top te bereiken", zegt hij vurig, terwijl hij zijn stem ietwat verheft. „Tuur- lijk heeft hij daar de mogelijkhe den voor. Maar hij moet toch aan zijn maatschappelijke carrière den ken?" Dat doet junior ook. Hoewel hij net als zijn vader een fanatiek schaatser is, heeft de 25-jarige zoon voor het boerenbestaan geko zen. Hij werkt al drie jaar op het akkerbouwbedrijf (met bijbeho rende minicamping) in Wolp- haartsdijk en wil het over enige tijd overnemen van zijn vader. „Ik ben zeer tevreden over hoe ik nu het werken en sporten kan com bineren", vertelt hij sussend. „Ik heb het gevoel dat ik momenteel het maximale uit het schaatsen haal." Maarten [anse jr. is de rege rend Zeeuws kampioen marathon- schaatsen. Zijn Nederlandse per soonlijke records - hij ziet ze los van zijn echte snelste tijden die hij in Calgary reed - scherpt hij met enige regelmaat aan. „In Canada heb ik gevoeld hoe snel je kunt gaan. Nu ik eenmaal weet hoe dat is, lukt het hier in Nederland ook. Ik zou er niet vreemd van opkij ken als ik in maart in Heerenveen zelfs onder enkele pr's uit Calgary duik." Hoe vooruitstrevend de boeren zoon in het schaatsen ook is, hij blijft het 'slechts' zien als een spor tieve uitlaatklep. „Het lekkere van schaatsen is dat je je hoofd hele maal leeg moet maken", vertelt Janse jr. „Dan kun je je drukke werk op de boerderij dus even he lemaal loslaten." lanse sr.: „)e zult ook wel moeten. Schaatsen is zo'n technische sport, dat je op de baan bij wijze van spreken geen tijd hebt om op de vogeltjes te letten. Je moet je hoofd er constant bijhouden. Maar voor ons is dat ontspan ning." De twee rijden meerdere keren per week van Wolphaartsdijk naar Breda voor trainingen en wedstrij den. Daarnaast is lanse sr. nog voorzitter van de Goese schaats vereniging De Poel. Zijn zoon, het vierde kind in het gezin, verzorgt de PR voor de club: Janse sr.: „Als we niet op de boerderij werken, zijn we wel met schaatsen bezig. We zitten eigenlijk nooit stil." Zaterdag doen beide mannen mee aan het Zeeuws kampioenschap allround, in feite het clubkam pioenschap van De Poel. Dat toer nooi wordt gehouden in Breda, vanaf 18.30 uur. De deelnemers rij den de 500,1500 en 3000 meter. 'Ik heb het gevoel dat ik momenteel het maximale uit het schaatsen haal' Janse jr. is titelkandidaat bij de se- nioren. In Maarten van der Weij- den en Patrick en Niels Goverse heeft hij geduchte concurrenten. „Als ik de schade kan beperken op de 500 meter, kan ik misschien mijn kans grijpen op de 1500 en 3000 meter." Janse sr. doet mee bij de vetera nen. Hij weet dat hij geen kans maakt op het kampioenschap. „Ik ben zestig, terwijl je vanaf je veer tigste al veteraan bent. Ik wil zater dag mijn persoonlijke records be naderen. Die zijn allemaal van zo'n drie jaar geleden. En omdat ik weet dat er op mij gelet wordt - het is blijkbaar nogal interessant om sneller te rijden dan de voorzit ter -zal ik extra hard proberen te gaan. Laat die andere, jongere vete ranen maar zweten!" Persoonlijke records Maarten Janse junior: 500 meter: 39,46 1000 meter: 1.16,34 1500 meter: 1,57,26 3000 meter: 4.05,06 5000 meter: 7.10,40 10000 meter: 15.36,57 (allen gereden in Calgary) Maarten Janse senior: 500 meter: 48,89 1000 meter: 1.37,00 1500 meter: 2,29,25 3000 meter: 5.11,43 Af en toe vertrouwt een wielren ner zijn ervaringen en gedachten aan papier toe en gunt hij de lezer een kijkje in dat aparte wereldje van de beroepsrenners. Dit week einde schaarde de Duitse coureur Rolf Gölz zich wat de Nederlandse markt betreft in dat rijtje. Uitgeve rij Antilope Boeken, die zich richt op wielerproducties, publiceerde de vertaling van zijn boek 'Mythos Klassiker, eine hommage an die grossen eintagesrennen'. Daarin belicht Gölz twintig wieler klassiekers, beginnend met de Om loop het Volk tot en met de Ron de van Lombardije. De Duitse ren ner laat de lezer delen in zijn erva ringen in die koersen zonder zijn eigen rol op. te hemelen. Gölz was immer zelf geen groot winnaar. Hij schreef tussen 1985 eni992 en kele kleinere rondes op zijn naam en pakte links en rechts eens een etappewinst. De Duitser reed on der meer voor de Superconfex en Buckler; ploegen onder leiding Het Volk Het volk en wat volgt, van Rolf Gölz. Uitgeverij Antilope Boeken, ISBN978 90 78360 02 5 Prijs 16,95 euro door René Schrier van Jan Raas. Vandaar dat de naam van de Zeeuw nogal eens in het boekje voorkomt. Gölz heeft respect voor Raas, al heeft hij het ook over 'een tierende Raas' en heeft hij hem op een zeker mo ment 'wel eens stralender gezien'. Respect blijkt uit de zinsnede: 'Goddank blijkt mijn ploegleider - ondanks zijn reputatie als botte boer - nu een uitstekend psycho loog te zijn: 'Als jij kapot zit, zitten die anderen pas echt kapot.' En hij noemt hem ook een geslepen wie lerlegende. In het boek zijn historische feiten verwerkt over de eendagskoersen die Gölz beschrijft. Het is duidelijk dat hij er behoorlijk wat huiswerk aan besteed heeft. Af en toe ver liest hij zich in erg lange zinnen. Bijvoorbeeld als hij het over de Flandriens in de Ronde van Vlaan deren heeft: 'In 1919 was ene Hen ri Vanlerberghe de grondlegger van deze legende van de robuuste, ruwe dorpsjongens, die de schrale winters moesten doorstaan, thuis hielpen bij het slachten en zwoeg den op het land en zich zo de taai heid, onverzettelijkheid en boe- renslimheid eigen maakten die de barre tocht over hellingen en kas seien vereist.' Toch heeft Gölz met 'Het Volk, twintig wielerklassie kers en wat volgt' een lezenswaar dig boekje voor de wielerliefheb- bers gemaakt. Wederom een kijkje achter de schermen van de wieler- wereld, een mooi opwarmertje aan de vooravond van het wieier- seizoen van 2007. Charles Kibiwott, William Kipsang en Wilson Onsare starten. door onze sportredactie ROTTERDAM - De organisatie van de marathon van Rotterdam is er in geslaagd drie Kenianen aan te trekken die ooit een snellere tijd op de klassieke afstand hebben ge lopen dan twee uur en zeven mi nuten. De 27ste editie van het evenement mikt met het drietal op een snelle eindtijd. Vorig jaar finishten voor WJ De organisatie van de marathon van Rotterdam heeft drie Kenia nen aangetrokken met een per soonlijk record van onder de twee uur en zeven minuten. het eerst in de geschiedenis van de marathon in de Maasstad drie lo pers in een tijd van twee uur en zes minuten. De winnaar was Sam my Korir in 2.06.38 uur. Charles Kibiwott, Wilson Onsare en William Kipsang heten dit jaar de boegbeelden van de organisa tie. Kibiwott eindigde in 2006 als derde op de Coolsingel. Hij finish te in een tijd van 2.06.52 uur. Onsare werd in 2003 derde in de marathon van Parijs in een tijd van 2.06.47 uur en Kipsang won in datzelfde jaar in een tijd van 2.06.39 de marathon van Amster dam. Onsare en Kipsang bereiden zich overigens voor tijdens de halve ma rathon van Den Haag, de Ci- ty-Pier-Cityloop. Deze wordt op 17 maart gehouden. Maarten Janse sr. en zijn gelijknamige zoon zien het schaatsen als een sportieve afleiding tijdens hun drukke boerenbestaan. Zaterdag doen ze mee aan het Zeeuws kampioenschap allround in Breda. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38