<s< Zeeland ider heeft het nakijken Het dorp heeft dit winkeltje nodig Onderzoek in Zeeland naar gevolgen van klimaatverandering op de kustveiligheid m Golden Tulip Stop op provinciegeld herdenking De Ruyter Luctorstichting maant ondernemers tot actie ZVU leert cursisten zeilen met platbodem Benefiet Sawasdee brengt 10.000 euro op Lezing Hubert Smeets over Rusland en Poetin Vergaderen op 50 meter van zee strand? Westduin Koudekerke/Vlissingen www.goldentulipwestduin.nl Tel. 0118-552510 PZC Woensdag 21 februari 2007 I 31 Dorpswinkels Volgens onlangs gepubliceerde gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) liep het aantal detailhandelsza ken op het Zeeuwse platteland in de periode 2001-2005 met 217 terug; van 2181 naar 1964. Dat is een daling met on geveer tien procent. Het aantal levensmiddelenwin kels op het platteland van Zee land kromp in diezelfde perio de met 118; van 634 naar 516. Dat is iets minder minder dan twintig procent. Alleen Zuid-Holland (vijfentwin tig procent) en Utrecht (tweeëntwintig procent) sco ren wat de teruggang van het aantal levensmiddelenwinkels betreft nóg slechter. dijk met rechts winkelier John den Hollander. foto's Willem Mieras Een overdekt winkelcentrum op 30 vierkante meter. door Willem van Dam ELLEWOUTSDIJK - Nee, omzetcijfers geeft hij niet prijs, maar laat hij het zó formuleren: „ik houd per jaar netto net iets meer over dan wanneer ik een uitkering van de sociale dienst zou krijgen." De deurbel in het winkeltje van Jo hn en Amelia den Hollander aan de Zomerstraat in Ellewoutsdijk pling-plongt gemiddeld zo'n vij fentwintig tot dertig keer per dag en 'in het weekeind hebben we tussen de veertig en de vijftig kas sa-aanslagen'. Sommigen komen alleen om een potje zout. „Maar we hebben ook een klant uit Goes, die elke week helemaal hier naar toe komt om al le boodschappen te doen. Want het is hier lekker rustig, hé; parke ren voor de deur, tijd voor een bab beltje, niks jachten en jagen." De Verrassing, hebben ze hun win keltje genoemd. „Eigenlijk zijn we een overdekt winkelcentrum", zegt John den Hollander (50 jaar) met enige zelfspot. „We zijn krui deniet, warme bakker, groente boer postkantoor, sigarenboer, dvd-winkel, speelgoedwinkel, dro gisterij en hengelsportartikelen- winkel tegelijk. En dat allemaal op dertig vierkante meter." Alleen tijdschriften verkopen ze niet meer. „Die tijdschriftendistri buteurs stellen je min of meer ver plicht bepaalde tijdschriften af te nemen; en wat krijg je dan: de Playboy, de Chick en al die andere glossy dingen met blote dames en heren. Maar hier op zo'n dorp, waar veel oudere mensen wonen, willen ze toch vooral de Libelle en de Margriet. Net naast de kassa, hangt - keurig ingelijst - een oorkonde. Destijds uitgereikt door GroenLinks, uit er kentelijkheid voor de moed die Jo hn en Amelia den Hollander be toonden door in het slechts vier honderd inwoners tellende Elle woutsdijk een buurtwinkel te be ginnen; goed voor de leefbaarheid van het dorp, vond iedereen. De Verrassing is gevestigd in een voormalig woonhuis. Waar ooit de woonkamer was, staan nu de soepen, de shampoos en de spruit jes, en in het vroegere slaapvertrek liggen de gevulde koeken, de an sichtkaarten en de aambeienzalf Zo'n klein winkeltje in zo'n klein dorp kan toch nooit een belegde boterham opleveren? Hoeft ook niet. Want John doet ook in Koi-karpers en ook zijn Amelia ('Een echte kantoormiep') heeft el ders nog een baan. Bovendien: „Ik ga van het principe uit: als je maar genoeg verdient om te kun nen eten en drinken en als je ook nog 's een weekje op vakantie kunt, dan is het wel goed." Misschien dat ze ooit De Verras sing van de hand doen. Maar dan wel het liefst aan iemand die be reid is om de zaak voor te zetten. „Want Ellewoutsdijk heeft zo'n winkeltje gewoon nodig." Studie nieuwe manieren van kustverdediging. door René Schrier MIDDELBURG - Zeeland wordt een van de acht zogenaamde hotspots waar onderzocht wordt welke ef fecten de klimaatverandering heeft op de kustveiligheid. In een van de eerste vergaderingen van het nieuwe kabinet wordt daar een knoop over doorgehakt. Wageningen Universiteit, de Am sterdamse Vrije Universiteit, Delta- res en Imares gaan dat onderzoek uitvoeren. Gedeputeerde W. van Zandbrink maakte dat gisteroch tend bekend bij de ondertekening van een convenant voor het Ken- nisNetwerk Water. De provincie Zeeland is betrokken geweest bij de vragen en opdrach ten die de onderzoekers voorge legd worden. Uiteindelijk is het de bedoeling er achter te komen welk- ke maatregelen genomen moeten worden om de negatieve effecten van klimaatverandering op de kustveiligheid het hoofd te kun nen bieden. Zeer waarschijnlijk leidt dat tot een nieuwe manier van kustverdediging, gaf Van Zand brink aan. Het is van Zandbrink opgevallen dat Zeeuwen zich wel bewust zijn dat veiligheid en zeespiegelstijging belangrijke items zijn, maar dat dat bewustzijn bijvoorbeeld in de Randstad nagenoeg ontbreekt. In Zeeland is iedereen daar wel van doordrongen, aldus de gedeputeer de, en dat helpt bij het vinden van een draagvlak. Voorzitter D. Luteijn van het Ken nisnetwerk Water is van mening dat er meer gedaan kan worden met Neeltje Jans. In dezelfde bij eenkomst merkte hij op dat Neel tje jans een wereldaansprekend uit- In Zeeland zal onderzoek wor den gedaan naar de relatie tus sen klimaatverandering en kust veiligheid en -verdediging. Zee land is een van de hotspots. hangbord is voor alles wat met wa ter en kustverdediging te maken heeft. Daar is volgens hem de afge lopen tien jaar veel te weinig mee gedaan. Het eiland moet wat hem betreft het visitekaartje van de Ne derlandse waterbouw worden. Luteijn vindt het een goede zaak dat beleidsmakers, onderzoekers en ondernemers samen aan één ta fel zitten als het over allerlei zaken gaat, die met water te maken heb ben. Het netwerk leidt volgens hem tot ideeën en onderzoek en dat weer tot economische activitei ten. Hij staat op het standpunt dat het Kennisnetwerk Water binnen een jaar met concrete projecten naar buiten moet komen. MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten (GS) vinden het zo langzamer hand welletjes met de subsidiëring van de herdenking van Michiel de Ruyter. In eerste instantie stelden zij 2 ton beschikbaar. Gisteren kwam daar nog eens 3 ton bij. En nu zou er ook nog eens 12.000 eu ro extra provinciegeld moeten ko men voor de ontvangst van 300 tot 400 bemanningsleden van schepen. GS vinden dat de organi serende stichting daarmee over vraagt. De provincie wil dat de ont vangst goedkoper wordt en zal het in eigen beheer organiseren. Op extra subsidieverzoeken voor bijko mende activiteiten zullen Gedepu teerde Staten afwijzend reageren. VLISSINGEN - De Luctorstichting wil actievoeren om het college ge noegdoening te vragen voor onder nemers rond bouwproject de Fon- teyne in Vlissingen. Voorzitter Luc Markies is winke liers aan het verzamelen om een collectieve class action op te zetten tegen de gemeente. De oud-onder nemer denkt aan een protestverga dering. Ook overweegt hij als sym bool een schutting te plaatsen voor het stadhuis. MIDDELBURG - Wie altijd al heeft willen leren varen met een tradi tionele platbodem kan zich opge ven bij de Zeeuwse Volksuniversi teit in Middelburg. Die organiseert in maart samen met de Stichting Behoud Hoog aars de cursus Platbodem Zeilen. Na vier lesavonden volgen zes praktijkdagen op het Veerse Meer. Belangstellenden kunnen zich op geven via het telefoonnummer 0118-634800. GOES - Het benefietconcert van de Koninklijke Marinierskapel met een gastoptreden van de violiste Nora van der Stelt voor de stich ting Sawasdee heeft 10.000 euro opgebracht. Sawasdee is actief in Cambodja en heeft daar onder het motto Zee land helpt Cambodja, 7 basisscho len en 2 scholen voor beroepson derwijs. Een hotelschoolopleiding, speerpunt van de stichting, begint officieel eind mei. Het concert werd gehouden in De Mythe in Goes, die geheel uitverkocht was. MIDDELBURG - Journalist Hubert Smeets houdt op verzoek van het Middelburgse Roosevelt Study Center een lezing met als titel 'Rus sia, Putin and the West: Troubled Waters'. Smeets is politiek commentator en zal in zijn lezing ingaan op de relaties tussen Rusland, Europa en de Verenigde Staten en de ontwik kelingen die in de toekomst ver wacht kunnen worden. De lezing, in het Engels, wordt ge houden in de filmzaal van het pro vinciehuis, woensdag 4 april om 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33