Zeeland De kleine middenstan Nog even naar Gerda Toenemende behoefte aan biologische landbouwbedrijven Deltaoverleg wenst aanwijzing Vlakte van Raan tot natuurgebied 30 Woensdag 21 februari 2007 PZC VRAGEN AAN ANTON KRIJNSE LOCKER Slijterijen, horecazaken en supermarkten kunnen binnenkort kinderen als myste- ry-guest inzetten in de strijd tegen alcohol verkoop aan minderjarigen. Naam: Anton Krijnse Locker Leeftijd: 37 Woonplaats: Zierikzee Beroep: slijter door Jeffrey Kutterink Is een nieuwe, slinkser aanpak noodzakelijk? „Het is een goede zaak dat er geen alcohol mag worden verkocht aan minderjarigen. Maar het is nu slecht geregeld. Ondernemers moeten ook voor politie-agent spelen. De jongeren die drank kopen zijn niet strafbaar, de ondernemer wel." Wijst u uw personeel op het verbod? „Wat dacht u? Het staat in het huishoudelijk reglement van ons bedrijf, The world of drinks. Op elk werkoverleg komt het aan de orde." Wat doen jongeren om toch drank te kunnen kopen? „]e wilt niet weten hoeveel trucjes de jeugd uithaalt. Het begint bij het vervalsen van het identiteitsbewijs. Sluwer is als ze met een groep de zaak binnenkomen. Eén is er achttien. Die koopt de drank, loopt naar buiten en verdeelt het daar vrolijk onder de anderen. Het mag niet, maar gebeurt wel. We betrappen er heel wat hoor. Jaarlijks zetten we voor ïo.ooo euro aan dranken terug in de schappen." Bent u wel eens tegen de lamp gelopen? „Ia. Het is heel oneerlijk, maar gebeurt wel. Er kwam hier regelmatig een jongen drank kopen. De eerste paar keer vraag je naar zijn identi teitsbewijs en dan zie je dat de jongen 19 jaar oud is. Niets aan de hand dus. Op een dag stapt hij met zijn vriendin binnen en blijkt dat hij geen geld op zak heeft. Zijn vriendin rekent af en precies op dat moment staat een controleur buiten. Dat levert dus een veroordeling op, want verkoop van drank aan minderjarigen is een misdrijf Dat kan een onder nemer drie keer gebeuren en dan moet de zaak dicht. Staan er wel tien man op straat. Die mensen hebben ook een gezin en een hypotheek." Is het inzetten van mystery-guests een oplossing? „Nee. Let wel: ik vind het heel goed dat er geen drank aan minderjari gen mag worden verkocht. Ik heb zelf ook kinderen. Maar de schuld wordt eenzijdig bij de ondernemer gelegd. Ik heb dan een slijterij, maar voor de uitbater van een café is het helemaal niet te doen. Zo'n zaak staat vol en is vaak een beetje donker van binnen. Dan staat er een jon gen aan de bar en bestelt drank. Ook al weet je dat hij meerderjarig is, voorkom je niet dat hij achterin de zaak het biertje aan een jonger vriendje geeft. Zie het als barman of -vrouw maar eens te fixen." Wat is dan wel de oplossing? „Zorg dat zowel de ondernemer als de koper strafbaar zijn. Alleen met gedeelde verantwoordelijkheid is dit probleem aan te pakken. Anders niet. Jongeren vinden het nu een sport om te zien om ze ergens drank kunnen kopen. Zeker in de zomer in Renesse, waar we ook een zaak hebben. Ondernemers moet je aanspreken op hun verantwoordelijk heid. Zij moeten controleren op leeftijd. Ook moeten ze erop toezien dat de drank niet wordt gekocht door een 18-jarige en vervolgens wordt uitgedeeld aan jongere vriendjes. Als de koper niet strafbaar wordt ge steld, blijft het probleem bestaan. Mystery-guest of niet." Beseft u dat kinderen dan een strafblad kunnen krijgen? „Als het voor een ondernemer een misdrijf is, is het voor een koper ook een misdrijf Het is voor een uitbater of verkoper net zo erg als voor die minderjarige." Grootste klappen vallen in de levensmiddelensector. door Willem van Dam MIDDELBURG - Het is allang niet meer vanzelfsprekend, dat dorps bewoners hun dagelijkse bood schappen doen bij de plaatselijke bakker of slager. Ze wippen, als ze van hun werk komen, even een grote supermarkt binnen in Mid delburg, Vlissingen, Terneuzen of Goes. Zaterdags stappen ze met het hele gezin in de auto en rijden naar de stad om een middagje 're creatief te winkelen'. En wie heeft het nakijken? De kleine midden stander. „Dit zijn trends die niet meer te stoppen zijn", zegt woordvoerder Mare Volleman van de Kamer van Koophandel in Zeeland. Volgens de recentste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is het aantal winkels op het Zeeuwse platteland de afgelopen jaren aanzienlijk gedaald. Het aan tal detailhandelszaken liep terug met ongeveer tien procent. Vooral in de levensmiddelenbranche vie len flinke klappen. Maak eens een rondje door het Zeeuwse land - waar kom je nog van die kleine winkeltjes tegen, met achter de toonbank een vergrijsde en verstof te winkelier die een onsje boter- hammenworst afweegt? Ze heb ben de deur op slot gedaan bij ge brek aan een opvolger, of omdat ze niet meer op konden boksen te gen de grote supers. De prijsoor log in de levensmiddelenbranche eiste ook tal van slachtoffers. Bij de Kamer van Koophandel be schikt men wat dat betreft niet over cijfers, 'maar het zullen er on getwijfeld heel wat zijn'. Is de kleine middenstander op het Zeeuwse platteland ten dode opge schreven? „Ach", zegt Volleman, „er zijn voorbeelden van kleine dorpen waar de detailhandel wel overeind is gebleken. Kijk eens naar Melis- kerke, daar hebben ze toch nog een redelijk voorzieningenniveau. Ondernemerschap vergt ook creati viteit. Als je niet kunt concurreren tegen de prijzen van de supermark ten, moet je het ergens ander in zoeken; het bieden van een goede service - boodschappen aan huis bezorgen, bijvoorbeeld." Specialisatie, ook belangrijk, zegt Volleman. „In Zaamslag zit een heel vooruitstrevende herenmode zaak. Mensen uit de hele provincie gaan daar speciaal naar toe om hun trouwpak te kopen, naar Zaamslag, of all places." Met een opgewekt humeur kom je een heel eind. door Willem van Dam NIEUWDORP - Laatst, die overval op de oude fietsenmaker - op dat soort dagen, als er iets bijzonders is gebeurd op het dorp, is het in de buurtsuper net iets drukker dan anders. Want waar kunnen we tenswaardigheden beter worden uitgewisseld dan rond de kassa van het winkeltje van Gerda? Taarten en bloemen waren er, toen Gerda van den Bosse op die julidag in 2005 haar Attent open de. Krap twintig jaar, en dan al baas van een eigen winkel - dat gaf een goed gevoel. Toen ze van school kwam, ging ze in een schoe nenwinkel werken. Dat beviel aller minst. De Sparwinkel in haar dorp bracht uitkomst. Gerda sollici teerde, werd aangenomen en ver richtte er alle voorkomende werk zaamheden. Tot de prijsoorlog uit brak. Het winkeltje dreigde over de kop te gaan, werd overgeno men en Gerda van den Bosse werd benoemd tot filiaalchef Na ruim een jaar dreigde de buurtsuper op nieuw ten onder te gaan. Zou jij het niet overnemen, opperde Ger- da's vader. De bank verstrekte een lening, de kapotte koeling werd ge repareerd en er werd een bestelau- tootje aangeschaft waarmee bood schappen aan huis bezorgd kun nen worden. Natuurlijk heeft ze last van de su pers in Vlissingen en Middelburg, maar haar grootste concurrent is de EM-TÉ in Heinkenszand. Het is wrang, elke vrijdag en zaterdag ziet ze dorpsgenoten met volgela den auto's terugkeren uit Hein kenszand. Hoe ze de concurrentie van het lijf houdt? Nou gewoon, met een opgeruimd humeur én een netjes opgeruimde winkel kom je een heel eind. „Ik weet ze ker dat sommige mensen uit het dorp speciaal bij mij kopen, om te voorkomen dat ik moet sluiten." Groeiende vraag maakt grotere productie noodzakelijk. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De behoefte aan bio logische landbouwbedrijven in Zeeland groeit. Dat heeft te maken met de aantrekkende vraag naar duurzaam geteelde producten. De provincie onderzoekt hoe de om schakeling van bedrijven verder be vorderd kan worden. De laatste jaren is de oppervlakte landbouwgrond waarop biologisch geteeld wordt, vrijwel gelijk geble ven. Omdat de vraag naar biologi sche producten leek te stokken - en er daardoor voldoende aanbod was - keken boeren liever de kat uit de boom. „We zien nu dat er een tekort is aan biologische grondstoffen", ver telt Anita de Moor, medewerker landbouw van de provincie. Ze noemt biologisch varkensvlees en melk, kasgroenten en groenten voor diepvries en conserven. „Er is daardoor meer ruimte voor gang bare bedrijven om over te schake len op biologische productie." Na enkele jaren van stilstand is door een stijgende afname weer behoefte aan boeren die met bio logische teelt van hun producten aan de slag willen gaan. De Moor geeft aan dat in de pro vincie op ongeveer 1000 hectare biologisch geteeld wordt, door on geveer 44 gecertificeerde bedrij ven. Nu de vraag van de markt toe neemt, hoopt De Moor dat boeren de overstap weer willen maken. „Je moet wel een beetje een boer met groene vingers zijn en het leuk vinden." Ze wijst erop dat de provincie sa men met anderen druk doende is de afzet nog meer te stimuleren De Moor noemt biologische voe ding in zorginstellingen, biologi sche producten op de menukaart van restaurants en in schoolkanti nes. Uitgangspunt is een korte ke ten tussen producent en afnemers. door Rinus Antonisse GOES - Het Deltaoverleg, waarin twaalf organisaties voor natuurbe scherming zitten, vindt het teleur stellend dat de Vlakte van de Raan in de monding van de Westerschel- de niet is aangewezen als be schermd gebied. De vlakte moet juist wel deel uit maken van het Europees netwerk Natura 2000, aldus het Deltaover leg. De organisaties zijn overigens te vreden met de in de Delta wel aan gewezen gebieden voor Natura 2000. De aanwijzing van die gebieden en de daaraan gekoppelde 'instand houdingsdoelen' bieden een pri ma basis om komende jaren deug delijke afspraken te maken over wat wel en niet kan in de natuur gebieden. Het Deltaoverleg constateert wel dat de instandhoudingsdoelen voor enkele vogelsoorten erg voor zichtig zijn gesteld. Het betreft met name grote tsern, visdief en scholekster. Ook valt het de organisaties op dat het jaarlijkse verlies van vijftig hec tare zandplaten en slikken in de Oosterschelde als een onvermijde lijk feit wordt aanvaard. Het Delta overleg bepleit hiervoor elders in de delta compensatie te zoeken. De landelijke organisatie voor re creatieondernemers, Recron, is minder ingenomen met Natura 2000. Ontijdig, onwerkbaar en on nodig, stelt de Recron in een brief aan de minister van LNV. Het winkeltje De Verrassing in Ellewoutsdijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32