Roggeveen zat, zat je Als je in ergens N57 krijgt veel meer bomen in de berm ïn intratuin RobSllüZJel -i JJ fi Politie treedt op tegen illegale motorcrossers Straf botst met werk en gezin W PZC Woensdag 21 februari 2007 23 Directeur van het oude Roggeveenhuis neemt deze week afscheid. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nu ze stopt met wer ken, is ze eigenlijk ineens zelf se nior. Dat is wennen, vindt lanny de Leeuw (57). De laatste twintig jaar heeft ze altijd met ouderen ge werkt, het grootste deel van de tijd als directeur van het Roggeveen huis, de laatste jaren als lid van de directie van Zorgstroom. „Ik wil weggaan op het moment dat ik nog voor de troepen uit kan lo pen, niet als iemand die alleen op de winkel past." „Ik ben een ontwikkelaar", stelt ze. „Altijd dingen aan het verzin nen. Als je dat één keer hebt ge daan en het is klaar, dan ga je het saai vinden." Saai was het werk de afgelopen twintig jaar in ieder ge val niet: De bejaardenzorg is dras tisch veranderd. „Waar het nu heen gaat, met pro ductieafspraken - het woord alleen al - en met aanbesteding. Dan denk ik: ga maar zonder mij ver der. Het gaat alleen maar om geld. Maar ja, de overheid wil het zo. Niemand vind het leuk. En dan de bureaucratie nog. wij moeten met elke gemeente apart zaken doen, in plaats van met het zorgkantoor. Want we moeten concurreren." Toch heeft ze zelf meegewerkt aan één van de grootste veranderingen van de afgelopen jaren: dat oude ren in plaats van in een verzor gingshuis langer zelfstandig wo nen, al dan niet met andere oude ren in één complex. „In verzor gingshuizen zijn de kamertjes veel te klein. Sommigen vinden het ook wel prima hoor, vooral man nen vinden dat, maar de meeste mensen willen meer ruimte." Voor bewoners was het afscheid van het oude Roggeveenhuis - nu bewoond door studenten - zwaar. „Het Hilton van Middelburg werd het genoemd. Als je daar zat, zat je ergens. Het idee heerste dat daar de gegoede Middelburgers heen gingen, terwijl dat natuurlijk hele maal niet zo was." Mensen kozen niet bewust voor de humanisti sche grondslag, denkt De Leeuw. „Ze kozen voor de locatie, aan de Noordsingel, en voor Sjaak lobse, 'Eenzaamheid kun je niet goedmaken door van alles te organiseren voor ouderen' de kok. Maar toch, als je het aantal mensen met de Varagids telde, het was toch anders dan Buitenrust." Straks, als de nieuwe complexen in de woonservicezones klaar zijn, kunnen mensen pas echt kiezen. „Vroeger had je het verzorgings huis, en dat was het dan. Er wordt gesproken over vereenzaming als mensen langer zelfstandig blijven. Maar de meeste oudere mensen NIEUWDORP - De politie en de ma rechaussee treden op tegen motor crossers die braakliggende terrei nen in Vlissingen-Oost gebruiken als crossbaan. Gisteren zijn twee van hen reeds beboet die in het na- zijn alleen omdat ze hun partner na vijftig of zestig jaar zijn verlo ren. Dat kun je niet goed maken door van alles te organiseren. Dan hoor ik allerlei ambtenaren - we gaan dit regelen en we gaan dat re gelen - en dat werkt niet. We kun nen alleen proberen om mensen een drempel over te helpen. Ik heb het zelf meegemaakt dat iemand zei dat hij niet meer meedeed aan activiteiten omdat hij daarna weer zo eenzaam was." „We willen mensen niet verplich ten om te verhuizen naar een zelf standige woning. Daarom hebben we ook besloten om de tijdelijke huisvesting van het Roggeveen huis te laten staan. Als ik zelf mocht kiezen? Ik zou zeker niet naar Ter Reede gaan, dat vind ik te massaal. Ik val onder de categorie die lang zelfstandig zal zijn, dat heb ik altijd gedaan. Maar je weet nooit hoe je leven verloopt, dat zei mijn moeder altijd: het gaat altijd anders dan je denkt." tuurgebied de Kaloot aan het cros sen waren. Volgens de politie zijn bij de Est- landweg en op een terrein naast de Scaldiahaven zelfs twee comple te illegale crossbanen ontstaan. Belvedere zorgt voor betere inpassing nieuwe en oude Dammenroute. door Maurits Sep NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Langs de nieuwe N57 tussen Nieuw- en Sint Joosland en Middelburg komt veel meer groen terug dan Rijkswa terstaat had bedacht. Dat is de eer ste winst van het Belvedere-pro ject dat zorgt voor de landschappe lijke inpassing van de weg. P. van der Vliet, projectleider N57 bij de gemeente Middelburg, zei dat gisteren op een informatiebij eenkomst in het dorpshuis van Nieuw- en Sint Joosland over dat Belvedere-project. Hij beaamde dat de kaalslag die nu plaatsvindt, groot is. „Maar er komt echt veel meer beplanting terug." Het Belvedere-project maakt het ook mogelijk de wegen waar het straks rustiger wordt, opnieuw in te richten. In Nieuw- en Sint Joos land biedt dat alleen kansen voor de Zaagmolendijk, die in de oksel van de huidige afslag van de A58 naar de Nieuwlandseweg ligt. Meerdere inwoners vroegen zich af ook andere plekken in het dorp in aanmerking kunnen komen, zo als het gebied rond De Rode Leeuw. „Het huis is al gebouwd en wij mogen nog net zeggen of er be gonia's of rozen in de vensterbank komen", klaagde N. van Raaij. Projectleider Belvedere E. Schuma cher van de provincie sloot niet uit dat het project uitgebreid kan worden. Hij nodigde mensen uit in workshops mee te praten over de herinrichting van de omgeving. Inwoners van Nieuw- en Sint Joosland mogen meepraten over de herinrichting van wegen die rustiger worden als de nieuwe N57 in 2010 klaar is. Huurder hennepkweker Middelburg vraagt om een lagere werkstraf. DEN HAAG - Een 44-jarige man die eerder door de politierechter is ver oordeeld tot een werkstraf van 240 uur en 1500 euro boete we gens een hennepkwekerij aan de Ampèreweg in Middelburg vindt zijn straf te hoog. De man zegt de straf niet te kunnen combineren met zijn bedrijf en jonge gezin. De in het Groninger Warffum wo nende man heeft de zaak in hoger beroep voorgelegd aan het ge rechtshof De hofaanklager wees erop dat de man 500 euro per maand ontving, waarvoor het huurcontract van de hennepkwe kerij met 1680 planten op zijn naam stond. De advocaat van de man zei dat haar cliënt niet had ge deeld in de winst van de kwekerij. „Hij kon geen nee zeggen tegen een vriend, die hem in moeilijke omstandigheden heeft geholpen." Uitspraak over twee weken. fc-or VtrlonAtK <m. tmr war (nf-mfretrv.' Zaterdag 24 februari van 14.00 16.00 uur Intratuin Koudekerke Wil jij Rob volop in actie zien? Kom dan naar Intratuin! Als je hem niet spontaan tegen het lijf loopt in de winkel, kun je hoih niet missen aan de demonstratie tafel.. Met zijn aanstekelijk enthousiasme, creativiteit en vakmanschap geeft hij tal van adviezen en inspirerende demonstraties op het gebied vab kamerplanten eri hinnenpotterie. Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, www.intratuin.nl Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze kiarvtenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! het alfabet van Zeeland Bel 0800-0231231. Janny de Leeuw in het nieuwe zorgcentrum Buitenrust in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25