Gezondheid de carnavals kater met lef te lijf PZC Woensdag 21 februari 2007 17 sgroepen Sigarettenrook schaadt Ambulante Fiom is 'meerokers' ook flink nog maar minder dan 1 procent, toch bleef ik hopen." Alphons: „Ik had op een bepaald moment de instelling dat we nou eenmaal geen kinderen konden krijgen. Dat was een gegeven dat we moesten accepteren." Suze: „Toen hij dat zei, was ik zo boos. Ik snap eigenlijk nog steeds niet hoe hij dat zo kon zeggen." Alphons: „Op een gegeven mo ment dacht ik: ik vind het erger om haar zo verdrietig te zien dan dat ik geen kinderen kan krijgen. God, wat voelde ik me schuldig." Suze: „De toekomst was voor mij één groot zwart gat. Ik kon er ook niet over praten. En dan het feit dat het niet lukte en dat hij daar schijnbaar zijn schouders over op haalde... ik werd er helemaal over stuur van." nu zetten: „Met bier is dat wel het lekkerst." De neiging van de uitgeputte car navalsvierder om zuchtend en kreunend in bed te blijven en een gat in de dag te slapen, moet wat Berghmans betreft meteen onder drukt worden. „Sta op! Zoek de buitenlucht op. Zorg dat er weer zuurstof in je aderen komt." Ook de Heerlense apotheker annex vas tenavondsfan ]o Peeters is voor stander van deze 'zuurstofthera pie'. „Je breekt op deze manier sneller de alcohol af. Dat gebeurt namelijk niet alleen via de lever, maar ook door de longen. Alcohol verdampt via de longen. Daarop is de alcoholtest met het bekende blaaspijpje gebaseerd." Voordat de carnavallist zijn lijf gaat luchten, is echter het verstan dig de inwendige mens te verster ken. Huisarts Dick Mooren: „Empi- Alphons: „Dat we bij de Fiom kwa men, had ook te maken met de vraag: we kunnen geen kinderen krijgen. Wat nou?" Suze: „Ik kon ook naar therapie, maar daar had ik niet meteen trek in. Het fijne van de cursus vond ik dat je met mensen bij elkaar zat die elkaar helemaal begrepen. Bui ten de groep kun je met niemand praten. Daar is niemand die je be grijpt. Vrouwen en mannen erva ren dat hetzelfde. Mannen reage ren nuchterder, het bepaalt hun le ven niet zo. Dat hebben we hier wel leren inzien." Alphons: „Het was ontzettend fijn te horen dat ik niet zo'n hufter was als ik me voelde. Andere man nen bleken namelijk precies het zelfde mee te maken als ik. Man nen en vrouwen vinden het niet rische bevindingen hebben mij ge leerd dat goed eten bijdraagt aan ontkatering. Neem een stevig ont bijt." Hoewel bierdrinkende volks stammen zweren bij een sterk bak kie troost in de ochtend van the day after, raadt maag-, darm- en le verarts Paul Bus (Laurentius Zie kenhuis, Roermond) dat juist af: „Koffie onttrekt vocht aan het lichaam en dat is slecht als je ont- katert." Volgens de diagnose van de Groninger ('toen ik zeven jaar geleden naar Roermond verhuis de, had ik de smaak van carnaval vrij snel te pakken') is uitdroging des poedels kern bij de vasten avondsfanaat. „Alcohol drijft vocht uit: je plast meer uit dan je aan drank binnenkrijgt. Eigenlijk moet je bij het feesten tussen het bier door regelmatig water drin ken." Zijn advies om de (alcohol vrije) vochtvoorziening op te minder erg. Nee, het is een andere manier van erg vinden." Suze: „Mannen ervaren veel meer ook nog zingeving door hun werk of hobbies. Vrouwen zijn uiteinde lijk meer gericht op het kinderen krijgen. Dat heeft met de opvoe ding te maken, maar ook met het vrouw zijn. Het is bepaald door je genen." Alphons: „We kregen als opdracht om een ideaalplaatje te maken van hoe je kind eruit zou zien." Suze: „Ik had alles al in mijn hoofd. Hoe de kinderkamer eruit zou komen te zien. Hoe de beval ling zou verlopen. Ook de namen wist ik al. Maar hoe zo'n baby er uit zou zien? Nee, daarover had ik nog niet één keer nagedacht." Alphons: „Door je daar bewust van te worden, kun je ook bewus- schroeven, geldt zeker ook op woensdag. „Neem veel water en vruchtensap voordat je aan het ontbijt begint." Een nog beter recept is cola, meent Paul Bus: „Cola drijft geen vocht uit en bevat veel suiker en cafeïne, een efficiënte methode om het tekort aan vocht en suiker te compenseren." Daarnaast be veelt hij zoute haring aan: „Zout houdt immers vocht vast." Hoe zit het met ons alcoholverwer- kend orgaan? Paul Bus, die be roepsmatig de menselijke lever als zijn broekzak kent, stelt ons ge rust: „Of je hem na carnaval een troetelkuurtje moeten geven? Wel nee, de lever kan zoveel hebben. Zijn restcapaciteit is ongelooflijk. Die raakt van een paar dagen car naval niet van streek. Enkele da gen zonder drank is meer dan ge noeg." Stichting een landelijke organisatie voor psychosociale hulpverlening en preventie bij (on-)bedoelde zwangerschap, ongewenste kin derloosheid, adoptie, afstand van kinderen en zoekacties naar adoptieouders en -kinde ren. Half maart start in Nijmegen een gespreksgroep 'ongewens te kinderloosheid': tien bijeen komsten op de woensdaga vond. Ook bij Fiom in Gronin gen, Leeuwarden, Zwolle, Lei den, Alkmaar, Breda, Eindho ven, Maastricht en Utrecht star ten in het voorjaar gespreks groepen bij voldoende aanmel dingen. Per persoon kost dit 50 euro, per paar 75 euro. ter afscheid nemen van de invul ling van je kinderwens." Suze: „Het was wel pijnlijk, maar het is uiteindelijk pijnlijker om geen beeld voor ogen te hebben. Dan zit er de rest van je leven een onderstroom van ongenoegen. Soms is dromen leuk, maar soms ook helemaal niet. Dan kan het je leven goed vergallen." Alphons: „Ik heb hier geleerd dat je niet je hele leven kunt doorgaan met verdriet hebben. Ie moet de dingen weer oppakken die je leuk vindt." Suze: „Praten met lotgenoten is ei genlijk het enige goeie. Het is zo heerlijk ontspannend. Eindelijk mensen die echt snappen wat je voelt. Die zijn op een of andere manier zeldzaam. Het was ook zo vaak dat ik het werk moest doen. Vroegen ze aan mij over kinderen en dan reageerde ik met: wij kun nen geen kinderen krijgen. Men sen raken dan in paniek, omdat ze niet weten hoe ze moeten reage ren. Ze verontschuldigen zich wan hopig, zodat ik ze gerust moet stel len dat het in orde is om het aan mij te vragen en erover te praten. Terwijl ik toch degene ben die ver driet heeft. Dat is wel onrechtvaar dig. Nu ben ik op een punt dat ik kan zeggen: hou ook maar eens re kening met mij. Ik heb genoeg el lende te verstouwen gehad." Alphons: „Maar je weet ook: het blijft zeer doen." Suze: „Iemand zei het zo: 'Wordt het beter? Nee, maar ik word er be ter in.' Dat is het eigenlijk..." Andere vraag: hoe kunnen onze rasperige stembanden zo snel mo gelijk helen? Jo Peeters: „Honing in de thee. Je moet gaan sabbelen en het maakt niet uit waarop. Doel is om de slijmproductie in je keel weer op gang te brengen." Frank Smits: „Aan een schorre stem kun je niet zovel doen. Na carnaval kun je het beste je mond houden." En die bonkende hoofpijn? „Hoog uit een paracetamolletje", beveelt Frank Smits aan, bijgevallen door andere geconsulteerde medici. „Wees terughoudend met hoofd pijnpoeders", meent Berghmans. Hij vervolgt: „Eigenlijk vind ik dit: wie zijn billen brandt, moet op de blaren zitten." Zo is dat: de vasten tijd is bedoeld als periode voor boetedoening. Om te beginnen met het lijdzaam uitzitten van de aswoensdagkater. Hoe sterker mensen zijn blootge steld aan andermans sigaretten rook (passief roken) des te hoger zijn in hun bloed de waarden van stoffen die duiden op een verhoog de kans op hart- en vaatziek- ten(homocysteïne, fibrinogeen, C-reactief proteïne). Dit schrijft A. Venn (Universiteit Notting ham) in het vakblad Circulation na onderzoek bij 7599 niet-rokers. Bij degenen die het meest waren blootgesteld aan rook, reikten de waarden voor de ziekteveroorza- kende stoffen tot wel 45 procent van die bij actieve rokers. Tandverzorging extra belangrijk bij diabetes Mensen met diabetes type 2 moe ten extra goed op hun gebit letten. Periodontitis (ontsteking van tand vlees, tandwortels en tandbot) bij mensen met diabetes blijkt ge paard te gaan met een verhoogde kans op het ontstaan van nierpro blemen. Dat constateert W. Shul- tis van het National Institutes of Health in Phoenix in het vakblad Diabetes Care op grond van een onderzoek onder 529 mensen met diabetes. Meer dan de helft van hen had milde tot ernstige perio dontitis. Siësta vermindert kans op een hartaanval Niet (alleen) het mediterrane eten, maar (ook) het in die streken ge bruikelijke middagdutje, de siësta, draagt bij aan het geringe aantal mensen dat in deze landen sterft door een hartaanval. Dagelijks een middagdutje van een half uur ver mindert de kans op een hartaan val of beroerte gemiddeld met 37 procent, beweert A. Naska (Uni versiteit Athene) in het vakblad Ar chives of Internal Medicine op grond van een onderzoek onder 23.681 personen. Hij vond het ef fect alleen bij werkende mannen. foto EPA Meer grip op verloop van terminale kanker Patiënten met een ongeneeslijke vorm van kanker die bovendien last hebben van misselijkheid, be nauwdheid, slikstoornissen, ver wardheid, en depressie, resteert tot negenmaal minder tijd tot hun levenseinde dan patiënten met een ongeneeslijke vorm van kan ker zonder deze klachten. Door re kening te houden met deze bijko mende klachten kunnen artsen de patiënt een beter antwoord geven op de vraag 'Hoe lang heb ik nog?', stelt S. Teunissen (UMC Utrecht) in haar proefschrift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17