Geld en werk Adders onder het gras van goedkope lening Ml PZC Woensdag 21 februari 2007 1 5 Op televisie, in bladen en op internet proberen kredietverstrekkers je te verleiden tot een lening. Waar moet je op letten? door Irene van den Berg illustratie Chantal van Wessel ntens gelukkig kijken een jon ge vrouw en man elkaar aan. Ze hebben zojuist een lening afgesloten voor een nieuwe keuken. Goedkoop en makke lijk, blijven ze herhalen. Iedereen herkent hierin meteen een televi siespotje waarin leningen worden aangeboden 'met een zeer lage ren te'. Maar hoe snel zou de glimlach van hun gezicht verdwijnen als ze alle addertjes onder het gras ken den? „Altijd heel goed de kleine letter tjes lezen. Vaak blijken de geadver teerde rente en het af te lossen maandbedrag ver verwijderd van de werkelijke lasten die je moet dragen", waarschuwt Edward Ste renborg van de Consumenten bond. Kredietverstrekkers gebruiken ver schillende trucs om hun lening in advertenties zo aantrekkelijk moge lijk te laten lijken. De lage rente in de advertentie blijkt bijvoorbeeld vaak tijdelijk. Op de website van Lenen.nl staat te lezen: 'Heeft u ïo.ooo euro nodig voor bijvoor beeld de verbouwing van uw huis? Dan betaalt u hier slechts 33 euro per maand voor! U betaalt name lijk slechts 4,1 procent rente'. Wie doorleest komt er achter dat deze rente slechts voor het eerste jaar geldt. Daarna wordt een percenta ge van 5,4 procent gerekend. Niet alleen de rente van de lening is van belang. Ook andere produc ten die aan de lening vast zitten, bijvoorbeeld een overlijdensrisico- verzekering of een verzekering te gen werkloosheid en arbeidsonge schiktheid, kunnen de kosten flink opdrijven. Dergelijke verzekerin gen kunnen behoorlijk duur zijn en de lage rente teniet doen. De Consumentenbond heeft er bij de Tweede Kamer op aangedrongen geldgevers en kredietadviseurs te verplichten de werkelijke kosten voor een lening te vermelden in hun reclames, dus inclusief verze kering. „Het is geheel afhankelijk van de persoonlijke situatie van een cliënt of het verstandig is om een overlij- densrisicoverzekering af te sluiten. Daarom is het ook niet zinvol om aan te geven wat kosten zijn inclu sief overlijdensrisicoverzekering", reageert Maasbert Schouten, eige naar van Afab geldservice. Kijk ook goed in de kleine lettertjes waar de lening precies voor verstrekt wordt. Alleen als een le ning is bedoeld voor de aankoop, onderhoud of verbetering van een eigen huis mag de rente worden af getrokken van de belasting. Dat geldt dus niet voor de aanschaf van een auto of nieuwe inrichting. In rekenvoorbeelden wordt soms automatisch uitgegaan van de ho ge renteaftrek. Op die manier lij ken de maandlasten laag. Ook de looptijd van de verzeke ring is belangrijk. Lage maandelijk se lasten lijken aantrekkelijk. Maar bij een lange looptijd is de consu ment vaak nog heel duur uit. Bo vendien geven sommige krediet verstrekkers forse boetes als ie mand eerder wil aflossen. Sterenborg raadt aan om altijd een uitgebreid gesprek met een krediet verstrekker aan te gaan, zodat de exacte hoogte van de lening duide lijk wordt. „En laat dat ook op pa pier zetten." Het is verstandig om offertes bij meerdere kredietver strekkers op te vragen. Maar let op: veel kredietverstrekkers beho ren tot hetzelfde bedrijf. Zo vallen Lenen.nl, Becam, Postkrediet en Frisia Financieringen allemaal on der de DSB groep. „Daar doen we niet geheimzinnig over. Onder al onze televisiespotjes staat: onder deel van de DSB groep", zegt woordvoerder Klaas Wilting van de DSB bank. „Het is ook altijd verstandig om bij je eigen bank te rade te gaan. Deze is vaak goed op de hoogte van jouw financiële situatie", vindt Sterenborg. „Wij doen eerst een risicoanalyse voordat we ie mand een lening verstrekken", zegt Loth Kroeger van de ABN Amro bank. Maar alles heeft na tuurlijk zijn prijs. „Wij zijn niet de goedkoopste, maar dat vinden we ook niet erg", aldus Kroeger. Lenen met BKR-registratie Een nieuwe trend zijn de kre dietverstrekkers die adverteren met leningen en hypotheken voor mensen met een negatie ve BKR-registratie. Zowel de Consumentenbond als de Auto riteit Financiële Markten (AFM) signaleert de laatste tijd steeds meer van zulke advertenties. Het Bureau Krediet Registratie (BKR) houdt het leen- en aflos- gedrag van consumenten in Ne derland bij. Iedere betalingsach terstand bij een hypotheek, een lening of een abonnement voor een mobiele telefoon wordt geregistreerd bij het BKR. Het is kredietverstrekkers niet verboden om te lenen aan mensen die negatief geregis treerd staan bij het BKR. Wel mogen bedrijven geen lenin gen verstrekken aan mensen waarvan ze van tevoren weten dat deze de lening moeilijk kun nen betalen omdat ze al veel schulden hebben. De rente ligt bij kredietverstrek kers die adverteren met 'lenen met BKR-registratie' vaak fors hoger. Het is dan ook verstan dig om eerst na te gaan of het om een betrouwbare partij gaat. „Wij doen onderzoek naar een aantal kredietverstrek kers die op deze wijze adverte ren. Daarbij letten we er op dat mensen die al diep in de schul den zitten geen lening aangebo den krijgen", zegt woordvoer der Werner van Bastelaar van de AFM. ALLEMENSEN Minister opgestapt om Anna Nicole Shane Gibson, minister van Im migratie van de Bahama's, is af getreden na een rel rondom com promitterende foto's van hem en de onlangs overleden Anna Nicole Smith. De kiekjes - ze to nen de voormalige Playboy Play mate en de minister op een bed in een innige verstrengeling met elkaar - werden afgedrukt in de krant The Tribune Of Nassau. Zondagavond kondigde Gibson op nationale televisie aan zijn ambt te laten voor wat het was. Lokken Britney te koop aangeboden Zangeres Britney Spears richtte vrijdagavond een kaalslag aan op haar schedel, maar haar kapster ziet van alles groeien: haar eigen bekendheid én haar bankreke ning. Esther Tognozzi, eigenares van de kapsalon waar de Ameri kaanse popster eigenhandig de tondeuse in heur haar zette, heeft op internet Britneys donke re lokken te koop aangeboden. Op de website buybritneys- hair.com vraagt Tognozzi maar liefst 760.000 euro voor de pluk ken haar. Maar dan krijg je er ook het blikje Red Buil bij waar de zangeres, die kennelijk van haar wilde haren verlost wilde worden, uit dronk. En vooruit, ook de Bic-aansteker van Britney en de tondeuse waarmee haar biljartbal tevoorschijn kwam. Tognozzi liet eerder weten dat ze 150 euro gaat rekenen voor de 'Brit-Buzz Special'. Britney is overigens alweer gespot met ha ren op haar hoofd: een blonde pruik welteverstaan. Ray Liotta dronken achter het stuur Acteur Ray Liotta is zaterdag ge arresteerd op verdenking van rij den onder invloed. De acteur, vooral bekend om zijn vertolkin gen van maffiosi en politie-agen- ten, ramde in het Californische Pacific Palisades met zijn auto twee geparkeerde voertuigen. De 52-jarige ster werd hierna door de politie ingerekend we gens rijden onder invloed. Nie mand raakte bij het incident ge wond. Ray Liotta is momenteel in de Nederlandse bioscopen te zien in de actiekomedie Smo- kin' Aces. Carmen Electra met Hans Klok naar Vegas Niemand minder dan Carmen Electra wordt de assistente van Hans Klok. De sexy ac trice, bekend van televisiese rie Baywatch, zal de Neder landse illusionist bijstaan in zijn show Faster than magic, waarmee hij binnenkort Las Vegas aandoet. De show trekt tot eind deze maand door Nederland en Duitsland. De 34-jarige actrice gaat in de show, die op 12 mei in Las Vegas van start gaat in het Planet Hol lywood Resort I and Casi- 73

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15