Airbus zwijgt nog over ontslagronde 93 Vakbond houdt pensionado's binnen Chinese draak danst op Filipijnse beurs Trakteer vooral uzelf. Dinsdag 20 februari 2007 PZC MANILLA - Een handelaar van de Filipijnse effectenbeurs in Manilla kijkt naar Chinese inwoners van de stad die een drakendans uitvoeren. De dan sers traden op ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar, dat gisteren werd gevierd. foto Romeo Ranoco/RTR Nutreco koopt van Basf Heijmans gaat werken diervoederbedrijven aan snelweg A2 AMERSFOORT - Nutreco neemt in acht landen de diervoederactivitei ten van het Duitse chemieconcern Basf over. Het Nederlandse bedrijf wordt daarmee wereldwijd de nummer twee op het gebied van zogenoemde premixen. Nutreco meldde gisteren dat de overname 60 miljoen euro kost. De omzet in premixen wordt bijna verdubbeld tot 400 miljoen euro. Het gaat om bedrijven in de Vere nigde Staten, Mexico, Polen, Chi na, Guatamala, Indonesië, het Ver enigd Koninkrijk en Italië. Philips-topman vangt 2,5 miljoen euro AMSTERDAM - De bestuursvoorzit ter van Philips, Gerard Kleisterlee, heeft zijn inkomen vorig jaar zien uitkomen op 2,5 miljoen euro. Dat is ongeveer 500.000 euro meer dan in 2005. Dat blijkt uit het giste ren gepubliceerde jaarverslag van het elektronicaconcern. De raad van commissarissen liet gisteren weten zo tevreden te zijn over Kleisterlee dat hij nog vier jaar kan aanblijven als bestuurs voorzitter. den BOSCH - Bouwbedrijf Heij mans gaat in opdracht van Rijks waterstaat de snelweg A2 tussen Culemborg en Deil verbreden. Met de opdracht is 85 miljoen eu ro gemoeid. Dat maakte Heijmans gisteren bekend. Het gaat voorlopig om een uitbrei ding van de A2 van twee naar drie rijstroken in beide richtingen over een lengte van 12 kilometer. In het contract staat ook een optie op de mogelijke verbreding naar vier rijstroken. Voor de verbreding wor den drie viaducten vernieuwd. Parkeerdienst Apcoa komt in Franse handen STUTTGART - De Europese parkeer- dienstverlener Apcoa Parking wordt voor 885 miljoen euro ge kocht door de Franse investerings maatschappij Eurazeo. Dat maakte de investeerder gisteren bekend. Apcoa beheert in Nederland on der meer parkeerplaatsen bij de Amsterdam ArenA, in het cen trum van die stad en onder het Malieveld in Den Haag. Eurazeo koopt Apcoa van de investeerder Investcorp uit Bahrain. Vliegtuigbouwer intern nog oneens over reorganisatieplan. door Sal Stam PARIJS - De Europese vliegtuigbou wer Airbus zal niet zoals aangekon digd vandaag naar buiten komen met een reorganisatievoorstel. De presentatie is uitgesteld omdat de landen die deelnemen in Airbus het niet eens zijn over de werkver deling voor de bouw van de nieu we A350. Dat maakte het concern gisteren bekend. Naar de presentatie van de reorganisatie wordt met span ning uitgekeken, omdat er vermoe delijk veel banen verloren gaan. De deelnemende landen - Frank rijk en Duitsland voorop - willen de schade ieder voor zich zoveel mogelijk beperken. In de Franse pers werd gisteren gespeculeerd dat de reorganisatie in elk van de ze landen 3.000 tot 4.000 banen zal kosten. Het bestuur van Airbus was zon dag nog bijeen voor overleg over Power 8, zoals de reorganisatie wordt genoemd. Door onenigheid zijn de beraadslagingen onderbro ken. Binnen enkele dagen zal er verder worden gepraat, aldus een verklaring. Topman Louis Gallois zei in de ver klaring dat zijn voorstel een even wichtig geheel vormt, dat kan bij dragen aan het vergroten van de concurrentiekracht van Airbus. Hij zei verder dat werknemers graag duidelijkheid willen over hun positie bij het concern. Bij Airbus werken nu 55.000 men sen. Volgens speculaties zullen er bij de reorganisatie ongeveer 10.000 banen verloren gaan. De positie van de Europese vlieg tuigbouwer is de afgelopen tijd ver zwakt ten opzichte van zijn Ameri kaanse concurrent Boeing. Airbus heeft te kampen met vertraging bij de levering van de A380, een enorm toestel met over de volle lengte twee dekken. Het concern loopt door de vertra ging omzet mis. Bovendien moet het in de buidel tasten voor scha devergoedingen aan luchtvaart- Speculaties in Fanse pers over verdwijnen van tienduizend ar beidsplaatsen bij fabrieken in deelnemende landen om op kos ten te bezuiningen maatschappijen die langer op de bestelde A38o's moeten wachten. Het reorganisatieplan Power 8 is bedoeld om de komende jaren mil jarden op kosten te besparen, maar moet ook aangeven hoe de vliegtuigbouwer er in de toekomst uit moet zien. In dat kader is het onder meer van belang hoe en waar het nieuwste toestel van Airbus, de A350, zal worden gemaakt. Frankrijk en Duitsland hopen daar zelf zo gun stig mogelijk uit te komen. Power 8 omvat in zijn oorspronke lijke opzet acht punten en werd in de steigers gezet door oud-Air- bus-topman Christian Streiff, die maar honderd dagen aan het roer heeft gestaan. De uitwerking liet hij over aan Gal lois. Die heeft inmiddels nog een negende onderdeel aan het voor stel toegevoegd: klanttevreden heid. Op de beurs in Parijs stond de beurskoers van het moedercon cern van Airbus, EADS, gisteren op winst. Dat had vooral te maken met berichten dat de Golfstaat Qa tar een belang wil nemen in het Europese lucht- en ruimtevaartcon cern. Business move your mind" U leaset al een Saab 9-3 vanaf 599,- (60 mnd/20.000 km/j). CO2 uitstoot 147-264 gr/km, verbruik 5.4-11.0 U'100 km. Wijzigingen voorbehouden. Saab bestaat 60 jaar en dat vieren wij met de Saab 9-3 Business. Deze zeer aantrekkelijke uitvoering van zowel de Saab 9-3 Sport Sedan als de Saab 9-3 Sport Estate wordt nu zonder meerprijs ten opzichte van de Linear- uitvoering aangeboden. Dat betekent een voordeel van maar liefst 3.385,-. Kijk voor meer informatie op www.saab.nl of kom langs in de showroom. Saab 9-3 Business, vanaf 29.690,- Saab Melse Goes Amundsenweg 35, 4462 GP Goes, telefoon 0113 - 271515, www.saabmelse.nl FNV Bondgenoten zet helpdesk op over zorg, belasting en pensioen. door James McGonigal den haag - De vakbeweging moet snel nieuwe diensten opzetten om aantrekkelijk te blijven voor de groeiende groep gepensioneerden. De bonden zien nu leden weglo pen, nadat die zijn gestopt met werken. Voor deze mensen kan de vakbe weging een geheel nieuwe rol spe len, door deze leden te informeren over zaken op het gebied van zorg- regels, belastingen en pensioenen. Internet is daarbij de sleutel. Dat stelt Jacques Teuwen, voorzitter van De Unie (100.000 leden). Hij is sinds begin dit jaar bezig met een vraagbaak op het gebied van zorgregels. „Maar", zegt hij, „vakbondsleden moeten begrijpen dat het einde van hun loopbaan niet automa tisch het einde van het lidmaat schap van de vakbond betekent. Dat besef is nog erg onderontwik keld." Teuwen en zijn collega's bij FNV en CNV zijn wakker geschrokken doordat grote groepen leden de ko mende jaren met vut en pre-pen- sioen gaan. De vakbeweging, die toch al met ledenverlies kampt, wil deze groe pen ouderen niet zo maar laten vertrekken. Dat zou een fors inkomstenverlies betekenen en ook de discussie aan wakkeren over de representativitet van de vakbeweging: bij dalende le- 'We besteden veel aandacht aan zaken die voormalige werknemers raken' dentallen kan worden gevraagd wie de bonden eigenlijk nog verte genwoordigen. Bij FNV Bondgenoten, met 465.000 leden de grootste bond van de vakcentrale FNV, is de afde ling ouderen en gepensioneerden met 50.000 leden inmiddels een belangrijke factor. Een woordvoer der: „Wij besteden veel aandacht aan zaken die voormalige werkne mers raken. De tijd dat een vak bond alleen maar cao's afsloot is voorbij." Teuwen heeft op de website van De Unie een helpdesk opgezet, waarop werkenden, maar vooral ook niet-werkenden, terecht kun nen met vragen en klachten over zorg, belastingen en pensioenen. „Voor niet- werkenden, die ik lie ver anders-actieven noem, is bij voorbeeld de indexatie van reeds ingegane pensioenen heel belang rijk. Bij veel pensioenfondsen is daar tegenwoordig gedoe om." De Unie ziet in internet de sleutel om gemakkelijk bereikbaar te zijn en snel informatie te kunnen ver schaffen. „Mensen komen niet meer naar zaaltjes of loketten om iemand te spreken. Ze willen ook niet lange rijd via de telefoon in de wacht staan. Internet is voor ons een steeds be langrijker instrument om mensen snel te helpen", zegt Teuwen. Hij noemt het een denkfout dat juist ouderen minder geneigd zijn internet te gebruiken. „Deze men sen zijn mondiger en handiger dan menigeen denkt. Daar moet ook de vakbeweging snel lering uit trekken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8