India jaagt op plegers treinaanslag Werk van prins Laurent is overbodig PZC Dinsdag 20 februari 2007 7 Het uitgebrande interieur van een van de wagons van de Samjhauta Express, ook bekend als de 'Vredestrein', na de bomaanslag van gisternacht. foto EPA In andere coupés zijn koffers ge vonden met zelfgemaakte explosie ven, die waarschijnlijk ook had den moeten afgaan. De verant woordelijkheid voor de aanslag was gisteravond nog niet opgeëist. De bommen waren niet krachtig. Ze waren echter zo geplaatst dat flessen kerosine ontbrandden, waardoor een reusachtige vuurzee ontstond. Volgens de politie hadden terroris ten in India deze methode nog niet eerder gebruikt. De twee getroffen wagons van de trein, onderweg van New Delhi naar de Pakistaanse stad Lahore, brandden volledig uit. De meeste van de ongeveer 6oo passagiers sliepen op het moment van de ont ploffingen. De meeste slachtoffers waren Paki- stanen. Ook enkele Indiase militai ren die de trein bewaakten kwa men om. Enkele tientallen men sen raakten gewond. De passagiers konden na het uit breken van de brand niet wegko men. De deuren van de trein gin gen niet open en er zaten tralies voor de ramen. De aanslag werd gepleegd nabij Dewana, een dorp op ongeveer 8o kilometer ten noorden van de In diase hoofdstad New Delhi. Direct nadat de brand uitbrak, schoten inwoners van Dewana te hulp met emmers water. Maar de brand kon pas worden geblust toen de plaatselijke brandweer in actie kwam. De treinpassagiers met zware brandwonden werden naar een ziekenhuis in Panipat ver voerd. PJi De autoriteiten veroordelen de aanslag als een poging om het vredesproces tussen de politieke aartsvijanden Pakistan en India te verstoren. In trein naar Pakistan sterven 67 mensen. NEW DELHI - De Indiase politie is gisteren een klopjacht begonnen op de daders van een terreuraan slag op een trein. Zeker 67 mensen werden gisternacht gedood door de bomexplosies en de daarop vol gende grote brand in twee wagons van een trein die op weg was van India naar Pakistan. Beide kernmachten hebben de aan slag veroordeeld als een poging het vredesproces tussen de voor malige aartsvijanden Pakistan en India te verstoren. De politie pakte gistermiddag een verdachte op. Het gaat om een pas sagier van de trein, meldde het dagblad The Times of India. Al snel na de nachtelijke ontplof fingen in de Samjhauta Express, de enige treinverbinding tussen In dia en Pakistan, wees alles op bom aanslagen. infographic: ANP/ AFP Vogelgriep Rusland zou zeer besmettelijk zijn MOSKOU - Het vogelgriepvirus dat in Moskou is ontdekt is 'zeer be smettelijk en gevaarlijk voor de mens'. Dat heeft het hoofd van de Russische veterinaire dienst, Niko lai Vlasov gezegd. Eerste tests in het laboratorium hebben aange toond dat het om het HsNi-virus gaat, zeer waarschijnlijk de Aziati sche variant, aldus Vlasov. Die va riant heeft sinds 2003 al 167 men senlevens geëist. Resolutie troostmeisjes wekt woede Japan op TOKIO - Japan heeft gisteren zijn ongenoegen geuit over een Ameri kaanse ontwerpresolutie waarin Tokio wordt opgeroepen excuses aan te bieden voor het gebruik van seksslavinnen in de T\veede Wereldoorlog. De resolutie over de 'troostmeisjes' is 'zeer betreu renswaardig' en niet gebaseerd op feiten, aldus minister van Buiten landse Zaken Taro Aso van Japan. Onderzoekers zien nut niet in van zwaar gesubsidieerde KINT. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - De milieustichting van de Belgische prins Laurent is over bodig. Dat is de conclusie van een onderzoek in opdracht van de Vlaamse regering. Het KINT, in 1994 opgericht om de jongste zoon van koning Albert een inko men te verschaffen, krijgt elk jaar bijna zeshonderdduizend euro overheidssubsidie. KINT staat voor 'Koninklijk Insti tuut voor het Duurzame Beheer van de Natuurlijke Rijkdommen en de Bevordering van Schone Technologie'. Vorig jaar kreeg de organisatie 226.000 euro subsidie van Vlaanderen, 257.000 euro sub sidie van het Waalse Gewest en nog eens 107.000 euro van het Brusselse gewest. Sponsors Belga com, Dexia, de Nationale Bank en de Brusselse Intercommunale Wa termaatschappij legden nog eens 248.000 euro op tafel. Het werk van het KINT is echter niet altijd even nuttig, staat te le zen in het rapport dat de krant De Standaard kon inzien. De projec ten zijn weliswaar van 'aanvaard baar niveau' maar het is niet altijd even duidelijk waarom ze worden uitgevoerd. Wat te denken van een Waarde betwijfeld van cd 'nachtvlucht van vleermuizen in Europa' cd-rom over 'de nachtvlucht van vleermuizen in Europa'. Ook een onderzoek naar bodem erosie in België leverde nauwelijks iets op. Vraag is dan ook of het werk van het KINT niet beter door andere instanties kan wor den gedaan, luidt de voorzichtige conclusie van de onderzoekers. Fi nanciële onregelmatigheden trof fen ze niet aan. Wel opmerkelijk is de daling van de reiskosten van de prins: van ruim tienduizend euro om 2003 naar 1.700 euro vorig jaar. De Vlaamse overheid besloot een onderzoek in te stellen naar het nut van het KINT nadat prins Lau rent eind vorig jaar in opspraak was geraakt. Voor de rechtbank van Hasselt stond onder anderen de oud-adviseur van de prins te recht voor het verdonkeremanen van geld van de marine. Het ging om ruim twee miljoen euro. Een deel daarvan, ruim twee ton, kwam terecht bij Laurent, die op dat moment geen cent te makken had. Het geld werd onder meer ge bruikt om zijn villa in de buurt van Brussel op te knappen en in te richten. Het onderzoek moest onder meer antwoord geven op de vraag of Vlaanderen het contract met het Prins Laurent KINT kon beëindigen. Dat blijkt niet te kunnen. De huidige over eenkomst loopt nog tot 2014. Wel kan Vlaanderen het subsidiebe drag verlagen. Of dat ook gebeurt, is nog onduidelijk .Het wachten is nog op een tweede onderzoek door het Rekenhof, dat om een doorlichting is gevraagd van het KINT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7