Katholieke en anglicaanse kerk streven naar fusie Buitenland Kijkverbod voor kinderen tot drie jaar bepleit Macht van Franse president beknot Overvaller Nederlands paar in Nieuw-Zeeland legt bekentenis af "Mijn krant is er interessanter van geworden. 6 Dinsdag 20 februari 2007 PZC Televisiekijken zou gezondheid kind ernstig in gevaar brengen. LONDEN - Televisiekijken is zo slecht voor de gezondheid van kin deren dat er een kijkverbod moet komen voor kinderen tot drie jaar. Ook zouden ze slechts mondjes maat mogen kijken wanneer ze op groeien. Dit zette de wetenschap per Aric Sigman uiteen in het vak tijdschrift Biologist, zo berichtte het Britse dagblad The Times giste ren. Het gaat Sigman niet enkel om de inhoud van de televisieprogram ma's. Het kijken naar het beeld scherm alleen al veroorzaakt ge noeg ellende volgens Sigman. Hij slaat alarm over de schadelijke ef fecten die onder meer bijziend heid, corpulentie, diabetes van het type-2, vervoegde puberteit bij meisjes, slaapproblemen en autis me tot gevolg kunnen hebben. De onderzoeker vreest bovendien dat het leidt tot leerproblemen op school. In zijn rapport betrok Sigman 35 studies over het onderwerp televi siekijken en kinderen. Ouders die hun kinderen toestaan veel naar de televisie te kijken, onttrekken zich volgens hem aan hun ouderlij ke plichten en verantwoordelijkhe den. Zij zijn op deze manier moge lijk verantwoordelijk voor het grootste gezondheidsschandaal van onze tijd, zo waarschuwde de wetenschapper. Meisjes zijn extra kwetsbaar vol gens Sigman. De televisie ontke tent vooral bij hen een vroege pu berteit omdat een stof in het lichaam, melatonin, door het lichaam niet meer op de normale manier wordt geproduceerd. Dat zou een gevolg zijn van het voor de buis hangen. De hoeveelheid van deze stof groeit normaal ge sproken 's avonds wanneer het donker wordt. Maar dat wordt ver stoord bij de jeugdige televisiekij kers. Sigman is in Engeland lid van het Instituut voor Biologie Hij is bo vendien verbonden aan het Brits Genootschap voor de Psychologie. Wetenschapper slaat alarm over verhoogd risico op bijziendheid, corpulentie, diabetes, autisme en vervroegde puberteit bij meisjes. Katholicisme wordt grootste geloof in Groot-Brittannië. LONDEN - De Anglicaanse Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk heb ben vergaande plannen voor een hereniging. Dat meldde de Britse krant The Times gisteren. De paus zou de leiding krijgen na het sa mengaan. Prominente bisschop pen van beide kerken zouden de voorstellen hebben goedgekeurd. Volgens de krant komen de kerken later dit jaar met een verklaring. Hierin worden anglicanen en rooms-katholieken aangespoord om uit te zoeken hoe ze kunnen worden herenigd. De Anglicaanse Kerk heeft het moeilijk. Op dit moment zijn de leiders van de 38 anglicaanse pro vincies in Tanzania bijeen om een scheuring te voorkomen. Angli caanse kerken in Afrika en Azië hebben gedreigd de banden met andere landelijke kerken te verbre ken wegens de wijding van een ho moseksueel tot bisschop en de in zegening van relaties tussen part ners van hetzelfde geslacht. De anglicanen in Azië, Afrika en La- tijns-Amerika, waar de kerk in te genstelling tot in het Westen een grote bloei doormaakt, wijzen ho moseksualiteit als zondig af. Intus- Paus Benedictus XVI foto Matthias Schrader/EPA sen dreigt in Groot-Brittannië het rooms-katholicisme het anglicaan se geloof te overvleugelen. De Rooms-Katholieke Kerk wordt daar de komende jaren de grootste godsdienstige organisatie, meldde Koningin Elizabeth II foto Lex Van Lieshout/ANP een rapport onlangs. De reden is de massale immigratie van Polen en inwoners van andere landen met een overwegend rooms-katho- lieke bevolking. Het ledental van de Anglicanen blijft afnemen. Katholieke en Anglicaanse kerk De Anglicaanse Kerk ontstond in 1534, toen de Engelse koning Hendrik VIII tegen de zin van paus Clemens VII scheidde van Catharina van Aragon en trouwde met Anna Boleyn. In de eeuwen hierna werden katholieken in Engeland onderdrukt. Pas in de 19e eeuw begon de emancipatie van de Britse rooms-katholieke gemeenschap. Formeel is het Britse staatshoofd, nu dus Elizabeth II, hoofd van de Angli caanse Kerk die ongeveer 77 miljoen volgelingen telt. Er zijn wereldwijd circa een miljard rooms-katholieken. WELLINGTON - Een van de twee mannen die is aangeklaagd voor de overval op een Nederlands echt paar eind vorig jaar in Nieuw-Zee- land, heeft schuld bekend op alle twaalf punten van de aanklacht. Dat melden Nieuw-Zeelandse me dia. De 30-jarige Keith McEwen en de drie jaar jongere Christopher Ma nuel verschenen gisteren voor de rechter in Kaikohe. McEwen be kende zijn aandeel in de ontvoe ring en beroving van een Neder lands echtpaar en verkrachting van de vrouw. In april wordt er een vonnis over hem uitgespro ken. Medeverdachte Manuel heeft nog geen schuldbekentenis afge legd. Hij verschijnt donderdag op nieuw voor de rechter. Het Neder landse echtpaar was op huwelijks reis, toen het in november in de Bay of Islands op het Nieuw-Zee landse Noordereiland werd over vallen. Succes van Le Pen leidde tot ingrijpende wijziging grondwet. door Olivier van Beemen PARIJS - De komende Franse presi dent, die over twee maanden wordt gekozen, is wettelijk minder machtig dan de huidige president lacques Chirac. Wanneer hij of zij zwaar in de fout gaat, kan het par lement een afzettingsprocedure be ginnen die lijkt op de Amerikaan se 'impeachment'. Een tweederde meerderheid is daarvoor in het parlement vereist. Die hervorming namen de Franse eerste en tweede kamer gisteren aan in het paleis van Versailles, waar stemmingen over de grond wet plaatsvinden. Van de volksver tegenwoordigers stemden er 449 voor en 203 tegen, genoeg voor de vereiste drievijfde meerderheid. De verandering was een verkie zingsbelofte van Chirac. Zelf zal hij er niet meer mee te maken krij gen, tenzij hij zich tegen de ver wachtingen in alsnog verkiesbaar stelt voor een derde mandaat en de verkiezing zou winnen. De wens tot mogelijke afzetting van een president was ingegeven door de populariteit van de rechts-extremist Jean-Marie Le Pen van het Front National, die bij de vorige presidentsverkiezingen onverwachts de beslissende twee de ronde haalde. Daarin werd Le Pen verslagen, maar velen zagen het als een waarschuwing. De Franse president is bijzonder machtig en was voor de grond wetswijziging van gisteren geen verantwoording schuldig aan het parlement. De onschendbaarheid van de president, die het staats hoofd beschermd tegen gerechtelij ke vervolging, is wel gehandhaafd. f Relna Kooprnajhi uit 'S-Gravenpol^fr leest al tien jaar de PZC Reina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6