CDA voor huidig tracé N59 Pal achter idealen van de SP SP, m Pleidooi voor servicepunt analfabetisme PvdA aparte bestuurslaag afschaffen PZC Dinsdag 20 februari 2007 27 Fractie wil geld voor veiligheid gebruiken, niet voor omleg weg. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Het CDA Zee land pleit voor handhaving van het huidige tracé van de N59 en ziet 40 miljoen euro liever besteed aan verbetering van de verkeersvei ligheid dan aan omlegging van de ze rijksweg rond natuurgebied Tu reluur op Schouwen-Duiveland heen. Gedeputeerde Toine Poppelaars zei dat gisteravond tijdens een CDA-verkiezingsbijeenkomst in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven. Rijkswaterstaat bekijkt op aandrin gen van de politiekopnieuw de mogelijkheid de N59/N57 uit het natuurgebied te weren. Het CDA is er geen voorstander van, het oude tracé langs Kerkwerve en De- lingsdijk weer uit de kast te halen. „De weg lag er eerder dan het na tuurgebied", zegt Poppelaars. De CDA-lijsttrekker wil zich ver der persoonlijk sterk maken voor een rondweg aan de zuidkant van Scharendijke als sluitstuk van de Recreatieverdeelweg. Poppelaars, door ervaring wijs geworden, speelt daarmee in op de wens van bevolking en dorpsraad, die Scha rendijke eindelijk ontlast willen zien van recreatieverkeer. De gede puteerde erkent hiervoor wel in overleg te moeten met het water schap Zeeuwse Eilanden. Vol verwachting kijkend naar het nieuwe kabinetsbeleid zet Poppel aars ook in op extra geld voor de Hogeshool Zeeland. Met een half miljoen euro extra van de provin cie zelf voor behoud en uitbrei ding van opleidingen, onder meer voor aquacultuur, verwacht hij dat het Rijk op zijn beurt ook over de brug komt voor het onderwijs in Zeeland. Extra geld van rijkswege voor Vi taal Platteland dient wat Poppe laars betreft gebruikt te worden voor de leefbaarheid in de kernen. Hij denkt daarbij specifiek aan het opknappen van dorpshuizen en ontmoetingscentra. De tweede kandidaat op de CDA- verkiezingsiijst, gedeputeerde Har ry van Waveren was ook met een W* Rondweg om Scharendijke heen. Verbetering dorpshuizen. Extra geld Hogeschool Zeeland. Opknappen cultuur-historische gebouwen. pretpakket naar Brouwershaven ge komen. Zo wuifde hij met het voorstel ruim 42.000 euro beschik baar te stellen voor restauratie van de vloer in de Sint Nicolaaskerk, waar GS naar verwachting van daag een positief besluit over ne men. Verder wil Van Waveren, als het Rijk met extra geld over de brug zou komen, graag investeren in het saneren of helemaal nieuw opknappen van enkele campings in de Schouwse Westhoek. Verder zou hij graag geld steken in het re noveren van cultuur-historische ge bouwen in Zierikzee. Ook bepleit hij een revitalisering van de Vis sershaven in Bruinisse. Verder kwamen de ambities op het gebied van aquacultuur en het kweken van vis op het land in put ten of basins als neventak voor de landbouw aan de orde. VANDAAG IN DE REGIO Nieuwerkerk, zaal Salem, 19.30 uur, re giobijeenkomst van de SGP, met inlei dingen van lijsttrekker George van Heu- kelom en regiokandidaten. Omroep Zeeland, te gast is lijsttrekker Maria Ie Roy (PvdA). Op de radio in programma's die beginnen om 06.00, 10.30,12.40,16.00 uur en in het reac tieprogramma Zegt u 't maar om 17.30 uur. Op tv een gesprek na het nieuws. Zie ookwww.omroepzeeland.nl/verkiezingen. Veere, zorgcentrum Nieuw-Sanden- burgh, 13.00 uur, bijeenkomst met Veerse CDA kandidaten, vervolgens be zoek aan zorgcentrum Simnia. Lezers kunnen reageren op de verkiezin gen. Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl Geertjan Sarneel (42) uit Kruiningen, notaris: „Ik vind dat de provincie erop moet toezien en moet bevorderen dat Zeeland een aantrekkelijk leef- en werkgebied wordt en blijft voor met na me jongeren die nu Zeeland de rug dreigen toe te keren. Hierbij denk ik met name aan verbete ring van het voorzieningenniveau in de kleine re kernen. Bijvoorbeeld voorzieningen op het gebied van, in willekeurige volgorde, openbaar vervoer, cultuur, winkels en vrijetijdsbeste ding." foto Ronald den Dekker door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse PvdA vindt dat in de provincie een 'ser vicepunt' analfabetisme en laagge- letterdheid moet komen. De Sta tenleden E. Hageman en M. de Koster - beiden kandidaat voor een nieuwe zittingsperiode - stel len voor jaarlijks 150.000 euro voor dit doel te reserveren. Het tweetal wijst erop dat het aan tal mensen dat niet (goed) kan le zen en schrijven in Zeeland ge schat wordt op dertigduizend. Dat zijn mensen die vaak niet meer dan basisonderwijs hebben ge volgd, of helemaal geen onder wijs; jong en oud, autochtoon en allochtoon. „Veel mensen schamen zich hier voor", stellen Hageman en De Kos ter. Mensen zijn bang het etiketje 'achterlijk' of iets dergelijks opge plakt te krijgen. Zij verzinnen uit vluchten: ik ben mijn bril verge ten, ik heb geen pen bij me en soortgelijke excusen. „Daarom moet je deze mensen opzoeken en helpen met de Nederlandse taal in een voor hen veilige omgeving, eerder thuis dan in een klas." De twee beklemtonen dat analfa betisme en laaggeletterdheid een ernstige beperking vormen om mee te doen in de samenleving. „Van het niet kunnen ontcijferen van de treintijden op het bord in de stationshal tot aan het lezen van handleidingen en voorschrif ten op het werk." Het ROC verzorgt in Zeeland cur sussen. Maar met rond de 250 deel nemers per jaar is dat volgens Ha geman en De Koster een druppel op een gloeiende plaat. standpunt over: Waterschap Streven naar opti male schaalgrootte waterschap Waterschappen als Op langere termijn één waterschap in Zeeland Voor instandhou ding waterschappen Eerste stap fusie wa- GROEN l terschappen; tweede stap opheffing Zeeland kan toe met Christenunie één waterschap De waterschappen als bestuurslaag opheffen Waterschapstaken I naar provincie overhevelen fartii.vtxrr twee Zeeuwse W y Zeeland Tegen fusie van de twee Zeeuwse waterschappen M - Geen standpunt hierover in Belang! programma PZC I Rolant Ouist Kees Slager (68) uit Poortvliet, oud-jour nalist en lijstdu wer voor de SP: „Hoewel ik al sinds begin jaren zeventig politiek betrokken én actief ben in Zeeland, was dat tot nu toe steeds buitenparlementair. Eerst als lid van de Actiegroep Oos- terschelde Open en vervolgens als redacteur van bladen als De Gou den Delta en Nieuw Zeeland. Ik vond (en vind) dat je als journalist geen lid van een politie ke partij moet zijn, maar nu ik al enkele jaren gepensioneerd ben en geen journa listiek werk meer doe, heb ik me laten verleiden om lid van een partij te wor den. Zodoende sta ik nu op een lijst voor de verkiezing van Provin ciale Staten. Maar dan wel op num mer 30 en dus als lijstduwer. Daar mee wil ik het signaal afgeven dat ik achter de idealen van die partij sta. Maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat een lijstduwer ook in de Staten wordt gekozen. Zou dat toch gebeuren, dan zou ik in gewetensnood raken. Want mag je de stem van de kiezer negeren? Ik heb de provinciale politiek jaren lang vrij intensief gevolgd, eerst als journalist, later als krantenlezer. De vergaderingen waren meestal weinig boeiende en inspirerende bijeenkomsten, omdat de echte po litieke verschillen maar zo zelden naar buiten kwamen. Als me wordt gevraagd de provin ciale politiek te karakteriseren, komt spontaan het woordje 'saai' bij me op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63