's-Gravenpolder krijgt na Heinkenszand wijkzuster Was het maar Gemeente Kapelle biedt starters op huizenmarkt steun in de rug Landbouwtrekkers nog niet uit het dorp Kapelle laat verkeerssituatie onderzoeken 22 Dinsdag 20 februari 2007 PZC B Andere dorpskernen in Borsele volgen bij positieve evaluatie. door Lilian Dominicus HEINKENSZAND - Na Heinkenszand is 's-Gravenpolder het tweede dorp in de gemeente Borsele waar de wijkzuster in een modern jasje terugkeert. Dat bleek gisteren bij de ondertekening van het samen werkingsproject Dorpteam in Heinkenszand. 's-Gravenpolder moet wachten op de evaluatie van het project in Heinkenszand, medio 2007. Daar na zullen, bij positieve evaluatie, snel de andere kernen volgen. Hoe wel, zo benadrukte wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, wel zijn, ouderenbeleid), niet alle vijf tien kernen zullen een dorpteam krijgen. „Misschien moeten we wat dorpen clusteren." Vermue ziet de Zeeuwse thuiszorg organisatie Allévo als de spin in het web van de zorg. De wijkzus ter van weleer, die overal de weg wist en die iedereen kon aanspre ken voor informatie over zorg. „Stel, er woont een oudere, eenza me vrouw in het dorp. Zij heeft spaarzame sociale contacten en een regulier pensioen. Maar als ze op pad wil, kan ze eigenlijk de taxi niet betalen. „Dan belt de medewerker van Al lévo, die wekelijks langsgaat bij die mevrouw, de vrijwilligers- of man telzorgorganisatie. Ze sturen ie mand die haar af en toe ergens naar toe kan rijden. Ze zorgen ook voor iemand die haar tuintje kan verzorgen, want dat lukt haar ook niet meer. Er komt een vrijwilliger die zo nu en dan een kopje koffie met haar gaat drinken." „Verder regelen ze dat ze bij de dag opvang in verzorgingshuis Dijkste- Het dorpteam neemt de rol op zich van de wijkzuster van wel eer. Zij, die overal de weg wist en die iedereen kon aanspreken voor informatie over zorg. de terecht kan. En een gemeen te-ambtenaar komt langs om de fi nanciële mogelijkheden te bespre ken. Door het thuisbezoek van Al lévo komt ze zo in contact met al die instellingen. Zo denk ik dat het gaat werken. Gisteren ondertekenden vertegen woordigers van de gemeente Bor sele, thuiszorgorganisatie Allévo, zorgkoepel SVRZ, zorgcentra Poel- wijck-De Kraaijert en woningcor poratie R B Wonen de samen werkingsovereenkomst. In de toe komst zullen ook andere instan ties, zoals maatschappelijk werk, Emergis, en ook huisartsen bij de samenwerking zijn betrokken. De medewerkers van de organisa ties kregen alvast hun eerste huis werk mee in de vorm van een ge bonden adressenboekje. Beleids medewerker O. Idema van de afde ling welzijn van de gemeente Bor sele sprak de hoop uit dat de boek jes helemaal vol zouden worden geschreven met adressen van aller lei hulpgevende instanties. door Willem van Dam kapelle - Huizenkopers met een laag inkomen krijgen van de ge meente Kapelle een financiële steun in de rug. Zij kunnen in aan merking komen voor een zogehe ten starterslening. Het college van burgemeester en wethouders heeft een voorstel met die strekking naar de gemeente raad gestuurd. Indien de raad met het voorstel instemt, volgt Kapelle daarmee het voorbeeld van veel an dere gemeenten in Nederland. Het dagelijks gemeentebestuur van Ka pelle wil 350.000 euro voor dat doel opzijleggen. De startersregeling moet het ver schil overbruggen tussen de aan- koopkosten van een huis en het be drag dat de bank maximaal wil le nen. De lening wordt verstrekt aan kandidaat-kopers (tussen de 18 en de 35 jaar) die minstens één jaar zelfstandig in een huurhuis wo nen. Ook moeten zij minstens zes jaar in de gemeente Kapelle inge schreven staan. De woning die zij op het oog heb ben, mag niet meer dan 165.000 euro kosten. Het maximale bedrag dat de starter via de gemeente kan lenen, bedraagt 35.000 euro. De eerste drie jaar hoeft geen rente en aflossing te worden betaald. Het college van B en W denkt op deze manier voorlopig minimaal twintig starters te kunnen helpen. Het voorstel wordt dinsdagavond 27 februari behandeld 'tijdens een (voorbereidende) gemeenteraads vergadering. Overigens is niet iedereen gelukkig met het fenomeen starterslenin- gen. Volgens de Nederlandse Vere niging van Banken (NVB) en de belangenvereniging Vereniging Ei gen Huis (VEH) hebben dergelijke leningen een averechts affect. Zij zouden de prijzen opjagen, waar door het voor jongeren nog moei lijker wordt om een betaalbare wo ning te vinden. De Kapelse wethouder I. Hersel- man (WD, onder meer belast met financiën en volkshuisves ting) vermoedt dat die redenering vooral opgaat voor de Randstad met haar hoge huizenprijzen. „Ik denk dat het bij ons wel meevalt." Leerlingen Buys Ballot College met Stichting Edukans naar India. door Astrid van den Hoek kapelle - De klamboe is ingepakt, een grootverpakking muggenspray zit in de koffer en die kan nog dicht ook. joanne Vogelzang (17) uit Kapelle is helemaal klaar voor haar reis naar India. „Was het maar vast morgenochtend." In de nacht van dinsdag op woens dag wordt Joanne, samen met de andere vijftig deelnemers aan de reis, al om vier uur verwacht op Schiphol. Om zeven uur vertrekt het vliegtuig naar India voor een achtdaagse reis. „Ik vind het wel spannend om er heen te gaan, maar daar doe ik het niet om. We zijn daar in eerste in stantie om te helpen, en niet voor de sensatie", zegt Joanne. Anderen helpen staat centraal bij de vwo-scholiere van het Goese Buys Ballot College. Ze zit al drie jaar in een actiegroep van stich ting Edukans Going Global. Die stichting wil leerlingen in Ne derland betrekken bij ontwikke lingssamenwerking en organiseert daarom met scholen jaarlijks een reis. Namens het Buys Ballot Colle ge gaan Joanne en Sarah Fekrane dit jaar naar India. De presentatie van Joanne over haar motivatie om mee te willen, maakte blijkbaar veel indruk op de medewerkers van Edukans. „Ik heb verteld dat ik al drie jaar in die actiegroep zit en veel organiseer om geld op te halen voor projec ten, maar dat ik nu zelf wel eens aan zo'n project wil meedoen." Morgen krijgt Joanne haar kans. Acht dagen lang reist ze met zo'n Edukans Going Global India Het is de negende keer dat Edukans Going Global plaatsvindt. Het Buys Ballot College uit Goes doet al zes jaar mee. Elk Jaar wordt er een actieland gekozen. Vorig jaar was dat Kenia, nu India. Op woensdag 21 februari vertrekken 51 leerlingen van 44 verschillende Nederlandse scholen met tien begeleiders van Edukans naar India. De leerlingen en begeleiders slapen één nacht op het platteland en de rest van de nachten brengen ze door in een guesthouse. vijftig leerlingen van andere scho len en tien begeleiders door India. Ze bezoeken daar onderwijsprojec ten op bijvoorbeeld basisscholen en meisjesscholen en moeten waarschijnlijk zelf ook de handen uit de mouwen steken. „We bezoeken ook een gebied dat getroffen is door de tsunami, dus misschien dat we daar nog kun nen helpen met opbouwen. Er is wel een programma van wat we gaan doen, maar verder is er nog niet veel vastgelegd. We zien het al lemaal wel." Als de leerlingen weer terug zijn, moeten ze hun ervaringen presen teren op school. De reis staat daar om ook in het teken van persoon lijke ontwikkeling. „Voordat ik met dit project bezig was, had ik niet echt het beeld van India als ontwikkelingsland. Ik kende de Bollywoodfilms, de kle ding en de cultuur, maar wist niet dat het land zo arm is. Ik denk dat het dan ook best confronterend 'Het lijkt me confronterend om te zien hoe anders leeftijdsgenoten daar leven' wordt om te zien hoe anders kin deren van je eigen leeftijd kunnen leven en hoe rijk en verwend wij hier eigenlijk zijn." Al die ervaringen kan Joanne tij dens de reis niet delen met het thuisfront. „We mogen geen con tact hebben met thuis, omdat je dan misschien snel heimwee krijgt." Zelf heeft ze daar geen last van, denkt ze. „Het is maar voor acht dagen en we geven elke dag een teken van leven op onze websi te www.edukans.nl" Provinciaal bestuurder neemt proef op de som bij 's-Gravenpolder. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Al is het verkie zingstijd voor de provincie, dage lijks provinciebestuurder Toine Poppelaars (CDA, verkeer) wil zich niet laten betrappen op loze beloftes. Zo bleek gistermiddag in 's-Gravenpolder. Poppelaars was uitgenodigd voor een bijzonder bezoek. Hij mocht meerijden op een landbouwtrek ker om zelf te ondervinden hoe het is om door de smalle dorpsstra ten van 's-Gravenpolder te rijden. En, hoe het is om met dezelfde trekker over de - (nog) voor land- bouwverkeer verboden - brede Bernhardweg langs 's-Gravenpol der te snellen. Marea Vermue-Vermue, CDA-wet- houder te Borsele, mocht haar par tijgenoot er bij de entree van 's-Gravenpolder op wijzen dat al zeker tien jaar over landbouwver- keer door het dorp wordt gesoe bat. Terwijl de oplossing simpel is: open de weg tussen 's-Gravenpol der en Kapelle voor landbouwtrek kers. Het was vervolgens de beurt aan Poppelaars om de proef op de som te nemen. „lammer dat het school vakantie is", gaf voorzitter Adri Walhout van de dorpsraad nog aan. „Veel kinderen zijn er niet op straat." Het maakte Poppelaars weinig uit. Hij kon een indruk krijgen van de situatie en, ja natuurlijk, 'het is ver velend dat de landbouwtrekkers door het dorp moeten'. „Maar", had Poppelaars geconsta teerd, „je merkt direct als je met een trekker over de Bernhardweg rijdt, dat automobilisten ander ge- Voor één keer mocht het gisteren, trekkers over de Bernhardweg bij 's-Gra- venpolder, het alternatief voor de route door het dorp. foto Dirk Jan Gjeltema drag gaan vertonen. Snel proberen in te halen, of achter de trekker blijven hangen." Eén, twee, drie de provinciale weg voor Iandbouwverkeer open doen is er volgens Poppelaars dan ook niet bij. Hij vond provinciaal be stuurder Jaap van Ginkel, Christen- Unie en afkomstig uit 's-Graven polder, aan zijn zijde. „De maxi mumsnelheid op de Bernhardweg moet omlaag van 100 naar 80 kilo meter per uur. En de belijning moet worden aangepast, zodat de weg smaller lijkt." Poppelaars kon zich daarin vinden, maar eerst moeten de voor- en nadelen van de oplossingen op een rijtje wor den gezet. Hoe druk is het bijvoor beeld met auto's op de Bernhard weg en wat is het veiligst? Hij wil voorde zomer een-besluit. KAPELLE - In Kapelle komt een on derzoek naar de belangrijkste ver keersknelpunten. Diverse fracties in de gemeenteraad vroegen tij dens de begrotingsbehandeling om zo'n onderzoek. Het college van burgemeester en wethouders komt tegemoet aan de wens van de raad. Het dagelijks ge meentebestuur wil voor het onder zoek een extern bureau inhuren. De studie is onder meer nodig om dat in Kapelle sprake is van een toenemende verkeersdrukte en parkeerproblemen. De raad bespreekt de opzet van het onderzoek dinsdagavond 27 fe bruari. Tijdens die vergadering komt ook een voorstel aan de orde om ruim 366.000 euro beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van kinder opvang Dikkertje Dap aan de Dijk- welseweg. In mei wordt met de verbouwing begonnen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58