Hulpstichting schaft bus Blote engelen aan voor dieren in nood Klankatelier noviteit bij kunstwandeling Fietsenstallingen op eiland fors uitgebreid Muzikaal trio in Rode Kamer Procedure voor aanleg fietspad van start 22 Dinsdag 20 februari 2007 pzc S Verkoop van tweedehands spullen zorgt voor inkomsten. door Cornelleke Blok zierikzee - Stichting Dierenhulp heeft een nieuwe dierenhulpauto. De verkoop van tweedehands spul len in de Uitdragerij - in het voor malige Huis van Nassau in Zierik- zee - liep zo goed, dat de jonge stichting de aankoop kon doen. „Het is geen ambulance, maar een dierenhulpauto", verduidelijkt vrij willigster Ria Engelen. „We willen er gewonde en gevonden dieren mee vervoeren. Maar mensen kun nen ons ook bellen als hun huis dier naar de trimsalon, het pen sion of het crematorium vervoerd moet worden." Het tweedehands busje, compleet met brancard, zwaailicht en een nieuw ontworpen logo, moet er daarnaast voor zorgen dat Stich ting Dierenhulp straks herkenbaar der wordt op Schouwen-Duive- land. „Mensen moeten ons weten te vinden. We zijn daarom blij dat we de bus aan konden schaffen, voor het toeristenseizoen." Tot nu toe moest de dierenstich- ting, die vorig jaar zomer werd op gericht, gewonde dieren met een gewone auto vervoeren. „Een bus je is eigenlijk wel een vereiste. Daarom zijn we gaan sparen door middel van ons winkeltje", vertelt Engelen. Met dat winkeltje bedoelt Engelen de Uitdragerij aan de Lange No- belstraat in Zierikzee. Samen met Wil Stolk nam ze vlak na de op richting van de stichting het initia tief voor de verkoop van tweede hands spullen in het voormalige Huis van Nassau, dat wacht op de sloop. „Zolang het pand overeind staat, mogen we het gebruiken. De Mensen kunnen Stichting Dieren- hulp bellen voor het vervoer van gewonde en gevonden dieren, maar ook als hun huisdier naar het pension moet. zierikzee - Klankatelier B&C in de Sint Domusstraat 50 in Zierik zee opent zaterdag 3 maart de deur. De initiatiefnemers Bouwen en Caecilia Breeman bieden daarmee meteen een noviteit voor de kunst wandeling die na de winterstop vanaf maart weer elk eerste week end van de maand kan worden ge lopen. In Klankatelier B&C worden korte muzikale optredens van circa vijf tien minuten gegeven. De rode draad in het aanbod zijn volkslied jes en zelf geschreven repertoire. De zang wordt begeleid door harp, citer of clavecimble en blokfluit. Daarnaast worden er liedjes met poppen uitgebeeld. De meeste poppen maken muziek en zorgen voor een ritmische begeleiding. De kunstwandeling voert verder onder meer langs Kattenkunsthuis Alexandra aan de Lange Nobelst- raat. Daar spelen katten de hoofd rol in acrylschilderijen en keramie- ken beelden van Joke Apner, Fem ke van den Berg en Ans Spronk. Do van Waarden toont hier hand- bedrukte kleding. Een nieuw adres langs de route is ook atelier Strandpaal3 van Inge de Groot met strandschilderwerk en van Eveline Barneveld met glas gravures. De kunstwandeling kan ook op zondag 4 maart worden gelopen tussen 12.00 en 17.00 uur. In totaal zijn dertien locaties geopend. verkoop loopt heel erg goed. Ed Beusekamp neemt het beheer van de winkel met hart en ziel op zich. Dat is werkelijk geweldig." Met de opbrengst van de verkoop helpt-de dierenhulpstichting aller lei dieren in nood. Ze doet dat in samenwerking met het dierenasiel in Zierikzee, de dierenartsenprak tijk en Amidevi, de organisatie voor registratie van gevonden en vermiste dieren. „Wij vinden dat elk gevonden dier thuishoort in een asiel", verduidelijkt Engelen de missie van de stichting. Na maanden van dubbeltjes om draaien, kon de bus eindelijk aan geschaft worden. „We hebben ook hulp gekregen van verschillende bedrijven. Dat hadden we niet ge dacht." Klaar voor gebruik is de nieuwste aanwinst van de dieren- stichting nog niet. „Het busje is nu nog in de verbouwingsstaat. We hopen er over twee weken mee te kunnen rijden." Stichting Dierenhulp is bereikbaar via telefoonnummer 0111-672070. zierikzee - Het ensemble Lacrime Amorose verzorgt zaterdagavond 10 maart een muziekoptreden in de Rode Kamer, de culturele ruim te van het monumentenpand Ha venpark 13-15 in Zierikzee. Het muzikale trio bestaat uit Lau ren Armishaw (sopraan), Sarah Ri- dey (barokharp) en Jan Cizmar (theorbe). De theorbe is een soort luit. Even als die theorbe, behoort de barok harp tot de instrumenten die in de tijd van de late Renaissance en de vroege Barok veelvuldig wer den bespeeld. Lacrime Amorose brengt een geva rieerd repertoire uit die periode ten gehore. Het concert begint dit keer om 19.30 uur. Voor nadere informatie: tel. 06-21948516. Muurschilderingen uit 1920 ontdekt bij werk aan café in Zierikzee. door Ton van den Nouweland zierikzee - Bij werkzaamheden in café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven in Zierikzee zijn oude muurschilderingen tevoor schijn gekomen. De drie afbeeldingen - musiceren de blote engeltjes, ook wel ceru- bijntjes genoemd, dateren vermoe delijk van 1920. Over wie ze heeft geschilderd, lopen de meningen uiteen. Al eerder, in 1996, werd een fragment van de muurschilde ring blootgelegd. Uitbater Robbert Roggeband van De Gekroonde Suikerbiet heeft de afbeeldingen voor zover mogelijk laten herstellen en ze door middel van uitsparingen in de muur 'inge lijst'. Volgens de kroegbaas maken de schilderingen deel uit van een groter werk, waarvan de delen met krullende spreuken aan elkaar waren verbonden. Ze zouden al snel overgeschilderd zijn, omdat de vaste clientèle zich aan de wulp se engeltjes zou hebben geërgerd. Kunstschilder Arie Roon uit Brou wershaven en enkele assistenten doen het herstelwerk. Roon: „Ik zou ze eigenlijk schoonmaken en daarna de verloren delen weer te rugschilderen. Bij nader inzien doe ik dat toch maar niet. Ik denk dat we zo'n dertig tot veertig pro cent van de afbeeldingen met al leen schoonmaken terug kunnen halen. En dan houden we 't zo. Dan blijft de tand des tijds zicht baar. Ik maak ze schoon met ge destilleerd water, dat trekt in het gips en dat kan ik er dan afkrab ben. Maar het geheel is dermate aangetast door droogte en vocht dat ik precies moet weten wan neer te stoppen met krabben om geen verdere schade aan te rich ten." Roon is niet te spreken over het re- paratiewerk uit 1996 toen één van de huidige drie paneeltjes werd ontdekt. Bedoeling was ze netjes onder een gipsplaat te bedekken. „Maar er zijn delen gewoon ge- stuct en er zijn gaten in geboord om de gipsplaten te bevestigen." De kunstschilder gaat ervan uit dat de schilderingen in 1920 zijn gemaakt door Bruënaar Jan Hoek, de zoon van kunstschilder Piet Hoek aan wie twee jaar geleden in het Bruse Visserijmuseum nog een expositie werd gewijd. In de catalogus van die expositie wordt verteld dat Jan - die het financieel 'Tante Dien maakt zich niet druk. Het zijn maar tekeningen hoor' niet al te best had - een muurschil dering heeft gemaakt in het toen net geopende café. Anderzijds is het weer onwaar schijnlijk dat de protestante Hoek cerubijntjes schilderde. Daarom houdt Roggeband het op de Vlaamse volkskunstenaar Den Bak ker als geestelijk vader van de (ka tholieke) engeltjes. Dat weet hij van huisbaas en buurvrouw 'tante Dien'. Roggeband: „Tante Dien maakt zich er niet druk over. 'Het zijn maar tekeningen hoor', zegt ze." En ook Roon kan relativeren: Hoe veel waarde hecht je er aan? Ze zijn waarschijnlijk voor een paar biertjes gemaakt." Beknopte historie van café De Gekroonde Suikerbiet 1645: Het pand aan de Nieuwe Haven wordt opgeleverd als pakhuis. 1873: Pand krijgt horecafunctie als herberg. 1892: Herberg krijgt de naam Gekroonde Suikerbiet. 1920: Theun Helmstrijdt koopt het café. Hij laat het Mechels buffet aan brengen en is ook vermoedelijke opdrachtgever muurschilderingen. 1980: Ria Geluk koopt café en brengt porseleinen bierpomp aan. 2002: Robbert Roggeband in café, eerst als mede-exploitant, later solo. Meer capaciteit in Zierikzee, Renesse en bij strandovergangen. door Piet Kleemans renesse - De tijd dat je op Schou- wen-Duiveland een goede fietsen stalling met een lantaarntje moest zoeken is voorbij. In zowel Zierik zee als Renesse is het aantal fiets- beugels fors uitgebreid. Hetzelfde geldt voor negen strandovergan gen in de Schouwse Westhoek. Om een prettiger uitzicht, een vrije doorgang én het fietsgebruik in zijn algemeenheid te stimule ren, breidt de gemeente Schou- wen-Duiveland het aantal stallings mogelijkheden voor rijwielen fors uit. Vooral in het toeristische hoog seizoen is zowel in Zierikzee als in Renesse sprake van een nijpend te kort aan fietsenstallingen. Het ge volg: op de meest onmogelijke plaatsen neergekwakte stalen ros sen die niet alleen een rommelige aanblik bieden maar ook nog eens de doorgang belemmeren. Daar om is eind vorig jaar het aantal fietsplaatsen in badplaats Renesse met honderd stuks uitgebreid en werd ook het stallingsaanbod in centrumstad Zierikzee uitgebreid. Het merendeel van de 97 nieuwe fietsbeugels in Zierikzee is inmid dels geplaatst, verspreid over Ha venplein, het plein voor de Nieu we Kerk Nieuwe Haven en Hoofdpoortstraat. Bij de muziek tent in hartje Zierikzee moeten de beugels nog geplaatst worden. Vorig jaar werd tevens besloten bij een negental strandovergangen in de Schouwse Westhoek het aantal stallingsmogelijkheden voor fiet sen fors uit te breiden. Het is de be doeling dat er in enkele jaren tijd 2770 extra fietsplaatsen bijkomen en dat betekent bijna een verdub In het centrum van Zierikzee is het aantal fietsenstallingen fors uitgebreid. foto Marijke Folkertsma beling van het aanbod. Voor wat betreft de fietsenstallingen bij duinovergangen is gekozen voor aan stevige houten palen bevestig de lange houten planken. Dat heeft de meest natuurlijke uitstra ling volgens de gemeente Schou- wen-Duiveland. Vorig jaar werd extra stalling gecreëerd bij De Punt, Wilhelminahoeve, Kijkduin en Brouwersdam en het Watergat bij Renesse. Binnenkort komen er stalmogelijkheden bij aan Lao- ne-Rampweg bij Renese en het Duinpad bij de rotonde in Westen- schouwen. Daar komen 39 plan ken bij en dat biedt plaats aan naar schatting 500 fietsen. Aan de Jan van Renesse wordt nog aan uit breiding van het stallingsaanbod gewerkt. Daar worden 39 extra planken geplaatst. zonnemaire - De aanleg van het fietspad tussen Zonnemaire en Noordgouwe laat nog even op zich wachten. Voor het fietspad moet eerst het bestemmingsplan worden gewij zigd, omdat de route in strijd iS met het bestemmingsplan. De gemeente heeft hiervoor in middels een procedure opgestart. De percelen waarop het fietspad gerealiseerd moet worden, liggen voor een groot deel in een gebied met agrarische bestemming. Een klein stuk gaat door natuurgebied. Tot 8 maart kunnen nog zienswij zen worden ingediend en afhanke lijk of er bezwaren binnenkomen, kan daarna de verklaring van geen bezwaar worden verleend. Overigens moet de benodigde grond voor het fietspad ook nog aangekocht worden. Als dit niet op vrijwilliige basis gaat, zal de provincie onteigenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52