Binnenland Fraude AOW'ers in Spanje Verwachting: gezin krijgt halverwege dit jaar lagere gasnota Gewonden door instortende gevel Rijswijk Van Geel wordt nieuwe leider CDA in Kamer Slecht scheidingsadvies kost notaris tonnen Finalisten X Factor in ban van Phil Collins 4 Dinsdag 20 februari 2007 PZC Rijswijk - Een 35-jarige vrouw uit Nootdorp en een 23-jarige Haagse zijn gistermiddag lichtgewond ge raakt doordat een stuk van de ge vel van winkelcentrum In de Bo gaard in Rijswijk (Zuid-Holland) naar beneden viel. In totaal is on geveer acht vierkante meter gevel naar beneden gekomen. Beide slachtoffers zijn met verwon dingen aan hun benen overge bracht naar het ziekenhuis, zo liet een woordvoerder van de brand weer weten. Een kraan raakte rond half drie uur tijdens werkzaamheden een kabel die tussen twee gevels was gespannen. Daarbij vielen verschei dene brokstukken naar beneden. den haag - Staatssecretaris Pieter van Geel van Milieu wordt vrijwel zeker voorzitter van de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer. De functie is vacant doordat Maxi me Verhagen, die de afgelopen vier jaar de fractie leidde, minister van Buitenlandse Zaken wordt. In gewijden in het CDA zeiden de af gelopen weken dat zijn opvolger, evenals Verhagen zelf, katholiek zou moeten zijn, omdat premier en partijleider Jan Peter Balkenen de protestant is. Van Geel, afkom stig uit Brabant, voldoet aan die eis. Hij was na Verhagen en Maria van der Hoeven, die ook in het nieuwe kabinet komt, de hoogste katholiek op de kandidatenlijst van het CDA bij de verkiezingen. breda - Een rechter in Breda heeft een notaris op de vingers getikt omdat hij een vrouw gebrekkig ad viseerde. Hij moet de tonnen scha de vergoeden die de vrouw door de slechte scheidingsregeling op- Kwart van Nederlandse AOW'ers in Spanje krijgt te hoge uitkering. amstelveen - Nederlandse AOW' ers die aan de Spaanse costa's wo nen, frauderen op grote schaal met hun uitkering. Dat bleek giste ren uit twee steekproeven die de Sociale Verzekeringsbank (SVB) uitvoerde. De instantie trof bij een kwart van de AOW'ers onregelma tigheden aan. Als reactie heeft de SVB een permanente controleur in Spanje aangesteld. In Spanje wonen iets minder dan 40.000 mensen die een Nederland se AOW-uitkering ontvangen. Van hen is 40 procent Nederlander, de rest zijn Spanjaarden die enkele ja ren in Nederland hebben ge woond en hier pensioen hebben opgebouwd. De onderzoeken in Spanje zijn uitgevoerd in 2002 en 2003. De SVB heeft; de AOW'ers met een Spaanse nationaliteit niet onderzocht. Volgens Maarten van Zeben, hoofd controleteam buitenland bij de SVB, valt een klein deel van de ontdekte onregelmatigheden niet te verwijten omdat sommige AOW'ers niet bewust frauderen. „Maar wat opvalt, zijn de mensen die willens en wetens verkeerde ge gevens doorgeven", zegt hij. Van Zeben noemt het voorbeeld van een echtpaar dat in Nederland was gaan scheiden, om vervolgens in Spanje per persoon de hogere AOW-uitkering voor alleenstaan den te ontvangen. Bij de meeste gevallen van fraude proberen stel len op deze manier meer geld te krijgen. De SVB doet nu twee jaar onder zoek naar Nederlandse pensiona- do's in Spanje. De speciaal aange stelde controleur werkt niet alleen aan de costa's, maar ook in het Spaanse binnenland. Volgens Van Zeben stuit de contro leur in ongeveer 15 procent van de De Sociale Verzekeringsbank be- noemt een permanente contro leur in Spanje. Daar wonen bijna 40.000 mensen die een AOW-uit kering ontvangen. Daling olieprijs en gunstige dollarkoers oorzaak meevaller. door Rik Elfrink EINDHOVEN - De prijs van gas voor huishoudens gaat halverwege dit jaar omlaag, dankzij de lagere olie prijs en de gunstige dollarkoers. Dat meldde energieleverancier Es- sent gisteren. Gasterra, de vroegere Gasunie, bevestigt dat energie min der duur wordt. Volgens woord voerder Maarten Thijs van Essent was de olieprijs het afgelopen half jaar flink lager dan de periode daar voor. „Daardoor is nu al zeker dat de gastarieven omlaag gaan. Hoe groot die daling zal zijn, is nog niet te zeggen. Dat hangt af van de ontwikkelingen in de komende weken. Over de prijs van stroom valt nog niks te zeggen." De gemid delde energierekening is met in gang van januari juist met 4,8 pro cent gestegen, zo bleek eerder deze week uit cijfers van het Centraal gevallen op een of meer onregel matigheden. De steekproeven van 2002 en 2003 sorteren volgens hem dus effect. Behalve in Spanje beschikt de SVB ook over contro leurs in Marokko, Turkije en Suri name. Niet alleen de pensionado's aan de costa's blijken vaak te frau deren. Ook bij gepensioneerden die opgaven dat zij op een cam ping in Nederland woonden werd in een kwart van de gevallen onre gelmatigheden aangetroffen. Vorig jaar stuitte de SVB op een to taalbedrag aan fraude van 7,6 mil joen euro tegen 8,7 miljoen in 2005. Het meest werd er gefrau deerd bij de Algemene Nabestaan denwet (4,3 miljoen euro) en de AOW (3,1 miljoen euro). Bureau voor de Statistiek (CBS). Vergeleken met 2000 was een doorsnee huishouden in 2006 zelfs 75 procent meer kwijt aan energie. Gas werd in die periode twee keer zo duur, elektriciteit steeg vijftig procent in prijs. De ontwikkeling van de gasprijs hangt sterk af van wat een vat olie op de internationale markt kost. Die prijs wordt genoteerd in dol lars. Het afgelopen halfjaar schom melde de prijs voor een vat olie rond de zestig dollar. Het halfjaar daarvoor lag de prijs gemiddeld zo'n tien dollar hoger en werd zelfs even een piek bereikt rond de tachtig dollar. De laatste zes maan den daalde ook de dollar licht. Dat betekent dat olie in euro's flink goedkoper is geworden. Volgens een woordvoerder van Gasterra moeten consumenten zich nog niet rijk rekenen. „Als het in maart nog erg koud wordt, kan de daling van de tarieven tegenvallen. Maar dat er voor energiegebruikers iets in het vat zit, is wel duidelijk." UTRECHT - De twee finalisten van het RTL-programma X Factor, Sharon en Richy, zullen in de finale zaterdag een nummer van megaster Phil Collins ten gehore brengen. Zelf zal Phil Collins ook optreden in de finale. Zater dag vindt de eindronde plaats van de talentenjacht die vijf maanden gele den begon met 12.128 kandidaten. foto Marc van der Kort/GPD loopt. De vrouw zou bij de flits- verteld dat deze voor haar nadelig scheiding volgens de rechter niet was. Ze loopt nu haar aanspraak hebben ingestemd met de huidige mis op het pensioen van haar man verdeling van inboedel, pensioen- en partneralimentatie. Niet eerder rechten en kinder- en partnerali- is een notaris aansprakelijk gesteld mentatie als de notaris haar had voor een slecht scheidingsadvies. PETER VAN STRAATEN om2e: 15enj ja na i Inbreker laat 2000 liter bier wegstromen geleen - Bij een inbraak in een ca fé aan de Raadhuisstraat in Geleen heeft een inbreker zondagochtend de biertapkranen opengezet, waar door de biervoorraad wegstroom de. Dat maakte de politie gisteren bekend. In de kroeg is tweedui zend liter bier weggevloeid. De in breker richtte in het café ook ver nielingen aan. Het was gisteren nog onbekend of er iets is ont vreemd. Ramp Tenerife ook in VS en Spanje herdacht den haag - De herdenking van de vliegramp op het Spaanse eiland Tenerife krijgt voor het eerste een internationaal karakter. Zo zullen er Nederlandse en Amerikaanse nabestaanden en overlevenden aanwezig zijn, naast Spaanse hulp verleners. Op 27 maart wordt her dacht dat in 1977 een Boeing van KLM botste tegen een toestel van PanAm. 583 Mensen stierven. CBS: helft allochtonen heeft 'laag' beroep voorburg - Ruim de helft van alle allochtonen werkt op het laagste of een na laagste beroepsniveau, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS onderscheidt vijf beroepsniveaus, van de laagste elementaire schaal tot en met we tenschap. Het gemiddelde beroeps niveau bij allochtonen - die vaker lager zijn opgeleid - uit niet-wester- se landen wordt ingeschaald op 2,5. Bij autochtonen is dat 3,1. Biografie over krasse Annie de Reuver rotterdam - Van Annie de Reu ver, negentig jaar inmiddels, is een biografie verschenen. De Rotter damse volkszangeres en producer ontving het eerste exemplaar giste ren uit handen van goede vriend Bas van Toor van het duo Bassie en Adriaan. De Rotterdamse jour nalist Rein Wolters tekende op De Reuvers verzoek haar relaas op in haar eigen woorden. Geert Mak: 'Europa heeft Turkije nodig' Amsterdam - „Op langere termijn heeft Turkije niet alleen Europa nodig, maar Europa ook Turkije. Als we Turkije laten schieten is de ellende niet te overzien." Dat zegt Geert Mak, auteur van In Europa en het aankomende Boekenweek geschenk De Brug, dat zich af speelt in Istanboel. Mak doet zijn uitspraak in het boekje Boeken week CV 2007 dat bibliotheken in maart cadeau doen aan leden. Vrouw gewond door schot confettikanon oldenzaal - De carnavalsoptocht in Oldenzaal verliep gisteren niet geheel zonder incidenten. Zo raak te een 26-jarige vrouw uit Hengelo tijdens de optocht gewond in het gezicht. Een man in een wit carna valskostuum richtte een confettika non op de trekker waarin de vrouw zat. Zij kreeg de volle laag in het gezicht en raakte daarbij ge wond aan haar ogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4