Laatste stoe Grondwerker: ondergewaardeerd aanpoten Sprekers Spiekerscorner nemen coffeeshopplannen op de hak 22 Dinsdag 20 februari 2007 PZC Z foto Peter Nicolai Leuren met wanten in Sas van Cent. door Paul Begijn HULST SAS VAN GENT - „Iemand misschien een zakje Millerwiet? Vers van de molen van Hulst. En anders heb ik ook nog Reye- naart-wiet. Voor de liefhebbers?" Harry Donte en Henk de Klerk proberen klanten te winnen voor hun nieuwe coffeeshop 'Miller Point' in het stadhuis in Hulst tij dens het 'leuren' op carnavals maandag. Dat gaat vaak gepaard met een praatje vol politiek en ac tualiteit Ook Sas van Gent kent de ze traditie. Daar is de Spiekerscor ner eveneens al jaren vaste prik. Zo werden in Hulst en Sas van Gent de vroege uurtjes niet be steed aan uitslapen. Om tien uur waren de mensen al paraat. De massaal toegestroomde Belgen in Hulst zagen hoe hun noorderbu ren maar al te graag spotten met het wegenvignet. Marian en Lea uit Hulst leurden met autovignet ten voor België. „Spaar ze alle vijf', riep het tweetal in koor. Wie een autovignet wilde winnen, moest wel eerst een aantal vragen beantwoorden. Voor café 't Anker zijn Jesse de Slechts een halve euro voor een portie gebakken lucht: calorievrij en vetarm Waal en Job Roodhuize uit Sint lansteen druk bezig de goede voor nemens van veel mensen op de proef te stellen. Liefhebbers kun nen voor slechts een halve euro bij hen terecht voor een portie 'gebak ken lucht'. Calorievrij en vetarm, verzekeren ze. En dat is het lege frietbakje zeker. In Sas van Gent was er volop aandacht voor de re gionale actualiteit tijdens de Spie kerscorner voor café De Rijnvaart Vooral de plannen voor een cof feeshop in een pand aan de West kade werden nog eens haarfijn uit gelicht. Op de ramen van mode zaak Jeroen Clips hingenpamflet- ten met de tekst: 'Hele dag gratis koffie i.v.m. opening van kof- fiesjop Sas van Gent. Iedereen wel kom in deze zaak'. Ward Spee, de eerste spreker, had een aantal nieuwe verkeersborden ontworpen. Zo verwees hij met het verbodsbord met de tekst Shag.2 (Checkpoint 2) naar de plannen van Inghels om een cof feeshop in Sas van Gent te starten. Het duo Mark Boon en Otto Tromp won de 26 editie van de Spiekerscorner. Feestcomité belooft volgend jaar optocht te organiseren. door Edy de Witte TERHOLE - Door gebrek aan man kracht is na 37 jaar het doek geval len voor carnavalsstichting de Loet- zers in Terhole. Gisteren trok voor de laatste keer de optocht onder auspiciën van de Loetzers door het dorp. Maar het blijkt niet de laatste op tocht in Terhole, zoals werd ge vreesd. Het plaatselijke feestcomité heeft gisteren toegezegd volgend jaar garant te staan voor de organi satie van een optocht. Maar een compleet dorpscarnaval, met een eigen prins en een eigen Raad van Elf, zit er niet in. Daarvoor moet een nieuwe carnavalsstichting ge boren worden. De laatste leutoptocht van de Loet zers werd gisteren een waar spekta kel, met maar liefst dertien wa gens, diverse loopgroepen en aan wezige carnavalsstichtingen uit de voormalige gemeente Hontenisse. „Ik ben niet ziek, maar voel me wel erg beroerd", zegt Loet- zers-voorzitter Paul Nijskens. Hij trekt al 33 jaar als stichtingslid me de de kar van het carnavalsfeest in Terhole. Vijf jaar zwaaide hij als Prins Paulus de Eerste ook de scep ter. „Met slechts acht leden kun nen we dit dorpsfeest niet over eind houden. Er komt heel wat bij kijken. Het motto 'vele handen ma ken licht werk' is zeker van toepas sing op de organisatie van het car naval. We hebben het een paar jaar aangekeken. Maar niemand klopte aan de deur." Frank Vonck, de laatste prins Elohret, pinkt tijdens de optocht ook een traantje weg. „Voor de leefbaarheid van de kern is dit niet gezond. Terhole staat goed op de leutkaart. Het zaterdagavondfeest en vooral de maandag met de op tocht waren in één woord super. Ik ben hier als Loetzer 27 jaar ac tief Zelfs een verhuizing naar het Gelderse Doorwerth was geen sta in de weg om het carnaval trouw te blijven." Terhoolse carnavalsstichting heeft niet genoeg mensen en stopt er mee. Met pijn in het hart, zo bleek gisteren tijdens de laatste optocht van de Loetzers. De overgebleven Loetzers begeleid den bij de laatste optocht de deel nemers en regelden het verkeei Na de stoet gingen de feestneuzei in het bomvolle Loetzerskot flinl uit hun dak. Burgemeester Jai Frans Mulder nam de sleutel teru; in ontvangst. Hiermee sloot hi ook symbolisch de deur van he zottenfeest in Terhole. Loet zer-voorman Paul Nijskens ga Marjolein van de Klooster van he plaatselijke feestcomité nog eei kleine sleutel. „Hiermee kunne; jullie misschien de deur open draaien voor een doorstart. E gloort toch een klein beetje licht." Het feestcomité organiseerde afge lopen zaterdag al het jeugdcarna val. „Wie weet ontspruit er zc met hulp van de drie eigen wagen bouwersverenigingen, weer een ge zonde carnavalsstichting. Als julli een prins zoeken kunnen jullie b' mij aankloppen", besloot een emo tionele Nijskens. Gisteren trok ook in Nieuw-Na men de optocht door de straten. Uitslagen Stoet Terhole Wagens: 1Droolse Leuters 2. Droolse Woepers 3. Knosseljèrs Groepen 2 t/m 4 pers. 1. Alladin 2. Sneeuwmannen 3. Nonnen Groepen 5 t/m 9 pers. 1Amigo's Carnavallo's 2. Vjèren 3. Vrouw zoekt boer v Groepen 10 en meer 1Strijkorkest 2. Plakkers 3. Oelewappers v- Stoet Nieuw-Namen Wagens buiten: 1Lamsoorse Jokers 2. Pivo's 3. Zuip cilinders Wagens binnen: 1. Red Annimals 2. Ladies at Work 3. Zijderupsen p. Grote Groepen: 1Pielewieters 2. Scheldezooiken Kleine Groepen: 1Jong geleerd 2. Jessie en Lisa 3. Groep Toby Zwaar lichamelijk werk met schop en laag loon schrikt jongeren af. door Joeri Wisse ZAAMSLAGVEER - „Ik denk wel eens: misschien moet ik maar trek- kerchauffeur worden, dat verdient veel meer. Maar wat doe je dan de hele dag? Een beetje op je kont zit ten. Je moet natuurlijk wel plezier hebben in je werk. Dan maar wat minder verdienen." Volgens Pieter Van Driel (20) uit Zaamslag is het beroep van grond werker één van de slechtst betaal de baantjes in de bouwwereld. „Stratenmakers en kraanmachinis ten verdienen veel meer. Het ver baast me niets dat er een tekort is: 't is zwaar werk voor weinig geld. We zeggen wel eens tegen elkaar: als ze grondwerkers nou eens wat beter zouden betalen, ben je in één klap van het tekort af." Adrie Nieuwenhuijse (43) uit Bors- sele is een eindje verderop aan het werk aan de verbreding van de N61. „Ik ben geen grondwerker van beroep, maar een zelfstandig ondernemer die mezelf verhuurt, onder meer aan aannemingsbedrij ven." Nieuwenhuijse heeft een gemengd boerenbedrijf in Borssele. „Daar is werk zat hoor, maar dat kost al leen maar geld. Dit levert juist op." „Grondwerker kun je zó worden", zegt Nieuwenhuijse. „Ie moet een beetje handig zijn hè. Goed oplet ten, dat bijvoorbeeld de kraanma chinist deze blauwe kabel niet raakt. Dat is een glasvezelkabel en ik heb horen zeggen dat het S800 euro kost om 'm te reparen als je hem per ongeluk raakt. Als je dan uit je neus staat te eten, heb je een groot probleem." 'Je moet een beetje handig zijn, hè. Goed opletten, dat de kabel niet wordt geraakt' Nieuwenhuize kan goed merken dat er op het moment gebrek is aan grondwerkers. „Ze zitten om hoog, dus bellen ze je al snel op. Maar als het even wat minder gaat, voel ik dat ook meteen. Dan lig je er al eerste weer uit." Grondwerker Pieter van Driel: „Het is zwaar werk, maar als je jer scherp houdt, valt het wel mee." foto Camile Schelstraet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46