wat er te kiezen is Kloof Nee, nee, nee, we weten geen namen Brand Hulst Vriendendienst van Emergis is verhuisd PZC Dinsdag 20 februari 2007 3 M. Le Roy (PvdA): „Blijkbaar moeten we nog harder aan de weg timmeren om de onder werpen die Zeeuwen boeien, in de media uit te dragen." T. Poppelaars (CDA): „Het dualisme houdt nadrukkelijk in dat Statenleden zich meer buiten het Provinciehuis begeven. Dat ge beurt blijkbaar nog te weinig." J. Suurmond (VVD): „Ik verwacht dat het beter wordt, want de provincie krijgt steeds meer taken die ons dichter bij de burger brengen." De gedeputeerden zijn voor de burger de bekendste Statenleden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Vol trots laten Pro vinciale Staten sinds enige tijd hun vergaderingen rechtstreeks en volledig uitzenden via internet. Ook Omroep Zeeland geeft via te levisie beelden van de maandelijk se bijeenkomsten in de historische Abdij door. Dat Statenleden niet kunnen vergaderen - een deskun dig onderzoeker gaf ze een dikke onvoldoende - mag de pret niet drukken. Het televisiespektakel draagt er tot nu toe niet aan bij dat de Zeeuwen hun Statenleden beter leren ken nen. Bijna 60 procent weet geen enkel Statenlid bij naam te noe men. Degenen die wel iemand we ten, noemen dan vooral twee le den van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Opvallend is ook dat scheidend commissaris van de koningin Wim van Gelder naar verhouding vaak wordt opgevoerd als Staten lid. Slechts zeven Statenleden worden door de deelnemers aan het opi nieonderzoek van PZC en Om roep Zeeland meer dan één keer genoemd. De eerste drie in deze top zeven zijn vertegenwoordigers van 'oppositiepartijen', dat wil zeg gen: ze zijn niet vertegenwoordigd in het dagelijks provinciebestuur. Marten Wiersma van Groenlinks en Hedwig Smits van Zeeuws Be lang worden elk vier keer ge noemd; Jaap van Ginkel van de Christenunie komt drie keer uit de bus. Wiersma, sinds 1995, en Van Ginkel, sinds 1991, zijn al oudgedienden. Vier Statenleden zijn twee keer naar voren geschoven W. Kolijn en C. Polderman, beiden SGP, M. Stoffels (PvZ) en E. Wijffels (CDA). Deze vier zijn trouwens niet meer verkiesbaar voor de nieu we zittingsperiode. Spontaan genoemd zijn ook men sen die geen zitting hebben in de Staten. Onder wie M. de Bart, oud-raadslid in Borsele, provin cie-ambtenaar R. Koper, zieken huisdirecteur H. Simons, wethou der en gezworene S. van 't West einde en burgemeester C. van Lie- re. De deelnemers aan het onder zoek geven als gedeputeerden na men van onder anderen burge meester J. Asselbergs van Schou- wen-Duiveland, SP'er F. Luijben, oud-gedeputeerde J. van Zwieten en de oud-commissaris van de ko ningin in Brabant, Houben. COMMENTAAR In het Nederlandse staatsbestel vormt de provincie het middenbestuur, tussen Rijk en gemeente. Van deze drie bestuurslagen spreekt de provincie het minst tot de verbeelding. Oók in Zeeland, blijkt uit de representatieve steekproef die de PZC en Omroep Zeeland gezamenlijk lieten uitvoeren. De vele aandacht die er in Zeeland vergeleken met andere provincies voor het werk van de Staten is, vertaalt zich niet in een grotere bekendheid van dagelijks bestuurders en Statenleden. Slechts drie op de tien Zeeuwen zegt één of meer Statenleden te kunnen noemen. Bij de vrouwen is dat slechts een kwart. Het is toch niet zo dat de bevoegdheden van de Staten de burger niet rechtstreeks raken. Kennelijk gebeurt dat wat de burger betreft in grote anonimiteit, veilig verborgen achter de dikke muren van de Middelburgse Abdij. De enquête toont klip en klaar dat de Statenleden mijlenver van de dagelijkse beleving van de inwoners afstaan. In de afgelopen zittingsperiode zijn verschillende pogingen ondernomen de grote kloof tussen burger en provincie te verkleinen. Zoals het rechtstreeks uitzenden van Statenvergaderingen via internet en Omroep Zeeland televisie. Uitzendingen waar een niet-ingewijde tittel noch jota van snapt. De provinciale politici moeten de hand in eigen boezem steken. Het grootste probleem lijkt de onzichtbaarheid van Statenleden. Daar is alleen wat aan te doen door de Abdij te verlaten en de mensen echt op te zoeken. Niet alleen enkele weken voor de verkiezingen. HULST - In een aantal werkketen in de Hudsonstraat in Hulst is gister ochtend brand uitgebroken. 1\vee keten zijn volledig uitge brand, de andere twee liepen zwa re brandschade op. Ook een licht mast vloog in brand. De stroom werd ervan werd afgesloten. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Vrijwilligers zijn maatje voor iemand in sociaal isolement. door René Schrier GOES - Mensen met een psychiatri sche beperking uit hun sociaal iso lement halen. Dat is het doel van het project Vriendendienst Emer gis. Gisteren is de nieuwe huisvesting van het project in Goes officieel ge opend. Vriendendienst Emergis zat eerst bij Emergis en nu in het voormalige zusterhuis van het oude ziekenhuis Sint Joanna in Goes. Dat is gedaan om het pro ject zo laagdrempelig mogelijk te laten zijn, legt projectleider Els van den Bos uit. De vrijwilligers van Vriendendienst zijn geen hulp verleners, maar echt maatjes. Vriendendienst koppelt de vrijwil ligers aan deelnemers met een psy chiatrische achtergrond. Daarbij wordt gekeken naar gemeenschap pelijke interesses en achtergron den. Christa Jumelet uit Nieuwerkerk kwam in contact met Vrienden dienst omdat ze een stage in de psychiatrie wilde doen. „Maar het bleek veel leuker te zijn. Ik ga met mijn maatje winkelen en bijvoor beeld naar de bingo." Roland van Dijk uit Nisse had al ervaring met een Vriendendienst in Amersfoort. „Ik ga met mijn maatje winkelen, naar de kroeg, op familiebezoek. Daarmee haal je iemand uit een isolement en daar doe je het voor." Vriendendienst heeft 45 vrijwilli gers verspreid door Zeeland en er staan 65 deelnemers op de lijst. Onlangs is een succesvolle wer ving onder jongeren gehouden. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. l' het alfabet van Zeeland Wat zijn de taken van Provinciale Staten? De invloed van het provinciaal bestuur op het dagelijks leven is groot. De Staten hebben bij veel zaken een vinger in de pap, van beslissende instantie tot adviseur. Nochtans is voor veel Zeeuwen onduidelijk wat de provincie precies doet. Percentage Zeeuwen dat g||e genoemde taak toeschrijft aan Provinciale Staten Zeeuwen mannen vrouwen 18-34jr 35-49jr 50+ Toezicht milieuwetten 73 73 73 63 70 79 Toezicht waterschappen Toezicht op financiën van gemeente Organisatie openbaar streekvervoer Kiezen van leden Eerste Kamer Toezicht woningbouw Benoemen commissaris van de koningin Benoemen burgemeester Verantwoordelijk opha len/verwerken huisvuil Maken van wetten Geen van bovengenoemde taak Provinciale Staten geen taak Provinciale Staten PZC Donja Odijk bron Interview.NSS foto: Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3