Sport voelt geen extra druk Serena Williams inspiratiebron voor VDH Friesinger overweegt concessie PZC Dinsdag 20 februari 2007 3 5 Chinedu Chukwugbo (links) in actie tijdens het oefenduel tussen Zaamslag en Veere. De Afrikaan, die eerder voor Terneuzen en SSV'65 uitkwam, gaf met twee doelpunten meteen zijn visitekaartje af. foto Camile Schelstraete Schaatsster tijdens WK misschien toch in actie op de achtervolging. ERFURT - Schaatsster Anni Friesin ger heeft gisteren gezegd toch in overweging te willen nemen bij de WK afstanden begin maart in Salt Lake City op de ploegachtervol ging te starten. De Duitse reageer de daarmee op de kritiek van bondsvoorzitter Gerd Heinze, die haar een dag eerder had verweten weinig oog te hebben voor het landsbelang. Friesinger leidde Duitsland bij het vorige WK, in 2005 in Inzeil, naar het goud. Dat deed ze ook vorig jaar bij de Olympische Spelen van Turijn. In beide gevallen ging het ten koste van haar individuele op tredens. Zo verloor ze in Inzeil ver volgens de strijd om de titel op de kilometer van de Nederlandse Bar bara de Loor. Er is wel een verschil tussen de achtervolging op een WK en op - de Spelen. Bij de Spelen wordt een afvalsysteem gehanteerd, waar door de schaatsers vier keer op het onderdeel in actie moeten komen. Bij de WK is dat maar één keer, de tijd bepaalt dan de volgorde van klassering. In Salt Lake City is de 'pursuit' op de voorlaatste dag. Daarna komt nog de 1000 meter. Bij de Olympi sche Spelen van Vancouver 2010 is inmiddels een andere oplossing ge vonden. Daar staat de achtervol ging als laatste op het programma, waardoor er van botsende belan gen geen sprake meer kan zijn. Friesinger stelt dit seizoen meer dan voorheen haar prioriteiten. Dit op advies van haar Nederland se coach, Gianni Romme. De stayer van weleer vindt dat de schaatsster in het verleden titels verspeelde, omdat ze te veel wilde. Op voorspraak van Romme liet Friesinger bijvoorbeeld dit jaar de EK allround schieten. Een week la ter werd ze in Hamar wereldkam pioene op de sprint. Eindhovenaar wil bij WK zwemmen vooral kwaliteit afleveren. door Cilya van der Kooy EINDHOVEN - Met meer belangstel ling dan ooit volgde Pieter van den Hoogenband vorige maand de Australian Open. In hetzelfde sta dion waar in januari het tennis toernooi werd afgewerkt, hoopt de drievoudig olympisch kam pioen in maart bij de wereldkampi oenschappen zwemmen te schitte ren. Het optreden van de Ameri kaanse tennisster Serena Williams, die het Grand Slamtoernooi bij de vrouwen won, is daarbij een grote inspiratiebron. „Ondanks dat ze al zoveel heeft ge presteerd, stond ze met zoveel ple zier op de baan. Het leek alsof ze zich realiseerde hoe speciaal het is als je met zo'n dosis talent geze gend bent. Het is allemaal erg her kenbaar voor mij na wat ik alle maal heb meegemaakt. Ik wil straks in Melbourne ook dat ge voel van Williams uitstralen", al dus Van den Hoogenband, die zon dag naar Australië vertrok. - De bijna 29-jarige Brabander kijkt er naar uit terug te keren naar het land waar hij in 2000 olympische furore maakte. Australië heeft een speciaal plekje in zijn loopbaan en zijn hart. „Het is prachtig om te mogen zwemmen waar ik altijd Pieter van den Hoogenband.foto ANP goed heb gepresteerd." Van den Hoogenband haalde bij de wereld titelstrijd in 1998 in Perth voor het eerst het podium op het mondiale toernooi. Twee jaar later volgden zijn olympische successen in Syd ney. Ondanks zijn mooie WK-debuut in 1998 ontbreekt de wereldtitel echter nog altijd op zijn inmiddels uitpuilende erelijst. In 2001 troef den zijn rivaal Ian Thorpe (200 vrij) en de Amerikaan Anthony Er- vin (100 vrij) hem af In 2003 belet te ziekte hem goud te pakken en in 2005 moest hij verstek laten gaan wegens zijn herniaoperatie. Toch is Van den Hoogenband niet extra gebrand op de wereldtitel. „Die olympische en Europese ti tels hebben mij zoveel rust gege ven. Ik lig er daarom niet wakker van dat ik die wereldtitel niet heb. Olympisch goud is vele malen be langrijker. Michael Klim zou al zijn wereldtitels zo inleveren voor een olympische gouden plak. Dat zegt wel genoeg." Bovendien heeft de wereldrecordhouder op het ko ningsnummer voor zichzelf de op tie opengehouden over twee jaar bij de WK in Rome te starten. Aanvankelijk zou hij volgend jaar bij de Spelen in Peking zijn laatste grote toernooi zwemmen, maar onlangs kwam hij daar op terug. „Er zijn eigenlijk nog maar drie toernooien waar ik de kriebels van krijg, de WK in Australië, de EK in het eigen bad en de Spelen. Daar wil ik presteren. De WK in 2009 zou een leuk extraatje kun nen zijn, maar dat bepaal ik na Pe king." De Spelen blijven zijn hoofddoel. Met het oog op dit toernooi hoopt hij in Melbourne weer een flinke stap vooruit te maken. „Na mijn Wereldtitel ontbreekt nog altijd op uitpuilende erelijst Van den Hoogenband. Toch ligt hij er niet wakker van, want olympisch goud is vele malen belangrijker. herniaoperatie ben ik helemaal op nul begonnen. Ik heb me per wed strijd kunnen verbeteren. Er moet straks in Melbourne weer een schepje bovenop. Ik wil altijd win nen, maar ik wil in Melbourne vooral kwaliteit afleveren. Dat is het belangrijkste in de voorberei ding op Peking." Nu zijn afscheid in zicht komt, steekt Van den Hoogenband er de nodige energie in zijn erfenis goed achter te laten. Het doet hem daar om goed dat zijn trainingsmaatjes Marleen Veldhuis en Inge Dekker in Eindhoven veel progressie ma ken. Hij ziet een omslag in de hele zwemwereld. „Mijn coach Jacco Verhaeren en ik zijn altijd zoveel stappen vooruit geweest in de ont wikkeling. Voor sommigen ging dit toen te snel, maar ik merk nu dat zich steeds meer mensen bij ons aansluiten. Dat doet me goed. De knappe koppen in het zwem- - men gaan steeds meer hun krach ten bundelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37