Zeeland Waarde Zeeuwse huizen stijgt fors 'De kosten zijn het probleem' oor meterkast Biodiesel tanken kan bijna Voordeeltje op jaarpas bieb PZC Dinsdag 20 februari 2007 31 CZAV wil nog dit jaar tankstation openen in Wissenkerke. door Luc Oggel WISSENKERKE - Wissenkerke krijgt de Zeeuwse primeur als het gaat om het tanken van biobrandstof Landbouwcorporatie CZAV uit Wemeldinge opent op bedrijven terrein Cruijckelcreke nog dit jaar een Agri sneltank, waar biodiesel te verkrijgen zal zijn. Als het expe riment slaagt, wil CZAV de biodie sel ook bij haar andere sneltanks in onder meer Goes en Vlissingen aanbieden. „Iedereen heeft zijn mond vol over biobrandstof maar je kunt er nog nergens gebruik van maken", verklaart hoofd afdeling brandstof R. Augustijn van CZAV de proef De corporatie heeft voor het be drijventerrein aan de Oost-West- weg gekozen, omdat daar in het hoogseizoen veel Duitsers langsrij den. Die zijn al bekend met biodie sel. Bij de pomp zal, naast de regu liere brandstoffen, zogeheten 'B20' biodiesel getankt kunnen worden. „Een mengsel dat bestaat uit 80 procent gewone diesel en 20 pro cent biodiesel van veresterde (vrij van glycerine), pure plantaardige olie", legt Augustijn uit. Wat een liter gaat kosten, kan hij nog niet zeggen. CZAV betrekt de koolzaadolie van een Fries bedrijf In Noord-Oost Nederland is on der meer de bodemgesteldheid en de grootte van de percelen beter geschikt voor het verbouwen van koolzaad. De nieuwe pomp, die twee opstel plaatsen krijgt, wordt in samen werking met de familie De Moor geëxploiteerd en zal het tanksta tion in het dorp vervangen. CZAV begint in het voorjaar met de aanleg van de pomp. „We ho pen het toeristisch seizoen nog mee te pakken", aldus Augustijn. Als het experiment aanslaat, wor den ook de grotere Agri sneltanks in de provincie uitgerust met bio diesel. Dat gaat dan ten koste van Euro 98, dat volgens Augustijn 'mondjesmaat' aftrek vindt. MIDDELBURG - Leden van de Zeeuwse bibliotheken kunnen van af mei tegen een gereduceerd ta rief van 7,50 euro een jaarpas ko pen van de Koninklijke Biblio theek. Het normale tarief is vijf tien euro. Uit onderzoek is gebleken dat er onder klanten van de Zeeuwse bi bliotheken veel belangstelling is om thuis digitale bestanden op het gebied van literatuur en gees teswetenschappen te kunnen raad plegen. Met de jaarpas van de Ko ninklijke Bibliotheek wordt dat mogelijk. De Zeeuwse bibliothe ken en de Koninklijke Bibliotheek hebben ook afgesproken samen te werken bij het toegankelijk maken van oude en bijzondere collecties. Op www.zeeuwsebibliotheek.nl kan nu al een formulier worden inge vuld voor de jaarpas. Veere, Middelburg en Borsele springen eruit in onderzoek. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De huizenprijzen in Zeeland zijn sterker gestegen dan elders in het land. Dat blijkt uit on derzoek van Woonkrant.nl, een woningsite voor particulieren en makelaars. Woningeigenaren in Zeeland, Gro ningen en Friesland zijn het hardst getroffen door de waar destijging van hun woning: in die provincies steeg de WOZ-waarde het meest en daarmee dus de on- roerendezaakbelasting die moet worden betaald. In Zeeland gaat het vooral om de gemeenten Veere, Middelburg en Borsele. Tussen januari 2003 en 2005 steeg het onroerend goed in Nederland met gemiddeld zeven procent. In Zeeland bedroeg dat percentage 12,6. In twaalf Nederlandse ge meenten nam de gemiddelde koopsom van een woning met meer dan het gemiddelde toe. In de gemeente Veere stegen de wo ningen in waarde met 18,4 procent (een woning kost daar gemiddeld 218.000 euro) en in Middelburg met 17 procent (voor een woning in de hoofdstad moet gemiddeld iets meer dan 196.000 euro wor den neergeteld). De derde Zeeuw se gemeente die in het onderzoek In twaalf Nederlandse gemeen- ten steeg de prijs voor een huis sterker dan gemiddeld. Daaron der zijn drie Zeeuwse gemeen ten. voorkomt, is Borsele. Daar steeg de gemiddelde koopsom van een woning met 15 procent tot 195.000 euro. Woningbezitters kunnen op de website de gemiddelde waarde van hun type woning in hun ge meente bekijken. Uit het onder zoek van Woonkrant.nl blijkt dat vrijstaande woningen het meeste in waarde stegen: 8,5 procent. Voor zo'n huis moet 314.000 euro worden betaald. Een gemiddeld rij tjeshuis kost in Nederland 197.000 euro. Clas biedt lichtsnelheid PZC Rolant Quist De manager economische ontwikkeling van Sluis vindt dat elke gemeente in Zeeland glasvezel moet hebben. door Jeffrey Kutterink SLUIS - Vier bedrijfsterreinen in Zeeuws-Vlaanderen zijn al een paar jaar volledig aangesloten op glasvezel. Niet alle bedrijven ma ken er gebruik van. „Een klein be drijf dat alleen wil internetten, kiest voor kabel of adsl. Dat ligt er ook." Dat bedrijven kunnen kiezen is lang niet overal het geval. De Zeeuws-Vlaamse bedrijventerrei nen Technopark (Schoondijke), Stampershoek (Oostburg), Delta- hoek (Breskens) en Vlaschaard (Ee- de) zijn op de toekomst voorbe reid. Ondernemers die dat willen kunnen gratis op glasvezel worden aangesloten. Frans van den Hemel, manager economische ontwikkeling van de gemeente Sluis, is de voortrekker. Jarenlang heeft hij gesoebat bij Del ta en Zeelandnet voor glasvezel tot in de meterkast. „In die tijd was er niet veel keus voor internetverbin dingen. Het was of inbellen met een telefoonmodem of isdn." Delta hield de boot af „Telkens werd gezegd dat het te duur was. Uiteindelijk bleek het te gaan om 500.000 euro. Als je dat omrekent naar de grondprijs komt het neer op een euro per vierkante meter. Dat valt dus mee. Door subsidies hebben we dat teruggebracht tot 30 cent." Nog geen tien procent van de be drijven op de vier terreinen heeft gekozen voor een glasvezel verbin ding. „Het wordt vooral gekozen als er veel gegevens heen-en-weer moeten worden gestuurd naar bij voorbeeld een nevenvestiging in het buitenland." Toch vindt Van den Hemel dat ie dere gemeente in Zeeland 'the last mile' moet laten aanleggen. „Het is een basisvoorziening, net als rio lering. Neem ook hiervan de kos ten mee in de grondprijs. Glasve zel ligt er voor jaren en heeft de toekomst." Sluis nam de voortrek kersrol, zo mocht Van den Hemel recent toelichten op een sympo sium in Eindhoven. „Maar zelfs in Brabant, waar zo'n 20 bedrijventer rein op glasvezel zijn aangesloten, is de belangstelling gering. De kos ten zijn het probleem." Het heeft volgens Van den Hemel zeker ge holpen om bedrijven over de streep te trekken zich in Zeeuws-Vlaanderen te vestigen. Hoeveel dat er exact zijn is niet aan te geven. „Ook andere facto ren zijn bij die keuze van belang." foto ANP Glasvezelkabel kan tot ongeveer 50.000 keer zoveel gegevens per seconde doorgeven, als de traditionele koperkabel. De lichtsignalen in glasvezel hebben een veel hogere snelheid dan de elektrische impulsen in de oude kabel. Laser of LED zet elektrische signalen om in stoten zeer geconcentreerd licht en stuurt die een glasvezeldraad in. Bewapening. Binnenmantel. Aan de ontvangerskant worden lichtsignalen weer omgezet in elektrische. Licht weerkaatst in de kern. Draagt tot 70 km en heeft geen last van bochten. Buitenste mantel van kunststof. Beschermlaag. Kern van glasvezel. Uit kiezelzuur gesmolten en getrokken draad is sterk en buigzaam. Vrijwel geen last van elektromagnetische storingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33