Zeeland Glasvezel stopt vlak Inkomen regio blijft achter Opnieuw mrsa-uitbraak in Goes Studio Sanérie 30 I Dinsdag 20 februari 2007 PZC EH2 VRAGEN Onder het motto 'Sorry. Kleine moeite, groot gebaar' hoopt Veilig Verkeer Neder land dat weggebruikers verdraagzamer wor den door de hand naar elkaar op te steken. Naam: Henk Rhebergen Leeftijd: 55 Woonplaats: Dishoek Beroep: secretaris Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) door Ernst Jan Rozendaal Kent u de actie van Veilig Verkeer Nederland? „Ik heb het vanochtend op de radio gehoord. Eerder wist ik niet dat ze ermee bezig waren." Goed idee? „Het is altijd goed om iets te doen aan de agressie in het verkeer. Helaas zijn er nogal wat opgefokte weggebruikers. Wat meer aandacht daarvoor is zeker op zijn plaats." Want minder agressie betekent minder slachtoffers? „Zonder meer. Het is vaak een kwestie van actie, reactie en nog eens reactie. Mensen kunnen enorm schrikken van wat een ander doet in het verkeer. Te vaak willen ze iets terugdoen. Met alle gevolgen van dien." Helpt het als iemand een hand opsteekt? Zo van: 'Sorry'? „Dat vind ik lastig om te beoordelen. Je hebt van die gebaren die ook weer verkeerd kunnen worden uitgelegd." Iemand steekt zijn middelvinger naar je op, je zwaait terug en dan denken ze dat je bedoelt: ja, daaag „Precies. Lekker terugzwaaien. Toedeloe. Dan werkt het natuurlijk als een rode lap op een stier. Eigenlijk zouden mensen de gelaatsuitdruk king erbij moeten zien, maar dat is weer erg lastig op de weg. Ik vrees daarom dat dit handje verkeerd over zal komen." Heeft u een betere suggestie? „Je ziet wel eens iemand die zijn hand langs zijn hoofd legt. Dat is zo'n gebaar waarmee je wil zeggen: 'Oei, ik geloof dat ik nu een beetje heb zitten suffen.' Ik denk dat dat misschien beter werkt." Zou het niet gewoon de bedoeling zijn van Veilig Verkeer Nederland dat ie dereen zich weer eens realiseert hoe we in het verkeer met elkaar omgaan? „Dat zou goed kunnen. Zoals ik zei, aandacht daarvoor is altijd goed. Het klinkt wat makkelijk, maar zolang er gepraat wordt, wordt er niet geschoten. Dat zou er achter kunnen zitten." De bedenkers van de actie stellen dat mensen in het verkeer anoniem en on zichtbaar zijn. Door te toeteren of lichtsignalen te geven, roepen ze agressie op. Daarom kunnen ze beter een duidelijk en persoonlijk gebaar maken. Daar zit toch wel wat in? „Dat van die anonimiteit klopt. Eigenlijk zou je naam heel groot op je auto moeten staan. Dat zou pas goed werken. Ik denk dat iemand die rondrijdt in een auto van bijvoorbeeld Omroep Zeeland minder snel ge neigd is zijn middelvinger op te steken. Ze kunnen dus beter kijken hoe ze die anonimiteit in het verkeer opheffen. Andere weggebruikers zou den moeten weten wie je bent. Maar ja, je naam in koeieletters op je au to, dat zie ik ook niet zo gauw gebeuren." door Marcel Modde GOES - Het Oosterscheldezieken- huis in Goes wordt opnieuw ge plaagd door de mrsa-bacterie. De besmetting werd gisteren vastge steld bij een patiënt op de chirurgi sche verpleegafdeling. Om verspreiding tegen te gaan, is op de afdeling tijdelijk een opna mestop afgekondigd. Voor ge plande operaties heeft de uitbraak vooralsnog geen gevolgen, aldus zorgmanager N. de Viet. Patiënten zijn overgebracht naar andere afde lingen. Is de toeloop te groot, dan wordt uitgeweken naar Vlissingen. Tien dagen terug werd Goes ook al geplaagd door mrsa. Vrijdag meld de het ziekenhuis de bacterie de baas te zijn. Volgens De Viet kan een ziekenhuis weinig doen om besmetting te voorkomen. Delta onderzoekt hoe het bedrijven op glasvezel kan aansluiten. door Jeffrey Kutterink Het aansluiten van hui zen en bedrijven op glasvezel loopt in Zee land niet storm. Het is duur, alternatieven zijn er voorlo pig genoeg en kabelaar Delta be schermt zijn monopoliepositie, al moet het die prijs gaan geven. Glasvezel ligt al in grote delen van Zeeland onder de grond. Tweeduizend kilometer kabel heeft Delta inmiddels aangelegd, zegt Peter Kouwenberg van Delta. „Glasvezel ligt tot op wijkniveau en bij de meeste bedrijventerrei nen." Maar de glasvezel loopt niet door tot in de meterkast. Het laatste stukje - the last mile - is nog steeds 'normale' coaxkabel. Delta gaat dit jaar onderzoeken hoe het daarmee verder moet. Het kost Delta enorm veel geld om alle hui zen en bedrijven tot in de meter kast te voorzien van fiber. Boven dien biedt de kabel nog voldoende mogelijkheden, schermt het be drijf. Ook zijn er nog geen aanbieders voor bijvoorbeeld on-demand-tele- visie op HD-kwaliteit. Wie snel wil internetten, kan dat ook via kabel of ADSL. En de tech niek rekt de snelheden via die me dia nog steeds op. Dat daar een eind aan zit, realiseert Delta zich terdege. Het zijn alleen de Zeeuwse scho- Waarom (geen) glasvezel? len die op grote schaal zijn aange sloten op glasvezel. „Daar steekt de overheid veel geld in", weet Frans van den Hemel, manager economische ontwikkeling van de gemeente Sluis. Kabelaars stellen niet of nauwe lijks hun kabel open voor diensten van anderen. Zeker in Zeeland is de aanleg duur door kruisingen met waterwegen en het dunbe volkte gebied. Van den Hemel: „Delta probeert klanten zo lang mogelijk vast te houden om inves teringen eruit te halen", aldus Van den Hemel. Het Brabantse Fastfiber loopt daar op stuk, zo bleek vorige week. Het wil bedrijventerreinen in Zeeland aansluiten op glasvezel, maar krijgt geen voet aan de grond. Een probleem is volgens directeur E. 'Wie snel wil internetten, kan dat ook via kabel of ADSL doen' Kamps dat gemeenten niet staan te trappelen. Volgens Kamps wil len ze Delta - waar ze aandeelhou der van zijn - beschermen tegen concurrentie. Dat is een doorn in het oog van de Tweede Kamer. Die heeft in okto ber dan ook besloten dat de kabel open toegang moet krijgen. Ook moet er een scheiding komen van kabelnetwerk en diensten. Een splitsing dus. Delta moet dus wel anders gaan denken. Kouwenberg: „We gaan een specifiek beleid opzetten voor bedrijven. Glasvezel wordt het speerpunt voor 2007." De enorme hoeveelheden data die over internet stromen, kunnen in de nabije toekomst niet meer door een (mede) op koper gebaseerde infra structuur - zoals het ADSL-netwerk van KPN en de netwerken van de ka belbedrijven - worden verwerkt. Glasvezelkabels zijn ontwikkeld om grote hoeveelheden data razendsnel over grote afstanden te transporteren. De bandbreedte van glasvezel is enorm - tot enkele Terabits per seconde (1 Terabit 1000 Gigabit 1.000.000 Megabit). Een gemiddelde ADSL-verbinding schommelt nu tussen de 1500 en 20.000 kilobit per se conde. Door de bandbreedte van glasvezel ontstaan nieuwe mogelijkheden: tele visie op High-definition kwaliteit, videotelefonie, backup-op-afstand, cen trale videobewaking (op bedrijfsterreinen) De kosten zijn hoog: een zakelijk glasvezelabonnement bij Zeelandnet be gint bij 849 euro per maand (basisabonnement, rest op aanvraag). Een aansluiting op Zeelandnet (coax) ligt voor een middelgroot bedrijf rond de 100 euro en voor een groot bedrijf rond de 400 euro (hoe meer breedband en snelheid, hoe duurder). Op www.ikwilglasvezel.nl kunnen consumenten zich inschrijven als zij inte resse hebben in een glasvezelaansluiting aan huis. Volgens de makers van de internetpagina willen belangstellenden gemiddeld 49,08 euro betalen voor een glasvezelaansluiting. door Marcel Modde GOES - Inwoners van Zeeland ver dienen zo'n acht procent minder dan gemiddeld in Nederland. Afge zet tegen inwoners van andere lan den in de Europese Unie zit de Zeeuw er echter warmer bij. Het bureau voor statistiek Eurostat heeft het bruto binnenlands pro duct (bbp) over 2004 van alle lan den in de Unie met elkaar vergele ken. Ook op nationaal gebied zijn de cijfers naast elkaar gelegd. Daar uit blijkt voor ons land dat de Utrechters het best boeren. Inter nationaal gezien neemt die provin cie zelfs een tiende plaats in op de lijst met het hoogste gezamenlijke inkomen. Londen voert die rang lijst aan, gevolgd door Luxemburg en Brussel. Binnen Nederland zitten Noord- Holland en Groningen Utrecht op de hielen. Dat Groningen zo hoog scoort, wordt volgens M. Vergeer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) beïnvloed door de gaswinning in dat gebied. Het Nederlands bbp is gemiddeld 30.000 euro. Voor Europa is dat 21.500. In Zeeland werd in het on- derzoeksjaar een gezamenlijk ge middeld inkomen behaald van 27.500 euro. In de vergelijking is re kening gehouden met de koop kracht per land en regio, aldus Vergeer. Flevoland en Drenthe worden tot de armste provincies van Nederland gerekend. Roemenië en Bulgarije bungelen internationaal onder aan de lijst. Van de zes regio's die gemiddeld meer dan 125 procent van het bbp scoren, liggen er acht in Duitsland en Engeland en vier in Nederland. Figuurcorrectie- en af slankcenter Wegens het succes van onze Studio breiden wij het aantal openingsuren uit. Dankzij onze infraroodtechnologie kunt u snel af slanken en de huid verstevigen. U krijgt van ons bij het afsluiten van een advieskuur 3 BEHANDELINGEN GRATIS Deze aanbieding is geldig van 5-3-07 t/m 6-4-07 Openingstijden: (vanaf 1-3-2007) Ma. en do. 9.00-12.00 en 17.00-21.00 uur Di, wo en vr 9.00-15.00 uur Tel.: 0118 - 59 40 98 Fort den Haakweg 15 A, Vrouwenpolder info: www.studiosanerie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32