Niet samen over één spoor Een eigen sprookjeswereld pzc Dinsdag 20 februari 2007 29 Joost en Daan Speelman met muzikaal cabaret in Podium 't Beest. door Ali Pankow goes - Ze leven bijna letterlijk op eikaars lip, die twee broers in de trein van Haarlem naar Amster dam. „Tot zover klopt de vergelij king met ons wel. Tijdens onze op leiding aan Theaterkade woonden we samen in Amsterdam-Noord op een kamertje van tien bij twee meter", zegt Joost Speelman, de ene helft van het duo Speelman en Speelman. Joost(27) en zijn broer Daan (26) staan donderdagavond in Podium 't Beest voor een inmiddels al uit verkocht huis met de voorstelling Niet over één spoor. De Speelmannen zijn zeer succes vol sinds zij tweede werden bij het Amsterdams Kleinkunstfestival in 2005. Het zijn slow starters. „Aanvanke lijk kwam het niet bij ons op ons te richten op een professionele theateropleiding. Ik ben eerst eco nomie gaan studeren in Tilburg. Daan was wel altijd actief bij band jes en koren en we traden samen wel eens op binnen het amateurcir cuit. Toen werden we plotseling ge vraagd als seizoenopener in het Cultureel Centrum in Harderwijk. Waren daar plotseling zevenhon derd mensen heel enthousiast. Dat gaf zon enorme kick, dat we di rect besloten ermee door te gaan", vertelt loost. De broers kozen voor de particulie re opleiding van Theaterkade. Vier jaar staat ervoor om officieel thea termaker te worden. „Wij zijn na drie jaar gestopt. Het is best een dure opleiding. We hebben toen nog wel een cursus op maat ge volgd van docent Lars Boom, die nu ook nog onze regisseur is." Met de voorronden voor het Am sterdams Kleinkunstfestival werd het succesvolle vliegwiel in gang gezet met als eindresultaat een ste vige aanzet voor de huidige voor stelling: cabaret met een kop en een staart waarin muziek en zang belangrijke pijlers zijn. Het kost de broers in de trein moeite zich af te sluiten voor alles wat er om hen heen gebeurt. Er is zoveel te doen in dat kleine wereldje, dat ze bijna een harnas nodig hebben om zich te weren. „We gebruiken onze eigen namen in de voorstelling. Ik wil weg uit dat kleine wereldje, een jaar naar elders. Daarvoor ben ik op weg naar het consulaat in Amsterdam. Daan vindt het niks en heeft nog een aardige verrassing voor me in petto", vertelt Joost. Hij en zijn broer tekenen samen met Lars Boom voor de teksten. „We sturen elkaar voortdurend tek sten via de mail. Tegenwoordig hebben we een studio in Haarlem waar we dan alles nader uitwer ken." Volgens Joost is dat vooral een 'We verkondigen geen boodschap, maar bij vlagen wel een eigen visie' kwestie van indikken en kill your darlings. Op die manier is inmid dels ook hun tweede avondvullen de programma in de maak. De ti tel daarvan wordt Thuis, waarmee meteen verteld is dat het ene broertje wel degelijk voor een jaar de wijde wereld intrekt. Voorlopig reist het duo nog ruim zeventig voorstelling heen en weer met de trein. In 2008 presenteren ze hoe Nederland eruit ziet als een van de twee een jaar is wegge weest. „We verkondigen geen boodschap, maar bij vlagen komt er wel een ei gen visie naar voren", aldus Joost. Een voorstelling van Speelman en Speelman zonder muziek acht hij ondenkbaar. Lichtende voorbeel den voor dit duo zijn De Dijk en Van Muiswinkel en Van Vleuten. Geert Mak in Goes tijdens Boekenweek goes - Geert Mak, de schrijver van het Boekenweekgeschenk 2007 (De brug), bezoekt tijdens de Boe kenweek (14 tot en met 24 maart) ook Zeeland. Dat gebeurt dinsdag 20 maart, 's Middags signeert hij in boekhandel De Drukkerij in Middelburg (16.00 uur), 's Avonds wordt hij in theater De Mythe in Goes geïnterviewd door publicist Kees Slager (20.00 uur). Kaarten daarvoor zijn verkrijgbaar bij de or ganiserende boekhandel De Kope ren Tuin in Goes of via www.thea- terverkoopzeeland.nl. Mak is tijdens de Boekenweek elke dag in een andere provincie. Voorstelling Howard Komproe afgeblazen oostburg - Het Ledeltheater in Oostburg heeft de voorstelling van cabaretier Howard Komproe, die stond geprogrammeerd voor vrij dag 23 februari, moeten afblazen. De reden is een technisch pro bleem met de trekkerinstallatie van het theater. Gezien de drukke agenda van Komproe is besloten de voorstel ling te verplaatsen naar volgend seizoen. Het concert van zangeres Sarah Fairfield gaat zaterdag in elk geval wel door. Mochten de problemen dan nog niet zijn opgelost, dan wordt het optreden verplaatst naar de kleinere zaal. Schrijver Jan Siebelink komt alsnog naar Sluis sluis - Successchrijver Jan Siebe link Knielen op een bed violen komt vanavond alsnog naar Sluis. Aanvankelijk zou hij twee weken geleden komen, tijdens de Week van Van Dale. Vanwege de slechte weersomstandigheden kon de bij eenkomst toen niet doorgaan. Stichting ]ohan Hendrik van Dale heeft op korte termijn een nieuwe datum kunnen bepalen. Siebelink wordt vanavond vanaf 20.00 uur geïnterviewd door Lo van Driel in het Belfort te Sluis. Er zijn nog kaarten beschikbaar, te reserveren via 06-11378765. Zomers sfeertje op wintertentoonstelling in Galerie 45. door Anita Tournois westdorpe - Door de kleurrijke en zonnige taferelen in olieverf en gouache van Fréderique Repko ademt de wintertentoonstelling in Galerie 45 een zomers sfeertje. Met keramiek in een boeiende tin- en textuur van Anneke Gruteke en sieraden met schelpvormen als kern van Marga Meijrink is een bij zonder mooie eenheid gecreëerd. „In mijn schilderijen en tekenin gen vertel ik mijn dromen, mijn verhaal. Ik schep mijn eigen sprookjeswereld", zegt de Middel burgse Repko (1932), die al meer dan dertig jaar actief op vele artis tieke fronten. Vanwege haar inte resse in kunst volgde zij diverse cursussen naast een baan en be haalde twee onderwijsakten in de avonduren. Gedurende twintig jaar gaf zij creatieve en muzikale vorming aan lagere, middelbare en muziekscholen. Haar beeldend werk bestond aanvankelijk uit wandkleden en beelden. Op de Kunstacademie in Eeklo bekwaam de zij zich in de schilderkunst en behaalde daar in 1979 haar diplo ma. Hierop volgde twee jaar finali teit, met als bekroning de hoogste onderscheiding. Ook behaalde zij er het diploma monumentale sier kunst, afdeling grafiek. Vanuit de verworven tekentechnieken ont wikkelde de kunstenares een eigen methode van verbinden en verde len. Het abstraheren van vormen, te zien in enkele werken, is ontstaan naar aanleiding van het etsen. Het merendeel van het geëxposeerde werk in olieverf, gouache of tempe ra is echter figuratief en fantasie rijk. Kleurrijke vlakken en vormen met een zwarte belijning passen feilloos in elkaar. Binnen een deel van die vlakken ziet men weer een opdeling in speelse vlakjes, vooral als versiering. Van de sprookjesach tige taferelen spatten het plezier en de levensvreugde af. Dansen, spelen, muziek maken en feesten, naast een voorkeur voor afbeeldin gen van vissen en vogels, vormen een terugkerend gegeven. De liefde voor bijbelse onderwer pen resulteert in het maken van iconen. „Icoon schilderen heb ik geleerd bij de jezuïeten in Amster dam. Bij deze kunstvorm moet je de fantasie in toom houden. Men schildert na, want aan bestaande taferelen mag nooit afbreuk wor den gedaan." Boeiende keramische objecten van Anneke Gruteke, waarbij vooral de tulpen in een combinatie met houtgedraaide stelen en stalen bla deren in het oog springen, comple teren het geheel. Evenals de unie ke, fraaie sieradenlijn, gebaseerd op schelpvormen van Marga Meij rink, die in vitrines ligt uitgestald. BI Wintertentoonstelling Galerie 45, Singel 45 in Westdorpe. Geopend: do.-zo„ 13-17 uur. 'Pauw', keramisch object van Anneke Gruteke. foto Camile Schelstraete Speelman Speelman. foto Esmee van Loon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31