Zeeland Je moet wel weten Wind levert meer elektriciteit op Mam! De krant 10 weken voor €15,-! Jr £Aj 2 Dinsdag 20 februari 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT Op mijn vraag wie de hond eten geeft krijg ik een ver handeling over wie welke taken heeft en waarom. Mijn verhalen over de was in de wasmand krijgen de vorm van een dagelijks gebed. En als ik de scepter van macht hanteer zijn urenlange boze blikken mijn deel. Alles verandert en niets blijft en tegelijkertijd lijkt alles voor eeuwig hetzelfde. De wals van generaties. Ik zie mijn moeder als ik 's ochtends in de spiegel kijk. De ba by's die ik ooit had, beginnen mensen te worden. Langzaam verschijnen de vrouwen die zij zullen zijn. Zij slijpen hun zwaarden voor de strijd. Nu zijn de zwaarden nog bot, maar langzaam voel ik al eens een venijnig prikje op een zwakke plek. De eeuwige onafhankelijk heidsstrijd van de dochter neemt zijn aanloop. Generaties voor mij en waar schijnlijk ook na mij hebben het zelfde verzucht. Waarom nou? Kan het iets rustiger, iets vrien delijker, iets minder hard? Je kunt weten, dat het werkt zoals het werkt. Bovendien al sinds het begin van de mensheid. Dat is echter nog geen garantie voor een serene en juiste reac tie. Misschien helpt het boeddhisme, maar met mijn doorsnee katholieke opvoeding red ik het niet. Nooit geweten dat het woord 'mam' op zoveel manieren kon worden uitgesproken. Dat woord wordt hier steeds vaker als verzuchting gebruikt. Ik zou me kunnen opgeven voor een opvoedprogramma. Maar ik vrees dat ik enorm puberale neigingen zou krijgen van zo'n mevrouw. Ik zou waarschijnlijk al snel voor straf op de trap moeten zitten. Ik beperk me tot mijn deel van de wals, rond en rond en rond. En ach, u zou ze moeten zien als ze slapen,als ze slapen als ze sss. Langzaam verschijnen de vrouwen die zij zullen zijn COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31,4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie @pzcnl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 W. van Zandbrink (PvdA): „Eigenlijk zouden Zeeuwen toch wel namen moeten kunnen noemen. Het zijn tenslotte hun eigen volks vertegenwoordigers." G. van Heukelom (SGP): Jammer, want we doen enorm ons best: gaan de boer op, leggen beleid uit. Maar ach, we gaan niet voor de bloemen, maar voor de inhoud." H. van Waveren (CDA): „Dit stelt teleur. Er is in de media toch regelmatig aandacht voor de provincie. Blijkbaar blijft het toch niet hangen." Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Het is helemaal niet erg dat de Zeeuwen hun volksvertegenwoordigers niet bij naam kennen. Als ze maar weten wat er in de programma's van de politieke partijen staat. door Ondine van der Vleuten De Zeeuwse provinciale politici zijn voor hun kiezers grote onbeken den. Maar dat hoeven ze zich niet aan te trekken, zegt po liticoloog Herman Lelieveldt van de Roosevelt Academy. Het komt door de manier waarop de politiek in Nederland georganiseerd is en het speelt op alle niveaus: gemeen te, provincie, Rijk. Lelieveldt: „Een belangrijke verkla ring is dat we een partijendemocra tie hebben, waarin mensen zich voornamelijk via partijen politiek oriënteren. Ondanks de toenemen de verpersoonlijking van de poli tiek speelt de strijd zich primair tussen partijen af Individuele poli tici zijn, afgezien van de lijsttrek kers, niet zo snel zichtbaar." Eigenlijk hebben de Statenleden een behoorlijk ondankbare taak, want wat zij doen blijft voor veel burgers onzichtbaar. Dat komt doordat de provincie vooral als taak heeft dingen op de rails te zet ten, te zorgen dat dingen op lagere niveaus goed verlopen, te sturen, beleid uit te zetten, kaders te scheppen. Dat betekent vooral veel praten met organisaties en overheden. De burger merkt pas iets van het provinciale bestuur als de lagere overheden het uitgestip pelde beleid eenmaal uitvoeren. Toch, zegt Lelieveldt, betekent dat niet dat de provincie ver van de burger afstaat. „Dat kun je niet af meten aan de vraag of mensen een lid van Provinciale Staten bij naam kunnen noemen of weten wat de provincie doet. Even een voorbeeld. Op de agenda van de af gelopen Statenvergadering stond een brief van twee senioren over een fietspad dat te steil was. Ze hebben gewoon een brief gestuurd aan Provinciale Staten, antwoord nummer 75 in Middelburg: Me vrouw; mijne heren... Nou ja, en dan staat er een verhaal over een mooi fietspad in de gemeente Schouwen-Duiveland dat te steil is. ...kunt u daar wat aan doen? De provincie heeft dat punt netjes op de agenda gezet. Je ziet hier dus een situatie waarbij mensen de in stituties kennen en benaderen en in zekere zin gehoor krijgen voor hun problemen, zonder dat ze de poppetjes kennen." Kennelijk is het ook niet nodig dat wij onze volksvertegenwoordigers 'Individuele politici zijn, afgezien van de lijsttrekkers, niet zo snel zichtbaar' kennen, stelt de politicoloog. Waar het om gaat, is of onze volksverte genwoordiging werkt. „Je kunt dat op twee manieren be oordelen. Ten eerste: kun je je stem laten horen? Ten tweede: lost een bestuurslaag problemen op? Daar moet je op scoren, als provincie in dit geval. Aan die din gen kun je de legitimiteit van een stelsel afmeten. Is het dan noodza kelijk dat burgers de namen van hun volksvertegenwoordigers ken nen? Nee, ik denk het niet. Maar het is wel fijn als ze weten waar de partijen voor staan. Anders kun nen burgers niet kiezen." Dat is nou juist waarom de stem wijzer is ontwikkeld, zegt Jochum de Graaf van het Instituut voor Pu bliek en Politiek. Omdat heel veel mensen die partijprogramma's niet kennen. „Hoe kom je aan zo'n program ma? Hoe begrijp je de taal waarin ze geschreven zijn? De websites worden eigenlijk alleen door me dia en partijleden bezocht. Men sen halen hun informatie vooral 'Fijn als je weet waar de partijen voor staan, wanneer je als burger moet kiezen' van de televisie. En die focust op dingen die goed in beeld te breng en zijn, zoals opvallende uitspra ken." Volgens de projectleider Stemwijzer hebben tot op heden 5866 Zeeuwen de provinciale stemwijzer geraad pleegd. Hij vindt dat een redelijk aantal, hoewel het in verhouding tot het aantal stemgerechtigden maar heel weinig is. „In 2003 heb ben we over heel Nederland 4 pro cent van de 12 miljoen stemgerech tigden bereikt. Pas na de vakantie gaat de campagne echt leven, de twee weken voor de verkiezingen. Wij hopen dit jaar de 8 procent te halen." Dat gaat zeker lukken, zegt Lelieveldt. „Het internetgebruik is sinds 2003 enorm toegenomen en de bekendheid van de Stemwijzer ook." Bij de gemeenteraadsverkie zingen vorig jaar maakten al onge veer een miljoen mensen gebruikt van het kieshulpmiddel. Overi gens heeft de Stemwijzer concur rentie gekregen van Kieskompas. www.kieskompas.nl www.stemwijzer.nl ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso fik heb laatste 3 mnö geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorlette Gratis Sudoku-spelcomputer by vast abonnement met automatische betaling Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening dtp De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde GOES - De productie van elektrici teit uit windenergie is vorig jaar weer iets toegenomen. In 2006 waaide het meer. Tevens steeg het totale vermogen door de plaatsing van nieuwe en zwaardere turbi nes. Landelijk voorziet windenergie in 0,7 procent van de Nederlandse energievoorziening, een derde meer dan het voorgaande jaar. De huidige windparken zijn samen goed voor ruim 3,5 miljoen mega wattuur. Ter illustratie: één molen van 3 megawatt voorziet in de elek triciteitsbehoefte van zo'n driedui zend gezinnen. Zeeland leverde in 2006 met de realisatie van 21 mega watt aan nieuw vermogen een aar dige bijdrage in de productiestij ging. Daarmee komt de provincie uit op 101 megawatt. De doelstel ling is in 2010 uit te komen op een vermogen van 205 megawatt. Vol gens W. Scheuerman van de coöperatie Zeeuwind wordt dat moeilijk. „Het is kort dag. Als je ziet hoeveel tijd het kost een wind- park te bouwen." In de provincie staan nu 140 turbi nes. Alleen bij Terneuzen, de Kreekraksluizen, in het Sloegbied en op Neeltje Jans mogen nog nieuwe molens komen. Veel winst wordt derhalve gehaald uit vervan ging van lichtere exemplaren, zo als de vier van Zeeuwind aan de voet van de Zeelandbrug in april. Koploper in windenergie is nog al tijd Flevoland. Zeeland staat op de zesde plek van belangrijkste leve ranciers in Nederland, blijkt uit het overzicht van Wind Service Holland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2