Zeeuwse politicus onbekend Slimme camera waakt over spoor Emotionele Moszkowicz staakt verdediging Holleeder Massa AOW'ers zwijgt over samenwonen Gros kiezers weet geen namen van Statenleden te noemen. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse provinciale po litici hebben een wereld te win nen. Ze zijn voor de kiezers grote onbekenden. Bijna 60 procent van de inwoners kan geen enkel Staten lid noemen. Wel weten acht op de tien Zeeuwen dat de verkiezingen van 7 maart voor Provinciale Sta ten zijn. Dit blijkt uit het eerste gezamenlij ke opinieonderzoek van de PZC en Omroep Zeeland naar de be kendheid van Zeeuwse politici. Het is een representatieve steek proef van bureau Interview.NSS onder 250 inwoners van 18 jaar en ouder. Opmerkelijk is dat ruim tweeder de van de ondervraagden weet dat Karla Peijs per 1 maart de nieuwe commissaris van de koningin wordt (69 procent); mannen ge ven iets meer dan vrouwen de juis te naam (73 om 66 procent); 30 procent weet geen naam. Ge vraagd naar de verwachting over hoe zij haar functie zal vervullen, krijgt Peijs een ruime voldoende: het rapportcijfer 7,1. Vijftig-plus sers komen op een hogere waarde ring (7,5) dan inwoners van 18-35 jaar (6,6) en 35-50 jaar (6,8). Slechts drie op de tien Zeeuwen kunnen één of meer Statenleden noemen. Mannen (40 procent) aanzienlijk vaker dan vrouwen (25 procent). Ouderen vanaf 50 jaar aanzienlijk vaker dan jongeren (44 om 17 procent). De helft zegt so wieso geen Statenlid te kennen; 17 procent zegt dit 'misschien' te kun nen. De deelnemers aan de enquête ma ken nauwelijks onderscheid tus sen een lid van het dagelijks pro vinciebestuur (gedeputeerde) en een Statenlid. Bij het noemen van Statenleden scoren twee gedepu teerden het hoogst: Met een flinke voorsprong komt CDA'er Toine Poppelaars op 15 procent en PvdA'er Maria le Roy op 9 procent. Gevraagd naar de namen van gede puteerden zijn het opnieuw Pop pelaars (21 procent) en Le Roy (13 procent) die het meeste worden ge noemd. WD'er Jacques Suur- mond is met 6 procent derde. Nochtans kunnen twee op de drie Zeeuwen geen naam van een dage lijks provinciebestuurder noemen. Is het met de bekendheid van Sta tenleden droevig gesteld, ook het takenpakket en de bevoegdheden van de provincie zijn voor de deel nemers aan het onderzoek ondui delijk. pagina 2 en 3: je moet wel weten wat er te kiezen is Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 -0231 231 Provincie verrast door onaangekondigde veiligheidsmaatregel. door Marcel Modde GOES - Langs de spoorlijnen in Zee land, Noord-Brabant en Limburg worden deze week mobiele bewa kingscamera's geplaatst. Ze komen te hangen op kwetsbare plekken, met als doel vandalisme of zelfs terrorisme tegen te gaan, aldus woordvoerster N. van de Wouw van Prorail. De spoorwegbeheerder testte de af gelopen twee jaar op een aantal lo caties vier camera's. Daar bleek vandalisme, roekeloos gedrag en ongelukken af te nemen. Waar de overige acht worden geplaatst, ver telt Prorail niet, met het oog op mogelijke vernielingen. Gedeputeerde M. le Roy (Open baar Vervoer) is verrast door de maatregel. Zowel bestuurlijk als ambtelijk was de provincie niet geïnformeerd over de camerabevei liging, zei ze gisteravond in een reactie. „Ik kan me ook geen plek inden ken op de Zeeuwse lijn waar dat nodig is. Niet in relatie tot vanda lisme of een eventuele dreiging van terrorisme althans. Ik had het elegant gevonden wanneer Prorail, alvorens zo'n maatregel af te kondi gen, ons op z'n minst even had in gelicht over de achtergrond." De gedeputeerde zou liever zien dat Prorail investeert in verbete ring van de veiligheid op gevaarlij- npi Prorail zet bewakingscamera's in op 'geheime plekken' langs het spoor om vandalisme, terrorisme en de kans op ongelukken tegen te gaan. ke overgangen. Begin deze maand nog kwam op de Schroeweg in Middelburg een fietster om bij het oversteken. Prorail plaatst de camera's in hoge masten. Ze zijn uitgerust met een draadloos zendsysteem, dat rea geert op 'vreemde bewegingen' in de buurt. Ook kunnen er luidsprekers in de mast worden gemonteerd, om on bevoegden op afstand te verjagen. Volgens Van de Wouw is vandalis me de oorzaak van tien procent van alle treinvertragingen in Ne derland. Zeeland 2, 3, 21, 22 23, 25, 27, 30 en 31, Binnenland 4 en 5, Buiten land 6 en 7, Economie 8, Beurs 12, Meningen 9, Buitengebied 16 en 17, Weer 18, Strips 19, Cultuur 29, Agenda 32, Sport 33, 34, 35 en 37, Televisie 38 en 39. Het provinciaal bestuur is van grote waarde De NOS besteedt te veel aandacht aan schaatsen DEN HAAG - Cliënten van de Socia le Verzekeringsbank (SVB) heb ben vorig jaar voor in totaal 7,6 miljoen euro gefraudeerd. In 62 procent van de gevallen ging het om AOW'ers die niet opgaven dat zij samenwoonden. Bij 28 procent ging het om mensen die een inko men genoten naast een uitkering, maar dat niet opgaven. Dat meldde voorzitter E. Stoové van de SVB gisteren. De in totaal 4447 fraudeonderzoeken leidden in 297 gevallen tot aangifte. Er werd 170.000 keer geld teruggevor derd. De SVB betaalde vorig jaar 27,5 miljard euro uit, aan onder meer kinderbijslag en AOW. pagina 4: AOW-fraude in Spanje AMSTERDAM - Een geëmotioneerde Bram Moszkowicz maakt in Amsterdam bekend dat hij de verdediging van Willem Holleeder staakt. De omstreden strafpleiter haalde gisteren hard uit naar het Openbaar Ministerie (OM), dat er vol gens hem van meet af aan op uit is geweest om Moszkowicz te beschadigen en om een wig te drijven tussen hem en Holleeder. Justitie neemt afstand van de uitlatingen van de raadsman. pagina 5: ik ben te beschadigd pagina 10/11: advocaat van de duivel foto Rick Nederstigt/ANP eens 42%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1