Geld en werk Belastingtips bij eigen woning PZC Dinsdag 20 februari 2007 1 5 Eigenwoningforfait WET HiLLEN CDA'er Hans Hillen bedacht de wet die regelt dat ie mand die geen of weinig eigenwoningschuld heeft, een extra aftrek post krijgt. Iemand met een eigen woning heeft doorgaans een aftrek post (hypotheekrente) en een bijtelpost, het eigenwoningforfait. Meestal resulteert dat in een negatief bedrag dat van het belastbaar in komen mag worden afgetrokken. Als iemand geen of een kleine hypo theek heeft, kon er een positief bedrag overblijven dat juist bij het be lastbaar inkomen moest worden opgeteld. Dat hoeft dus niet meer. Een voorbeeld: WOZ-waarde huis 250.000 euro, hypotheek 300.000 euro, rente 5 procent, eigenwoningforfait (0,6 procent): 1.500 euro, hy potheekrente: 15.000 euro, aftrekpost: 13.500 euro (15.000 -1.500). Zonder hypotheek moest in het verleden 1.500 euro bij het inkomen worden opgeteld; dankzij de Wet Hillen krijgt men een aftrekpost die even hoog is als het positieve bedrag. De som eindigt dan altijd op nul euro. WOZ-WAARDE Voor de waarde van de eigen woning moet de WOZ-beschikking worden gebruikt die men in 2005 of 2006 heeft ge kregen. Het betreft de waarde op de peildatum 1 januari 2003. Dit jaar krijgt iedereen een nieuwe beschikking. Daarvan is de peildatum 1 ja nuari 2005. Deze beschikking hoeft volgend jaar pas gebruikt te wor den bij het invullen van de aangifte 2007. Dat geldt ook als de nieuwe beschikking dit jaar al is ontvangen. MAXIMUM TARIEF Het tarief voor het eigenwoningforfait loopt trapsgewijs op. Indien de WOZ-waarde van de woning per 1 januari 2003 75.000 euro of hoger was, bedraagt het percentage 0,6 procent. Voor een woning met een WOZ-waarde van 250.000 euro is dat dus 1.500 euro. En voor de zeer welgestelden onder ons: het eigenwoning forfait bedraagt maximaal 8.900 euro. Oftewel, als een woning meer waard is (WOZ-waarde 1 januari 2003) dan 1.483.333 euro, dan hoeft over het meerdere géén eigenwoningforfait te worden opgegeven. ven of nog beter uitpakken en de mogelijkheden in de toekomst zijn beter. Met grootouders is dezelfde constructie mogelijk. Zij mogen jaar lijks tot maximaal 2.648 euro terug schenken. Indien de kinderen na bij voorbeeld acht jaar naar een grote re woning doorstromen, zouden de ouders kunnen besluiten het bedrag dat was uitgeleend wel te schenken. Tot en met de leeftijd van 34 jaar mag eenmalig een verhoogd bedrag van 22.048 euro belastingvrij wor den geschonken. KM 3. De bijleenregeling is binnen de belastingwetgeving een heel inge wikkeld 'leerstuk' geworden. In ge vallen van echtscheiding of het tijde lijk bezit van twee woningen (bij ver koop) gelden tijdelijk verruimde mo gelijkheden. Ook partners die gaan samenwonen en van wie één van de twee al een hypotheekschuld heeft, doen er goed aan zich vooraf goed te oriënteren via belastinggidsen of advies van een deskundige. Verkeer de keuzen zijn achteraf meestal niet meer te herstellen. KM 4. Aankoopkosten: Voor het vaststel- len van de eigenwoningschuld (die in box 1 mag worden afgetrokken) mag een aantal kosten worden opge voerd. Dat zijn de aankoopkosten, maar er is meer, namelijk: Kosten verbetering/onderhoud woning, ma- kelaarskosten, notariskosten, over dracht huis, overdrachtsbelasting of (bij nieuwbouw) BTW, inschrijving van de woning in het kadaster, af koopsom voor de erfpacht. Diverse andere kosten mogen in het jaar dat ze worden gemaakt wel van de be lasting worden afgetrokken maar ze mogen niet bij de eigenwoning schuld worden opgeteld. Te denken valt aan boeterente bij omzetten van een lening, afsluitprovisie van de lening, jaarlijkse erfpachtcanons, gemaakte kosten voor het afsluiten van de geldlening (telefoon, porti, reiskosten, etc.). 1,. Indien men de eigenwoningreser- ve niet of niet helemaal inzet bij de koop van een volgende woning is het verstandig twee aparte hypothe ken af te sluiten. Een die aftrekbaar is in box 1 (de zogenoemde eigen woningschuld) en een die verwerkt wordt in box 3. Op deze manier is de aangifte makkelijker in te vullen aan de hand van de jaaropgaven die men van de bank krijgt. Bovendien is het sinds eind vorig jaar toege staan bij extra aflossen van de hypo theekschuld aan te geven waar die betrekking op moet hebben. Meest al gaat de voorkeur uit naar de schuld in box 3 omdat de posten in die box meestal minder belasting voordeel oplevert. 2. Starters op de woningmarkt staan voor een dilemma. Het liefst brengen ze zoveel mogelijk eigen geld in (van zichzelf of bijvoorbeeld de ouders) om een dragelijke schuld te hebben. De meeste star ters hebben echter een stille droom om later door te groeien naar een grotere of mooiere woning. Alle overwaarde uit de eerste woning moet dan worden ingebracht, het geen de mogelijkheden voor de nieuwe hypotheek stevig kan beper ken. Dat zou er weer voor pleiten met een zo hoog mogelijk hypo theekschuld te starten. Indien ouders bereid en in staat zijn bij te springen is er ook een andere moge lijkheid. Ze schenken geen bedrag aan hun kind (die daarmee de eer ste hypotheek zo laag mogelijk houdt), maar ze lenen dat bedrag via een onderhandse schuldbekente nis aan hun kind tegen een markt conforme of iets hogere rente van, zeg, 6 procent. Het kind betaalt zijn ouders 6 procent rente, maar die is wel aftrekbaar van de belasting. Ouders mogen hun kind belasting vrij schenken (over dit aangiftejaar 4.412 euro) en kunnen de rente-in komsten zo terugsluizen. De woon lasten kunnen zo even dragelijk blij een zo hoog mogelijke hypotheek hebben gekozen, hebben ze bij een volgende woning de minste last van de bijleenregeling. Oudere mensen zouden wel kun nen besluiten om te gaan huren. Op deze manier hebben ze al hun geld 'uit de stenen' gehaald en kun nen ze het vrijgekomen vermogen Rekenvoorbeeld 3 Koop nieuw huis 450.000 Bij: kosten aankoop 40.000 490.000 Af: eigenwoningreserve 120.000 - Max. eigenwoningschuld 370.000 Genomen hypotheek 420.000 Aftrekbaar in box 1 370.000 - infographic RV/JvR vrijelijk besteden, al moeten ze er teraard tot maximaal het bedrag wel rekening mee houden dat de dat de nieuwe woning kost. Het maandelijkse huur blijvend kan kan betekenen dat er wel vijf jaar worden opgebracht. Een andere lang een post eigenwoningreserve mogelijkheid is dat ze de overstap in de aangifte moet worden opge- maken naar een kleinere, goedko- geven, maar als er niet wordt ver- pere woning (zie rekenvoorbeeld huisd of verbouwd, heeft dat ver- 4). In dat geval mag de oude hypo- der geen gevolgen voor de belastin- theek worden 'meegenomen', ui- gaanslag. Goedkopere woning: Als men naar een kleinere woning verhuist, mag de oude hypotheek worden meegenomen en hoeft de eigenwoningreserve niet altijd te worden ingezet Rekenvoorbeeld 4 Verkoop eigen woning 450.000 Af: verkoopkosten 10.000 - 440.000 Aflossing hypotheek 190.000 - Eigenwoningreserve 250.000 Nieuwe woning 250.000 Bij: aankoopkosten 25.000 Bij: verbouwing 25.000 300.000 Af: eigenwoningreserve 250.000 Aftrekbaar in box 1 zou zijn50.000 Maar toegestaan is 190.000 Tot de hoogte van de oude hypotheek 190.000 euro) mag voor de nieuwe woning weer een hypotheek worden genomen die aftrekbaar is in box 1. Als men het resterende bedrag van 110.000 euro uit de overwaarde betaalt is een bedrag van 140.000 euro (250.000 - 110.000) 'vrijgespeeld' om bijvoorbeeld 'leuke dingen' mee te doen. Het bedrag blijft echter ook gedurende vijfjaar geoormerkt als 'eigenwoningreserve' Indien men gedurende deze periode weer gaat verhuizen of de eigen woning nogmaals gaat verbouwen, moet deze reserve worden ingezet, althans is de rente van een eventueel af te sluiten lening niet of niet helemaal aftrekbaar. Aftrekbaar in box 3 50.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15