Strafpleiters Moszkowicz: een familie in zaken 'De advocaat houdt de regie en dat vertellen wij onze cliënten gelijk' Willem Anker, advocaat PZC Dinsdag 20 februari 2007 1 1 Paul Bovens Het Utrechtse kantoor van Paul Bo vens raakt in mei 2001 zwaar bescha digd door een bomexplosie. Een drugshandelaar zou ruzie hebben ge had met een cliënt van de succesvolle strafpleiter, maar daders zijn nooit gepakt. De aanslag was een belangrijke reden voor Bovens om na vijftien jaar met zijn praktijk te stop pen. Zes jaar eerder hadden onbekenden hem bedreigd met de dood, toen hij de roofovervallers van het filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek verdedig de. Oscar Hammerstein Kunstenaar Rob Scholte verloor in 1994 bij een bomaanslag in zijn BMW beide benen. Er werd gesuggereerd dat de handgranaat voor Oscar Ham merstein was bedoeld, maar daar ge loofde de advocaat niet in. Beiden had den dezelfde auto die in dezelfde Am sterdamse buurt stond geparkeerd. De dader is nooit gepakt. Een jaar daarvoor belandde Hammer stein zes weken achter de tralies op verdenking van valsheid in geschrifte en pogingen tot witwassen van 17,5 miljoen gulden (acht miljoen euro). Hij werd vrijgesproken. Piet Ooedens Piet Doedens was een van de eerste strafpleiters die bewust ook buiten de rechtszaal aandacht voor zijn zaken vroeg en kreeg. In 1994 maakte hij in formatie openbaar die afkomstig was van documenten die door criminelen gestolen waren van justitie. Doedens zoekt naar eigen zeggen steeds de grenzen op. „Het is de kunst om de wetten en jurisprudentie van binnen uit zo veel mogelijk op te rekken", zo zei hij drie jaar geleden. Terecht of niet, daardoor is bij sommigen het beeld ontstaan dat hij het verlengstuk is geworden van (criminele) cliënten. Gerard Spong Strafpleiters die criminelen verdedi gen worden betaald met geld dat waarschijnlijk op criminele wijze is ver diend. Topadvocaat Gerard Spong, door vriend en vijand geroemd, heeft daar geen moeite mee. „Het is buiten gewoon moeilijk om de illegale her komst van gelden te kunnen vaststel len", zei de jurist vijfjaar geleden. „Ik heb geen bezoedeld geweten over mijn verdiensten. De samenleving heft belasting van drugshandelaren en dat geld wordt echt niet door de fiscus verbrand. Pecunia non olet, geld stinkt niet." Evert Hingst Terwijl justitie onderzoek deed naar zijn handel en wandel werd de toen 36-jarige Evert Hingst in oktober 2005 doodgeschoten voor zijn wo ning in Amsterdam-Zuid. Op dat mo ment was hij geen advocaat meer, hij had zich een halfjaar eerder vrijwillig teruggetrokken. Hingst werd verdacht van witwassen van crimineel geld en valsheid in geschrifte. In zijn kantoor trof de politie wapens, munitie, valse paspoorten en een grote hoeveelheid contant geld aan. Hingst heeft altijd ontkend dat hij te close zou zijn met criminele cliënten. foto's ANP/GPD Vader en zonen Moszkowicz drukken stempel op advocatuur. door Miriam van den Brand Max Moszkowicz had zo maar arts kunnen wor den. De Nederlandse ad- vocatenwereld had er dan waar schijnlijk heel anders uitgezien. Max, en zijn zonen Abraham (Bram), David, Max en Robert drukken al jaren een flinke stem pel op de rechtspraak. Max Moszkowicz, die zijn geboor tedatum het liefst geheim houdt, is de pater familias. Hij vertrok in 1954 van het Limburgse Amby naar Utrecht om er medicijnen te studeren. Maar de advocatuur trok toch meer en hij stapte over naar de Nijmeegse universiteit. Het eerste kantoor opende Mosz- kovicz in Maastricht. Inmiddels heeft de familie vier kantoren, in Maastricht, Roermond, Den Bosch en Amsterdam. Max junior zit net als David in Maastricht, Bram ze telt in Amsterdam. De vierde telg, Robert, is het zwarte schaap. Hij is geen advocaat meer en heeft zich in Nieuwegein gevestigd met zijn bedrijf Juristengroep en Belastin gadviseurs Moszkowicz. De familiegeschiedenis is een treu rige. Max, joods, verloor in de 1\veede Wereldoorlog zijn vader, moeder, broertje en zusje. Zij kwa men in concentratiekamp Ausch witz om het leven. Max overleefde zijn verblijf in Auschwitz en Maut hausen en werd eind '45, hij was een jaar of negentien, weer naar Nederland gebracht. Als strafpleiter groeit hij uit tot een van de bekendste van Neder land. Hij wordt geroemd om zijn Jongste zoon Bram ontpopt zich ais de bekendste en succesvolste telg vakkennis. Moszkowicz verdedigt grote namen als de Amsterdamse topcrimineel Klaas Bruinsma. Hij is berucht en krijgt ook de nodige kritiek omdat hij goed geld ver dient aan het verdedigen van har de misdadigers. Max doet dit af met zijn het verweer dat hij nooit de misdaad verdedigt, maar de mens. Met zijn jongste zoon Bram neemt Max eind jaren negentig de verde diging op zich van 'de hakkelaar' Johan V., een grote drugshande laar. Vader en zoon zijn niet alleen samen te zien in de rechtszaal. In 1999 treden beiden op in een po pulair reclamespotje voor verzeke raar Centraal Beheer. Bram (juni i960) heeft zich ont popt als de bekendste en succesvol ste zoon. Hij verdedigde onder meer Desi Bouterse, de Surinaam se oud-legerleider. Vader Max was de eerste keus van Bouterse, maar hij bedankte voor de eer omdat vrienden van collega en vriend Spong slachtoffers waren van de decembermoorden. Bouterse was verantwoordelijk voor die moor den. Bram neemt veel prominente za ken aan. Zo verdedigt hij onder meer Cor van Hout, een van de ontvoerders van Heineken en Etienne U., de tweede man in de organisatie van Bruinsma. Vast goedmagnaat Willem Endstra en 'topcrimineel' Holleeder passen naadloos in dat rijtje. De huidige rel omtrent belangen verstrengeling moet bij Bram her inneringen terugbrengen aan een andere zaak. Hij werd in 1998 be rispt door de Orde van Advocaten. Hij was zowel raadsman van Ron nie Brunswijk, verdacht van drugs smokkel, als een drugskoerier. Brunswijk zou bij die smokkel be trokken zijn. Moszkowicz hield Brunswijk aan als cliënt Oudere broers Max en David staan zelden op de voorgrond. David komt in het nieuws als hij door rijdt na een ongeval. Hij verdedigt in 2004 Goran P., die betrokken was bij de moord op de zestienjari ge Maja Bradaric. Max houdt zich bezig met civiele zaken. Robert (ook bekend als Baruch) is een geval apart. Hij mag sinds 2006 zijn beroep niet meer uitoefe nen. Hij sjoemelde volgens de rech ter met declaraties. Hij moet zijn huis afstaan als hij weigert 84.000 euro betalen aan de Deken van de Orde van Advocaten. Hij zat in de cel vanwege 'bedrieglijke bank breuk' en was verslaafd aan drugs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11