Strafpleiters 1 O Dinsdag 20 februari 2007 PZC Advocaat van de duivel Als advocaat van een topcrimineel loop je over heel dun ijs. Hoe houd je je handen schoon en voorkom je dat je in zijn of haar listen verstrikt raakt? Over het weerstaan van het grote geld en dreigementen. door Dick Hofland en Floor Ligtvoet Vraagt een crimineel in de bajes: „Wil je mijn moeder even vragen of ze de wasmachine voor me leeghaalt?" In een paar seconden moet de ad vocaat beslissen wat hij doet. Belt hij en blijkt het telefoontje een ver borgen, criminele boodschap te be vatten, dan is hij de klos. Gewone verzoekjes zijn niet altijd zo onschuldig als ze lijken, weet advocaat lob Knoester. „Het is op passen. Je moet altijd scherp blij ven." Advocaten Willem en Hans Anker brengen daarom geen enke le boodschap van hun gevangen cliënt naar buiten. Mondeling noch schriftelijk. „Codetaal kan im mers aanwezig zijn. Wij zijn advo caten, geen postduiven." Advocaten die criminelen als cliënt hebben, lopen over heel dun ijs. Ze krijgen niet zelden for se geldbedragen aangeboden als ze een bepaalde dienst willen leve ren. Ook worden ze regelmatig on der druk gezet om te doen wat de cliënt wil. „Vermogende cliënten komen soms met vergaande ver zoeken", vertellen de Ankers. „Er wordt dan gesteld: 'Wij betalen u toch goed!' Dat is voor ons natuur lijk geen criterium. Regelmatig wordt gevraagd om bepaalde getui gen, die belastende verklaringen hebben afgelegd, te benaderen of op kantoor uit te nodigen voor Een zwarte lijst? een indringend gesprek. Je moet als advocaat dan geen enkele ruim te geven. Dus is het einde verzoek en soms ook einde van de rechts bijstand." Strafrechtadvocaten moeten een rechte rug hebben, stelt Ybo Buru- ma, hoogleraar strafrecht en rech ter. „Daarom is iemand als Spong een topadvocaat. Zelfs de zwaarste crimineel weet dat hij onaantast baar is." Afstand houden tot de cliënt, dat is de essentie: „Laat je nooit door hem of haar fêteren, want dan word je kwetsbaar." Job Knoester, die onder meer tbs'er Wilhelm S. bijstond, is zich daar zeer van bewust. Voor hem geen gezellige middagen samen langs het hockeyveld of na afloop een lekker borreltje in de kroeg: „Als er een vriendschap ontstaat, wordt het moeilijker om vervol gens nog 'nee' tegen iemand te zeg gen. Dan krijg je toch, al is dat soms onterecht, de schijn tegen." Volgens misdaadjournalist Peter R. de Vries kan de relatie tussen een advocaat en een cliënt er uitzien als een vriendschappelijke relatie, maar hoeft het dat niet te zijn. „Bram Moszkowicz heeft wel eens een glas met Holleeder gedronken en daarmee zou hij meer dan een zakelijke relatie met zijn cliënt heb ben. Die twee hebben al twintig jaar een zakelijke relatie en dan ontstaat er op een gegeven mo ment een vertrouwensrelatie. Net zoals je dat na zo'n lange tijd met je huisarts of tandarts kunt krij gen. Het gevolg daarvan is dat, als je elkaar in een restaurant tegen komt, je elkaar niet straal voorbij loopt maar even aanschuift. Dat wil beslist niet zeggen dat je je daardoor associeert met je cliënt. Ik vond Moszkowicz soms op het overdrevene af afstandelijk." Willem Anker ziet het zo: „De ad vocaat houdt de regie en dat vertel len we onze cliënten gelijk. Wij zijn immers niet het verlengstuk In 1993 ontstaat ophef als tijdens een lezing van een justitieambtenaar voor juristen blijkt dat J. Wilzing, een directeur van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) over een lijst met foute advocaten zou beschikken. De CRI zou deze 'mob lawyers', maffia-advocaten, volgen. Minister Hirsch Ballin ontkent het bestaan van een dergelijke lijst. 1995: De Maastrichtse strafpleiter Hiddema spant een rechtszaak aan om de lijst, waarvan hij denkt dat die toch bestaat, boven water te krijgen. Dan blijkt dat op de lijst vijftien geanonimiseerde advocaten prijken die betrokken zijn bij geldstromen met criminele herkomst. De lijst dient als lesmateriaal van de CRI. Het bestaan van de lijst staat een jaar later opnieuw ter discussie tijdens de parlementaire enquête onder leiding van M. van Traa die de opspo ringsmethoden van politie en justitie onderzoekt. De commissie laat crimi noloog Van de Bunt onderzoek doen naar onder andere de lijst-Wilzing. Die concludeert dat er niet vijftien maar elf namen op de lijst staan waar van zeven twijfelgevallen. Van de Bunt doet ook zelf onderzoek: vier jaar meldingen van verdachte transacties door banken en CRI-inventarisaties van criminele organisaties leveren 29 gevallen op van advocaten die ver wijtbaar betrokken waren bij criminele handelingen. Het college van Procureurs Generaal doet het onderzoek van Van de Bunt over. Conclusie: de aantijgingen kunnen niet onderbouwd worden. 1998: In een rapport over georganiseerde misdaad van het Wetenschap pelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum van het ministerie van Justi tie duiken weer de foute advocaten op. Namen worden niet genoemd. van de verdachte en ook niet zijn mond. Wij bepalen, als het kan in overleg met de cliënt, de inhoud, kleur en toon van de verdediging. Als advocaat en cliënt op die pun ten niet meer door één deur kun nen, nemen wij afscheid van de cliënt. Dat gebeurt enkele keren per jaar." Goede advocaten, zegt Peter R. de Vries, weten donders goed dat ze veel te verliezen heb ben: hun reputatie. Daarom stel len ze zich zeer formeel op. „Na tuurlijk zitten er zwakke broe ders tussen, maar veruit de meesten hebben niet voor dit werk gekozen om rijk te worden. Het gros doet zijn werk met verantwoor delijkheid en een groot gevoel van rechtvaardig heid." Zo weigerde ad vocaat Job Knoester de moeder van de ver dachte te bellen met het verzoek de was machine voor hem leeg te ha len. „Gelukkig maar. Even la ter bleek er tijdens een huiszoeking twee kilo coke in te zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10