van Paul van der Sloot i«TOM KATIE IStfat'^V' USTODY BATTLE ïï!S l2* De zaak Holloway Carol Burnett wedding PZC Zaterdag 17 februari 2007 Er waren meer spelers in de Holloway-zaak dan de me dia. Het Openbaar Minsterie, de Arubaanse overheid, de ouders van Natalee. „Het Openbaar Ministerie hier had een tunnelvisie en raakte totaal gefrustreerd. Het gemak waarmee Joran werd zwartgemaakt! Het ge mak waarmee politiefunc tionarissen zomaar dingen riepen! Politiechef Dompig die roept: 'The boys are as guilty as heil'. Woorden die door de media gretig wer den opgelikt. Vrienden van Joran werden opgepakt om dat ze de vrienden van Jo ran waren. Dat vooral heeft me enorme pijn gedaan. In het begin is Joran veel te weinig gehoord, maar een paar keer. Als de politie toen had doorgezet, had Jo ran veel eerder het echte verhaal verteld." „De politie was met de me dia bezig, het Openbaar Mi nisterie was het spoor vol slagen bijster. In het begin heb ik de politie gesmeekt Joran te horen zodat er geen details verloren zou den gaan. Het is onthut send dat het Openbaar Mi nisterie de regie volledig uit handen gaf Het eigen ima go werd belangrijker dan de zaak zelf Met name Jo- rans leven was kennelijk heel interessant en werd volledig op straat gegooid." Ook door de ouders van Na talee se'. Ik verwacht dat het Openbaar Ministe rie in juni het dossier sluit. Ergens hoop ik nog dat er een onafhankelijke geest met het onderzoek bezig is en met de oplos sing komt." Joran is een bekende wereldburger geworden. Wie op zijn naam zoekt op het internet krijgt 1 oo.ooo 'hits'. Is hij zich daardoor belangrij ker gaan voelen? „Joran wil normaal leven als een student. Maar de hele zaak heeft wel een enorme impact op hem gehad. Op allerlei gebied. De normale conflicten die je als ouders met een puber van zeventien hebt, zijn doorkruist door het gebeuren. We zouden het goed vinden als hij er een jaar uit zou gaan om ontwikkelingswerk te doen in Afrika. Dan kan hij echt anoniem leven. Hij weet zoals zoveel jongeren niet wat echte armoede is. Kan hij daar ontdek ken." „Wat zeer doet, is de karaktermoord op Jo ran. Alle tienergeheimen zijn opgeblazen en daar is een bepaald beeld van gemaakt. Toch gaat het over het algemeen goed met hem. Hij is onvoorstelbaar sterk. Hij is blij ven studeren en heeft een nieuw sociaal leven opgebouwd. Hij is geweldig opgevan gen op de hogeschool in Arnhem. Op die school zitten mensen die zich niet laten lei den door het mediagebeuren en zonder aarzeling Joran een kans gaven. Dat vind ik echt karakter. Op de eerste dag heeft Jo ran in de klas zijn verhaal verteld. Eén keer hebben ze hem proberen te pakken in Nederland. Dat was onze grote angst, dat labiele mensen zich lieten meeslepen door het mediageweld en dat ze hem zou den aanvallen. Het liep gelukkig met wat duwen en trekken af" En de vader, lukt het hem om zijn draai weer te vinden op Aruba? „Ik zat voor dit gebeurde midden in een verandering. In 2004-2005 werkte ik in Den Bosch als rechter in opleiding bij civie le zaken. Ik heb heel hard gewerkt en heel veel geleerd daar, maar op het eind had ik het gevoel dat ik nog niet voor die functie klaar was. Ik zit nu een jaar in een kleine advocatenpraktijk. Daar voel ik me op mijn plaats. Vaak ben je als advocaat voor de mensen de life-line en dat spreekt me aan, daar kan ik nu over meepraten." „Ik doe vooral bestuurszaken en bemidde ling, maar ook strafrecht en civiele zaken. Ik heb intussen alle kanten van het juridi sche wereldje gezien. Overheid, Openbaar Ministerie, rechter en ook nog verdachte. Door dat volslagen absurde gedrag van het Openbaar Ministerie heb ik wel enige tijd last gehad van angsten. Zo van: zo meteen komen die idioten mij, Anita of een van de kinderen weer oppakken." De toekomst ligt ondanks alles op Aruba? „We voelen ons verbonden met Aruba. We hebben meteen geprobeerd hier het eigen leven op te pikken en ons niet in de war te laten brengen. Tot nu toe is dat niet zo slecht gelukt. Een enkele keer heb ik op het strand een vervelende Amerikaan van ons af moeten houden. Heel veel Aruba nen steunen ons. Veel Arubanen leven heel puur, hebben veel levenswijsheid en laten zich zeker niet afleiden door de me dia. Aruba is een echte gemeenschap met een groot saamhorigheidsgevoel. Zo vormt alle negativiteit die op een bepaald mo ment over je wordt uitgestort ook weer de kiem voor hele mooie ervaringen." Natalee Holloway (18 jaar) verdween in de nacht van 30 mei 2005 tijdens een schoolreis op Aruba. Ver dacht werden Joran van der Sloot (toen 17) en de twee broers Kalpoe. Zij za gen Holloway het laatst, maar spreken elkaar nog steeds tegen over wat er gebeurde. Volgens Joran zou hij het meisje hebben achtergelaten op het strand, niet ver van haar hotel. Joran van der Sloot zat na de verdwijning van de Ame rikaanse studente 90 da gen vast, de broers Kalpoe 20 dagen. Zij worden nog verdacht, maar het onder zoek ligt nagenoeg stil. Naar verwachting zijn zij in juni verdachten af. Vader Paul van der Sloot is enke le dagen vastgehouden voor verhoor. De verdwijning groeide bin nen enkele dagen uit tot wereldnieuws door een combinatie van factoren: media-invloed door de fa milie Holloway, de omstan digheden waaronder het meisje is verdwenen, de raadsels rond de verdwij ning en de kijkcijferoorlog tussen Amerikaanse nieuwszenders. Arubaanse, Amerikaanse en Nederlandse politie- en justitiemensen én verschil lende vrijwillige zoekploe- gen hebben zonder succes geprobeerd het mysterie op te lossen. Nederlandse F16's hebben de zoektocht ondersteund. Aruba is grotendeels afhan kelijk van Amerikaanse toe risten. Door de affaire-Hol- loway is het aantal boekin gen gedaald. Op Aruba en in de VS zijn diverse procedures aange spannen. De ouders van Na talee dienden in de VS ver geefs een civiele aanklacht tegen Joran in en zijn nu bezig tegen de broers Kal poe. Die hebben op hun beurt een procedure aange spannen tegen de Ameri kaanse talkshowhost Dr. Phil en de Amerikaanse zender CBS. Vader Paul (links), moeder Anita en zoon Joran van der Sloot. De verdwij- zo door elkaar gehusseld dat er iets anders ning van Na- uitkwam." talee Hollo- „We hadden ook niet in de gaten dat het way kreeg in Nederland zo'n hype was. We schrok- veel media- ken toen we op Schiphol opgewacht wer- aandacht den door een horde journalisten. Nog steeds gebeuren er gekke dingen. Peter R. de Vries stond laatst onaangekondigd voor de deur. Je wordt benaderd als publiek be zit De media proberen een beeld van evil en good te creëren. Je ziet jezelf in de me dia terug in een andere gedaante. De mees te mensen prikken daar wel doorheen, maar bij anderen blijft er wel iets hangen. Het is heel lastig om authentiek te blij ven." Op het internet zijn jullie helemaal ontleed. Tientallenfoto's van Joran en jullie gezin. Al lerlei details over zijn en jullie leven. „Het internet is een informatiebron, maar ook een riool. Alles kan, alles mag. En de media staan er voor open, zij nemen din gen over. Eerst schrik je en je voelt je machteloos. Maar het hoort bij de schijn werkelijkheid waar we in zijn gerold." „Het eerste wat je wilt, is steun geven aan de ouders. Hoe je het ook wendt of keert, Joran heeft hun doch ter achtergelaten op het strand, daar voelen wij ons verantwoordelijk voor. Zo'n contact is er niet ge weest, terwijl je toch veel aan elkaar kunt hebben. We hadden hen zo graag gesteund. Het is ons onmogelijk gemaakt. Ze haalden er meteen de eerste avond al de media bij." „Uiteindelijk zijn ze zelf ook gevangen ge raakt in het mediaweb. Wij hebben echt geprobeerd contact te krijgen, daar waren ze absoluut niet in geïnteresseerd. Ze dwarsboomden het onderzoek en zijn heel unfair geweest tegen loran en het hele ei land. Als ouders van een vermist kind heb je in zekere zin een vrijgeleide, maar zij hebben nodeloos veel mensen gekwetst. Dat brengt hun dochter niet terug." Er blijft toch iets rond de zaak hangen. Wat is er precies gebeurd op dat strand? Haar ver dwijning blijft een mysterie. „Zolang niet duidelijk is wat er met haar is gebeurd, is de zaak niet af. Joran kwam toen niet meteen met het echte verhaal. Daar heeft hij nu ongelooflijke spijt van. Het is te verklaren door het feit dat de fa milie van Natalee hem direct op de huid zat, maar het is fout geweest, dat valt niet goed te praten. De Nederlandse politie kijkt nu nog naar de zaak als een 'cold ca-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99