BINNENKIJKEN BIJ v45 PZC Zaterdag 17 februari 2007 Overwegingen Spectaculair Helemaal spectaculair is de kamer op de tweede verdieping die nu als ouder slaapkamer in gebruik is. Alle wanden zijn voorzien van muurschilde ringen. Die aan een zijwand zijn het meest in het oog springend. Engelbar- tus Bokhorst heeft daarop een kleur rijk tafereel van vogels en bloemen ge schilderd. In het midden zit een deur, die in vroeger tijden naar het naastge legen pand leidde. Daar beschilderde Bokhorst rijtuigen, die via de voorzij de op de begane grond naar binnen werden gereden. In de anderhalve maand dat Joris en Petra Lenting het pand bewonen, heb ben ze nog geen gelegenheid gehad zich op de inrichting te storten. Een perfectionist zou zeggen dat de mo derne, rode bank in de voorkamer al leen qua kleur bij een atelierwoning als die van wijlen Bokhorst sr. past. „We willen graag meubels die meer in overeenstemming zijn met de sfeer van dit huis. Maar eerst moet het 'leef baar' worden, een tikje comfortabeler ook. Er is bijvoorbeeld geen badka mer boven en veel elektradraden zijn nog omhuld met jute. De verbouwing wordt een meerjarenplan. Het aanvra gen van vergunningen, het maken van bouwtekeningen, dat alles vergt tijd. Bovendien zijn onze financiële midde len beperkt - al was het maar omdat we dit huis niet voor 518 gulden heb ben kunnen kopen, het bedrag dat Bokhorst sr. in 1855 heeft betaald." Wie een voet over de drempel zet, weet waarom Joris en Petra Lenting voor dit huis zijn gevallen. Natuurlijk zijn de hoge kamers (tot zo'n 3.80 me ter), de zware serredeuren en het am bachtelijke timmerwerk tegen de wan den in de trapopgang indrukwekkend en uitermate sfeervol. Maar niet uniek voor een monumentaal pand. Dat geldt wel voor de muur- en plafond schilderingen in de voorkamer en op de tweede verdieping, het gebrand schilderde glas-in-lood in bijna alle ver trekken van het huis en de prachtig bewerkte houten schouw, die alle de handtekening van de familie Bokhorst dragen. „De bedrijvigheid en artistieke creativiteit die hier al die jaren heb ben geheerst, dat ervaar je nog", zegt Joris. „Niet dat dat soort gevoelens een grote rol heeft gespeeld bij de aankoop. We waren geen Bok horst-kenners, zijn we eigenlijk nog steeds niet. Via internet en het boek De verborgen schoonheid van Deven ter waarin dit huis is opgenomen, (ge schreven door Henk van Baaien, JvM.) zijn we meer over de familie te weten gekomen. Daardoor vinden we het ook echt speciaal om hier te mogen wonen." De indeling van het huis is naar huidi ge maatstaven ongelukkig. Je ver wacht bijvoorbeeld dat achter de ge schakelde voordeuren een evenzo rui me hal schuilgaat. Maar schijn be driegt. De stoppenkast en meters van de nutsbedrijven tegen de zijwand ver sperren een groot deel van de in- en uitgang. Ook in de keuken, die grenst aan de knusse binnentuin met origine le waterput, staan een paar wandjes al leen maar ruimte weg te nemen. Joris: „Die mogen er gelukkig uit, heeft Mo numentenzorg ons verzekerd." Nog iets vreemder is de 'tussenverdie- ping', die je vanuit een trap in de hal bereikt. De dakbalken aldaar hangen 1.70 meter boven de grond. „Petra kan er nét staan, ik moet bukken. Het liefst haalden we de verdieping weg. Dan zouden we écht hoge wanden in de woonkamer hebben. Maar ja, dat staat de Monumentenwet niet toe." Een serie die in woord en beeld laat zien wat schuilgaat achter de gevel van bijzondere woningen Wie: Joris (33) en Petra Lenting (31) en dochtertje Mila (9 maanden). Waar: Papenstraat 37 in Deventer. Type huis: Rijksmonumentaal herenhuis in de oude binnenstad. Bouwjaar: De gewelfde kelders dateren uit circa 1400. Bekend is dat de voorgevel van het huis rond 1850 ingrijpend is gerestaureerd. Inhoud woning: 385 m3. Oppervlakte kavel: 91 m2. door Jan van Mullem foto's Ab Hakeboom Prachtige details; die heeft het huis ge zien zijn roemrijke verleden natuurlijk in overvloed. Aangenaam verrast wa ren Joris en Petra bij de ontdekking van gebrandschilderde teksten op twee ruitjes in de serredeuren. Op de ene staat: "t Was op 27-12-1855 de eerste keer dat ik voor een Bokhorst schoof heen en weer'. De andere luidt: "t Is 28-12-1948 bij de derde van 't ge slacht op diens zilveren feest dat ik nu met nieuwjaar - 93 jaar - in dienst ben geweest'. A Vroegere bewoners Een gebrandschilderde tekst in het glas-in-lood boven de brede voordeur maakt voor elke (kunstminnende) pas sant duidelijk dat het huis aan de Pa penstraat 37 iets bijzonders heeft: er staat te lezen dat we op de drempel staan van het atelier van de bekende Deventer kunstenaars- en schildersfa milie Bokhorst. Of beter: dit was hun atelier. In 1855 vestigde H.G. Bok horst sr. zich hier als eerste van vier generaties huis-, glasbrand- en rijtuig schilders. Met name zijn zoon Engel- bartus (1871-1939) liet zijn sporen na in Deventer. Tal van historische gebou wen als De Waag, de Bergkerk en de Hereeniging - nu blikvangers van de Hanzestad - zijn door hem voorzien van wandschilderingen en gebrand schilderde ramen. Pas in 1972, na het overlijden van seniors eveneens zeer artistieke kleinzoon Hendrik-Gerrit, werd het familiebedrijf opgeheven. Tot zo'n twee jaar geleden was de wo ning nog in het bezit van het schilders geslacht. Joris en Petra Lenting heb ben het huis eind 2006 van de erfge namen gekocht. Details

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87