Tuinidee 2007 Thuis in het groen Vriend van de paardenbloem v42 Zaterdag 17 februari 2007 PZC r\ TUINEN door Romke van de Kaa De laatste tijd lees ik in de krant steeds vaker berichten over de mus. Of liever gezegd: over de afwezigheid van de mus. Want het gaat helemaal niet goed met die vogel. De oorzaken van de neergang van de mussenpopulatie zijn wel bekend: wij schudden het tafellaken niet meer uit bui ten de keukendeur; boeren verbouwen minder graan dan vroe ger; roofvogels wagen zich steeds vaker in de stad waar de on voorzichtige huismus een gemakkelijke prooi vormt en - verre weg de belangrijkste factor: onze daken zijn zo goed geïsoleerd en onze dakpannen sluiten zo precies dat er tussen pan en dak bijna geen nestelgelegenheid voor mussen overblijft. Hele generaties mensen groeien op zonder in het voorjaar bij het ontwaken het vertrouwde gepiep te horen van jonge vo gels onder de dakpannen die door hun ouders gevoerd wor den. Is dat erg? Nee, niet echt, denk ik. Zelfben ik opgegroeid zonder de bellen van leprozen en stadsomroepers en ik geloof niet dat mijn leven daardoor minder rijk is. Iedere tijd heeft zijn eigen geluiden en waarom zou de ringtone van een mo bieltje minder zijn dan het getsjilp van een mus? En hoe min der mussen er zijn, hoe meer we ze waarderen. Vroeger las je nooit over mussen in de krant, nu om de haverklap. Voor de laatste richten we straks misschien een standbeeld op. Dezelfde ontwikkeling - hoe zeldzamer, hoe meer aandacht - zien we bij wilde planten. Vroeger was het heel gewoon als de weiden in het voorjaar eerst geel kleurden van de paardenbloe- men en een paar weken later lila van de pinksterbloemen. Maar nu halen die voormalige onkrui den ook al bijna de krant. Ik ben in Den Haag geboren, maar hoe ouder ik word en hoe langer ik uit de Randstad weg ben, hoe provincialer ik mij ga voelen. Een enkele maal reis ik nog wei eens per trein door dat Groene Hart van Nederland waar ik in de krant zo veel over lees. Inderdaad, denk ik dan, groen is het hier - verpletterend groen en niets anders. Geen distel, zuring of paardenbloem die de ontstellend groene monotonie doorbreekt. Of het moet de aanblik van industrie terreinen aan de horizon zijn. Als ik dan weer thuis ben, waar de boeren het waarschijnlijk minder goed hebben maar de weilanden daardoor ook andere kleuren hebben dan egaal groen, zie ik de weide-onkruiden met heel andere ogen. Vertederd pluk ik een paardenbloem om de zoetige geur op te snuiven en om te zien hoe de uiteinden van de stengels zich opkrullen. Later, als de paardenbloemen zijn uitgebloeid en de weilanden zilvergrijs zien van de zaadpluizen, pluk ik een zaadhoofd en probeer weer net als vroeger om alle pluisjes met één machtige ademtocht weg te blazen. Nog even, denk ik dan, en er wordt een stichting opgericht: 'Vriend van de paardenbloem'. Natuurlijk is het treurig dat een plant eerst met uitsterven be dreigd moet worden voordat we hem gaan waarderen, maar er zijn voordelen: we worden minder streng in onze tuin. Plan ten die vroeger met behulp van een scala van bestrijdingsmid delen werden uitgeroeid, worden nu gedoogd. Madeliefjes mo gen weer groeien in ons gras en - wie weet - straks in onze border. Ook de paardenbloem mag weer. Voorlopig nog niet in de border maar in het gazon, maar van daaruit zal hij onge twijfeld de rest van de tuin veroveren. En wees eens eerlijk en kijk onbevooroordeeld: wat is er mooier in het voorjaar dan het zwavelgeel van het narcisje 'Hawera', samen met het dooiergeel van de paardenbloem? Ik probeer alle pluisjes met één ademtocht weg te blazen Narcis 'Hawera' en paardenbloemen. foto Romke van de Kaa De tuin als verlengstuk van het huis. Dat is het thema van de beurs Tuinidee 2007 die van 22 tot en met 25 februari in Den Bosch wordt gehouden. Met dat thema wordt een populaire trend doorgezet, het buiten wonen. De beurs had afgelopen weekeinde in Zwolle plaats. Van 16 tot en met 18 maart biedt Goes onderdak aan Tuinidee. door Folly van Dijk foto's PR Het aanbod - Wat laten de 260 deelnemers op Tuinidee 2007 allemaal zien? Een overzicht op alfabetische volgorde per hoofdgroep. Afrasteringen, hekwerken, afscheidingen, bestratingen Bloembakken, potterie, vazen, ornamenten, beelden, kunst, de coraties Bloembollen Boeken, cd-roms, consumentenbladen Dierenverblijven Gras en graszoden, bodemverbeteraars Hobby- en kweekkassen Hoveniers Levend groen Speeltoestellen Tuinhuisjes, pergola's, prielen, serres, zonwering Tuinontwerp en -aanleg Tuin- en terrasmeubelen, verlichting, parasols Tuingereedschap, pompen en beregeningsapparatuur Tuinkeukens, barbecues Vijvers, fonteinen Workshops Zwembaden, sauna's, spa's S i''.V r - De groene collectie tuinfïguren van Artopya.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84