temsil ;tmlyor E™ ^1 ÏMi 1 Sn BiZI BIZI temsIl 'Riy]A§ DERtT h rEMSiL T EV fed V Merendeel jongeren is tegen hereniging PZC Zaterdag 17 februari 2007 ï-TMivoR KIBHIsI N i(H i r\n k mdoki Woedende Turks-Cyprioten demonstreren omdat de EU volgens hen het oprichtingsverdrag van de staat Cyprus uit 1960 heeft geschonden door Crieks-Cyprus wel lid van de EU te maken. foto Philip Mark/CPD De Turk Abdulkadir Sari bas (24) studeert in Cy prus en is er voorzitter van de Nationalistisch Jongeren Vereniging. Ter wijl zijn vrienden met een Grieks-Cypriotisch paspoort gaan stappen in het zuidelijke deel van het eiland, zit Saribas thuis voor de televisie. „Het is toch te gek voor woorden dat ik niet met ze mee kan", zegt Abdul kadir Saribas. „De Grie ken roepen maar dat Tur kije hun Republiek moet erkennen, maar ze willen niets met ons te maken hebben." Saribas heeft onlangs een enquête laten houden on der jongeren tussen de 18 en 24 jaar, waaruit bleek dat 63 procent tegen her eniging is. „Alhoewel wij het oneens waren met het VN-plan, hebben we tijdens het referendum toch vóór hereniging en dus vóór de vrede ge stemd. Nu we belazerd zijn, wil niemand nog vre de." Volgens Saribas hebben de Turken nu eindelijk door dat erkenning en hereniging van Cyprus betekent dat de Grieks-Cyprioten de baas blijven en de Turkse min derheid op het eiland zal worden onderdrukt. „De EU ziet dat wel zitten, die speelt het spelletje mee, zolang de Turken maar worden benadeeld. Ter wijl wij op alle fronten gelijk hebben. Heel Euro pa weet dat en toch laten ze ons vallen." hereniging zal alleen in het voordeel zijn van de Grieken en Grieks-Cyprioten, zeg gen de Turken nu. „Ik ga nog liever dood dan dat ik weer onder Griekse onderdruk king moet leven", zegt Ahmet Nazli. Nazli werkt in het Folk Arts Institute, waar Turks-Cyprische kunst wordt beheerd. Het instituut is gesubsidieerd door de EU. Ahmet is druk aan het werk in een gezellig ingerichte ruimte met handgemaakte spie gels en beelden. Tussen zijn werk door be klaagt hij zich over de EU. Die probeert volgens hem slechts haar fouten recht te zetten door uitingen van goede wil, door bijvoorbeeld geld te steken in verenigin gen voor het behoud van Cypriotische kunst en cultuur. „Cyprus wordt altijd in gezet als troef bij onderhandelingen van de EU met Turkije. Als we Europa niet te gemoetkomen, spreekt heel de wereld zich kritisch uit over ons. We worden bezetters genoemd, maar de EU weet dondersgoed dat ze fout zit." Na het referendum in 2004 werd Turks-Cy- prus beloofd dat het handelsembargo zou worden opgeheven. Die belofte is nooit na gekomen. De Turken zijn woedend, om dat de EU volgens hen het oprichtingsver drag van de staat Cyprus uit i960 heeft ge schonden door Grieks-Cyprus wel lid te maken. Dat verdrag bepaalt dat het eiland geen lid kan worden van een internationa le organisatie waar Turkije en Griekenland geen deel van uitmaken. Ahmet: „Ik ben hier geboren, mijn vader ook. Wij beroe pen ons op onze rechten uit i960. Alle EU-gelden die voor de invasie aan dit ei land zijn toegekend, zijn in het Griekse zui den gestoken. Daar zijn mensen steeds wel varender geworden, terwijl wij geen cent hebben gezien uit Brussel. De EU moet zich hiervoor verantwoorden." Als de zon onder is, wordt pas echt duide lijk dat de Turken hier een geïsoleerd be staan leiden. In Turkije zou zo'n plek aan zee dagelijks worden overspoeld door toe risten, er zou uit de bars knallende muziek klinken. Maar Noord-Cyprus verandert 's avonds in een ware spookstaat. Alleen in de stad Kyernia (Girne), aan de noordkust, valt nog wat te beleven. Verder is het een niemandsland. Noord-Cyprus is 's avonds een ware spookstaat. Alleen in de stad Kyrenia valt nog wat te be leven. foto Hans Celeijnse/CPD cafés waren altijd strikt gescheiden." Firat Pil emigreerde 24 jaar geleden uit het Zuid-Turkse Adana naar Cyprus. Hij hoop te dat zijn kinderen, die op Cyprus zijn ge boren, een Grieks-Cypriotisch paspoort konden krijgen. Veel Turks-Cyprioten die op het eiland zijn geboren, beschikken na melijk over deze pas, die toegang biedt tot de EU. Maar dat zijn Turken die voor de Turkse invasie van 1974 en de opdeling al op het eiland leefden. „Turken die later zijn gekomen, zijn hier absoluut niet wel kom. Niet alleen vanwege de Grieken. Ook de oorspronkelijke inwoners, en dan voor al de jongeren, die beschikken over een paspoort van de republiek Cyprus geven ons de schuld van al hun ellende", vertelt Pil. Zijn kinderen worden gediscrimineerd. „We worden zwartbaarden genoemd, om dat onze soldaten zich tijdens de invasie niet konden scheren en met snorren en baarden rondliepen. Mijn kinderen wor den gestraft, omdat hun vader Turks is. Terwijl ik van dit land houd." Pil denkt er dan ook niet aan terug te gaan naar het Turkse vasteland, al heeft hij het nog zo moeilijk. Al jaren heeft hij een sou venirzaakje, maar Turkse vakantiegangers zijn niet geïnteresseerd, en de toeristen blij ven weg. „Veel te veel gedoe om hier te ko men", weet Pil. Al het verkeer naar Noord-Cy prus verloopt via Turkije, di recte vluchten zijn er niet. Toeristen kunnen ook niet via het Turkse deel naar het zuiden. Een paspoort met daarin een stem pel van de Turks-Cypriotische staat wordt niet geaccepteerd. „Mijn zoon moest voor zijn studie tijdelijk naar Engeland", vertelt Pil. „Het deed hem pijn dat hij bij het vakje 'Staat' niks kon in vullen. In het buitenland lachen ze ons uit, omdat we vasthouden aan een natie die ei genlijk niet bestaat." Turkije bezette in 1974 de noordelijke helft van Cyprus om te voorkomen dat Grieken land het eiland zou inlijven. De Turken zien dat nog steeds als een reeël gevaar. Daarom zijn permanent 30.000 Turkse troepen op het eiland gestationeerd. Een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69