Frustraties in spookstaat Noord-Cyprus Loopneus v12 Zaterdag 17 februari 2007 PZC STANDPLAATS door Remco Reiding Laatst was ik in het ziekenhuis voor een testje. De uitslag kreeg ik uitge reikt in een kennelijk hergebruikte envelop waarop in rode letters het woord 'overleden' stond. Dat is niet best, zei ik. Maar de arts kon er niet om lachen. Gezondheid is in Rusland namelijk een se rieuze zaak, een doodserieuze zaak. Niet dat de behandeling altijd geweldig is, maar de angst voor ziekte zit diep in de Russi sche geest. Waarschijnlijk doordat het me rendeel van de Russen onverzekerd door het leven gaat Ik herinner me mijn reis over de Wolga op de Karl Liebknecht, een cruiseschip dat wat minder nieuw en luxueus bleek te zijn dan in de folders stond geschreven. We waren Mos kou nog niet uitgevaren of alle passa giers werden op het achterdek ontbo den. De crew werd voorgesteld en de arts hield een praatje. Veel begreep ik er niet van, maar de woorden 'dy- senteria' en 'cholera' deden een belle tje rinkelen. Onlangs was onze zoon ziek. Hij kuchte een beetje en had een loop neus. Doodziek dus, naar Russische begrippen. Mijn vrouw durfde hem niet naar het kinderdagverblijf te brengen uit vrees voor de boze reac ties van andere ouders, die onze zoon zouden kunnen zien als levens gevaarlijke verspreider van bacillen. Daar is al eens een toespeling op gemaakt op een ouderavond. Op het kinderdagverblijf van onze zoon is steevast de helft van de groep afwezig. Het is niet verwonderlijk dat Russische kinde ren voortdurend ziek zijn. Ze bouwen am per weerstand op, als ze voor elk wissewas je thuis worden gehouden, lijkt me. Ook het kind van een Russische vriendin is zel den geheel gezond. Ze vindt het volkomen logisch dat ouders ons zouden vervloeken, als we onze zoon met zijn loopneus niet thuis hadden gehouden. „Geheel terecht. Daar zou ik ook heel boos over worden." Vooral hygiëne is een terugkerende zorg. Kinderen leren snel, dus heeft onze vierja rige zoon die houding volledig overgeno men. Hij is, zo gezegd, aardig ingeburgerd. O wee, als ik na thuiskomst niet direct mijn handen ga wassen. De zeep goed in wrijven en daarna flink boenen natuurlijk. Goed afspoelen en handen afdrogen. Met het voortrazende verkeer in Moskou, Ninja Turtles of lugubere insecten maak je ons kleine mannetje niet bang. Maar als je het woord microben laat vallen, dan weet hij niet hoe snel hij naar de wasbak moet rennen. Gehoorza men is niet zijn sterkste kant, maar het gevaar van bacteriën hebben ze er op het kinderdagverblijf op één of andere manier wél in weten te stampen. Moskou staat niet bekend als de vriende lijkste stad op aarde, maar het is merkwaar dig hoe behulpzaam de inwoners zijn als het gaat om de gezondheid van ander mans kinderen. Als de temperatuur daalt tot onder de vijftien graden, word je op straat geheid aangesproken op het feit dat zoonlief geen sjaal draagt. Foei, wat een slechte ouders! Laatst sprak zelfs een man mij erop aan dat ik mijn muts niet had op gezet. Was ik helemaal van de pot gerukt?! Nee, wij buitenlanders zijn een stelletje barbaren die niets van gezondheid en hy giëne weten. Ondanks een eeuw minder beschaving weten Russen het beter. De sal monellabacterie onschadelijk maken door eieren onder de kraan af te spoelen? Na tuurlijk! Bij minus dertig in een wak sprin gen? Gezond! Ik was mijn handen en zet mijn muts op, maar er zijn grenzen. Al een week heb ik een loopneus. Maar doodziek of niet, ik blijf stug doorwerken. Punt uit. Cyprus zou de geboorteplaats zijn van Aphrodite, de godin van de schoonheid en liefde. Maar op het eiland valt van haar goddelijke invloed weinig te merken. Cyprus is sinds de Turkse inval in 1974 opgedeeld in een Turks en Grieks deel. De Turks-Cyprioten, enkele jaren terug nog voorstander van een verenigd eiland, willen niks meer weten van vrede met hun Griekse mede eilandbewoners. door Fidan Ekiz Bufferzone bewaakt door VN-troepen Souvereine Britse militaire bases Kyrenia 1 Morphou Nicosia Turkse republiek NOORD-CYPRUS In 1983 eenzijdig uitgeroepen, 203.000 inwoners Famagusta Polis Paphos CYPRUS Overwegend Grieks, 640.000 inwoners Limassol Larnaca GRIEKEN LAND infographic JD bron: CN, ANP De felblauwe ogen van Fi- rat Pil (55) steken sterk af tegen zijn gerimpelde, zonverbrande huid. „We voelen ons gedis crimineerd en buitengeslo ten", zegt hij. Pil steekt een Turkse Sam- sun-sigaret op. Vanaf zijn bankje kan hij de mediterra ne versie van de Berlijnse muur zien. Een betonnen afscheiding, prikkeldraad en VN-troepen scheiden hem van 'De andere kant', zoals de Turks-Cyprioten het Griekse deel kortweg noemen. Die andere kant is rijker, mooier en toeristi- scher. Terwijl het land van Pil formeel niet eens bestaat. Hereniging van beide delen van het eiland onder Euro pese vlag had het enorme verschil in wel vaart kunnen verkleinen, maar de noorder lingen staan met lege handen. Toch steun den zij in 2004 per referendum de hereni ging van Cyprus. Dat werd internationaal als een doorbraak beschouwd, maar het Griekse deel wilde niet. Daarmee hield het de Turkse eilandbewoners buiten de Euro pese Unie. Het noordelijk deel, met zijn 160.000 Turks-Cypioten, wordt internatio naal niet erkend sinds het zich onafhanke lijk verklaarde in 1983. Daarmee werd al leen het Griekse zuiden, de Republiek Cy prus, lid van de EU. Het was de zoveelste klap voor het armere en geïsoleerde noorden, dat al meer dan dertig jaar te kampen heeft met een inter nationaal handelsembargo. Per hoofd van de bevolking zijn de Turks-Cyprioten tien keer armer dan hun Griekse buren, en eco nomisch en politiek totaal afhankelijk van Turkije. Die band met Ankara redt de Turks-Cyprioten. Het is een vreemde gewaarwording om na anderhalf uur vliegen vanuit Istanbul te ar riveren op een eiland met palmen en ci troenbomen dat in niks op Turkije lijkt en toch zo Turks is. In het centrum dezelfde voedselketens en gsm-providers als in Tur kije. Alleen staat hier overal KKTC voor (Turkse Republiek van Cyprus). Uit een koffiehuis, waarvan de voordeur is afgeplakt met posters van Turkse voetbal clubs, klinkt muziek: Sibel Can, één van de bekendste Turkse zangeressen. Zelfs de geur, een mix van verbrand hout, döner en aarde, is hier hetzelfde. Ook de oude banden met het Verenigd Koninkrijk - de oude koloniale heerser - zijn nog duidelijk zichtbaar. Er wordt ook hier links gereden. Cyprus was een Britse kroonkolonie, tot het eiland in i960 onafhankelijk werd. „Onze soldaten zijn hier gekomen om een eind te maken aan de etnische conflicten die ontstonden na de onafhankelijkheid", vertelt Firat Pil. „Ook daarvoor waren we niet de beste vrienden. In Europa denken ze dat Turken en Grieken hier gezellig sa menleefden totdat de Turkse troepen kwa men. Dat is dus niet waar, onze huizen en Turks-Cyprio tische jonge ren houden zich op bij de grens tus sen het Turk se en Griek se deel van het eiland, foto Fidan Ekiz/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68