Zeeuwse kok Je moet er een beetje bezeten van zijn' v4 Zaterdag 17 februari 2007 PZC door René Schrier foto's Lex de Meester Het regent Michelinsterren, koksmutsjes van GaultMillau, eretitels, onderscheidingen en meestertitels voor Zeeuwse koks. Zowel binnen deze provincie als daarbuiten. Ze gaan met de ene na de andere titel aan de haal. Belgische gourmands zijn tegenwoordig in Zeeland te vinden. Dat was twintig tot dertig jaar geleden wel anders. Toen was het allemaal België wat de klok sloeg. Daar moest je zijn om lekker te eten. De Vlamingen haalden hun neus op voor de Nederlandse restaurants en kwamen hoog uit de grens over om een pannetje mosse len leeg te maken. Natuurlijk, er waren uit zonderingen, met toen vooral Inter Scal- des in Kruiningen al jaren op eenzame hoogte. Maar tegenwoordig is er geen spra ke meer van uitzonderingen. Zeeland heeft in totaal negen Michelinsterren ver deeld over zes restaurants. Met als huidige top Oud Sluis in Sluis, een van de twee driesterrenrestaurants in Nederland. En wie zich niet wenst blind te staren op het rode bijbeltje van de Franse bandenfabri kant kan er een andere gids, zoals de Gault Millau, bij pakken. Ook daarin staat weer Sergio Herman van Oud Sluis als beste chef van het jaar. En werkt niet Sidney Schutte uit Middelburg als chefkok in de Librije, volgens datzelfde GaultMillau het beste restaurant van het jaar? Schutte die in oktober nog toetrad tot het selecte gezel schap van Nederlandse meesterkoks. Maar ook buiten de traditionele restau rants zijn Zeeuwse topkoks te vinden. Zo zwaait Evert Vermandei de scepter in de verschillende keukens van het hoofdkan toor van Unilever in Rotterdam. Vlissinger Richard Ekkebus mag staatshoofden tot van de Zeeuwse koks. Mensen ook die met enige afstand de Zeeuwse culinaire wereld kunnen bekijken. Ben Willemsen stond ooit in het Middelburgse restaurant de Ge spleten Arent. Anderhalf jaar geleden be sloot hij uit het restaurant te stappen en het wat rustiger aan te gaan doen. Dat wil niet zeggen dat hij zijn koksmuts aan de wilgen hing. Hij kookt nog met vrienden in een kookclub, zit in jury's bij kookwed- strijden en valt af en toe in als een restau rant even zonder chef zit. „Volgens mij heeft het te maken met de Zeeuwse mentaliteit, dat tegenwoordig de jonge chefs het allemaal zo goed doen. Het heeft te maken met de dingen goed willen doen. Niet te bang zijn om iets aan te pak ken. Ik heb zelf ook altijd graag gewerkt met Zeeuwse leerlingen. Die hebben over het algemeen een degelijke instelling. Ze worden ook door anderen gevraagd, ook door restaurants van buiten de provincie. Richard Ekkebus is nog leerling bij mij ge weest." Willemsen is zelf geen Zeeuw. Hij komt uit Eindhoven, maar hij heeft ze wel goed leren kennen, de Zeeuwen. „Een Zeeuw zal zich niet snel op de voor grond dringen. Ze zijn bescheiden. Maar het zijn ook geen mensen die zich in res taurants eens goed te buiten gaan. Vooral .vroeger waren het vooral de Belgen die zijn clientèle rekenen in het restaurant van The Landmark Mandarin Oriental in Hong Kong. En Sjaak lobse uit Middelburg is een autoriteit in de instellingskeuken. Hij is meesterkok en jarenlang chef-d'equipe van het culinair nationale team. Het is misschien wel juist die concurrentie vanuit België geweest, die de Zeeuwen ge stimuleerd heeft er in de keuken een schepje bovenop te doen. Dat is wellicht de aanzet geweest voor het huidige succes van de Zeeuwse koks. Ze moesten opbok sen tegen toonaangevende chef-koks om hen heen. De PZC vroeg aan een aantal Zeeuwen die zelf hun sporen verdiend hebben in restau rants, sommige zelfs met Michelinsterren, naar de oorzaak van het huidige succes een goed restaurant wisten te waarderen. Theo Nolet in Yerseke zat vol met Belgen. Maar ja, de Belgen hebben in Zeeland al tijd al de lekkere hoekjes weten te vin den." Hij wijst er op dat je als leerling niet auto matisch een topkok wordt door alleen goed je best te doen: „Je moet het ook wel in je hebben. Je moet er een beetje bezeten van zijn. Het heeft alles te maken met be zieling. Als je niet iets met het vak hebt, zul je er niet komen. En dan is er natuur lijk nog de opleiding. Ik vind dat de oplei dingen in Zeeland, tegenwoordig is dat het ROC, ook wel goed zijn. Ze leveren goede leerlingen af Dat zag ik toen ik nog in het restaurant stond. Het zijn ook allemaal mensen uit de praktijk die daar lesgeven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60