Binnenlan Afscheid met gerust geweten Holt APK WD valt kabinet aan over harde aanpak werkende middenklasse 44.95 Dus... Makelaars voelen zich thuis op tabloid. Kijk op www.pzcadverteren.nl S j- Smak geld voor energiezuiniger maken woning 64.95 EZHZHiaBSSBIE W PZC Zaterdag 17 februari 2007 Cees Veerman neemt na vijfjaar afscheid als minister van Landbouw. door Peet Vogels den haag - De agrarische sector en de politiek stonden lijnrecht te genover elkaar toen Cees Veerman aantrad op Landbouw. Bij zijn af scheid roepen de boerenvoorman- nen dat ze nog nooit zo'n goede minister hebben gehad. Maar de dierenrechtenbeweging noemt zijn beleid middeleeuws. Dierenwelzijn loopt als een rode draad door de ambtsperiode van Veerman. Bij zijn aantreden woed de de discussie over het ruimen van gezonde dieren ter bestrijding van dierziekten. Nu krijgt hij het verwijt de meest dieronvriendelij ke minister van Landbouw uit de historie te zijn. „Die kritiek is onte recht. Ik neem met een gerust ge weten afscheid. We hebben de af gelopen jaren helemaal niets ver slechterd op het gebied van dieren welzijn. Integendeel, we kwamen stapje voor stapje verder. Natuur lijk had ik ook gewild dat er meer was gebeurd, maar we hebben te maken met Europese regels en de marges van het regeerakkoord." Veerman somt een reeks initiatie ven op die onder zijn bewind in gang zijn gezet. „We staken heel veel geld in onderzoek naar dieren welzijn. Zo is er nu de Volwaard kip, een langzaam groeiend vlees kuiken. In de varkenshouderij is er de Comfort Class stal en voor de melkveehouderij onderzoeken we nieuwe diervriendelijke stalsyste- men." Het zijn stappen naar een beter dierenwelzijn vindt Veer man. Zijn grootste wapenfeit vindt Veer man de mogelijkheid om preven tief te vaccineren bij een uitbraak van besmettelijke ziekten. Maar de animo is gering. Hobbydierhou- ders hikken aan tegen de hoge kos ten en professionele pluimveehou ders vrezen gevaccineerde dieren niet meer te kunnen verkopen. Veerman wordt geroemd om zijn Minister Veerman liet op 16 maart vorig jaar, de eerste dag dat pluimvee mocht worden ingeënt tegen vogelgriep, bij zijn boerderij in Goudswaard zijn kippen vaccineren. vermogen om mensen bij elkaar te brengen. „Toen ik aantrad was er in de nasleep van de dierziekten veel wantrouwen tussen boeren en de overheid. Ik ben in het be gin vooral bezig geweest met he len. Ik reisde direct naar de Velu- we af om het vertrouwen te her stellen." Bij spanningen in het kabinet zet te Veerman zijn capaciteiten als bruggenbouwer in. Volgens hem werd er dan ook geluisterd. Iets wat hij van de Kamerleden niet al tijd kon zeggen. „Als wetenschap per ben ik gewend te praten op ba sis van argumenten. Maar daar werd in de Kamer lang niet altijd naar geluisterd." Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl Jan Terlouw pleit voor schrappen van overdrachtsbelasting. den haag - Huizenkopers moeten nog dit jaar een flinke smak geld cadeau krijgen als zij hun nieuwe woning energiezuiniger maken. De overheid moet die beloning uit keren in de vorm van kwijtschel ding van de overdrachtsbelasting. Dat bepleit Jan Terlouw, oud-mi nister van Economische Zaken en nauw betrokken bij de Taskforce Energietransitie. Nu dragen kopers 6 procent overdrachtsbelasting af Terlouw, binnen Energietransitie verantwoordelijk voor 'Energiebe sparing in de gebouwde omge ving': „Leuk voor de fiscus die jaar lijks vier miljard euro opstrijkt, maar het is een betrekkelijk wille keurige belasting." Gebruik die be lasting als beleidsinstrument, zegt Terlouw. „Een gemiddeld huishou den kan zo 30 procent minder energie verbruiken door relatief eenvoudige maatregelen te nemen. De financiering van bijvoorbeeld betere isolatie is vaak een drempel voor kopers." Daarom moet de overheid de huizenkoper een fi nanciële prikkel geven, vindt Ter louw. De hoogte van de beloning kan afhangen van de gerealiseerde energiebesparing. Hoe meer ener gie er wordt bespaard door aanpas singen, des te minder overdrachts belasting de huizenkoper afdraagt. Het plan van Terlouw is in lijn met de invoering van energielabels door Brussel. foto foto Ed Oudenaarden/ANP Oud-minister van Economische Zaken Jan Terlouw wil huizenko pers belonen voor het nemen van energiebesparende maatrege len. AXEL, Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18, Telefoon 0115 - 56 20 45 BORSSELE, Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 GOES, Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15, Telefoon 0113 - 27 36 65 lywuare den haag - Oppositiepartij WD heeft de aanval ingezet op de nieu we centrum-linkse regering. Vol gens WD-leider Rutte worden vooral de middeninkomens hard getroffen door de plannen van het kabinet Balkenende IV. Een gezin met een modaal inko men zou er gemiddeld 1000 euro per jaar op achteruit gaan. Coalitie partijen CDA, PvdA en Christen- Unie zeggen dat de WD foutieve berekeningen hanteert. De VVD, die bij de Tweede Ka mer-verkiezingen zwaar verloor en uitkwam op 22 zetels, wil zich profileren als belangrijkste opposi tiepartij. In de peilingen voor de Statenverkiezingen, op 7 maart, doet de WD het echter goed. Volgen Rutte gaan de burgers er de komende vier jaar in totaal 4,8 miljard euro op achteruit. „Er wordt wel aan lastenverlich ting gedaan, maar dat komt vooral de lagere inkomens ten goede", al dus Rutte. Volgens de PvdA heeft de WD de berekeningen van het Centraal Planbureau 'niet begrepen'. keuring personenauto benzine diesel v.a. ïkltA Vrouwenpolderseweg 75.Telefoon 0118 - 59 15 24 Dijkwelstraat 59, Telefoon 0113 - 34 13 15 Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Voltaweg 33, Telefoon 0118 - 62 76 80 VLISSINGEN, Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER, Veersedam Auto Boerenweg 4, Telefoon 0111 - 41 26 86 ÏMBB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5