Asfalt slokt Schade bouwput theater nog altijd niet vergoed u 'Eén telefoontje zou voldoende zijn' Zeshonderd bewoners tegen Paletkunstwerk LOEWE. SP langer door met meldpunt voor WMO 3 O Zaterdag 17 februari 2007 pzc W Middelburg niet zonder meer akkoord met rapport contra-experts. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Omwonenden van de bouwput in Middelburg wach ten nog steeds op de beloofde ver goeding van de schade aan hun woningen. Over twee weken is het twee jaar geleden dat hun huizen verzakten door lekkages in de wan den en de bodem van de bouwput voor een nieuw theater. „Het merendeel van de mensen wacht volgens mij nog altijd op het bedrag dat op hun rekening moet worden gestort", zegt L. Cla- rijs, woordvoerster van de belan genvereniging Van A tot Z. „Ik heb niet op alle gevallen zicht: een deel loopt via de belangenvereni ging, een ander deel van de men sen heeft de eigen rechtsbijstands- verzekering ingeschakeld." Het probleem is dat de gemeente niet zonder meer akkoord gaat met de rapportage van de expert die de omwonenden zelf hebben ingeschakeld. Dat hebben ze ge daan omdat ze het niet eens wa ren met het schadebedrag dat de expert van de gemeente had vast gesteld. „En dat terwijl er met de gemeente was afgesproken dat het rapport van de schade-expert bin dend zou zijn", zegt Clarijs. „Nu meent de gemeente dat het nodig is om de contra-expert aller lei aanvullende gegevens te vra gen. Er is kritiek op de rapportage. Het argument is dat de gemeente het geld later ook weer terug moet zien te krijgen van de eigen verze kering, maar eerlijk gezegd is dat ons probleem natuurlijk niet." Volgens Clarijs wordt de discussie bemoeilijkt doordat bij de onder zoeken die in de loop der jaren naar de staat van de woningen zijn gedaan niet dezelfde uitgangs punten zijn gehanteerd. „Dezelfde scheur wordt op een andere ma nier benoemd. Onze schade-ex pert heeft maar besloten om de to- tale schade op te nemen en het be drag dat al is uitgekeerd voor de schade van de sloop van de kazer ne er weer af te trekken. Eigenlijk is die expert met een onmogelijke opdracht op pad gestuurd." Toen de schade ontstond, heeft de gemeente de omwonenden be loofd dat alle schade aan hun hui zen vergoed zou worden. Wethou- De afhandeling van de schade aan de woningen rond de theater bouwput verloopt traag. Over drie weken is het twee jaar gele den dat de huizen verzakten. der H. Kool-Blokland (CDA) heeft de omwonenden onlangs nog op het hart gedrukt dat alles goed zal komen. Clarijs zegt daar vertrou wen in te hebben. „De wethouder reageert positief." Kool-Blokland was gisteren niet in staat om een toelichting te geven op de situatie. Ondanks de toezeggingen van de gemeente is van een vlotte afhan deling geen sprake. Eerst werd ge steggeld over de voorwaarden van de regeling. Ongeveer een jaar gele den, rond de eerste verjaardag van de bouwput, kregen omwonenden de eerste schaderapporten in de bus. Een groot deel van de omwon den vond het bedrag dat daar in stond veel te laag. Bouwput Middelburg Op 3 maart 2005 werd een deel van de omwonenden van de bouwput geëvacueerd. Hun huizen verzakten vanwege lek kages in de put. Tientallen huizen in de buurt raakten beschadigd door de verzakkingen. De gemeente besloot alle hui zen in de Koningstraat te ko pen. Omwonenden in andere straten werd beloofd dat alle schade zou worden vergoed. MIDDELBURG - De wijkvereniging Zuid in Middelburg heeft tot nu toe zeshonderd handtekeningen opgehaald tegen het kunstwerk dat op het plein bij het wijkcen trum moet komen. De vereniging gaat nog door met de actie en roept iedereen op om op maart naar de wijktafel te ko men. Daar geeft cultuurwethou der F. Streng uitleg over het kunst werk, een labyrint van hekjes. Piet en Leny Poppe moeten familieboerderij verlaten voor N57. door Nadia Berkelder nieuw- en sint joosland - Toen de snelweg kwam in de jaren zes tig, was de boerderij de boerderij al niet meer. Het land verdween onder asfalt. De boerderij van de ouders van Piet Poppe aan de Nieuwlandseweg kwam in de ok sel van de snelweg te liggen. De nieuwe N57 brengt nog meer as falt met zich mee. Zo veel dat nu ook het oude huis moet wijken. Piet en Leny Poppe vertrekken - gedwongen - naar de andere kant van Nieuw- en Sint Joosland. Ze hebben in die jaren de stad langzaam naar zich toe zien ko men. Eerst Arnestein en de laatste jaren de Mortiere. Mooi was het daar, zegt Piet, vooral om te wan delen. „Het stond vol met mei doorns, er zaten bergen konijnen. Nu staat het vol met huizen: groot hoor, dat wel, maar met maar twee meter om te zitten." Terwijl de stad groeide, nam ook het verkeer toe. Last hebben ze er niet van, zeggen ze. „Je ziet nog eens wat", vertelt Piet. „Onge lukken ook, ja. Ze zitten regelma tig vast onder het viaduct. Toen we hier kwamen, was er natuur lijk ook wel verkeer. Maar ik denk dat het zeker verdubbeld is." Toen Piet klein was, sukkelde er af en toe een paard en wagen voorbij. „Als de bodewagen uit 's-Heeren- hoek voorbij kwam, elke dag om acht uur, dan riep mijn moeder: Het is tijd om naar school te gaan!" De Poppe's wonen al op 't Oliekot - zoals de boerderij genoemd wordt - sinds het begin van de vo rige eeuw. De opa van Piet Poppe nam hem in 1915 over van zijn schoonfamilie. Zijn vader was nog boer, het land liep tot bij de mo len aan de andere kant van de A58. Piet en Leny kwamen er wo nen toen vader Poppe overleed. Piet zelfheeft er nooit geboerd; hij was eerst melkboer. Later had hij een rijdende winkel. Iedereen die vanuit Middelburg via de Nieuwlandseweg over de A58 naar Vlissingen rijdt, kent de hobbyschapen van Poppe. De bees ten grazen onverstoorbaar vlak naast de oprit van de snelweg. „Daar in het hoekje", wijst Henk, „in de wei, daar komt het dubbele viaduct. De weg uit Goes komt daar over de schuur en hier, waar het woonhuis is, hier komt een tweebaansweg." De heren van Rijkswaterstaat dien den zich tien jaar geleden aan. „Ze wilden in '99 beginnen. Dat ging niet door omdat het geld op was. In 2002 kwamen ze weer langs, dan hoorde je maanden niks en dan kreeg je weer een brief." Leny: „De onzekerheid was groot. De go ten vervangen doe je dan ook niet meer." Piet: „Ze komen langs, ze 'Daar in het hoekje, bij de wei, daar komt straks het dubbele viaduct' hebben allemaal kennis, ook van juridische dingen, en jij weet niks. Maar nu zijn we tevreden hoor. maar we hebben wel acht jaar moeten onderhandelen." Ze nemen niet alleen afscheid van hun huis, maar vooral van de piekwaar hun herinneringen lig gen. „Het zal veranderen", zegt Piet. „Het wordt natuurlijk druk ker hier. Daar aan de overkant ko men geluidsschermen en geluids wallen. De nieuwe weg loopt straks over de Westelijke Oude Ha- vendijk." „We gaan echt niet met plezier weg. Ons huis wordt in november gesloopt. Voor die tijd kappen ze alle bomen in de buurt. Daar zijn ze natuurlijk al mee begonnen langs de rijksweg. Nee, die boom die in de tuin ligt, is met de storm omgewaaid, bovenop het schapen kot. Die waren gelukkig in de ande re hoek van de wei. Ze mogen trouwens wel een beetje opschie ten met kappen, als ze voor het broedseizoen klaar willen zijn. Kijk, de eksters zijn daar al aan hun nest begonnen." Comfortabel televisiekijken in bioscoopformaat. KOOP BIJ DE MAN... DIE T OOK REPAREREN KAN! Concept L 26 ffran HÖ-LC beefecfein ir, i 6:9 tomaat 85 reed? (HDMl interface ind HDCR ffigfefefatette (pffi-ï/C Cfipttegeed licit 500 di'ni-. Contest 120Ü.1 Resolutie: 1366 x 768 pixels CRX® Souwteysfem, 2 speakers,? speakers (2x20 W) HeuriQiroonililver 3 jaar Loewe-gaiaitle Prig: 6 999,-" Eveneens verkrijgbaar in 32 inch beetKbermfcrmaat: (E 1.2s9.-'i TECHNO JANSSEN Scheldestraat 82 Vlissingen, tel. 41 57 37 Vlissings echtpaar kreeg na heup-operatie geen hulp via WMO-loket. door Selma Osman VLISSINGEN - Alsof de deur voor hun neus werd dichtgeslagen. Zo voelden Tony en Magda Som- meijer zich toen de gevraagde hulp na een heupoperatie niet op gang kwam. Ze dienen een klacht in bij de gemeente Vlissingen. Het nieuwe WMO-loket van de ge meente werkt niet, vindt het Vlis- singse echtpaar. „Ik voel me mach teloos en boos", vertelt Magda Sommeijer. „In december werd mij aan de balie verteld dat ik het met één telefoontje allemaal goed zou komen: 'Wij regelen alles voor u'. Dat hebben we ook tegen de transferverpleegkundige in het zie kenhuis gezegd." Maar toen Tony Sommeijer begin januari thuiskwam met zijn nieu we heup, moesten zij zich plots zelf bij het Centrum Indicatiestel ling Zorg (CIZ) melden. 'Lam' voelde Magda Sommeijer zich op dat moment. Omdat ze MS-patiën- te is en niet veel zelf kan, had ze juist tijdig om hulp gevraagd. „Toen ik half november op het ge meentehuis kwam, moesten de ambtenaren nog op cursus. Een maand later kreeg ik te horen dat ik verzekerd was van hulp." Samen met een goede vriendin slaagde Magda er in om haar man thuis zelf te verzorgen. „Maar het was zwaar. Vooral het aankleden en hulp bij het plassen." Op de eerste aanvraag bij het CIZ heeft het paar nooit iets gehoord. Wel kwam er - na tussenkomst van de thuiszorgwinkel en een me dewerker van Zorgstroom - een uitnodiging van het CIZ voor een gesprek over de tweede aanvraag: vlissingen - De SP Vlissingen stelt ook de komende week een meld punt in voor reacties op de nieu we Wet Maatschappelijke Onder steuning. De afgelopen week lever de één (positieve) reactie op. De te lefoonlijn blijft tot en met vrijdag open: 0118-412306 (19-21 uur). Via de site www.vlissingen.sp.nl kan een vragenlijst worden ingevuld. een beroep op het collectief ver voer. Tony Sommeijer: „Op de 21e moet ik komen voor die taxipas. Als het goed is, ga ik straks met mijn eigen auto." Kennissen brach ten hem de afgelopen tijd drie keer in de week naar de fysiothera peut. Als dat niet lukte, liet hij zich door een taxi vervoeren. De late respons komt voor Som meijer als mosterd na de maaltijd: „Er zou één loket komen. In feite is de ambtenarij alleen maar toege nomen." Ook zijn vrouw is teleur gesteld in het systeem. Ze stuurde brieven naar de Vlissingse gemeen teraad, CIZ en het Klaverblad en spreekt binnenkort met wethou der Ellie Walrave. Niet om zich af te reageren, maar uit idealisme: „Ik wil andere mensen deze ellende besparen." Magda en Tony Sommeijer: „Aanloopproblemen met de WMO zijn geen ex cuus. Als het misgaat, spring er dan adequaat op in." foto Ruben Oreel www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32