Zeeland PZC Twijfels over besteding Fonteynegeld Makelaars: wees alert bij Scheldekwartier WALCHEREN 47 37 Z^euwse Ü333B Kleingeld Danny Blind komt niet in een gespreid bedje bij Sparta Provinciale politiek voor dummies Zaterdag 17 februari 2007 Reageren? reactie@pzc.nl Stichting gaf tonnen niet alleen uit aan acties in binnenstad. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Hoewel wethouder C. Seijbel vorige week nog nadruk kelijk zei van niet, lijkt er toch geld van de stichting Fonteyne Activi teiten te zijn gegaan naar onderne mers in de Vlissingse binnenstad. Dat blijkt uit het budgetoverzicht van de stichting Fonteyne Activi teiten. Die organisatie is eind 2005 opgericht om bezoekers vooral in de binnenstad te laten blijven. Eve nementen zouden hen moeten af leiden van de Fonteyne-bouwput, zodat winkeliers geen omzetver lies zouden lijden. De gemeente legde drie ton in, bouwer BAM gaf een halve ton, van ondernemers kwam driedui zend euro. Samen met de verhuur van Oude Markt 22 en verkoop van de inventaris van het voormali ge café aan de Oude Markt had de stichting Fonteyne Activiteiten een budget van 418.000 euro. Daarvan blijkt nu ruim anderhal ve ton te zijn uitgegeven aan het Sint Jacobscafé. Eenderde daarvan ging op aan huur. De rest zou zijn besteed aan onder meer inventa ris, inrichting en koffiemachines. Op de bovenetage van het koffieca- fé kunnen bezoekers terecht voor informatie over de bouwactivitei ten. Beneden is een caféruimte. Verder is geld besteed aan kantoor inventaris, telefoonkosten en orga nisatiekosten. Dat zijn enkele dui- Uit het budgetoverzicht van de stichting Fonteyne Activiteiten blijkt maar een marginaal deel van het budget te zijn besteed aan activiteiten in Vlissingen. zenden euro's. Daarnaast reserveer de de stichting voor de seizoenen 2005 en 2006 66.000 euro aan sala riskosten. Wie daarmee is betaald, staat er niet bij. Het bestuur van de stichting in elk geval niet. Dat zegt ex-bestuurslid en onderne mer A. Knuyt. Volgens hem ging het geld naar een ambtenaar die zich fulltime met de stichting be zighield. De stichting gaf subsidie aan 'diver se projecten', deelname aan festi vals en evenementen en besteedde ongeveer 65.000 euro aan eigen ac ties. Dat waren de kunstroute van Carina Dumais, activiteiten van de winkeliersvereniging, het winter- festijn en kerstbomen. Maar het lijkt er ook op dat een on dernemer geld heeft gekregen van de stichting. Onder het kopje huur is een bedrag van 50.000 euro weg gezet voor bakkerij Daane, 'ten las te van het centrumplan'. De bakker geeft geen commentaar. Toch noemt C. van Dalen van de Christenunie de uitgave opmerke lijk. Hij heeft het overzicht inge zien en vroeg wethouder Seijbel vorige week al om opheldering. „Er staan bedragen in het rapport waar ik vraagtekens bij plaats. Bij voorbeeld een grote post voor in ventaris en huur van het koffieca- fé. Dat zijn geen acties die mensen aantrekken om naar de stad te ko men. Dat had ik wel verwacht." Van Dalen betwijfelt de juiste be steding van het geld. „Zeker als ik zie dat ondernemers alleen maar minder omzet hebben gehaald." Wethouder Seijbel wil niet inhou delijk reageren op het budgetover zicht. „Ik heb de definitieve cijfers zelf nog niet gezien. Daar wordt hard aan gewerkt op het stadhuis." De evaluatie, met financiële bijslui ter, komt in maart naar buiten. Zonder nieuwe aanwas bouwt Vlissingen voor leegstand elders in stad. door Wendy van den Hurk vlissingen - Om het Scheldekwar tier te vullen, zullen overheden wel moeten zorgen voor werkgele genheid. Anders is het bouwen voor leegstand elders in de stad, waarschuwen makelaars in Vlissin gen. Al jaren gaat Vlissingen er in inwo nertal op achteruit. Wacht maar, reageerde burgemeester Van Dok onlangs op de jongste cijfers, er ko men enkele grote bouwprojecten aan. Die zouden voor Vlissingen de Grote Slag moeten inluiden. Maar of een nieuwe wijk als het Scheldekwartier meteen ook een stroom nieuwe inwoners met zich meebrengt, is nog maar de vraag. „Dan zullen overheden moeten in zetten op werkgelegenheid", stelt makelaar Bert Bimmel. „Dat is iets voor de nieuwe Provinciale Staten: haal die WCT hierheen. Maar ook de gemeente kan eraan bijdragen. Die moet scherp letten op welke nieuwe ondernemers ze binnen haalt. Ik vraag me af of bedrijven wel zo gretig zijn om zich hier te vestigen. Passiviteit is funest. Ik heb het idee dat de gemeente daar wel wat harder aan mag trekken." Anders verplaats je alleen maar ou deren uit andere wijken van de stad, denkt Bimmel. Óf je haalt al leen maar uitgewaaide Zeeuwse ge pensioneerden terug, voorspelt col lega Arie Dingemanse van Orisant Makelaardij (voorheen Scaldis). „Ik verwacht dat er veel apparte menten komen in het Schelde kwartier. Ik denk alleen dat er min der vraag naar is dan wordt aange nomen. Dat zie je wel bij de Vloot, op het oude bunkerterrein. De ver koop gaat moeizaam. Het is belang rijk dat in het Scheldekwartier ook aan starters wordt gedacht. Zorg voor diversiteit. Anders ben je aan het bouwen voor leegstand." Hoewel Dingemanse het master- plan 'nog erg futuristisch' noemt, Makelaars waarschuwen dat Vlis singen niet alleen nieuwe wonin gen in het Scheldekwartier moet bouwen, maar ook meer werkge legenheid moet scheppen. vindt Arthur Aerssens van Aers- sens Pateer de maquette veelbe lovend. „Het Scheldekwartier wordt absoluut anders dan andere wijken. Dat moet ook. Zoiets als Kop van Zuid in Rotterdam. Al leen moet de gemeente er niet zo maar ineens duizend woningen la ten neerzetten. De stad heeft veel kleine bouwprojecten. Twaalf hui zen in Walstraat-Zuid, dertig aan de Zaaihoekweg, veertien aan de Koudekerkseweg. Vlissingen is am bitieus. Of dat terecht is, dat is nog steeds de constante vraag." Die versnippering is typisch Vlis singen, vindt Bimmel. Zijn advies luidt: „Smeer de bouwfases van het Scheldekwartier goed uit. Hoe wel de gemeente dat zelf wel weet. Die is niet bepaald van gister." Tip? redactie@pzcnl Afrekenen in zijn stamkroeg is niet het sterkste punt van die man uit Terneuzen. Hij probeert steevast met gepaste munt te be talen, maar steekt daar wel erg veel tijd in. Laatst was het weer zover. De man nam zijn tijd, gooide al zijn kleingeld op de toog en telde het verschuldigde bedrag netjes uit. Hij vertrok met een vriendelijke groet. Na een paar minuten kwam hij terug, een besmuikte glimlach om de mond. Enigszins bedrem meld meldde hij de reden van zijn terugkeer: toen hij bij de parkeer automaat wilde betalen, bleek hij geen cent meer op zak te hebben. Het geld van de stichting Fonteyne Activiteiten was bedoeld om met activiteiten de Vlissingse binnenstad, on danks alle bouwoverlast, toch aantrekkelijk te houden. De vraag is nu of het daar ook aan besteed is. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31