De padden ontwaken Slufters zijn zeldzaam 24 Zaterdag 17 februari 2007 PZC In het voorjaar trekt de pad naar het water, foto Chiel Jacobusse Padden worden tijdens de voorjaarstrek massaal dood gereden. Misschien komt dat ook wel omdat ze onbe kommerd rondhuppelen, ver trouwend op hun gifklier. Wie een pad vastpakt, krijgt prompt een natte hand om dat het dier gif afscheidt. Een hond die een pad in de bek neemt loopt langdurig te kwijlen. door Chiel Jacobusse Padden worden nu heel anders gewaar deerd dan een paar generaties geleden. De nachtelijke en wat geheimzinnige le venswijze, de wrattige huid en het bezit van een gifklier riepen bij onze voorouders ge voelens van weerzin op. Nu worden padden in verband gebracht met een schoon milieu en helder water. Overzetacties om het enorme aantal doodgere den padden wat terug te brengen mogen op al gemene sympathie rekenen en de meeste vij vereigenaren zijn blij als zich een pad in de tuin vestigt. Hoewel dat laatste nog wel eens wil veranderen als het een rugstreeppad is die gedurende de paartijd hele nachten lang zijn kraakstem laat horen. Padden zijn koudbloedige dieren die voor hun energie afhankelijk zijn van directe zonne warmte. Ze brengen het ongunstige wintersei zoen door in winterslaap, diep verborgen in zelf gegraven gangen of in andere holten, zoals verlaten muizenholen, in kelders en schuurtjes of diep weggedoken tussen het bladafval. Al heel vroeg in het voorjaar ontwaken pad den uit hun winterslaap. Eerst de mannetjes en daarna de vrouwtjes. Direct als ze bij hun positieven zijn gaan ze op trek naar het water voor de voortplanting. Veelal paren ze in de poel waar ze geboren zijn en daar worden ook de - tot 4 meter lange - eisnoeren afgezet. Vaak verblijven padden in de paartijd in flinke groe pen bij elkaar. Dit jaar waren al vanaf januari trekkende pad den te zien, maar normaal begint de trek pas in februari - maart. Het is altijd weer door de vele verkeersslachtoffers dat je merkt dat de paddentrek begonnen is. De paddevisjes van de gewone pad zijn -net als de volwassen dieren- giftig en daarom worden ze door vissen en andere rovers met rust gela ten. Kikkervisjes van groene kikkers en vooral boomkikkers worden wel veel opgevreten door onder meer stekelbaarzen en daarom gedijen die alleen goed in regelmatig onderhouden poe len met weinig vis en andere roofvijanden. Pad den stellen dus niet zoveel eisen aan het be heer. Dat laatste wil overigens niet zeggen dat je je over de pad nooit zorgen hoeft te maken. Veel dieren brengen maar een deel van hun levens cyclus door in onze natuurgebieden en daarbui ten kan van alles misgaan. Van trekvogels die omkomen bij droogte in Afrika tot sterns die op open zee de zandspie- ring voor hun neus zien weggekaapt en pad den die en masse doodgereden worden in het moderne snelverkeer. Als beheerder moet je ook de blik naar buiten richten en zonodig actie ondernemen. Juist in dat wat we 'extern beheer' noemen kan ontzet tend veel tijd gaan zitten. tekening Adri Karman Ze zijn zeldzaam geworden en worden dan ook gekoesterd. Getij- dengebieden waarin zout water vanuit zee door een geul in de dui nen het land kan binnendringen. Met een deftig woord: een slufter. In Zeeland zijn er nog twee. Eén eeuwenoude, namelijk die in het Zwin. En één jongere slufter, die door mensenhanden gemaakt is op het voormalig werkeiland Neel- tje Jans in de monding van de Oos- terschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24