Consument iet vloekgehalte van dit gereedschap? draaier Waarom ligt de ene zaag veel lekkerder in je hand dan de andere? Lottie Kuijt-Evers heeft het voor haar baas TNO haarfijn uitgezocht. door Wil Gerritsen handen. Hij bouwde een schuur achter ons ouderlijk huis en verder ook een dakkapel. Zelf was ik regelmatig zaterdags bij hem in de garage te vinden. Nu maak ik zelf als hob by houten speelgoed." De mensheid bedient zich sinds de oude steentijd van handgereedschap, maar de werktuigevolutie is na pakweg een slordige 2,5 miljoen jaar nog niet helemaal doorge drongen tot de bouwmarkt. Althans qua comfort: dat overstijgt in een enkel geval het niveau van de vuistbijl nauwelijks. Lottie Kuijt-Evers: „In de bouwmarkt vind je bijvoorbeeld zagen met een handgreep waar in uitsparingen - boogjes - voor je vingers zit ten. Leuk bedoeld, maar de handen van de meeste mensen passen er niet in. Dat voelt ongemakkelijk aan. Kunststoffen handgrepen bevatten vaak spleetjes of braampjes die echt gaan irriteren. Dure zagen hebben een 'soft- greep'. Die voelen veel prettiger dan plastic grepen." Overigens verkiezen veel timmerlui toch de vriendelijk geprijsde handzagen, zo merkte Lottie Kuijt-Evers op: „Waarom? Stuit je op een spijker, dan kun je de zaag weggooien." Hoewel in haar studie het zaagblad be langrijker voor het comfortgevoel bleek te zijn dan de handgreep, advi seert ze kopers de zaag toch even te 'voelen'. PZC Zaterdag 17 februari 2007 21 ETALAGE GEEN ZADELPIJN MEER Aan een voetafdruk kun je aflezen of de voet goed functioneert. De bipsafdruk vertelt ook wat: na melijk op welk zadel je lekker kunt zitten. Bij de Bike To taal-winkels weten ze er alles van. Ze werken met een zadel meetsysteem. Eerst moet je op een kartonnen plaatje op een stoel zitten. De onderste botjes van het bekken, waarop we zit ten, drukken op het karton. De fietsenspecialist meet de af stand. Hij voedt de computer met een aantal gegevens. Vervol gens rolt er een zadel-advies uit. Zie ook www.biketotaal.nl MOB! E T-Mobile verblijdt bellend Nederland met een nieuw type toestel. Ze maken het zo exclusief dat er een voor inschrijving is gestart op 14 fe bruari, en wel op www.t-mobi- le.nl/ameo. Het is niet zomaar een mobieltje, deze zilverkleuri ge Ameo, maar een complete pda met alles erop en eraan. Zo als een snelle breedband-inter- netverbinding, geïntegreerde gps-ontvanger, 3 megapixelca- mera en een muziek- en video speler. Het belooft een ideaal ap paraat te zijn om mobiel mee te werken. Prijs is afhankelijk van het gekozen abonnement. „De bouwmarkt zou eigenlijk houten mate rialen moeten klaarzetten, zodat de klant de zaag kan uitproberen." Kuijt-Evers analyseerde verder het gebruiks- comfort van verschillende schroevendraaiers. Opmerkelijke vondst: de kleur beïnvloedt het comfortgevoel. Twintig klussers testten een reeks schroevendraaiers, waarvan twee identiek. De ene was wit, de ander rood. De rode kreeg de voorkeur van de klussers. Rood is kennelijk een symboolkleur voor de associatie 'puike schroevendraaier'. Andere bevinding: „Bij het schroevendraaien knijp je en draai je tegelijk. De diameter van de handgreep bepaalt de mate van knijp- kracht. Anders gezegd: bij een optimale dia meter heb je minder spierspanning nodig." Lottie Kuijt-Evers vindt daarom dat fabrikan ten rekening moeten houden met de grootte van de handen: de ene klusser heeft immers grote klauwen, de ander kleine grijpertjes. „Waarom brengen de fabrikanten geen schroevendraaiers in drie maten op de markt?" De onderzoekster bestudeerde ook het com fort van kwasten. Voor professionele schil ders telt vooral de kwaliteit van de haren: niet te stug, niet te soepel en de sprietjes mo gen vooral niet losraken. En: hoe langer de schilder een kwast gebruikt, hoe prettiger hij hem vindt. „De kwast 'gaat naar je hand staan', zeggen ze. Doe-het- zeivers gooien de kwast na één keer gebruik weg. Ze hebben een hekel aan het schoonmaken." TNO heeft bij klussers en broodschilders een nieuw type kwast getest, waarbij de nadruk op een goede balans ligt: de kwast met de zware 'kwastkop' (die onbalans teweegbrengt) heeft een verdikking aan de top van de greep, als een soort contragewicht. Zo zou hij lekkerder in de hand moeten liggen. De doe-het-zelvers vonden dat heel aangenaam, de schilderprofs allesbehalve: „Zij hebben lie ver hun oude, vertrouwde kwast." SCHROEVENDRAAIER WATERPOMPTANG ..Die handgreep is veel te klein. Ook is hij te glad, ofschoon er een poging is gedaan de greep op te ru wen. Onprettig materiaal. Scherpe hoekjes: daar krijg je last van met drukken. 'Softgrips' zijn veel pretti ger. Tip voor de consument? Ge bruik de goede bitmaat, dat spreekt. Probeer hoe hij in de hand ligt. Hij mag geen bramen, randjes, of grote groeven hebben." „Deze heeft een hoog vloekgehal te. Ik krijg meteen ruzie met dit type, over de verschillende instel lingen. Bovendien heeft deze tang veel speling. De grepen zijn vrij hoekig. Een vloeiender lijn zou prettiger in de hand liggen. De handgrepen zouden langer mogen zijn. Grote handen komen in con flict met de uitsteeksels aan de greep." IJZERZAAG „Hiermee kun je alleen zagen als je je pols in een 'knikstand' houdt: ongunstig voor je gewricht. De greep zou meer verticaal moeten worden om dat nadeel te onder vangen. De greep is een beetje pri mitief en ook glad. Bij het zagen glijd je over de handgreep." AFBREEKMES „Die ribbeltjes. Vreselijk. Je ziet di rect het patroontje in je hand. Dit hier is een vingerstop, zodat je niet uitglijdt, maar of die groot ge noeg is, betwijfel ik. Het mesje kan niet terug in het lemmet; niet zo veilig. Het mes is vrij smal en dat is onhandig. Ik mis houvast en ik wil méér grip en stroefheid." BIOTEX WAST JASSEN Wast u uw jas weieens? Nooit, of bent u een van de doorsnee Neder landers die het 1 a 2 keer doet? Mensen zijn bang de waterafsto tende laag te beschadigen, signa leerden ze bij Sara Lee, de moe dermaatschappij van Biotex. Dus bedachten ze een nieuw, specifiek hoofdwas- middel: Bio tex Buiten. SiBl Ze zijn zo trots als een aap, want Biotex Bui ten is als eni ge wasmid del voor wa terafstoten de kleding in de super- markt ver krijgbaar, 'gewoon tussen de andere was middelen'. Dat zal ongetwijfeld niet lang meer duren. De prijs: 4,99 euro. NS 1 ATJE Een speciaal matje moet helpen wiegendood te voorkomen. Het sensormatje let op de (ademhalings)bewegin- gen. Wanneer de baby minder dan acht keer per minuut be weegt of als er twintig seconden lang geen beweging wordt gere gistreerd, slaat de Nannycare alarm. Het matje is geschikt voor kinderen tot ongeveer twee jaar en tot vijftien kilo. Het kost 110 euro. Meer informa tie: www.nannycare.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21