Ouderen zijn hard nodig Samenleving moet die oudjes niet Nederlandse grens Brussel verlaagt groeiverwachting voor Nederlandse economie 1 6 Zaterdag 17 februari 2007 PZC Zeeuwse bedrijfsleven neemt steeds meer 50-plussers aan. door Jeffrey Kutterink goes - Langzaam maar zeker besef fen Zeeuwse werkgevers dat ze niet meer om ouderen heen kun nen. „De wal keert het schip." Die conclusie trekt R. van Leest van het Regionaal Platform Ar beidsmarktbeleid Zeeland (RPA). Combinatie ICZ mag fietspassage aanleggen goes - Infra Combinatie Zuid-West heeft haar eerste order binnengehaald. De combinatie van vier Zeeuwse bedrijven mag van de provincie Zeeland de fiets passage op de sluis van Veere aan leggen. Met de opdracht is 350.000 euro gemoeid. ICZ bestaat uit Koninklijke Holle- stelle (Goes), Istimewa Elektro (Vlissingen-Óost), Noordhoek Di ving (Zierikzee) en Van Der Straaten (Hansweert). De bedrij ven pakken gezamenlijk het pro ject aan. Ze vervangen de houten sluisdeuren, evenals de werktuig bouwkundige en elektrotechni sche installaties. Ook worden sta len loopbruggen aangebracht. Het werk wordt voor de zomer opgele verd. De samenwerking moet lei den tot minder faalkosten en over schrijdingen van budget en tijd. Budelpack neemt Duits bedrijf over poortvliet - Budelpack Internatio nal wil zeepfabrikant Hirtler in het Duitse Heitersheim overne men. De koop versterkt de positie van Budelpack op de Europese markt van bad- en douchezepen. Budelpack, met een vestiging in Poortvliet, stelt dat de koop 'per fect' past in de strategie om uit te breiden. De overname heeft geen gevolgen voor de 93 mensen die bij Hirtler werken. In december werd bekend dat de vier bestuurs leden van Budelpack in Poortvliet het bedrijf opkopen. Met de mana gement buy-out kan de Budelpack Groep versneld doorgroeien, stel de de directie. Begin januari zochten 3580 Zeeuw en tussen de 50 en 66 jaar een baan; 159 minder dan in 2005. „De Zeeuwse arbeidsmarkt staat onder druk door de vergrijzing, de ontgroening en de hoogconjunc tuur. Meer ouderen, minder jonge ren en toch zijn er meer mensen nodig. Door de grote vraag ont staat een tekort aan jonge werkne mers." Het RPA en het Centrum voor Werk en Inkomen zijn er al jaren mee bezig, zegt Van Leest. Cor Stavenuiter (58) solliciteert in drie jaar zeker zeshonderd keer door Jeffrey Kutterink vlissingen - Hij snapt er niets van. „Iedereen moet tot zijn 65e doorwerken, vindt de regering. Maar de samenleving moet van die oudjes niets hebben. Hoe graag ik ook wil, mij nodigen ze niet uit voor een gesprek." Zeker 600 sollicitaties heeft Cor Stavenuiter (58) de afgelopen drie jaar de deur uitgedaan. De eerste uitnodiging voor een gesprek kwam pas een paar weken geleden binnen. 'Helaas past u niet in het profiel' luidde de afwijzing. Een standaard antwoord, verzucht hij. „Ook al voldoe ik precies aan de ei sen die zijn gesteld. Je kunt bedrij ven niet betrappen op leeftijdsdis criminatie; maar het gebeurt wel." Bijna 20 jaar lang werkte Cor bij Trefcenter in Vlissingen. Na de overname door KBB koos hij voor een regeling, „laren heb ik de lei ding gehad over tientallen men sen. Na de koop mocht ik vakken vullen. Daar had ik geen zin in." Op zijn 42e incasseert hij een af koopsom en besluit een cadeau winkel te runnen. Op franchiseba sis. „Leuk werk, maar na zes jaar ging de franchisegever failliet. Zelf standig doorgaan zat er niet in." Via een uitzendbureau rijdt Cor een tijdje taxi en schrijft ondertus sen zijn vingers blauw. Na een kort avontuur bij Agriland in Ter- neuzen staat de dan 55-plusser als nog aan de zijlijn. %oOm zijn uitkering niet kwijt te raken, grijpt een reïntegratiebu- „Als werkgevers de vacatures wil len invullen, dan moeten ze of ouderen of mensen van buiten de provincie aannemen." Dat laatste is niet gemakkelijk, omdat ook de druk op de arbeidsmarkt in omlig gende provincies net zo groot of Werkgevers hebben ouderen no dig om vacatures in te kunnen vullen. Het heeft jaren geduurd, stelt het platform Arbeidsmarkt beleid, maar het besef komt. reau hem bij de kladden. Na een sollicitatie- en motivatiecursus, mag de Vlissinger de cursus veilig heidskunde gaan volgen. „Bedrij ven krijgen subsidie voor dat soort projecten. Na een half jaar leren, heb je een baangarantie voor een half jaar. Slechts een paar maan den adviseerde ik bedrijven. Daar na hield het op. Het bedrijf had zijn subsidie en de cursisten ston den weer op straat. Met een diplo- nog groter is. „We onderzoeken dan ook of we in navolging van de Grijsgroene Motor - een project om meer ouderen aan het werk te krijgen - mensen kunnen werven van over de grens. Dat idee staat nog in de kinderschoenen." Voor werkgevers zijn er geen obsta kels om ouderen in dienst te ne men, meent Van Leest. „De salaris- wensen zijn natuurlijk anders dan van een jongere werknemer. Daar staat meer ervaring en een grotere ma en onvoldoende werkerva ring." Uitkeringsinstantie UWV schreef Cor vorig jaar een brief. Of hij alsjeblieft niet alle sollicitatie brieven wilde doorsturen. „Dat kan het systeem niet aan." De helft van de bedrijven reageert niet eens. „Natuurlijk schrijf ik ook om de WW-uitkering veilig te stellen." Maar werken wil de Vlis singer wat graag. „Ik mis de span ning van een werkdag. Dat een loyaliteit tegenover. Werkgevers denken dat jongeren 'makkelijker zijn te kneden' en dat ouderen va ker ziek, zwak en afwezig zijn. Dat is niet waar. Ouderen zetten zich juist heel erg in voor het bedrijf, zo blijkt in de praktijk." Van Leest verwacht dat 2007 het jaar van de oudere werknemers wordt. „Je zult dit jaar zien dat werkgevers juist meer ouderen in dienst gaan nemen. Ze zullen wel moeten als ze de vacatures willen invullen." foto Lex de Meester baas achter je vodden zit en vraagt of het werk al af is." De bazen boe tes opleggen vindt Cor niets. „Ze stimuleren om ouderen in dienst te nemen is veel beter." Niet overal wordt zo met 'oudjes' omgesprongen, vertelt hij. „Een vriend in Engeland is een jaar ouder dan ik. Hij is pas van baan veranderd. Desgevraagd weliswaar. Vanwege zijn ervaring. Dat is daar gebruikelijk. Zo kan het dus ook." Voorspelling van Europese Commissie 0,1 procent omlaag. door Gijs van Wetten brussel - De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, verwacht dat in 2007 de economische groei in Ne derland 2,8 procent zal bedragen. Dat maakte de commissie gisteren bekend. Vooral de consumentenbestedin gen blijven naar verwachting een belangrijke bijdrage leveren aan de groei. De voorspelde groei is iets lager dan de Commissie in november verwachtte. Toen ging Brussel uit van 2,9 procent. De Europese Com missie liet verder weten dat zij ver wacht dat de inflatie in Nederland dit jaar zal uitkomen op 1,7 pro cent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte eerder deze week bekend dat de Nederlandse economie vorig jaar 2,9 procent is gegroeid. Ook de vooruitzichten voor de ar beidsmarkt zijn volgens Brussel gunstig. De werkloosheid daalt in Op de arbeidsmarkt kan volgens EU dit jaar een tekort aan werk nemers ontstaan, met name in de bouw en de zakelijke dienst verlening 2007 verder en in sommige secto ren, met name de bouw en de za kelijke dienstverlening, kan zelfs een tekort aan arbeidskrachten ontstaan. Voor de gehele EU verwacht Brus sel in 2007 een economische groei van 2,7 procent. De eurozone komt naar verwachting uit op 2,4 procent. Beide cijfers zijn hoger dan de raming in november, maar iets lager dan de groei van 2006. Volgens Brussel komt de inflatie in de EU uit op 2,0 procent en in de eurozone op 1,8 procent, waar die vorig jaar in beide gevallen nog 2,2 procent bedroeg. De daling is met name te danken aan de gezak te prijs van ruwe olie. Den Haag schrapt beperkingen nieuwe EU-ingezetenen. door Lianne Sleutjes den haag - Bijna drie jaar nadat acht Oost- en Midden-Europese landen bij de Europese Unie kwa men, mogen hun onderdanen hier vrij komen werken. Beperkingen zijn binnenkort van de baan. Een paar plooitjes moeten er nog gladgestreken worden, maar dan gaan de grenzen echt open voor Oost-Europese werknemers. Drie jaar lang golden allerlei restricties. Polen, Letten, Litouwers, Esten, Hongaren, Slovenen, Slowaken en Tsjechen waren sinds mei 2004 wel EU-onderdanen, maar nog niet volwaardig. De grens stond slechts op een kiertje. Om hier te mogen werken, moest aan allerlei voorwaarden worden voldaan. Zo diende een werkgever die een Pool wilde inhuren, aan te tonen dat deze gastarbeider geen baan inpikte van een Nederlander, de zogenoemde arbeidsmarkt- toets. Werkgevers waren ongelukkig met de restricties. Voor bepaalde ba nen waren geen Nederlanders te krijgen (landbouw, slachterijen). Toch moest er via het CWI (oude arbeidsbureau) zo'n arbeidsmarkt- toets worden gedaan. Die nam een paar weken in beslag. Om de werkgevers tegemoet te ko men, besloot het kabinet bedrijfs takken waarin een tekort aan ar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16