's Nachts werken geeft meer k door Patrick Wiercx Voldoende licht overdag en goed slapen hebben met elkaar te maken. Beide zijn onmisbaar voor de mens. Om dat te onderstrepen hield de Stichting Onderzoek Licht en Gezondheid (Technische Universiteit Eindhoven) in de nacht van donderdag op vrijdag een nachtsymposium. Om elf uur konden de toehoorders hun plek opzoeken in de collegebankjes en bij het krieken van de ochtend, rond half zeven, stonden ze weer op straat. Met een stevig slaaptekort, maar met een behoorlijke portie kennis in hun achterzak. Zo weten ze nu dat licht belangrijker is dan je denkt en dat het menselijk lichaam een vernuftig regelsysteem is met talloze klokjes. Circa veertig jaar geleden kwam de wetenschap erachter dat licht niet alleen een functie heeft om mensen iets te laten zien. Licht heeft ook een biolo gisch effect op mensen. Wetenschappers kwamen daar op twee manieren achter. De eerste astronauten draaiden in de jaren zestig hun cirkeltjes rond de aarde. Daar, in de ruimte, maakten ze de wisselende cy clus van dag- en nachtlicht niet mee. Dat leidde tot ernstige ontregelings- en slaap problemen. Tevens hadden in diezelfde jaren de eerste operaties plaats waarbij mensen, die door een ernstig ongeval blind waren gewor den, kunstogen kregen geplaatst. Dat leid de bij sommigen tot slaapproblemen. La ter bleek dat met het verwijderen van de ogen ook een zeker 'slaapmechanisme' was verwijderd. Met dat soort van opera ties wordt tegenwoordig veel voorzichtiger omgegaan. Mensen zijn gewend aan een 24-uurs rit me. In de ochtenduren is de lichaamstem peratuur 0,4 graden lager dan in de mid dag. Die kleine variatie wordt gestuurd door het ritme van het licht. Dat licht komt via het oog binnen en bereikt een 'centrale klok' in de hersenen. Die centrale klok, die overigens tal van kleine klokjes in het lichaam aanstuurt, is nog maar een jaar of vijf bekend in de wetenschap. Zonder licht gedijt een mens niet. Een zonnige dag laat 100.000 lux, de eenheid van licht, op ons los. Een sombere dag biedt 20.000 a 30.000 lux. Dat is een stuk minder, maar nog steeds een veelheid van wat de officiële norm is. De normen voor de hoeveelheid lux in een afgesloten ruim te is slechts 500 lux, in een kantoor 1000 lux. Licht stuurt ook het hormoonniveau aan. Het hormoon Cortisol is het stresshor moon. Langdurige stress is ongezond en op termijn zelfs levensbedreigend. Het breekt het immuniteitssysteem af 's Mor gens heeft een mens veel Cortisol. Dat komt goed uit, want dan gaan de meeste mensen aan het werk. In de loop van de dag vermindert dat en midden in de nacht is het minimaal. Het hormoon melatonine vertraagt proces sen, het is het slaaphormoon. Het ochtend licht verdrijft als het ware melatonine. Overdag is het hormoon weg, vroeg in de avond stijgt het niveau. Iemand die twee dagen geen licht krijgt, raakt ontregeld en na drie dagen zeer ernstig ontregeld. Don ker op het juiste moment is even belang rijk ais licht op het juiste moment. Die gemiddelde hoofdklok van de mens werkt op een tijdsschema van 24,5 uur. Die tikt niet voor iedereen gelijk. Het is vreemd, constateerde prof Wout van Bom mel in het nachtsymposium van de TU/e, dat daar niet veel meer problemen mee zijn. Hij gaf ook meteen de reden: het och tendlicht zet de menselijke klok elke dag gelijk. Dat lukt niet altijd even goed. Hij gaf als voorbeeld de medewerker in het waren huis. Warenhuizen hebben dikwijls geen ramen waar licht binnenvalt. „De norm van 500 of 1000 lux is onvoldoende om je klok op gelijk te zetten. Uitgaande van die gemiddelde klok van 24,5 uur lopen de hormonen van de warenhuismedewerker na 24 dagen twaalf uur fout. Zijn lichaam zit vol melatonine, vol slaap dus, en dat op een moment dat er juist gewerkt moet worden. Na nog eens 24 dagen loopt de klok weer gelijk en verdwijnen ook de klachten." De oplossing: geef die mensen in de pauze heel veel licht of stuur ze even naar bui ten. Wie minder licht krijgt, is overdag sla periger. Het kan zijn dat de baas niet zo geïnteresseerd is in het licht in zijn zaak, maar slaperig personeel komt het winkel bedrijf ook niet ten goede. Bovendien, zegt prof Van Bommel, is er een duidelijk verband tussen de hoeveelheid licht over dag en de slaapkwaliteit in de nacht. Wie de dag ervoor van prettig zonlicht heeft ge noten, heeft meer kans op een goede nachtrust en staat dus een dag later bla kend van energie weer bij de personeelsin gang. „En ook dat zou de baas toch moe ten interesseren." Tussen drie en vier uur in de nacht stonden be wegingsacti viteiten in het sportcen trum van de TU/e op het programma. door Patrick Wiercx Bedrijven moeten veel meer aan dacht besteden aan hun werkne mers die nachtdienst verrichten. Meer en betere verlichting, betere voe ding aanbieden en rekening houden met iemands bio-ritme. Ook informatie over voeding is een must. Wie 's nachts werkt, heeft bijvoorbeeld een veel grote re kans op zwaarlijvigheid. Ieder mens heeft een centrale biologi sche klok. Maar hij heeft er meer: het lichaam telt namelijk vele klokken en klokjes. „Elk orgaan heeft er een, je lever, je nieren, zelfs je huid. Als er een klokje ontregeld raakt, kun je je al heel onaangenaam voelen", aldus onderzoeker dr. Menno Gerkema van de Universiteit Gronin gen. Volgens hem moeten met name be drijven en organisaties die nachtdien sten hebben, daar beter rekening mee houden. In de nachtdienst kan een van die klok-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14