Chirac houdt van Afrika, Afrika houdt van China ili hou van mooi wonen PZC Zaterdag 17 februari 2007 1 3 [Afrikaanse leiders zijn [belerende houding van [Frankrijk beu. (door onze correspondent I Olivier van Beemen I CANNES - In donkere limousines rij- Iden de Afrikaanse staatshoofden laf en aan over La Croisette, de be- I roemde boulevard van Cannes, Iwaar tijdens het jaarlijkse filmfesti- I val over drie maanden wereldbe- 1 roemde filmsterren zullen fiane- I ren. De meeste kleurrijke vlagge- I tjes op de auto's zeggen de schaar de toeschouwers langs de hekken I weinig: Gabon, Seychellen, Cen- I traal-Afrika. Ze zijn er voor de I tweejaarlijkse top van Frankrijk en Afrikaanse landen die donderdag I en gisteren plaatshad. I In het congresgebouw houdt de I Franse president Jacques Chirac de I openingstoespraak van de topont moeting tussen de Afrikaanse lei ders en hemzelf. „Ik houd van Afri- I ka, de landen, de volkeren, de cul- I turen", zegt hij. „Onze banden I met Afrika zijn essentieel." Chiracs liefde voor Afrika is vol gens zijn critici geen politieke bere kening. Het is geen toeval dat zijn I enige 'grote werk' in Parijs, het Mu- sée du Quai Branly, is gewijd aan niet-westerse kunsten. Ook bleek uit een deze week verschenen boek dat hij eind jaren zestig en be gin jaren zeventig de Zuid-Afri kaanse verzetsorganisatie ANC van Nelson Mandela steunde. Toch is de invloed van Frankrijk in Afrika tijdens het twaalfjarige presidentschap van Chirac sterk af genomen; ook in de veelal nog steeds Franstalige ex-koloniën. De economische mogendheden van de toekomst zijn hard bezig de plaats van bevoorrecht partner van Afrika over te nemen van Frankrijk. China gaat voorop, maar ook India en Brazilië laten zich niet onbetuigd. Hoewel Chirac bij staatsbezoeken nog steeds allerhartigst ontvangen wordt door de bevolking, is er ook kritiek op zijn Afrikabeleid. Zijn steunbetuigingen aan dubieuze 'Anders dan Frankrijk heeft Peking vooral economische interesses' dictators zorgen voor ergernis. „Chirac geniet onschendbaarheid in Frankrijk, net als de despoten die hij helpt in het zadel te hou den tegen de wil van de Afrikaan se samenlevingen", zegt oud-mi nister Aminata Traoré in de Fran se krant Liberation. Afrikaanse cri tici verwijten Chirac een bevoog dende houding ten opzichte van Afrika. Bovendien doet de inmenging van Franse troepen in binnenlandse conflicten bij menigeen in Afrika de wenkbrauwen fronsen. Ook de strengere immigratiepoli tiek van Chiracs partijgenoot en huidig presidentskandidaat Nico las Sarkozy is niet populair in Afri ka. Anders dan Frankrijk, dat altijd veel belang hecht aan de versprei ding van de eigen taal en cultuur, heeft China in Afrika vooral econo mische interesses, voornamelijk in grondstoffen die nodig zijn voor de economische groei in eigen land. De handel tussen China en Afrika groeide vorig jaar met 40 procent, tot 55 miljard euro. President Hu Jintao heeft laten zien dat Peking Afrika serieus neemt. Hij bracht sinds zijn aantre den in 2003 drie lange bezoeken aan het continent en nodigde de Afrikaanse leiders eind vorig jaar uit voor een topontmoeting in Pe king. De Chinese autoriteiten, die het zelf niet zo nauw nemen met de mensenrechten, bekommeren zich nog minder dan Chirac over de re putaties van de staatshoofden. Zo was de komst van de internatio naal geïsoleerde president Robert Mugabe van Zimbabwe naar Pe king geen probleem voor de Chine zen. GPD UW MENING Volgens de Partij voor de Vrijheid mogen Ahmed Aboutaleb en Nebahat Albayrak geen staatssecretaris worden, omdat ze een dubbele nationaliteit hebben. Mogen bewindslieden twee paspoorten hebben? De PW laat zich met de rel rond twee voorbeeldig geïntegreerde politici aardig kennen. Laten ze toch gewoon zeggen dat ze geen enkele buiten lander 'moeten'. Dat levert hen wellicht in het huidige intolerante kli maat ook nog heel wat stemmen op. Floortje Zwigtman Tegen. A.van Herk Al onze klanten zijn verschillend. Daarom is elk ontwerp uniek bij Livingstone. Livingstone bouwt al 25 jaar in opdracht van particuliere bouwers. Uitgangspunten zijn eenvoudig, uw wensen staan centraal. Afspraak is afspraak. En altijd een geselecteerde bouwer bij u op de hoek. Meer weten? Stuur een e-mail naar info@livingstone.org. Door ons geselecteerde dealer in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemingsbedrijf L Buteijn, Krabbendijke Bouwbedrijf Imotec B.V., Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman, 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis Bouwbedrijf Gebr. Risseeuw B.V., Axel Livingstone bouml moor u van houd^ Gratis Huizotheek met 50 ideeën: 0900 899 60 50 of www.huizotheek.nl Showroom Breda, Vossenberg 4 (naast de Makro). Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2. 25 JAARVILLABOUW LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Stadhuis Het stadhuis is niet meer. B W met raad hebben weer iets weg ge geven. De waardevolle spullen mo gen nog 'bewaakt' worden. Gaan we weer op de 'Spa(h)r' toer. Die gaf ook alles weg. Het halve stad huis is ondertussen verbouwd voor gebruik van de R.A. Iedereen en alles moet wijken voor de R.A. Bewoners moeten plaatsmaken voor studenten, die nog de beste locaties krijgen, waar vele Middel burgers zelf jaloers op zijn. R.A. wil nog meer. Het hele beheer over het stadhuis en B W en raad zien daar wel wat in. Wat tegenstand, maar geen paniek. B&W en raad stoppen hun plannen tijdelijk in de 'diep vries' om het even later, als het wat rustiger is, er gewoon door drukken. Vele Middelburgers zijn positief volgens de wethouder. Onzin. Draai dit besluit direct om. B&W terug in het stadhuis en raadsver gaderingen gewoon houden in het stadhuis, als vanouds. B&W met de Middelburgers moe ten de baas blijven en niet de R.A. M. Frumau Poppenroedestraat 6, Middelburg Hogere zee 'Nü actie tegen hogere zee' (PZC 14 feb). Ik dacht dat we daar al 600 jaar mee bezig waren. En de zee wordt al 10.000 jaar hoger. Het rap port van het IPCC (Intergovern mental Panel on Climate Change) stelt dat het klimaat verandert, dat temperatuur stijgt en zeespiegel stijgen, maar benadrukt dat dat de schuld is van de mens. Ten eerste is het rapport niet het wetenschappelijke verslag - dat wordt in juli verwacht. Het gepu bliceerde rapport is de 'samenvat ting voor beleidsmakers'. Ten twee de wordt gesteld dat de conclusie vaststaat: er is geen discussie meer over. Een wetenschappelijke discussie is per definitie nooit gesloten. De be leidsmakers zijn al begonnen, zo als in Amsterdam. Daar zijn onder leiding van GroenLinks en PvdA drastische maatregelen aangekon digd: 250.000 huizen worden van dubbele beglazing voorzien. Een ef fectievere besteding lijkt mij verbe tering van de waterkering rond Delfland. Ook zonder ónze CO, zal het wa ter blijven stijgen, intussen blijkt Amsterdam te lijmen met een nat te vinger - die van Bill Clinton. Jan Karman Sint Pieterstraat 9, Middelburg Bambi Wat zou er mooier zijn dan dat overlast, als die er al zou zijn, opge lost kan worden door een anticon ceptiepil? Het is een al eerder be proefd middel bij duiven en vos sen wat erg succesvol bleek. De ja gers zijn natuurlijk mordicus tegen deze diervriendelijke oplossing. Maar wie is nou eigenlijk de wetge vende macht hier? Deze z.g. fauna beheerders jagers dus, of de Haag se politiek? Als vanaf morgen faunabeheer diervriendelijk uitgevoerd zou wor den, dus zonder geweervuur, dan zou Nederland in één klap 95% minder faunabeheerders hebben want als ze niet meer mogen schie ten dan hoeft het niet meer. Voor jagers geldt nu éénmaal: 'onze hob by is shoot to kill'. Dit heeft dan ook niets met faunabeheer te ma ken. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Homohuwelijk Wie denken die door het volk ge kozen gezagsdragers wel dat ze zijn om te weigeren een eerlijk ho mohuwelijk te sluiten, walgelijk! Dan moeten ze consequent zijn, en gewoon aftreden. De wet is de wet en die is gelukkig zo in Neder land dat twee mensen die van el kaar houden ook het recht hebben om de trouwbelofte af te leggen. Weg met die domme, arrogante discriminerende wethouder en wat dies meer zij! De liefde tussen twee mensen heeft recht op een gelukkige bruiloft; weg met die be krompen lieden, mensen die daar niets van snappen. Laten ze zich eerst richten op belangrijke zaken en niemands geluk in de weg staan door middeleeuwse gedach ten. Harry M.Z. Boer Westerzicht 445,Vlissingen Sluis Dat de gemeente Sluis ooit nog zou devalueren tot een complete onbeheers- en onbestuurbare anar chie binnen de fusiegemeente SOA (Sluis-Oostburg-Aarden- burg), die associaties oproept met het boek 'Animal Farm' van Ge orge Orwell, was vroeger in ons lieflijke West-Zeeuws-Vlaanderen vrijwel ondenkbaar. Om een recidiverende coupe te voorkomen en de patstelling te doorbreken is in allerijl interventie vanuit de provinciale echelons op geroepen in de hoogsteigen per soon van Commissaris van de Ko ningin Wim van Gelder, die op zijn professionele valreep een be middelingspoging moet wagen. Zou burgemeester Sala vroeger in Gelderland, met name in 'zijn' streek met veel oude riche, veel mi litairen, oud-Indiëgangers en een bepaald academisch publiek heb ben kunnen vermoeden, dat het klimaat en de cultuur in dit stuk van Zeeland zo atypisch waren? Partijbonzen, dissidenten, schis ma's, wat is hier nog wijsheid? Een lange time-out voor alles en ie dereen? Zijn dit de nadelen van een democratie, waarvoor we zo lang hebben gestreden? Wie het weet mag het denken. Monique Sturm Turkeye 10, Waterlandkerkje Rondweg kikkers. Trouwens voor het pro bleem van het verplaatsen van de boomkikkers van Aardenburg naar hun soortgenoten in Ret- ranchement en omstreken heb ik wel een oplossing. Ze kunnen mee met de busjes van Veolia. In elke kern elk uur een bus! Mannen van 't Duumpje dus: Zet de boomkik kers op de bus! R. Meijler Marktstraat 24 Aardenburg Begraafplaats Als bewoner van de traverse door Aardenburg wil ik graag reageren op 't stukje van dhr. D'Hoore van 't Duumpje over de rondweg Aar denburg. Rondweg overbodig? Oversteekplaatsen voor boomkik kers! 't Duumpje laat weer van zich horen! Bewoners/gebruikers van de traverse door Aardenburg zijn minder belangrijk dan boom kikkers en salamanders. Fietsers worden nu als verkeers remmers gebruikt. Je wordt als fiet ser door vrachtwagens van de weg gedrukt als je je niet 'breed' maakt. Hoe lang nog voor er iets ernstigs gebeurt? Voor dhr. D'Hoore is dit niet bekend want hij woont in de kern Sluis en komt misschien enke le keren per jaar in Aardenburg, maar hij weet blijkbaar meer van Naar aanleiding van het artikel 'Ge meente gaat oudste graven op be graafplaats Burgh ruimen'een re den daarvoor is gebrek aan moge lijkheden om de begraafplaats uit te breiden. Vijfjaar geleden wer den veertig graven geruimd. Die vrijgekomen ruimte is onderwijl weer al bijna vol. De begraafplaats kan heel gemakkelijk uitgebreid worden door de heg twintig meter zuidelijk te verplaatsen over de vol le lengte van de begraafplaats. Dan is er voor jaren weer voldoende ruimte om te begraven. Er hoeft geen grondmij aan te pas te ko men. De grond is gedraineerd en ligt vol doende hoog, zodat uitbreiding veel minder hoeft te kosten dan graven ruimen. Ik hoop dat de ge meenteraad van Schouwen-Duive- land zich hiervoor zal inzetten. Het is toch te gek voor woorden dat honderdduizenden euro's wor den besteed aan uitbreiding van natuur en voor z.g. behoud van een Karolingsche burcht en niet voor het met rust laten van de gra ven van onze voorouders of fami lie. Frans de Ronde W.C. Bootlaan 5, Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13