at is schippers goud België legt potpolders aan Meer aandacht Slag om Schelde Project voor leerlingen van Thoolse scholen - PZC Zaterdag 17 februari 2007 43 Sasse carnavalsoptocht te volgen op internet sas van cent - De carnavalsop tocht in Sas van Gent is dit jaar weer te bekijken via internet: www.sasvangent.nl. Sassenaren die elders vertoeven, kunnen zo mee genieten van de speciale sfeer van het Betekoppenfeest, vinden de carnavalsstichting en de plaatselij ke ondernemers. Ook ouderen en aan-huis-gekluisterden waarderen de digitale uitzending. Fransen aangehouden met te veel wiet op zak sas van cent - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee Fransen aangehouden op de Oostpoortweg in Sas van Gent. De mannen van 21 en 26 jaar oud, wa ren beiden in het bezit van tien gram wiet. Zij vielen de politie op omdat de verlichting van hun auto niet goed werkte. Hiervoor kreeg de bestuurder een bekeuring. Bei den kregen too euro boete. Burgers kunnen straks om referendum vragen MIDDELBURG - De provincie Zee land krijgt een referendumverorde ning. Een ruime meerderheid van Provinciale Staten stemde hier gis teren mee in. Zowel burgers als de Staten zelf kunnen straks een refe rendum aanvragen. Het eerste on derwerp voor een raadpleging ligt er al: het burgerinitiatief over de vraag of voor aanleg van getijden- natuur (goede) landbouwgrond opgeofferd moet worden, oftewel: ontpolderen of niet. tholen - De jongenraad van Tho- len heeft twee projecten bedacht die meer begrip moeten kweken tussen de leerlingen van het refor matorische Calvijn College en het Markiezaat College, dat onderdeel uitmaakt van het ROC-West-Bra- bant Beide scholen huizen vanaf vol gend schooljaar naast elkaar in Tholen, maar er bestaat soms eni ge animositeit tussen de leerlin gen. Twee projecten, in het kader van de anti-pest-campagne, moe ten daar verandering in brengen. Teerlingen van beide scholen gaan elkaar op school filmen en inter viewen. Ook maken ze foto's van mooie plekjes op eikaars scholen. Omstreden project bij Kruibeke wordt na de zomer uitgevoerd. door Wout Bareman KRUIBEKE - De omstreden aanleg van de potpolders in het gebied Kruibeke-Bazel-Rupelmonde aan de Schelde begint direct na de zo mervakantie. De afdeling Zeeschelde van de dienst Waterwegen en Zeewezen vraagt nog deze maand de bouw vergunningen aan. Er wordt wei nig tegenstand meer verwacht. De afgelopen jaren protesteerde een harde kern van actievoerders rond Kruibekes flamboyante bur gemeester A. Denert wekelijks te gen aantasting van het polderge bied. Desondanks werden de voorberei dende werkzaamheden voor de 600 hectare gecontroleerd overstro mingsgebied, na een aantal proce dures, gewoon voortgezet. In december vorig jaar werd de procedure voor de Milieu Effectr Rapportage al afgerond. Inmiddels is bijna de helft van de ringdijk vol tooid. Over twee jaar moeten de dijkwer ken, waarbij gebruik wordt ge maakt van baggerspecie uit de Schelde, gereed zijn. Ook de uitwa teringssluizen moeten dan ge bruiksklaar zijn. Daarna worden Langs de Zeeschelde worden pot polders gevormd, gebieden die gecontroleerd onder water kun nen worden gezet om overstro ming elders te voorkomen. andere overstromingsgebieden in het Vlaamse Scheldegebied aange pakt. De ontpoldering vormt een belangrijk onderdeel van het Sig maplan, de tegenhanger van het Deltaplan. Het werd in 1977 vastgesteld en in 2005 geactualiseerd. Het oorspron kelijke plan, inclusief een storm- stuw bij Antwerpen, is nooit uitge voerd. De werken - hoofdzakelijk ontpol dering - die nu nog moeten wor den verwezenlijkt, vergen tot 2030 een kleine 900 miljoen euro, inclu sief de compenserende maatrege len voor de landbouw. Eén van de belangrijkste onder delen, die nog wacht op uitvoe ring is de ontpoldering van de Hedwige- en Prosperpolder in de grensstreek. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Slag om de Schel de, najaar 1944, moet meer be kendheid krijgen. De gebeurtenis sen dienen als één totale operatie te worden erkend en beleefd. De provincie moet daarvoor het voor touw nemen. Provinciale Staten namen hierover gisteren eensgezind een motie van WD'er F. Streng aan. Het dage lijks provinciebestuur gaat ermee aan de slag. De Slag om de Schelde, met als be langrijkste doel snelle bevrijding van Antwerpen (havens), bestond uit vijf militaire operaties. Bij de geallieerden waren er Britse, Cana dese en Poolse militairen bij be trokken. In West-Zeeuws-Vlaande- ren werden grote verwoestingen aangericht, Walcheren kwam lang durig onder water te staan. Volgens Streng bestaan er al diver se museum-initiatieven die aan de strijd aandacht schenken: museum Infatuate in Nieuwdorp, stichting Wings to Victory op vliegveld Mid- den-Zeeland, bunkermusea in Zou- telande en Vlissingen, dijk- en oor logsmuseum Westkapelle en mu seum Switchback in Oostburg. Het Statenlid stelt dat er sprake is van versnippering, terwijl door meer samenwerking het belang van de Slag om de Schelde beter voor het voetlicht kan komen. Ook acht hij het gewenst dat in de geschiedschrijving meer aandacht wordt gegeven aan de gebeurtenis- sen van 1944 in Zeeland. foto's Marijke Folkertsma Bruine vloot De bruine chartervloot in de Zeeuwse wateren telt 15 schepen. Het merendeel (6) heeft Zierikzee als thuishaven. De anderen liggen in Goes (3), Terneuzen (1), Willemstad (2), Hellevoetsluis (2) en Numans- dorp (1). De meeste schepen zijn ongeveer een eeuw oud en worden gerekend tot het historisch erfgoed. De Marinus van schipper Johan Nieuwenhout is de enige echte Zeeuwse klipper in de vloot. De andere boten hebben in het verleden bovenal dienst gedaan als vrachtvaarder in andere gewesten. De schepen zijn omgebouwd voor de passagiersvaart. Een aantal biedt ook logiemogelijkheid en doet aan de wal dienst als drijvend hotel. De Marinus van schipper Johan Nieuwenhout vaart in de ha ven van Zierikzee. trossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 125