Rechter heeft nog clementie met vechterhaas Een goeie scheepsr v Terneuzense vrouw krijgt alsnog kans om werkstraf uit te voeren 4 42 Zaterdag 17 februari 2007 PZC VRAGEN AAN Burgemeesters van zes grote steden weige ren trouwambtenaren met gewetensbezwa ren tegen het sluiten van homohuwelijken te steunen. Naam: Jan Huisman Leeftijd: 57 jaar Woonplaats: Kruiningen Beroep: Burgemeester van Reimerswaal JAN HUISMAN door Mieke van der Jagt Zijn er in Reimerswaal al homohuwelijken gesloten? „Bij mijn weten is dat één of twee keer gebeurd. Het is nou niet iets waarmee ik me dagelijks bezighoud. Overigens heb ik het liever over hu welijken tussen mensen van hetzelfde geslacht." Er is dus geen probleem met gewetensbezwaarde ambtenaren. Nee. Wij hebben zeven bijzondere ambtenaren van de burgerlijke stand en daarvan zijn er twee die te kennen hebben gegeven liever geen huwe lijken te willen sluiten tussen mensen van hetzelfde geslacht. Paren van hetzelfde geslacht die bij ons in het huwelijk willen treden, kunnen dus nog kiezen uit vijf ambtenaren, die het graag doen. Voor de gemeente geldt: elk huwelijk is iets feestelijks, waarvoor we alle moeite doen om er een fijne gebeurtenis van te maken." Vindt u de huidige bepalingen in de Gemeentewet voldoende? „Eigenlijk wel, ja. De bepalingen in het regeerakkoord zijn in feite over bodig. Ik vind wel dat ambtenaren een keuzemogelijkheid moeten heb ben, maar in de praktijk hebben ze dat al. Het gaat mij te ver om te stel len dat een ambtenaar van de burgerlijke stand geen gewetensbezwaren zou mogen hebben. Maar paren van hetzelfde geslacht hebben evenveel recht op een huwelijksceremonie in de gemeente van hun keuze. Dat is allemaal netjes geregeld sinds het mogelijk is geworden voor mensen van hetzelfde gelacht om met elkaar te trouwen. Het hele verhaal is een beetje, zoals men dat in goed Hollands zegt, een 'non-issue' naar mijn idee." Zullen gewetensbezwaren onderwerp van gesprek zijn tijdens sollicitatiepro cedures? „Niet per se, nee. Zolang er nog genoeg bijzondere ambtenaren van de burgerlijke stand zijn, zonder gewetensbezwaren, lijkt me dat daar geen aanleiding toe is. Een van de mensen die wel moeite heeft met het hu welijk tussen mensen van het hetzelfde geslacht, heeft het zelfbij zijn sollicitatie aangekaart. Vanuit de gemeente Reimerswaal zal het niet aan de orde worden gesteld. Zoals ik al zei: een non-issue." www.janstins.nl Z Jutl Stins uurwerk-/instrumentmaker Damplein 7 4331 GC Middelburg 0118-636635 *7 door Emile Calon MIDDELBURG - Boos en opgefokt liep de 21-jarige inwoner van Ba- rendrecht vorig jaar op achttien au gustus door nachtelijk Renesse. De relatie met zijn vriendin was net uit en hij greep de eerste de beste gelegenheid aan om zijn frustra ties kwijt te raken. Als doelwit koos hij een vrij wille keurige passant. Hij trapte die nietsvermoedende man hard in zijn rug. Dat had een dwarslaesie kunnen opleveren, hield officier van justitie J. Velleman gisteren de man voor tijdens de behandeling van deze 'opzettelijke mishande ling' voor de Middelburgse politie rechter. Uit het proces-verbaal bleek dat de Barendrechter de man eerst zo maar had bedreigd waarna deze was weggelopen. Toen de 21-jarige die man weer zag, hij stond bij wat fietsen, zette hij een sprint in en schopte hem zo hard in de rug dat de man over de fietsen vloog. In drie dagen naar een nieuw bestaan tussen de bruine zeilen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Van psychiatrisch ver pleegkundige tot horeca-onderne- mer en ex-medewerker van de kerncentrale. Het tienkoppige ge zelschap dat heeft aangemonsterd op de Marinus voor een driedaag se opleiding tot scheepsmaat is bont. Net zo uiteenlopend zijn hun mo tieven om maat te willen worden. „Ik heb dertig jaar binnen ge werkt. Nu. hoef ik niet meer per se, maar wil ik ook wel eens wat in de buitenlucht doen", zegt Jan Janssen uit Oost-Souburg. Een ma ritieme achtergrond heeft de in Limburg geboren en getogen ex-mijnwerker, ex-soldaat en ex-kerncentralebediende niet. „Ver der dan een veerboot en wat kano ën ben ik nooit gekomen." Sjors Chamboné wil letterlijk zijn hele leven over een andere boeg gooien, nu hij sinds kort weer als vrijgezel door het leven gaat. De restauranteigenaar uit Loosdrecht heeft zijn huis verkocht, zoekt een eigen boot en loopt ondertussen zoveel mogelijk cursussen af die hem later van pas zouden kunnen komen. Chamboné wil in eerste in stantie dagtochten gaan verzorgen in het merengebied bij zijn woon plaats. „Maar wat me ook heel mooi lijkt, is afzakken richting Frankrijk met een groep Japanners of Amerika nen. Wat cultuursnuiven en een toer maken langs diverse toprestau rants. Daar durf ik best 30.000 dol lar voor te vragen, wat zeg ik, 40.000 ook nog wel. Maar dan krij gen ze ook iedere dag kaviaar als ze dat willen." Het leven en werk aan boord van de Marinus en Vrouwe Jannigje van cursusleiders Johan Nieuwen- hout en Sylvia Gross is beduidend eenvoudiger. Dat is ook de basis van hun bestaan. Weg uit de dage lijkse hectiek. Leven met de na tuur en genieten van de vrijheid op het water. Die ervaring willen ze graag overbrengen op anderen. Als scheepsmaatje komt dat zorge loze bestaan redelijk binnen hand bereik, bezweren beide schippers. Een slimme scheepsmaat onder houdt voornamelijk de gasten aan boord en laat hén het zware werk doen. „Daar komen ze namelijk voor", zegt Nieuwenhout. „Wij worden ingehuurd voor hun zeil tocht." Maar een beetje scheepsmaat moet wel weten hoe de boot en het leven op het water in elkaar steekt. Geen ingewikkelde naviga- tietechnieken en vaarregelemen- ten. Wie knopen kan leggen, zei len kan hijsen en trossen kan los gooien en vastmaken heeft het hal ve werk al onder de knie. De driedaagse cursus van de Oos- terscheldeschippers biedt een aar dig opstapje. Stiekem hopen Gross en Nieuwenhout dat ze aan hun opleiding wat personeel overhou den. In tegenstelling tot de veel grotere IJsselmeervloot, valt er voor de chartervaart in de Zeeuw- 'Kijk nou eens om je heen. Meer heb je toch echt niet nodig' se wateren nauwelijks een maatje te vinden. „En dat terwijl het hier veel aangenamer varen is." De Leidse Annalies Liemburg snapt daar niets van. Een mooier bestaan is er in haar ogen bijna niet. De psychiatrisch verpleegkun dige en docente is vastbesloten een paar maanden per jaar varend door te gaan brengen. Dat de inzet van een scheepsmaat vooral veel liefdewerk is en nauwelijks betaalt, interesseert Liemburg niks. „Kijk nou eens om je heen. Meer heb je toch echt niet nodig." De cursusleiders sturen hun leer lingen naar buiten. Tijd voor een stukje praktijk. Terwijl Nieuwen hout zijn groepje de kunst van het trosgooien en zeilhijsen bijbrengt, start Gross de motor van haar schip om het aan- en afmeren te oefenen. Daarbij komt het aan op hecht samenspel tussen schipper en maat. Na een korte uitleg bijt Liemburg het spits af Gross gooit de kont van de Vrouwe Jannigje achteruit en zodra de spanning van het voorste touw af gaat, zwiept de Leidse de tros los. Met een zelfde gemak weet de maat bij het aanvaren ook weer vast te ma ken. Gross klopt de snelle leerling tevreden op de schouder. „Nou, een dame heeft het als eerste ge klaard. Wie volgt?" Dat had dus heel ernstig kunnen aflopen, aldus de officier. Volgens de verdachte was hij des tijds behoorlijk onder invloed van alcohol en had hij nu spijt van die daden. De officier eiste een werk straf van veertig uur. Daar boven op ook nog een taakstraf van 75 uur die de man als een voorwaar delijke straf nog tegoed had voor een eerder geval van diefstal. De man betoogde dat hij vanaf vol gende week een nieuwe baan heeft. Een taakstraf zou het hem heel moeilijk maken om die baan goed uit te voeren. Politierechter I. Woltring had be grip voor hem en legde een boete op van 250 euro en een voorwaar delijke taakstraf van veertig uur. Die voorwaardelijke werkstraf van 75 uur handhaafde hij ook en ver lengde de termijn met één extra jaar. U heeft het nu compleet in ei gen hand. De volgende keer is het raak, waarschuwde de politierech ter de man. Politierechter geeft vrouw nog een kans om celstraf te ontlopen. door Emile Calon MIDDELBURG - Ondanks tal van pro blemen beloofde de Terneuzense om binnen een vijftal weken een taakstraf van 40 uur uit te voeren. Tot nu toe was het door een reeks van tegenslagen niet gelukt een groot deel van haar werkstraf te volbrengen. Een ernstig zieke dochter, een zie ke vader, zelf ook regelmatig ziek en problemen met het bestrijden van haar drugsverslaving zijn enke le van de oorzaken waardoor het haar tot nu toe niet lukte het over grote deel van haar taakstraf uit te voeren. Ze moest gisteren voor politierech ter I. Woltring verschijnen om een verklaring te geven voor dat falen. Daar slaagde ze in door te wijzen op al de problemen. De Middelburgse rechter besloot niet de resterende uren om te zet ten in een celstraf. Wel om haar alsnog eens kans te geven. Dan moet ze wel voor eind maart haar ITi Middelburgse officier van justitie vindt dat de samenleving niet ge baat is bij het het alsnog opsluiten in de gevangenis van een Terneuzense vrouw. werkstraf alsnog volledig hebben volbracht. Haar zus was meegekomen naar de rechtbank om de goede bedoe lingen te onderstrepen. Ze beloof de ook haar familielid waar nodig te helpen zodat ze die veertig uur kan volbrengen. Om die reden schortte de rechter zijn oordeel op. Ook officier van justitie J. Velle man liet weten geen bezwaar te hebben tegen het alsnog uitvoeren van de taakstraf. Volgens haar is de samenleving niet gebaat bij het opsluiten van de Terneuzense. De Terneuzense verliep daarop opge lucht de rechtbank en verzekerde dat ze deze keer zal slagen Geleerd wordt hoe een zeil moet woré Bij de driedaagse opleiding hoort ooke gooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 124