Provinciale politiek voor dummies Politiek is mijn roeping SP m Spandoek GL terug Aparte wegen voor langzaam vervoer PvdA en SP winnen op ROC PvdA ^'enstver'enin§ pzc Zaterdag 17 februari 2007 3 7 Elke maand kunnen burgers zelf zien hoe de provincie vergadert. door Ondine van der Vleuten middelburg - De meeste mensen nemen zich met Oud en Nieuw voor om te stoppen met roken of vaker met de hond te wandelen. Dat soort dingen. Maar ik nam me, terwijl de vuurpijlen in de he mel uiteenspatten, voor de poli tiek te gaan begrijpen. Om te be ginnen: de provinciale politiek. Va ger kan politiek niet zijn; daarna wordt het alleen maar makkelijker, dacht ik bij mezelf Op de provinciesite www.zee- land.nl lees ik dat burgers zich elke maand kunnen aanmelden voor een VIP-toer. De vergaderingen zijn altijd openbaar, maar de VIP-behandeling biedt ook een kopje koffie, een lunch en een per soonlijke begeleider. Statenleden en fractiemedewerkers heten u welkom, maken u wegwijs en geven uitleg over agenda en de debatten. Even een e-mailtje of belletje, en het is geregeld. Gisteren was het zover. Om 9.15 uur stond ik aan het Abdijplein 10 in Middelburg. Die dag, meldt de provinciesite - een soort cursus provinciale politiek voor dummies - worden enkele voor Zeeland zeer belangrijke agendapunten behan deld: WCT en ontpoldering. Ik val met mijn neus in de boter. En inderdaad. Ik stuit op een pro test-container van GroenLinks (vanwege de WCT), actievoerders aan de ingang en schelpen op de trappen (ontpoldering). Binnen reiken Zeeuwen in T-shirts met op druk (Ontpolderen Nee en Red de Kaloot) me een pamflet (Red onze polders) aan. Ik strek mijn nek op zoek naar hulp. Een vriendelijke stem achter mij: „VIP-toer?" Het is Frani;oise Quast, fractiemedewerk ster van de WD, die de VIP'ers van vandaag mag begeleiden. We fluisteren de rest van de dag wat af Want zonder hulp, merk ik al snel, blijft de provinciale poli tiek toch redelijk onbegrijpelijk. Al zit je er met je neus bovenop. Ten eerste moet je de regels van het spel al aardig kennen om de discussie tussen de bestuurders te blijven volgen. Francoise Quast blijft onvermoeibaar uitleg in mijn oor fluisteren. Wie aan het woord is, bijvoorbeeld. Dankzij de gewel dige geluidsinstallatie komt het ge luid van de spreker overal van daan, maar wie van al die bewe gende poppetjes beneden - de pu blieke tribune is op een balkon ge situeerd - is nu eigenlijk aan het woord? Bij iedere wisseling van de wacht glijdt mijn blik razendsnel langs de fractieleden, op zoek naar een bewegende mond, een hoofd dat knikt in de maat van het ge sproken woord. Meestal ben ik er net uit als diegene met de hand naar de microfoon reikt om die uit te zetten. Terwijl drie cameraploegen - van Omroep Zeeland, de Provincie én de Christenunie - filmen, maakt D66'er Van der Giessen bekend dat ze haar rijexamen gehaald heeft en dat er taartjes zijn. De ac tievoerder naast me vertrekt, want er moet nog een wagen hooi gela den worden. Een wonderlijke ver gadering. Ik moet vanavond maar eens goed de Wegwijzer voor Sta tenleden lezen, die ik heb meege kregen. Pas 's avonds zie ik het briefje dat er op zit: „Deze map retour svp!" Lik zit heel veel op de weg. Vanochtend bij voorbeeld, moest ik in de ochtendspits van Hulst naar Oostburg, via Vogelwaarde. Rond lerneuzen gaat het nog, maar dat stuk van Schoondijke naar Hoek...enorm druk. Vooral in het voorjaar en in de oogsttijd, als er veel landbouwverkeer op de wegen zit. In de va kanties houden de caravans en auto's met aan hanger het verkeer op. Er zijn veel te weinig B-wegen. Het zou een groot voordeel zijn als er overal aparte wegen voor het langzaam vervoer kwamen. Ik weet het, er wordt volop aan gewerkt, maar ik wil benadrukken dat het hoge prioriteit moet heb ben. foto Ronald den Dekker Vandaag in de regio Zierikzee, vanaf 10.00 uur, Havenplein, verkiezingsmarkt waaraan verschillende partijen meewerken. Kapelle, 10.30 uur, centrum, fietstocht CDA langs verkeersknelpunten en verken ning fietsstraat (ook in Wemeldinge). Lezers kunnen reageren op de verkiezin gen. Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Zie ook www.pzc.nl. middelburg - Het spandoek van GroenLinks over de klimaatveran dering mag tóch aan de Nieuwe Rijksweg bij 's Heer Hendrikskin deren staan. De actie van een amb telijke provinciedienst om het weg te laten halen, was voorbarig. Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, verkeer) deelde dit gisteren in de Statenvergadering mee. Hij bood GroenLinks-lijsttrekker Mar ten Wiersma spontaan aan een handje te helpen bij de herplaat sing van het gewraakte spandoek. WD'er S. Heijning zette kritische kanttekeningen bij de actie van de provincie. Hij wees erop dat bij het weghalen van het politieke spandoek, anders dan bij commer ciële reclame, ook de vrijheid van meningsuiting in het geding is. Dat de verkeersveiligheid door het doek in gedrang komt, vond hij vergezocht. Poppelaars erkende dat er wat al te voortvarend was ge handeld. middelburg - Bij schaduwverkie zingen op het ROC Zeeland in Middelburg zijn PvdA en SP met grote voorsprong als winnaars uit de bus gekomen. Omgerekend kun nen ze op 12 en 11 Statenzetels re kenen. De WD zit op 6 zetels, GL en CDA beide op 3, CU, D66, PvZ, Zeeuws Belang elk 1 en voor de SGP valt niemand van de deelne mers aan de opleiding Reizen. De opkomst ligt, vergeleken met die bij schaduwverkiezingen voor de TWeede Kamer, erg laag: 36 pro cent, tegen bijna 56 procent in no vember 2006. Bij het personeel scoort de SP (31,6 procent) het hoogst, en zitten CDA, PvdA, WD en GL elk rond 16 procent. Opmerkelijk: D66, ZB en PvZ scoren hier niet. Standpunt over: Bestuur Een projectgedepu teerde voor terug dringen van regels Kwaliteit van heeft voorrang Bestuur dient vooral bereikbaar en herkenbaar te zijn Behoud van de provincie Zeeland Meer samenwer- 'r";£eeiand kingsvormen binnen en buiten Zeeland Meer invloed voor GROEN de Euregio Scheldemond Actief werken aan Christenunie vertrouwensrelatie met de burgers De provincie moet de boer op, ook via het internet Het dagelijks be stuur kan toe met drie gedeputeerden Terug naar burger; meer zeggenschap voor gemeenten PZC I Rolant Ouist Zeeuws Beiang Kees van Burg (50) uit Terneuzen, direc teur Kapitaal Inves teringen. „In 1994 ben ik poli tiek actief geworden in als gemeenteraads lid. De plaatselijke af deling van de SGP in Terneuzen vroeg mij en ik er voer het ook als een roeping. Ik heb me bewust 'niet beschik baar gemaakt voor een plaats bij de eerste tien. Ik ben op nummer dertig gekomen middels de bij de SGP gebruikelijke puntenwaarde ring. Als ik door een sa menloop van omstan digheden echt gekozen werd, zou ik daar heel goed over nadenken. De kandidatenlijst is op een zeer transpa rante wijze en met mL- overgrote meerderheid vastgesteld. De provinciale politiek zie ik als interessant, richtinggevend maar in vergelijking met het werk van de gemeenteraad staat het verder van de burger af. Op de hoogte blijven en kennis van zaken krijgen vergt veel lees werk. Daarnaast moet je contact hebben met de bevolking, het be drijfsleven, maatschappelijke orga nisaties. Je verdiepen in dossiers is een kwestie van samenvattingen, conclusies en aanbevelingen lezen om de grote lijnen te ontdekken. De levensloop van ieder mens is door God bepaald in Zijn voorzie nigheid. En wij als mens kunnen wel eens moeilijke dingen meema ken en door de omstandigheden terneergeslagen zijn. Maar het oog moet en mag op God gericht zijn.Hij heeft het toegezegd dat we Hem mogen bidden om hulp en dat Hij dan voor ons zal zorgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119