De CIA en de ontvoering in Milaan Genocide dreigt voor Tsjaad Italië zal kidnappers Egyptenaar vervolgen vonnis van kannibaal bevestigd Kaper met remmen overmeesterd Kinderporno Wij geven u de helft cadeau! 71ij 1 O Zaterdag 17 februari 2007 PZC CIA ontvoerde met Italiaanse hulp terreurverdachte. ROME - De Italiaanse justitie ver volgt 35 mensen wegens de ont voering in februari 2003 van een Egyptenaar in Milaan. Onder zoeksrechter Caterina Interlandi heeft dat gisteren besloten. Onder de beklaagden zijn 26 agenten van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA die achter de ontvoe ring zouden zitten. Justitie vervolgt ook generaal Nico- lo Pollari, de ex-chef van de Itali aanse militaire inlichtingendienst Sismi, en de chef contraspionage in Italië, Marco Mancini. De Egyptenaar Abu Omar werd in februari 2003 ontvoerd. Zijn ont voerders namen hem mee naar Egypte waar hij waarschijnlijk is gemarteld. Abu Omar werd on langs in Egypte vrijgelaten. Hij werd destijds verdacht van betrok kenheid bij terrorisme. In Italië loopt nog steeds een gerechtelijk vooronderzoek tegen hem. De zaak tegen de vermeende ont voerders van Abu Omar is het eer ste strafproces in zijn soort tegen plegers van talrijke misdaden die, in opdracht van de Amerikaanse autoriteiten, in het kader van ter rorismebestrijding zouden zijn ge pleegd. Silvio Berlusconi, ten tijde van de ontvoering premier, sprak van een absurde rechtszaak, omdat de Itali aanse geheime diensten ten on rechte in diskrediet worden ge bracht. Een verzoek om uitlevering van de 26 CIA-agenten wordt kansloos geacht. Geheim agenten moeten terecht staan voor ontvoering. Wie zijn de verdachten? Onder de Amerikanen zijn onder anderen de chefs van de CIA in Rome en Milaan, respectievelijk Jeff Castelli en Robert Lady, en het hoofd beveiliging van de Ameri kaanse luchtmachtbasis in Aviano in Noord-ltalië. Verder wil justitie ook de oud-spionnenchef van Ita lië, Nicolo Pollari, en leden van de Italiaanse militaire inlichtingen dienst Sismi berechten. Wat zijn de beschuldigingen? Een CIA-team zou Hassan Musta- Milities moorden niet alleen in Darfur, maar ook in het buurland. GENÈVE - Tsjaad staat evenals het naburige Darfur in Soedan en Rwanda in 1994 een genocide te wachten, waarschuwt de vluchte lingenorganisatie van de VN, UNHCR. De moorden die nu in Tsjaad plaatsvinden vertonen gro te gelijkenis met de wijze waarop de afgelopen jaren Soedanese bur gers zijn gedood. De waarschuwing komt op een moment dat Tsjaad, Soedan en de Centraal Afrikaanse Republiek hebben afgesproken geen steun te verlenen aan rebellengroepen die een van de landen aanvallen. Volgens de voorzitter van de Afri kaanse Unie (AU), de Ghanese pre sident lohn Kufuor, zijn de landen ook bereid een vredesmacht van fa Osama Nasr, een moslimgeeste lijke die ook bekend is onder de naam Abu Omar, op 17 februari 2003 hebben ontvoerd. Hij werd via Duitsland overgevlogen naar Egypte en zegt daar gemarteld te zijn. Hij kwam zondag vrij uit Egyptische hechtenis. Hoe reageren de VS en Italië? Washington heeft niet gereageerd op de aanklachten. Het geeft toe in het geheim terreurverdachten te hebben doorgesluisd naar derde landen die het niet zo nauw ne men met de mensenrechten. De VS zéggen altijd tegen martelen te zijn. De toenmalige Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi zegt niets van de zaak te hebben geweten. de VN in hun grensgebied toe te la ten. „Zij lijken bereid een geza menlijk leger van VN- en AU-mili- tairen toe te staan", aldus Kufuor, die in Frankrijk een top bijwoont van Franstalige landen in Afrika. Sinds het gewapende conflict be gin 2003 uitbrak in de Soedanese provincie Darfur, zijn zeker twee honderdduizend mensen gedood en 2,5 miljoen anderen op de vlucht geslagen. Vanuit de opvangkampen in Tsjaad komen steeds meer berich ten dat ook daar burgers hun le ven niet zeker zijn. Arabische milities, de Janjaweed, moorden nu niet alleen in Darfur maar ook over de grens in Tsjaad. Niet alleen Soedanese vluchtelingen, ook Tsjadiërs zijn slachtoffer. En de Janjaweed krijgen soms steun van de lokale bevolking. Inmiddels zijn er al honderden doden gevallen en meer dan honderd- Volgens Pollari bezit Berlusconi's opvolger Romano Prodi over gehei me documenten die zijn onschuld bewijzen. De regering zegt dat de magistraten de geheimhoudingsre- gels hebben gebroken en heeft daarom een uitleveringsverzoek voor de Amerikaanse verdachten niet doorgestuurd naar de VS. Wat zeggen de verdachten? De Italiaanse politieman Luciano Pironi geeft toe Nasr op straat te hebben gestopt zodat de CIA-agen- ten hem konden pakken. Maar de CIA zou tegen hem hebben ge zegd dat het doel was om Nasr te rekruteren en dat het plan was goedgekeurd in Rome en Washing ton. Pironi bekende in ruil voor duizend mensen zijn gevlucht. „Wat wij zien doet sterk denken aan de genocide in Rwanda in 1994", zegt Matthew Conway van strafvermindering en ging akkoord met een celstraf van 21 maanden. Volgens Pollari heeft Sismi niets fout gedaan. Hij werkt mee met het gerechtelijk onderzoek. Een van zijn plaatsvervangers, Marco Mancini zegt dat de CIA Sismi wel degelijk heeft gevraagd Nasr te ont voeren, maar de Italianen weiger den omdat het illegaal was. Wel zou de inlichtingendienst Sismi Nasr hebben geobserveerd. Wat gebeurt er nu? De druk op de regering in Rome neemt toe om de uitleveringsver zoeken toch te sturen. De Verenig de Staten zullen de verdachten ech ter niet uitleveren, dus zullen al leen Italianen terechtstaan. de UNHCR. „Ik denk dat we nu in de gelegenheid zijn om te voorko men dat die tragedie zich her haalt." KARLSRUHE - De levenslange cel straf voor de Duitse 'Kannibaal van Rotenburg' is definitief Het hoogste Duitse gerechtshof voor strafzaken besloot gisteren dat Ar- min Meiwes de rest van zijn leven achter de tralies blijft Hij heeft een kans op vervroegde vrijlating, maar pas na vijftien jaar en alleen als hij echt voor niemand meer een gevaar vormt. Die kans is vol gens deskundigen klein. Uitnodiging voorlichtingsbijeenkomst WIA (opvolger van de WAO) FNV-Bondgenoten Op donderdag 22 februari a.s. in Hotel Terminus, Stationplein 1, 4461 HP Goes Van 13.30 tot 16.00 uur (zaal open vanaf 13.00 uur) Tijdens deze bijeenkomst wordt ondermeer aandacht besteed aan: - leden die (bijna) twee jaar ziek zijn en binnen afzienbare tijd een oproep krijgen van het UWV - De nieuwe wet WIA (wet Werk en Inkomen naar Arbeidsvermogen, de vroegere WAO), die vergaande gevolgen heeft voor toekomstige arbeidsongeschikten - de voorbereiding voor de keuring door WIA/WAO-begeleiders - Mogelijkheden tot reïntegratie Er is gelegenheid tot het stellen van vragen aan diverse ervaringsdeskundigen en een juridisch adviseur. De bijeenkomst is voor leden en niet-leden. Graag tot ziens op 22 februari 2007 Voor eventuele nadere informatie Cor Dijkhuizen Tel. 0115-472019 door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Een perfecte samen werking tussen de piloot en een aantal passagiers maakte deze week een snel einde aan de kaping van een passagiersvliegtuig op de militaire luchthaven van Gran Ca nada, zo is gisteren duidelijk ge worden. Omdat de piloot van Boeing 737 van Air Mauretanië wist dat alle 79 passagiers behalve de kaper hun gordel om hadden, trapte hij ste vig op de remmen toen hij het toe stel aan de grond zette. Daardoor raakte de met twee automatische pistolen gewapende Marokkaan zijn evenwicht kwijt en kon hij door een zestal passagiers worden overmeesterd. Daarna kon de man worden uitge leverd aan de Guardia Civil. Volgens sommige berichten zou de piloot een van de passagiers, de burgemeester van het Mauretaan- se dorp Inal, hebben ingeseind over zijn plan om de kaper met hard remmen uit zijn evenwicht te brengen. pjf Door samen te werken met zijn passagiers wist de piloot van een Boeing 737 op de luchthaven van Gran Canaria een gijzelingssi tuatie voorkomen. Hoe dan ook, de burgemeester was de eerste die zich op de kaper stortte, waarna hij werd geholpen door zijn wethouder en een aantal andere passagiers. Samen konden ze de man ontwapenen. Door de harde landing en in het gedrang om snel uit het vliegtuig te komen raakte een aantal passa giers licht gewond. De kaper zei later dat hij geen ter roristische bedoelingen had, maar dat hij naar Parijs wilde om asiel aan te vragen. Luchtvaartmaatschappij Air Mau retanië beschikt over twee vliegtui gen en verzorgt twee vluchten per week naar Las Palmas. CADIZ - De Spaanse Guardia Civil heeft gisteren in Algeciras een Itali aan opgepakt wegens het bezit en de verspreiding van kinderporno. Op de computer van de man en op verscheidene cd-roms werden meer dan vijftigduizend video's aangetroffen met seks met kinde ren tussen de 10 en 14 jaar oud. De arrestant is een 50-jarige man. ■j M Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland TSJAAD: President Idriss Deby beschuldigt Janjaweed milities ervan dorpen in Tsjaad t aan te vallen. Ook zou Soedan'Tsjadische rebellen in Darfur steunen Aanvallen rebellen NIGERI TSJAAD N 'Djamena SOEDAN: President Omar Hassan al- Bashir beschuldigt Tsjaad van steun aan rebellen in Darfur Bangui CENTRAAL AFRIKAANSE REPUBLIEK: Soedan steunt 1 rebellen in Darfur die het regime in Bangui omver willen werpen 400km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10