Buitenland Verdachte zwijgt bij begin proces George Bush riskeert militair conflict met Iran Vrees voor olieramp na brand op schip Dus... Winkeliers komen in actie op tabloid. Kijk op www.pzcadverteren.nl PZC Vrijdag 16 februari 2007 9 Japanse walvisvaarder is mogelijk op drift bij broedgebied pinguins. wellington - De Japanse Nisshin Maru, de grootste walvisvaarder die actief is in de buurt van Antar- tica, is na een brand aan boord op drift geraakt. Nieuw-Zeeland, dat verantwoordelijk is voor reddings operaties in dit gebied, vreest voor een milieuramp, omdat mogelijk olie lekt uit het beschadigde schip. De walvisvaarder heeft 1,3 miljoen liter olie aan boord en ligt in de na bijheid van het grootste broedge bied van pinguins ter wereld. Er leeft een kolonie van zo'n 250.000 paar. De brand op het moederschip van de Japanse walvisvloot is naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door een mechanische fout. De vraag is nu of de Nisshin Maru in staat is op eigen kracht verder te varen. Volgens de Nieuw-Zeeland- se minister van Milieu, Chris Car ter, duurt het zes dagen voordat een sleper de walvisjager kan berei ken. Greenpeace vreest dat er onvol doende materiaal is in de regio om afdoende te reageren op een forse olielekkage. Het Greenpeace-schip de Esperanza volgt de Japanse wal visvaarder al enige tijd in de strijd tegen de walvisvangst en reageer de als eerste op het noodsignaal. De hulp werd geweigerd. Japan be schouwt Greenpeace als een terro ristische organisatie. Eerder deze week kwam bij Antartica het actie schip Robert Hunter van de mi lieu-organisatie Sea Shepherd in aanvaring met het Japanse walvis schip Kaiko Maru. De Japanse walvisvaarder heeft 1,3 miljoen liter olie aan boord. Greenpeace vreest dat de regio niet is voorbereid op een olielek kage van grote omvang. Verdachten van de aanslagen in Madrid staan voor de rechter. door Henk van den Boom MADRID - Hij wiegt naar voor en naar achter alsof hij gebeden op zegt. „Mijnheer de president, ik er ken geen enkele beschuldiging en geen enkele aanklacht. Met alle res pect, meneer de president, ik zal op geen enkele vraag antwoord ge ven." Rabei Osman, beter bekend als Mohammed de Egyptenaar, is de eerste van de 29 verdachten in het proces dat gistermorgen is be gonnen over de terroristische aan slagen op treinen in Madrid op de ochtend van 11 maart 2004. Hij deed er vooral het zwijgen toe. Om half elf opent rechter Javier Gomez Bermudez de zitting. On der extreme politiebewaking zijn even eerder de verdachten in een politiebus aangevoerd naar de spe ciale rechtbank in een buitenwijk van de Spaanse hoofdstad. Bijna drie jaar geleden ontploften tien rugzakken met springstof in vier forensentreinen. In drie minu ten werd een bloedbad aangericht dat 191 mensen het leven kostte. Honderden passagiers raakten ge wond en getraumatiseerd. Een van de dodelijke slachtoffers was de zoon van Pilar Majon, de voorzitter van de vereniging van slachtoffers. Ze zegt te hopen dat dit proces een einde maakt aan al le onzekerheden en verhalen van samenzweringen die het onder zoek hebben vertroebeld. Net als de Spanjaarden wil de rech ter antwoord op de vragen die nog onbeantwoord zijn bleven. Waar om werden de aanslagen ge pleegd? Wie zat er precies achter het bloedbad en wie, behalve de zeven die zich zelf opbliezen, heb ben de aanslagen gepleegd? Over vijf maanden, na het horen van 29 verdachten, 650 getuigen en bijna honderd experts, is er mo gelijk meer duidelijkheid. Nabestaanden van de slachtof fers hopen dat het proces, dat zo'n vijf maanden duurt, alle on zekerheden en complottheorieën uit de wereld helpt Een advocaat passeert de politie die het gerechtsgebouw bewaakt waar de verdachten van de aanslagen in Madrid de komende maanden terechtstaan. foto Juan Carlos Hidalgo Iran-kenner Gary Sick is bezorgd door retoriek van president Bush. door onze correspondent Frank Hendrickx Washington - Monden de span ningen tussen de VS en Iran uit in een nieuw militair conflict in het Midden Oosten? Gary Sick, een Iran-kenner die jarenlang in het Witte Huis werkte en nu hoogle raar is aan de Columbia Universi teit, vreest van wel. Een oorlog met Iran lijkt met de dag waarschijnlijker te worden. President Bush gooide deze week olie op het vuur door te verklaren dat hij Iran zal 'aanpakken'. Hij is ervan overtuigd dat Iran wapens le vert voor aanslagen op Amerikaan se militairen in Irak. De opmaat voor een nieuw mili tair avontuur van Amerika? Sick gelooft niet dat het Witte Huis daarop aanstuurt, maar hij is bang dat het daar wel op uitloopt. „Iran dient meerdere doelen. Op de eer ste plaats kan het Witte Huis de aandacht afleiden van de ramp in Irak. Verder gebruikt de regering Iran als een gemeenschappelijke vijand voor Israël en conservatieve Arabische landen als Egypte, Jorda nië en Saoedi-Arabië. Door Iran als bedreiging af te schilderen hoopt Amerika dat die landen een bondgenootschap vormen." De steeds agressievere retoriek van Bush is volgens Sick ook bedoeld om Europa onder druk te zetten. „De boodschap is: als jullie escala tie willen voorkomen, werk dan beter mee Iran te straffen met sancties." De risico's van die strate gie zijn volgens Sick enorm. De spanning is zo ver opgevoerd, dat het kleinste incident een escalatie kan veroorzaken. „Het is duidelijk dat Iran wordt geprovoceerd en het land is zeer wel in staat om te reageren. Het kan olietransporten blokkeren of Amerikaanse posten in Irak of Afghanistan aanvallen. Zelfs als Iran niet reageert, kan de situatie ontploffen. Er hoeft maar een bom af te gaan bij een Ameri kaanse ambassade of iedereen zal naar Teheran wijzen." k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9